Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Chrześcijaństwo sektą, magią, egregorem? Prośba o pomoc 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So paź 31, 2015 20:35
Posty: 14
Post Chrześcijaństwo sektą, magią, egregorem? Prośba o pomoc
Od jakiegoś czasu dręczą mnie wątpliwości odnośnie wiary katolickiej.
W skrócie:

Pewna osoba powiedziała mi kiedyś, że chrześcijaństwo jest sektą, w której wyznawcy czczą guru Jezusa Chrystusa. Jak to teraz piszę, to w sumie śmiać mi się chce z tego, bo jasne jest, że to bzdura. Jednak mimo to, proszę o pomoc.

Kiedyś też przeczytałem, że Msza św. jest formą magii. Że Eucharystia została wymyślona przez człowieka.
Zamęt w mojej głowie zrobiło też stwierdzenie, że modląc się, łączymy się z egregorem i zasilamy go w ten sposób.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i wyjaśnienia.

_________________
drzewojozuego.blog.pl


So lip 08, 2017 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Chrześcijaństwo sektą, magią, egregorem? Prośba o pomoc
Egregorem? Ki diobeł?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So lip 08, 2017 19:30
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijaństwo sektą, magią, egregorem? Prośba o pomoc
https://pl.wikipedia.org/wiki/Egregor


So lip 08, 2017 19:52

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Chrześcijaństwo sektą, magią, egregorem? Prośba o pomoc
Za Wiki :

"Egregore (also egregor) is an occult concept representing a "thoughtform" or "collective group mind", an autonomous psychic entity made up of, and influencing, the thoughts of a group of people. The symbiotic relationship between an egregore and its group has been compared to the more recent, non-occult concepts of the corporation (as a legal entity) and the meme."

Koncept okultystyczny reprezentujacy "wspolna swiadomosc grupy", niezalezny byt psychiczny wykreowany i wplywajacy na mysli ludzi bedacych czlonkami grupy. Symbiotyczny stosunek miedzy tym bytem a czlonkami grupy jest obecnie porownywany do konceptu korporacji jako bytu prawnego i meme.

"A meme (/ˈmiːm/ MEEM) is an idea, behavior, or style that spreads from person to person within a culture"

Meme jest idea, zachowaniem lub stylem ktory przechodzi od jednej do nastepnych osob w danej kulturze.

Mozna oczywiscie tym jezykiem opisac kazda religie, nie tylko katolicka.


So lip 08, 2017 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Chrześcijaństwo sektą, magią, egregorem? Prośba o pomoc
Nie wiem czy śmiać się, czy płakać, że są ludzie, dla których transsubstancja to bzdura, a za to istnieje jakiś egregor...

No dobra, przejdźmy do pozostałych punktów:

Źródło napisał(a):
Pewna osoba powiedziała mi kiedyś, że chrześcijaństwo jest sektą


To nawet częściowo prawda. Ale nie cała. Judaizm okolo roku 33 n.e. był po prostu cały złożony z sekt. Niektóre ich nazwy są przekazane przez Nowy Teatament: faryzeusze, saduceusze, uczeni w Piśmie. Inne znamy z źródeł historycznych: esseńczycy, zeloci. W wyniku kolejnych dwóch powstań żydowskich większość z nich zostało zniszczonych. Pozostaly dwie: faryzeusze, którzy stworzyli fundament judaizmu rabbinistycznego. Drugą było chrześcijaństwo.

Źródło napisał(a):
Kiedyś też przeczytałem, że Msza św. jest formą magii. Że Eucharystia została wymyślona przez człowieka


Jezus jest człowiekiem, więc znowu źdźbło prawdy. Ale reszta to znowu jakieś ezoteryczne pipsztolenie. Egregory... dobrze, że nie horkruksy.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So lip 08, 2017 20:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Chrześcijaństwo sektą, magią, egregorem? Prośba o pomoc
Ekspertem nie jestem... ALe na moje rozumienie to mamy tu pomieszanie definicji.

Już po pierwsze:
Cytuj:
chrześcijaństwo jest sektą


Proszę o definicję sekty.

Czy chodzi o pierwotną, ścisłą definicję jak za https://pl.wikipedia.org/wiki/Sekta ? Czy chodzi o nowsze definicje, wskazujące na szkodliwość kultu dla jego wyznawców, fundamentalizm, etc.?

Jeśli chodzi o ścisłą definicję, to być może na początku było. Jeśli chodzi o tą pejoratywną wersję... To się może zacząć gów.noburza między apologetami a kinderateistami. Nie wykażę Ci teraz niezbicie, że chrześcijaństwo nie jest szkodliwe dla swoich wyznawców, niemniej różnicę między chrześcijaństwem "mainstreamowym" a wieloma w oczywisty sposób destrukcyjnymi sektami (w tym tymi o charakterze ezoretycznym, a nawet niektórymi chrześcijańskim, jak np. Świadkowie JEhowy) widać wyraźnie.

Cytuj:
w której wyznawcy czczą guru Jezusa Chrystusa


https://pl.wikipedia.org/wiki/Guru

Guru to przywódca religijny w religiach dharmicznych, nie abrahamicznych, do których należy chrześcijaństwo!

Różnica między teologią i doktryną chrześcijańską a doktrynami rozmaitych religii dharmicznych jest chyba wyraźna.

Cytuj:
Msza św. jest formą magii


https://pl.wikipedia.org/wiki/Magia :

Magia, czary – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności.

Tym m.in. różni się chrześcijaństwo od religii magicznych. W chrześcijaństwie nikt nie mówi o opanowywaniu i zniewalaniu sobie Boga. Bo jest to niemożliwe. Wprost przeciwnie, w teologii chrześcijańskiej Msza św. jest odprawiana z woli i na życzenie Boga. Nie próbuje się tu Boga do niczego przymuszać ani manipulować.

Cytuj:
Eucharystia została wymyślona przez człowieka
Chrystus był człowiekiem, a w teologii katolickiej (protestanci mają inne zdanie na ten temat) Eucharystia została wymyślona przez Chrystusa, więc tu akurat się zgadza.

Cytuj:
modląc się, łączymy się z egregorem i zasilamy go w ten sposób


Absolutnie i pod żadnym pozorem w chrześcijaństwie Bóg nie jest egregorem!! Wprost przeciwne, to Bóg stworzył ludzi, a więc także chrześcijan, podczas gdy gdyby Bóg był egregorem, to musiałby On być "stworzony" przez chrześcijan.

Konkludując: Jeżeli te zarzuty mają wykazać, że chrześcijaństwo jest religią ezoteryczną, to się grubo mylą i wykazują raczej fundamentalne niezrozumienie teologii chrześcijańskiej.

Chyba, że sensem tych zarzutów jest twierdzenie, że chrześcijanie się mylą, bo prawdziwe są wyłącznie wierzenia magiczno-okultystyczno-ezoteryczne, i że nawet jeśli chrześcijanie mają zupełnie odmienną filozofię, to uprawiając swoją religię mimowolnie i bezwiednie i tak uprawiają magię.

Ale jeśli takie postawienie sprawy ma sens tylko wtedy, jeśli to sekty okultystyczne przedstawiają prawidłowy opis świata nadprzyrodzonego.

Tymczasem z tego, co mi wiadomo, to sekty magiczne/ezoteryczne/okultystyczne słyną raczej z twierdzeń i wymysłów jawnie absurdalnych, i ze swej niebywałej szkodliwości dla tych, których złowią na swe sofizmaty.

Ale komu uwierzysz, to już Twoja sprawa.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


So lip 08, 2017 21:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL