Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Jak głoszono Dobrą Nowinę? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Soul33 napisał(a):
Dlaczego politeiści mieliby mieć opory przed przyjęciem informacji o - jak dla nich - kolejnym bogu?

Dlatego Paweł w swojej mowie na Areopagu odwołał się do ich wiary w bogów. Dyplomacja ;)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So cze 10, 2017 17:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Bóg - Jezus jest bardzo nietolerancyjny wobec innych bogów - I przykazanie

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So cze 10, 2017 17:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Marlow napisał(a):


Proteom to nie on, to ona

Link do wynurzeń onej czyli Tacjany, czy jak jej tam jeszcze:
http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,743929


:D Aha. Swoją drogą stara miłość nie rdzewieje, co? :P

_________________
Tylko Bogu chwała


So cze 10, 2017 18:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2015 8:39
Posty: 48
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
białogłowa napisał(a):
Marlow napisał(a):


Proteom to nie on, to ona

Link do wynurzeń onej czyli Tacjany, czy jak jej tam jeszcze:
http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,743929


:D Aha. Swoją drogą stara miłość nie rdzewieje, co? :P



To nie żadna stara miłość, tylko bolący ząb.
A jak człowieka boli ząb o trzeciej w nocy, to zanim Ketonal zacznie działać, trzeba zabić jakoś ten czas...wynurzenia Tacjany et consortes jak znalazł w takim wypadku.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


So cze 10, 2017 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
No dobra, co by nie było wyszło dla nas z pożytkiem. Młodzieży czytająca, nigdy nie bierzcie ketonalu na bolący ząb. Ten numer przechodzi tylko postaciom z kreskówek :D

_________________
Tylko Bogu chwała


So cze 10, 2017 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
proteom napisał(a):
W jakiż to sposób poganie nawrócenie na chrześcijaństwo, nie znający ST mieli sprawdzić Jezusa i Apostołów? A jeśli już poznali Torę, to jak mieli to zweryfikować, skoro nie znali Go i Jego nauk? To jest problem, który już poruszałem w wątku viewtopic.php?f=48&t=39337
Jak słuchacze św.Pawła mieli zweryfikować wiarygodność jego nauczania i spójność z nauczaniem Jezusa? Musieli mu ślepo zaufać?

Po pierwsze kontekstem mojej wypowiedzi były kryteria/zasady jakimi się kierowano przy ustaleniu kanonów Pisma Świętego, a nie zasady nawracania się pogan na chrześcijaństwo, a to może być całkiem duża różnica.

Po drugie nauka Ewangelii nie mogła być sprzeczna z ST i to był tylko jeden z wielu (z tych które wymienił Alfred Palla) obowiązkowych czynników by ustalić kanon NT. Natomiast z punktu widzenia samego "nawrócenia", poganie przebywający z Jezusem lub apostołami mogli oprzeć swoją wiarę na ich świadectwach uzdrawiania czy innych cudach oraz wydawaniu "owoców Ducha", gdzie znajomość ST nawet nie musiała wogóle występować jako czynnik sprzyjający "uwierzeniu i nawróceniu się" na Chrystusa. Zresztą nauki niezgodne z ST, nie byłyby prawdzie, więc nie miałyby mocy Bożej.

Głównym celem misji Jezusa podczas pobytu na ziemi i "12-stki" apostołów do Chrystusowego wniebowstąpienia było nawracanie Żydów, a nie pogan:
"24 Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela»."(Mt15)

"5 Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania: «Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! 6 Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela"(Mt10)


Nauka Jezusa i apostołów opierała się na Starym Testamencie, Żydzi byli depozytariuszami Pism, nawet obietnica Nowego Przymierza była dana Żydom (Jer33: 33) a nie poganom, więc tylko Żydzi lub ktoś kto znał ich Pisma i historię mógł to zweryfikować i akurat w ich czasach byli tacy poganie, np. Samarytanie. Poza tym nie było to wcale problemem dla pogan jak starasz się sugerować, ponieważ ci którzy potrafili czytać (a wśród chrześcjan byli również ludzie zamożni i oczytani) mogli też korzystać z przekładu greckiego ST Septuaginty. Dowodem na to, że nie było to żadnym problemem, jest jeden z nich Justyn Męczennik, który z własnego zamiłowania: "(...)Przebadał systemy Platona, Arystotelesa, Pitagorasa, epikurejczyków i modnych wówczas stoików. Jeszcze bardziej nurtowały go problemy religijne. W ten sposób zainteresował się judaizmem i chrześcijaństwem." [ https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-01a.php3 ]. Doszedł do takiego stopnia znajmości Słowa Bożego, że "aż" nawrócił się na Chrystusa: "Czytał Pismo św. i przyglądał się życiu chrześcijan. Badał ich naukę, obserwował ich obyczaje. Około roku 130 przyjął chrzest w Efezie. Stał się gorliwym wyznawcą."[te same źródło]. Mało tego, tak opanował ST, że dyskutował na ten temat(konkretnie Prawa Mojżeszowego) z Żydem Tryfonem, który odrzucał Chrystusa. Więc mamy niezłą ironię, poganin tłumaczy Żydowi na podstawie tego drugiego Świętych Pism, że Jezus Chrystus był wypełnienim Prawa :).

Jak by tego było mało, wśród pogan było więcej specjalistów ST, którzy korzystając z Żydowskich źródeł(dorobku i kultury) dowiadywali się m. in. o prawidłowym składzie Kanonu ST. Kojarzysz Orygenesa, Atanazego, Hieronima.....?

Więc jak widzisz, problemu który poruszyłeś wcale nie było.

A teraz kilka przykładów pogan, którzy nawrócili się z wielu innych powodów i czynników niż znajmość ST, np. takich jak wspólne korzenie z Żydami, czy żywe świadectwo samego Jezusa lub apostołów - czyli "na Słowo":

- W Piśmie Świętym jest kilka opisów nawrócenia i wiary pogan. Jedni z nich, Samarytanie mają wspólną historię z Żydami, Król Asyryjski wysiedlił Izraelitów(Królestwo północne) i na ich miejsce osiedlił mieszankę pogan z różnych innych podbitych ziem w miastach samaryjskich. Później były próby ich nawrócenia, łącznie z posłaniem kapłana by ich nauczył oddawać cześć Bogu. Ostatecznie nowi mieszkańcy Samarii pozostali przy bałwochwalczych kultach i do tego fałszywie oddawali cześć JHWH. [2Król: 17:6; 24-25; 27-29].

Jezus przy studni Jakuba spotkał Samarytankę (rozdział 4 Jana), skonforntował ją z jej grzechem i wyjaśnił dlaczego nie może osiagnąć życia wiecznego. Ona zareagowała uznaniem Go za proroka i przypomniała Jezusowi, że Samaratynie oddawali już cześć Bogu na tej górze. Samarytanie ze względu na wspólną historię znali Tanach i proroctwa o Mesjaszu, a sam Pięciąksiąg Mojżesza był dla nich święty.
Z kolei byli inni mieszkańcy samarytańskiej wioski, którzy nie przyjęli Jezusa (Łk9: 51-56) z powodu istniejących antogonizmów między tymi narodami. A zważyszwszy na te stosunki, Jezus nawet wcale nie krył swojego pochodzenia, nawet przypomniał że: "(...) ponieważ zbawienie pochodzi od Żydów." (J4: 22), a mimo to: "39 Wielu Samarytan z owego miasta zaczęło w Niego wierzyć dzięki słowu kobiety świadczącej: «Powiedział mi wszystko, co uczyniłam» (...) 41 I o wiele więcej ich uwierzyło na Jego słowo, "(J4).
Widać prawdy Boże jakie wypowiedział Jezus wywołały zamierzony wpływ na Samarytankę i ostatecznie dzięki ewangelizacji Filipa prozelity, Piotra i Jana cała Samaria uiwerzyła (Dz8).

- Eunuch z Etiopii był poganinem z poza Samarii, który uwierzył w Chrystusa. Za poleceniem anioła Pańskiego, Filip przyłączył się do Eunucha w podróży i wyłożył mu Ewangelię, w którą on uwierzył. Tutaj jest również aspekt wspólnej historii z Żydami, Etiopczyk Ebdemelech ratujac życie Jeremiaszowi (Jer39: 15-18), przyczynił sie do tego , że Bóg obiecał wyratować kiedyś Etiopczyków.

- Również było pełno pogan znających dobrze Żydów, ich historię i z tych historii wiedzieli o ich Bogu. Więc było wsród nich wielu którym to co widzieli i wiedzieli wystarczało by uwierzyć:
Niewiasta Kananejska, "«Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha». (...) 28 Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa. "(Mt15)
Setnik Rzymski proszący o uzdrowienie sługi, "(...) 9 Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: «Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu». (Łk7)
Setnik Korneliusz: "1 W Cezarei mieszkał człowiek imieniem Korneliusz, setnik z kohorty zwanej Italską, 2 pobożny i "bojący się Boga"1 wraz z całym swym domem. Dawał on wielkie jałmużny ludowi i zawsze modlił się do Boga. " (Dz10). I Duch Świętych zstąpił na pogan: "44 7 Kiedy Piotr jeszcze mówił o tym, Duch Święty zstąpił na wszystkich, którzy słuchali nauki. 45 I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy przybyli z Piotrem, że dar Ducha Świętego wylany został także na pogan."(Dz10)

- Ostatecznie Jezus powiedział uczniom, że pójdą aż na krańce ziemi (Dz1: 8 ) głosić Ewangelię. A niektórzy poganie można powiedzieć, że czekali na dobrą nowinę: " 47 Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi»26. 48 Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli "(Dz13)


- Apostoł Paweł otrzymując specjalną misję, stał się apostołem pogan. W jaki sposób on przekonywał, to można na przykładzie (Dz17) zobaczyć, że w jakiś sposób Duch Święty potrafił włożyć jemu w usta znaną twórczość pogańskich poetów, tak że potrafił przez to dotrzeć zawsze do jakiejś części słuchaczy, jak np. podczas przemówienia na Areopagu (Dz17: 28) [inny poeta grecki (T1: 12)], z efektem: "32 Gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: «Posłuchamy cię o tym innym razem»14. 33 Tak Paweł ich opuścił. 34 Niektórzy jednak przyłączyli się do niego i uwierzyli. Wśród nich Dionizy Areopagita i kobieta imieniem Damaris, a z nimi inni." (Dz17). A więc nauki Pawła nie opierały sie na jego inteligencji, wiedzy, czy jego osobiście wymyślonymi i wyszukanymi metodami, tylko opierały się na mocy Bożej: "4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy3, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. " (1Kor2)

- A z dobrego przykładu pozabiblijnego, wrócę do Justyna: "Justyn to najważniejszy apologeta chrześcijaństwa w II wieku. Wykorzystując autorytet, jaki sobie zdobył prawością charakteru i posiadaną wiedzą, zgromadził koło siebie uczniów i chętnie prowadził z nimi dyskusje na tematy filozoficzne, etyczne i religijne. Sam przekonany o tym, że tylko w chrześcijaństwie jest pełna prawda, dążył do tego, by i jego uczniowie byli o tym przekonani. Jednym z jego uczniów był Tacjan, późniejszy apologeta. Chętnie też spotykał się z filozofami pogańskimi i żydowskimi, aby żarliwie z nimi dyskutować na wspomniane tematy" [źródło jak powyżej]. Tutaj mamy dobry przykład nawrócenia się na Chrystusa przez poganina i dalsze jego propagowanie prawd o których był przekonany i głosił je nie tylko wśród innych pogan,.


Więc mamy tu ciag zależności, jedni poganie uwierzyli i ich świadectwo spowodawało, że uwierzyli następni. Oczywiście nie wszyscy, zawsze był ktoś, kto nie uwierzył. A Apostołowie często wykorzystywali elementy(znamojość) historii i kultury pogan do wskazywania im "prawdy", kierowani Duchem Bożym


- Główny czynnik Żydowski:
Według moich źródeł Chrześcijaństwo rosło najszybciej wśród hellenistycznego żydostwa miast Azji Mniejszej. Również istniała znaczna populacja żydowska w praktycznie każdym mieście dowolnej wielkości na terenach graniczących z Morzem Śródziemnym. Szacunki obejmują od 10 do 15 procent całkowitej populacji każdego z tych miast. A dowody archeologiczne wskazują, że wczesne kościoły chrześcijańskie poza Palestyną koncentrowały się w żydowskich częściach miast, inne, że przekazy chrześcijańskie i żydowskie pozostawały ze sobą ściśle powiązane, wręcz wplecione, aż do późnijeszych czasów, gdy zerwano kontakt i stosunki między Kościołem a Synagogą. Z 22 największych miast imperium, 4 nie miały Kościoła chrześcijańskiego do 200 r. Najwięcej chrześcijan było wśród klasy rzemieśliników i kupców, co również przyczyniło się do jego rozszerzania.

Także wpływ Żydów był ogromny, zgodnie z twierdzeniem Jezusa "zbawienie pochodzi od Żydów..(..)"(J4). Odbywało się to na zasadach jak opisałem powyżej, ze skutkiem podobnym - jedni uwierzyli inni nie. Jednym z kluczowych było oczywiście świadectwo wystawiane Chrystusowi poprzez życie wydające "Owoce Ducha". A nawróconych na chrześcijaństwo było tyle, że np. Neron mówił o nich jak o pladze, mając szczególne upodobanie w ich torturowaniu.

Niezbitym dowodem wpływu Żydów na rozwój i rozpowszechnienie wiary chrześcijańskiej aż do Soboru Powszechnego w 325r. jest to, że wszystkie Kościoły chrześcjańskie obchodziły Paschę w Kościele według tradycji Żydowskiej o tej samej dacie, którą później zniesiono antysemickimi dekretami, podyktowanymi Kościołowi przez antysemitę i pogańskiego Cesarza.

proteom napisał(a):
Jak nawróceni poganie i wg jakich kryteriów mieli wyczuć ten paradygmat?

Z czysto praktycznej strony poganin Justyn Męczennik sam zbadał paradygmaty studiując Judaizm i chrześcijaństwo, a ludzi jego pokroju nie brakowało. Inny np. Polikarp ze Smyrny poganin pochodzenia greckiego uczył się od apostoła Jana. A ci co posiedli wiedzę, przekazywali ją dalej i tak to szło.....
Czyli m. in. tak szło, jak to pisał kolejny poganin Papiasz z Hierapolis: "(...)że naukę wiary otrzymał od tych, którzy Apostołów znali(...)" [ https://www.niedziela.pl/artykul/134890 ... 93-swiadek ]
A konkretnie:
"Wszystko, czego się tak dokładnie dowiedziałem od prezbiterów, i co mi doskonale utkwiło w pamięci, jak najchętniej zestawię dla Ciebie razem z objaśnieniami, by stwierdzić ich wiarygodność. Nie lgnąłem bowiem do ludzi wielomównych, ale do tych, co uczą prawdy. Nie słuchałem takich, którzy przytaczali obce jakieś przykazania, ale takich, którzy podawali przykazania dane wierze naszej przez Pana i z samej wywodzące się z prawdy. Skoro gdziekolwiek spotkałem którego z tych, co przestawali z prezbiterami, wypytywałem go o ich zdanie, co mówił Andrzej, co Piotr albo Filip, albo Tomasz, albo Jakub, co Jan albo Mateusz, albo inny z uczniów Pańskich, ponadto co powiadają Arystion i Jan prezbiter, uczniowie Pańscy. Zdawało mnie się bowiem, że z ksiąg nie odniosę tyle korzyści, ile ze słów drgających życiem." [ źródło powyższe ]

I jak widać nie zawsze potrzebny był do tego spisany ST, często ustny przekaz razem z działaniem Ducha Świętego był wystarczający. Ponieważ m. in. to życie chrześcijanina potwierdzało prawdziwość jego nuki, dlatego że miało autentyczną moc Bożą - dla uproszczenia, nauczanie popierało ich praktyki i doktryny, a ich praktyki i doktryny wystawiały autentyczność temu nauczaniu. A o prawdziwość nauczania zatroszczył się Jezus: "25 Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, 26 aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo4, 27 aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany" (Ef: 5).

Natomiast ktoś kto oszukuje - predzej czy później jego kłamstwa wyjda na światło dzienne.


Wyczuwasz wszelkie odchyłki od kryteriów po ich wcześniejszym zaadoptowaniu, kiedy stałeś się częścią danej społeczności i poznałeś jej paradygmaty.


N lip 14, 2019 15:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL