Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Konwersja na prawosławie 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Konwersja na prawosławie
Jak widać, niewiele wiesz o Kościele, a chcesz dokonać konwersji.
Niby dlaczego prawosławni mieliby być starszymi braćmi w wierze? Przecież Kościół założył Chrystus i trwa od tego czasu. Starsi bracia w wierze to Żydzi, bo im, jako pierwszym objawił się Bóg Jedyny i z tego narodu wyrosła Różdżka z pnia Jessego.
Może najpierw zapoznaj się z nauczaniem Kościoła od początków, abyś wiedział w co w ogóle wierzysz.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr maja 17, 2017 6:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
O, LOL :)

To dochodzimy do ciekawych kwestii :D

Gdyby to była prawda, to oba wyznania musiałyby iść do piekła! Według katolików prawosławni to odstępcy od wiary i według prawosławnych katolicy to odstępcy od wiary....

Wydawało mi się, że katolicy traktują prawosławnych jako "drugie płuco" chrześcijaństwa, jako "starszych braci w wierze" (a może to o Żydach?)


Masz zaprawdę jakieś magiczne wyobrażenie o ekskomuniakch. Przerysuję trochę (mideracja wybaczy), ale w Twoim rozumieniu wygląda to tak, jakby kapłani KRK rzucali zaklęcia na wiernych Cerkwi i na odwrót.

A to nie tak. Zbawia tylko Bóg a potępia się człowiek sam. Komu więcej dano, od tego też więcej wymaga się. Ludzie urodzeni w prawosławiu będą inaczej oceniani, bo żyli w przeświadczeniu, że ich religia / konfesja jest slyszna. Ty natomiast jesteś urodzony w KRK, masz za sobą katechezy, sakramenty, pełny zestaw. Jeżeli mimo to Twoja znajomość Koscioła jest na tak niskim poziomie, to nie dlatego, że nie miałeś możliwosci się dowiedzieć albo że nauczycieli zabrakło

Pozwolę sobie też na uwagę, że wina odejścia jest tym wyraźniejsza, że nie widać w tym wyboru wiary czy sumienia. Jeżeli jesteś w gruncie rzeczy katolikiem, nawet letnim i malo znającym swój Kościół, a przechodzisz do innego Kościoła, to decydujesz się wbrew własnej wierze. Nie wiem jak tam dogmatyka, dla mnie takie "koniunkturalne" przejście to grzech przecuwko Duchowi Świętemu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 17, 2017 7:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
Przede wszystkim, dlaczego od razu zakładasz, że ewentualne zamiary dot. konwersji nie są poparte przemyśleniami i głęboką wiarą?

Myślę, że próbujesz sprowadzić moje wątpliwości do "kaprysu" i swoistego "widzi-mi-się".

Dlaczego zakładasz, że moja wiara jest płytka?


Śr maja 17, 2017 8:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
Dlaczego zakładasz, że moja wiara jest płytka?


Wymien mi jeszcze raz "zalety prawosławia".

I powiedz, jak to było z tym, ze i katolicy i prawosławni pójdą do Piekła.



PS: Komórka mi pada, przepraszam za tak liczne literówki w ostatnich postach.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 17, 2017 8:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Konwersja na prawosławie
Prawie przez 4 strony zainteresowany sprawnie maskował chęć poważnej rozmowy. Ale udawać długo się nie da.


Śr maja 17, 2017 8:54
Zobacz profil
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 - proponuję w pierwszej kolejności poczytać i porozmawiać o istotnych teologicznych i eklezjologicznych różnicach między wiarą rzymskokatolicką a prawosławną. A potem podjąć decyzję. Bo naprawdę nie dziwi, że decyzja na zasadzie "jest ładniej" traktowana jest jako niepoważna.

Jak już tę decyzję podejmiesz, to w zasadzie nie powinno Cię obchodzić, co sądzi "druga strona". Jeśli zdecydujesz, że to Rzym zachował prawidłowe chrześcijaństwo, to co Cię obchodzi zdanie prawosławnych? A jeśli, że prawosławie, to co Cię obchodzi zdanie papieża?


Śr maja 17, 2017 9:00

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
Z góry przepraszam za ogólniki, ponieważ jestem związany z polskim kościołem katolickim od dziecka - chodzi tu raczej o "całokształt"....

- w kościele katolickim (który znam, w moim kościele) obserwuję zanik duchowości na rzecz jakiejś dziwnej narodowo-polityczno-patriotycznej ideologii. Wystawienie obrazu "Smoleńsk" w kościele to jakby wisienka na torcie. Nie ot o chodzi.

ale poza polityką, duchowości w kościele jest mniej.

- infantylizacja wiary, deprecjacja wartości - zbanalizowanie takich pojęć jak "świadectwo", "miłosierdzie", itp.

- treść i język nauczania (głównie kazań) - uwłaczające stwierdzenia dot. kobiet, opcji politycznej, itp. Jak to jest bardzo różne od postawy i nauczania Papieża Franciszka? Że już nie wspomnę o takich oczywistych dla chrześcijanina sprawach jak kwestia pomocy bliźnim, uchodźcom, emigrantom, itp.

- Skandaliczna sztuka, architektura i muzyka sakralna. W sprawie tej ostatniej ma być ponoć lepiej. Brak wymogów co do artystów tworzących sztukę sakralną. Brak wiedzy u kapłanów - np. święcenie niekanonicznych lub sprzecznych z nauką kościoła obrazów (przedstawienia Boga Ojca w postaci człowieka, ikona świętej rodziny, itp.) Co do architektury, patrz grupa na fb "kościoły jak kury"...

co do kwestii bardziej "kościelnych"
- komunia pod jedną postacią
- spłycenie liturgii
- różne dziwne, "nowe" wynalazki w postaci egzotycznych objawień, wizji, itp. W tym grup quasi-oazowych, wspólnot typu "alfa", itp.


W kościele prawosławnym jest inaczej - każdy kto miał styczność z tym kościołem wie, że w tym wyznaniu sakrum zostało zachowane, że inaczej wygląda liturgia, modlitwy - tego miejsca dla Boga jest jakby więcej. Została zachowana powaga postów - i właściwa równowaga między świętowaniem i poszczeniem. A także właściwe podejście do kwestii komunii i spowiedzi. Spowiednicy muszą mieć "licencję", pozwolenie na prowadzenie spowiedzi. Podobnie obrazy cerkiewne wykonywane są przez osoby posiadające błogosławieństwo biskupa.

Chodzi w skrócie o to, że konwersja może być spowodowana chęcią ucieczki od nowoczesnego kościoła katolickiego (pełnego dziwactw i niepokojących zjawisk) do kościoła w którym one nie występują.... Simpl.... Wiem, że trudno to opisać słowami, ale wydaje mi się, że każdy katolik, który zetknął się z tym wyznaniem ma podobne odczucia.

Często podróżuję do rejonów, w których głównym wyznaniem jest prawosławie, np. do Grecji - powrót do polskiego kościoła stanowi bolesny kontrast w zetknięciu z takim prawosławiem.

skłaniam się coraz częściej ku poglądowi, że to właśnie Wschód zachował prawdziwe chrześcijaństwo....


Śr maja 17, 2017 9:41
Zobacz profil
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
- w kościele katolickim (który znam, w moim kościele) obserwuję zanik duchowości na rzecz jakiejś dziwnej narodowo-polityczno-patriotycznej ideologii. Wystawienie obrazu "Smoleńsk" w kościele to jakby wisienka na torcie. Nie ot o chodzi.
Jeśli to Cię gorszy, to masz problem. O ile w PAKP raczej takich kwiatków nie uświadczysz, to dojdą Cię z pewnością wieści z Rosji, gdzie niektórzy ogłaszają Putina Katechonem.
Cytuj:
- Skandaliczna sztuka, architektura i muzyka sakralna. W sprawie tej ostatniej ma być ponoć lepiej. Brak wymogów co do artystów tworzących sztukę sakralną. Brak wiedzy u kapłanów - np. święcenie niekanonicznych lub sprzecznych z nauką kościoła obrazów (przedstawienia Boga Ojca w postaci człowieka, ikona świętej rodziny, itp.)
W cerkwi jest pod tym względem lepiej, ale też nie idealnie. Więc też znajdziesz materiał, żeby się pogorszyć.
Cytuj:
skłaniam się coraz częściej ku poglądowi, że to właśnie Wschód zachował prawdziwe chrześcijaństwo....
Proponuję jednak nadać temu poglądowi głębsze teologiczne zrozumienie. I przygotować się na to, że wśród prawosławnych nie będzie tak bajkowo, jak myślisz.


Śr maja 17, 2017 9:46

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
Wszyscy wiedzą jak jest w rosyjskim kościele prawosławnym... Na szczęście jest autokefaliczny :)


Śr maja 17, 2017 9:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
Z góry przepraszam za ogólniki, ponieważ jestem związany z polskim kościołem katolickim od dziecka

To na dobitkę nie jesteś w Kościele rzymsko-katolickim, a w polskim katolickim?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 17, 2017 9:55
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
Chodziło mi o specyfikę polskiego kościoła - nie w każdym kościele urządza się np. miesięcznice :) Kościół w Polsce mocno różni się (na minus) od tego na Zachodzie. Na Zachodzie papieżem jest Papież Franciszek, w Polsce wydaje się że... Prezes.


Śr maja 17, 2017 9:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
Chodziło mi o specyfikę polskiego kościoła - nie w każdym kościele urządza się np. miesięcznice :) Kościół w Polsce mocno różni się (na minus) od tego na Zachodzie. Na Zachodzie papieżem jest Papież Franciszek, w Polsce wydaje się że... Prezes.

Bez komentarza.
Naprawdę.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 17, 2017 10:00
Zobacz profil WWW
Post Re: Konwersja na prawosławie
medieval_man napisał(a):
Bez komentarza.
Naprawdę.
Niemożliwe. Ludzie dostrzegają, że w Polsce PiS ma zbyt duże wpływy w KRK i że biskupi przekraczają pewne granice, których przekraczać nie powinni. Lepiej udawajmy, że taka teza jest absurdalna i odmawiajmy komentarzy.


Śr maja 17, 2017 10:09

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
Przepraszam za obcesowość i uogólnianie - ale gdyby opublikował tutaj, jakie rzeczy słychać na kazaniu, to mogłoby to zostać odebrane jako nawoływanie do nienawiści (na różnym tle).

Więcej o specyfice polskiego kościoła?

Mamy Jasną Stronę Mocy: np. Dominikanów, Ojca Leona, Gurzyńskiego, Stryczka, itp.

i Ciemną: o. Rydzyka, różnych Rycerzy Chrystusa Króla, Natanków, itp.

i właśnie tarcia miedzy ich poglądami tworzą oblicze polskiego kościoła...


Śr maja 17, 2017 10:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
wreszcie, kiedy są wątpliwości, trzeba przyjąć, że "po owocach ich poznacie"...

Jakie są owoce kościoła w naszym kraju? Dobre, czy kwaśne?


Śr maja 17, 2017 10:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL