Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Grzech pierworodny - niebiblijny? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Grzech pierworodny - niebiblijny?
Maryja nie miała żadnego grzechu. Ale według dogmatu była niepokalanie poczęta. Czy nie uważacie że była by godna chwały i zachwytu bardziej gdyby miała naturę taką jak my a mimo to nie miała grzechu? Bo tak to ktoś może powiedzieć "Była bez grzeszna, ja jestem grzeszny, ale mam taką naturę i to nie moja wina". Tymczasem Bóg wymaga abyśmy też nie grzeszyli. Pytanie - czy Bóg może od nas wymagać coś co jest niemożliwe do spełnienia? Więc jak wymaga brak grzechu i mówi "świętymi bądźcie bo Ja jestem Święty" to oznacza że dla nas możliwa jest bezgrzeszność. Możemy być bezgrzeszni, przykład dała Maryja, to że nie jesteśmy - to wyłącznie nasza wina!
Podobnie słyszy się o Adamie i Ewie "Ja na ich miejscu bym nie popełnił grzechu" , mimo że sam popełnia wiele dziennie. Że podobno Adam i Ewa mieli inną naturę i że popełnienie grzechu było dla nich bardzo trudne. Ale jak pokazuje Biblia, wcale nie było popełnienie grzechu jakieś trudne, mieli tak samo łatwo jak my.
Biblia chyba słowem nie wspomina o grzechu pierworodnym, to znaczy wspomina o Adamie i Ewie ale nie o tym , by jakaś zła natura się dziedziczyła.
Uwaga: niekoniecznie zgadzam się z wszystkim powyższym, ale co o tym sądzicie?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lis 16, 2017 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Andy72 napisał(a):
Biblia chyba słowem nie wspomina o grzechu pierworodnym, to znaczy wspomina o Adamie i Ewie ale nie o tym , by jakaś zła natura się dziedziczyła.


Bóg(Wszechwiedzący)w Adamie potępił cały świat za grzech,jak myślisz ..On będąc Sprawiedliwością
poddał nas wszystkich pod marność,dlaczego?
Słowo mówi nam że wszyscy zgrzeszyli,jeżeli wszyscy to i dzieci(noworodki też),będące w tym czasie kiedy Słowo to(ten przekaz) podaje/objawia na świecie.
To powinno dać nam do myślenia..mianowicie,czy Bóg uznał że każdy by to na miejscu Adama uczynił,skoro każdego z nas za ten grzech żądli śmiercią?
On jako jedyny poznał wszystkie dna serc naszych,tak więc ufam Mu/zgadzam się że grzech pierwszego człowieka jest też moim grzechem.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz lis 16, 2017 19:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Myślę że dobrze tłumaczysz, jakoś nigdy nie mogłem zgodzić się z tymi, którzy mówią "ja tam na miejscu Adama NA PEWNO tak bym nie postąpił"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lis 16, 2017 19:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Andy72 napisał(a):
Myślę że dobrze tłumaczysz, jakoś nigdy nie mogłem zgodzić się z tymi, którzy mówią "ja tam na miejscu Adama NA PEWNO tak bym nie postąpił"


Jesteśmy ulepieni z tej samej gliny co on,o tym nie powinniśmy zapominać :-)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz lis 16, 2017 19:45
Zobacz profil
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Andy72 napisał(a):
Maryja nie miała żadnego grzechu. Ale według dogmatu była niepokalanie poczęta. Czy nie uważacie że była by godna chwały i zachwytu bardziej gdyby miała naturę taką jak my a mimo to nie miała grzechu? Bo tak to ktoś może powiedzieć "Była bez grzeszna, ja jestem grzeszny, ale mam taką naturę i to nie moja wina". Tymczasem Bóg wymaga abyśmy też nie grzeszyli. Pytanie - czy Bóg może od nas wymagać coś co jest niemożliwe do spełnienia? Więc jak wymaga brak grzechu i mówi "świętymi bądźcie bo Ja jestem Święty" to oznacza że dla nas możliwa jest bezgrzeszność. Możemy być bezgrzeszni, przykład dała Maryja, to że nie jesteśmy - to wyłącznie nasza wina!
Podobnie słyszy się o Adamie i Ewie "Ja na ich miejscu bym nie popełnił grzechu" , mimo że sam popełnia wiele dziennie. Że podobno Adam i Ewa mieli inną naturę i że popełnienie grzechu było dla nich bardzo trudne. Ale jak pokazuje Biblia, wcale nie było popełnienie grzechu jakieś trudne, mieli tak samo łatwo jak my.
Biblia chyba słowem nie wspomina o grzechu pierworodnym, to znaczy wspomina o Adamie i Ewie ale nie o tym , by jakaś zła natura się dziedziczyła.
Uwaga: niekoniecznie zgadzam się z wszystkim powyższym, ale co o tym sądzicie?


Pewnie niewielu zastanawialo sie w ogole co oznacza "Niepokalane poczecie".
Zrozumienie tego wyjasnia wszystko, nie tylko grzech pierworodny.


Pn lis 20, 2017 12:08
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Andy72 napisał(a):
Maryja nie miała żadnego grzechu. Ale według dogmatu była niepokalanie poczęta. Czy nie uważacie że była by godna chwały i zachwytu bardziej gdyby miała naturę taką jak my a mimo to nie miała grzechu?

Sprawdziłeś czym jest Niepokalane Poczęcie NMP?


Śr lis 22, 2017 10:25
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Sprawdziłeś czym jest Niepokalane Poczęcie NMP?
Wątpliwości Andy'ego są zasadne. No bo pytanie: jak rozumiemy grzech pierworodny. Czy ludzie rodzą się z winą za grzech pierworodny, czy też tylko ze skutkami tego grzechu? Jeśli to drugie, to zarówno Chrystus, jak i Bogurodzica mieli naturę podobną nam. Ponosili wszystkie nasze bezgrzeszne słabości, które są skutkiem grzechu pierworodnego. Dlatego dogmat o Niepokalanym Poczęciu ma sens tylko wtedy, gdy mówimy o winie za grzech pierworodny.


Śr lis 22, 2017 10:35
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Ludzie rodzą się bez winy. Ta kwestia była niedawno omawiana:

viewtopic.php?f=46&t=39779&p=973874#p973874


Śr lis 22, 2017 11:16
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
felek27 napisał(a):
Ludzie rodzą się bez winy.
W takim razie bez czego urodziła się Bogurodzica, a z czym rodzimy się my?


Śr lis 22, 2017 12:44
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
zefciu napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Sprawdziłeś czym jest Niepokalane Poczęcie NMP?
Wątpliwości Andy'ego są zasadne. No bo pytanie: jak rozumiemy grzech pierworodny. Czy ludzie rodzą się z winą za grzech pierworodny, czy też tylko ze skutkami tego grzechu?

Tobie proponuję, abyś najpierw przeczytał czym jest grzech pierworodny, a potem zabierał się za zadawanie pytań.


Śr lis 22, 2017 12:45
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tobie proponuję, abyś najpierw przeczytał
Czyli jak się można było spodziewać – odpowiedzi na pytania nie będzie. Tylko odwołanie do jakichś tajemniczych źródeł.


Śr lis 22, 2017 13:09
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Ano nie będzie, bo pytasz o coś, co sobie wymyśliłeś, a nie o grzech pierworodny. Jak zaczniesz pytać o rzeczywisty grzech pierworodny, to odpowiedzi dostaniesz. :)


Śr lis 22, 2017 13:24
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
felek27 napisał(a):
Ludzie rodzą się bez winy. Ta kwestia była niedawno omawiana:

viewtopic.php?f=46&t=39779&p=973874#p973874


Myslalem ze podales link do wyjasnienia czym jest grzech pierworodny, a to tylko link do dyskusji, w ktorej nie ma zadnego wyjasnienia czym jest grzech pierworodny.
Czy ktos moze jakos precyzyjniej wyjasnic czym jest-byl grzech pierworodny?
I oczywiscie jak w temacie powyzej co dokladnie oznacza Niepokalane Poczecie?


Śr lis 22, 2017 13:29
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Obszerne opracowanie
http://www.spowiedz.pl/sin01.htm


Śr lis 22, 2017 13:37
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ano nie będzie, bo pytasz o coś, co sobie wymyśliłeś, a nie o grzech pierworodny.
Przecież nie przedstawiłem jakiejś jednej interpretacji grzechu pierworodnego, ale właśnie pozostawiłem tę kwestię otwartą.

Cytuj:
Jak zaczniesz pytać o rzeczywisty grzech pierworodny, to odpowiedzi dostaniesz. :)
Niniejszym zatem pytam o rzeczywisty grzech pierworodny. Czymkolwiek on jest. Proszę sprecyzować konkretnie co takiego dziedziczymy, z czego dziedziczenia Bogurodzica została w cudowny sposób zwolniona.

Oczywiście się nie doczekam.


Śr lis 22, 2017 13:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL