Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Jak głoszono Dobrą Nowinę? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Marek_Piotrowski napisał(a):
proteom napisał(a):
W Dziejach Apostolskich niemal nie ma wypowiedzi, jak Apostołowie nawracali pogan. Jedyne miejsce, jakie znalazłem, to tzw. mowa na Areopagu Dz 17,22-34
Ale są przecież całe listy skierowane zarówno do Żydów, jak i do pogan!


Mi chodzi o ustne nauczanie i świadectwa tego nauczania w N.T. skierowane do nie nawróconych pogan i Żydów.


Cz cze 08, 2017 13:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Jak to nie? A co to jest?:
proteom napisał(a):
Ciekawi mnie też, na co się powoływali pierwsi chrześcijanie, jak głosili kerygmat, gdy już umarli Apostołowie, a jeszcze nie zostały spisane Ewangelie?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz cze 08, 2017 13:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Alus napisał(a):
proteom napisał(a):
Możemy przeprowadzić taką rozmowę.
1. Jestem nie nawróconym Żydem - co mi mówią Apostołowie?
2. Jestem nie nawróconym poganinem - co mi mówią Apostołowie?

Rzymianie, Tesaloniczanie, mieszkańcy Efezu, Koryntu, Galaci to przecież poganie - listy Pawła stanowią dowód jak nauczano pogan.



Tak nauczano nawróconych pogan. Podaj mi proszę wersety, gdzie św. Paweł rozmawia z poganami o wierze, w wyniku czego się nawracają ( mowę na Areopagu już omawiałem i trudności psychologiczne tych nawróceń). Te wątpliwości przedstawia mój znajomy teista-niechrześcijanin - ja je tylko referuję.
Dz 17,22-34



Cytuj:
22 "Mężowie ateńscy - przemówił Paweł stanąwszy w środku Areopagu widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni. 23 Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem: "Nieznanemu Bogu". Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. 24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. 26 On z jednego [człowieka] wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania, 27 aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. 28 Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: "Jesteśmy bowiem z Jego rodu". 29 Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka. 30 Nie zważając na czasy nieświadomości, wzywa Bóg teraz wszędzie i wszystkich ludzi do nawrócenia, 31 dlatego że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po uwierzytelnieniu Go wobec wszystkich przez wskrzeszenie Go z martwych".
32 Gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: "Posłuchamy cię o tym innym razem". 33 Tak Paweł ich opuścił. 34 Niektórzy jednak przyłączyli się do niego i uwierzyli. Wśród nich Dionizy Areopagita i kobieta imieniem Damaris, a z nimi inni.


Ciekawi mnie: dlaczego Dionizy Areopagita i inni uwierzyli w opowieści jakiegoś Żyda z Tarsu imieniem Paweł? Jakie dowody przedstawił na poparcie swych wypowiedzi (1) świat będzie sądzony przez nieznanego im Żyda z Nazaretu(2) Jezus został wskrzeszony?


Cz cze 08, 2017 13:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
proteom napisał(a):
Mi chodzi o ustne nauczanie i świadectwa tego nauczania w N.T. skierowane do nie nawróconych pogan i Żydów.

Jeden z przykładów opisany w Dz 14,8-12 to uzdrowienie kaleki w Listrze. Inny: dar języków podczas Zesłania Ducha Świętego.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Ostatnio edytowano Cz cze 08, 2017 13:58 przez Małgosiaa, łącznie edytowano 1 raz



Cz cze 08, 2017 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Małgosiaa napisał(a):
Jak to nie? A co to jest?:
proteom napisał(a):
Ciekawi mnie też, na co się powoływali pierwsi chrześcijanie, jak głosili kerygmat, gdy już umarli Apostołowie, a jeszcze nie zostały spisane Ewangelie?


Małgosiaa
Cytuj:
Ewangelie zostały spisane między 70 a 90 r., a Mateusz i Jan byli Apostołami, więc nie jest to prawdą, że zostały spisane po śmierci Apostołów.


Dzieje Apostolskie zostały spisane najwcześniej ok 70 roku, datę pośrednią – ok. 80–85 r. oraz datę późną - na początku II stulecia. Od śmierci Jezusa dzieli je przynajmniej 30 lat, i przez ten czas Dobra Nowina była głoszona ustnie. Dzieje Apostolskie są jakimś świadectwem tego ustnego nauczania, choć bardzo lakonicznym, biorąc pod uwagę, że trwało to aż ok 3o lat. Np. jednostkowe relacje o nawracaniu pogan czy Żydów z diaspory przez Św. Pawła.


Cz cze 08, 2017 13:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Ok, rozumiem co Cię interesuje i dałam tego przykłady. Jednakże Twoja wypowiedź na temat Ewangelii jest jednoznaczna: Apostołowi umarli, a Ewangelie nie były jeszcze spisane, dlatego sprostowałam.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz cze 08, 2017 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Małgosiaa napisał(a):
proteom napisał(a):
Mi chodzi o ustne nauczanie i świadectwa tego nauczania w N.T. skierowane do nie nawróconych pogan i Żydów.

Jeden z przykładów opisany w Dz 14,8-12 to uzdrowienie kaleki w Listrze.


Uzdrowienie ( ile takich zdarzeń miało miejsce przez ok 30 lat ustnego nauczani?) to nie nauczanie. Zresztą mój znajomy nie wierzy w cuda. Przyjmijmy jednak, że miało to miejsce: dlaczego uzdrowienie ma dowodzić prawdziwości słów jakiegoś Żyda z Tarsu? Może są jakieś inne naturalistyczne wytłumaczenia? Cud to argument z ignorancji.


Cz cze 08, 2017 14:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Małgosiaa napisał(a):
Ok, rozumiem co Cię interesuje i dałam tego przykłady. Jednakże Twoja wypowiedź na temat Ewangelii jest jednoznaczna: Apostołowi umarli, a Ewangelie nie były jeszcze spisane, dlatego sprostowałam.


To już sobie wyjaśniliśmy :)


Cz cze 08, 2017 14:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
proteom napisał(a):
Uzdrowienie ( ile takich zdarzeń miało miejsce przez ok 30 lat ustnego nauczani?) to nie nauczanie.

Uzdrowienie mocą Chrystusa potwierdzało głoszone Słowo.
proteom napisał(a):
Zresztą mój znajomy nie wierzy w cuda.

Na siłę chcesz go nawrócić? Tak to nie działa. Wiara jest łaską i módl się o tę łaskę dla znajomego.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz cze 08, 2017 14:06
Zobacz profil
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Jak juz bialoglowa pisala, swiat wtedy byl zupelnie inny. Religijni byli wszyscy, bogowie byli oczywistoscia i byla to kwestia zmiany Boga. Zupelnie inaczej glosi sie Ewangelie ludziom religijnym, a inaczej tym, ktorzy zadnej sily wyzszej nie uznaja.


Cz cze 08, 2017 14:17

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
O tak:


Obrazek


Cz cze 08, 2017 14:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
czekaj @proteom, trochę sie zgubiłem - o co pytasz - o to jak robiono wówczas, czy szukasz rady na dziś?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz cze 08, 2017 14:51
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
białogłowa:

Cytuj:
Słyszałeś o proroctwach podwójnej referencji? Trzeba koniecznie poczytać.
Cierpiący mesjasz w tradycji żydowskiej, tutaj: http://www.ristosantala.com/rsla/OT/OT21.html


Przeczytałem ten artykulik i mnie on kompletnie nie przekonuje w kwestii Ks.Izajasza 53. Zresztą nie tylko mnie. Podobną opinię wyraża ... Żyd (pogrubienia moje):
Cytuj:
Ostatnio zwróciło się do mnie kilka osób z Polski, którzy twierdzili i narzucali mi, że sam judaizm przewiduje Jezusa w księdze Izajasza, rozdział 53. Oto moja odpowiedź, która dąży do wyjaśnienia tej wizji oraz wyjaśnienia pewnych podstawowych faktów o Tanachu (żydowskiej Biblii):
Panowie przedstawiają następujące tłumaczenie z Izajasza 53: “Nie miał On…”; “iż mieliśmy Go…”. Używacie Panowie wielką literę, implikując, że chodzi o Jezusa. Proszę zwrócić uwagę, iż wielkie litery w hebrajskim języku nie istnieją i dlatego tłumaczenie, “iż mieliśmy Go…” albo “nie miał On…” z wielkiej litery jest tylko i wyłącznie interpretacją chrześcijańską do tych wersetów.
Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie mam zamiaru z Panami polemizować czy Panowie mają prawidłową wiarę czy nie. Chodzi mi wyłącznie o udowodnienie, że z punktu widzenia judaizmu osobowość Jezusa na pewno nie może być żydowskim królem namaszczonym (po hebrajsku masziach). To oczywiście nie zaprzecza możliwość dla chrześcijaństwa do stworzenia własnej i odrębnej definicji konceptu masziach – proszę bardzo – ale proszę nie nakładać własną stworzoną definicję na judaizm skoro ona nie ma nic z judaizmem wspólnego.
Przy okazji chciałbym wytłumaczyć wersety z Izajasza 53, 1-6. W 53, 1-6 Izajasz mówi o fakcie, że w przyszłości narody świata uznają, że krzywdzili naród Izraela i będą w szoku z tego powodu; oraz w zadumie, że naród Izraela przeżył i odżył jak “młode drzewo”. Uznają przy tym, że naród Izraela cierpiał za ich grzechy, tzn. za grzechy innych narodów. Naród Izraela jest przez Boga w słowach Izajasza nazwany “Mój sług”. Moje (żydowskie) wytłumaczenie Izajasza 53, 1-6 nie jest żadną interpretacją, ale raczej wywodzi się po prostu z kontekstu. Rozdział 53 jest kontynuacją rozdziału 52 i dlatego trzeba zacząć czytać ten tekst, co najmniej od końca rozdziału 52. Należy również zrozumieć, iż tylko i wyłącznie chrześcijaństwo stworzyło rozdziały 1, 2, 3, itd. w tekście Tanachu (żydowskiej Biblii). W oryginalnym hebrajskim tekście Tanachu nie istnieją żadne rozdziały i nic nie oddziela rozdział 52 od rozdziału 53. Następujący cytat jest z Biblii Tysiąclecia:
52, 13: “Oto się powiedzie mojemu słudze [czyli naród Izraela]… tak nieludzko został oszpecony jego wygląd i postać jego była niepodobna do ludzi… tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego. [Tu zaczyna się rozdział 53] Któż uwierzy temu, cośmy usłyszeli? Na kimże się ramię Pańskie objawiło? On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał on wdzięku ani też blasku, aby na niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi. Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy go za nic. Lecz on się obarczył naszym cierpieniem. On dźwigał nasze boleści, a myśmy go za skazańca uznali, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz on był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła nań chłosta zbawienna dla nas, a w jego ranach jest nasze zdrowie.”
Widzimy, że “mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed nim usta…” – czyli Izajasz opisuje sytuację, w której narody świata uznają, że skrzywdzili naród Izraela i będą zdumieni z faktu, że Izrael “wyrósł przed nami jak młode drzewo”. Narody świata będą uważać naród Izraela za “mąż boleści, oswojony z cierpieniem…”, i tak dalej. To, że naród żydowski faktycznie cierpiał przez kilka tysięcy lat jest po prostu faktem historycznym. Więc nie ma nic w odcinku Izajasza 53, 1-6 co mówi o Jezusie albo o czymśkolwiek poza reakcję narodów świata na ich zrozumienie, co zrobili narodowi Izraela i jak Izrael pomimo tego nadal żyje i nawet się wzmacnia. Ten fenomen widać np. po powstaniu państwa Izrael.
Oby ten fenomen się wzmacniał i kontynuował wśród wszystkich narodów

http://nanach-chasidut.pl/wizja-izajasz ... al-53-1-6/
Sługa Jahwe może być więc interpretowany kolektywnie. Taką interpretację dopuszczają również chrześcijańscy teolodzy, co w swym artykule przedstawia biblista ks.prof Janusz Lemański (str.21-25)
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Ver ... s35-59.pdf


Cz cze 08, 2017 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Marek_Piotrowski napisał(a):
czekaj @proteom, trochę sie zgubiłem - o co pytasz - o to jak robiono wówczas, czy szukasz rady na dziś?


W jaki sposób uzasadniali prawdziwość Dobre Nowiny (kerygmatu) Apostołowie?
W Dziejach Apostolskich jest mało konkretów ( no może poza mową na Areopagu). W Dziejach jest napisane, że św. Paweł głosił, iż Jezus jest Synem Bożym; Chrystusem;słowo Pana; głosił o Królestwie Bożym. Nic konkretnego, żadnej argumentacji uzasadniającej powyższe wypowiedzi. To, że jakichś Żyd twierdzi, że Jezus jest Mesjaszem/Synem Boga itp, to jeszcze nie dowodzi, iż mówi prawdę. A nawet, jak jest to prawda, to jakoś na czymś musi ją opierać - nie tylko chyba na ślepej wierze czy swoim autorytecie.
Mój niewierzący znajomy chce zrozumieć, czyli racjonalnie podejść do sprawy: co przekonało Żydów czy pogan do wiary w Jezusa jako Mesjasza, który zmarł haniebną śmiercią i zmartwychwstał? Tylko cuda były receptą/dowodem na wiarę chrześcijańską? Trochę to naciągane i mało racjonalne.
Miałem bierzmowanie, tak jak mój znajomy niewierzący, ale żadne cuda (uzdrowienia, mówienie językami itp) tam się nie działy.


Cz cze 08, 2017 20:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak głoszono Dobrą Nowinę?
Kael napisał(a):
Jak juz bialoglowa pisala, swiat wtedy byl zupelnie inny. Religijni byli wszyscy, bogowie byli oczywistoscia i byla to kwestia zmiany Boga. Zupelnie inaczej glosi sie Ewangelie ludziom religijnym, a inaczej tym, ktorzy zadnej sily wyzszej nie uznaja.


Tylko w Dziejach nie widzę, aby Apostołowie głosili Jezusa jako Boga? Dlaczego Żydzi z diaspory wierzyć w Jezusa jako Boga Jahwe - to chyba byłoby bałwochwalstwo?


Cz cze 08, 2017 20:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL