Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 18, 2017 21:53
Posty: 94
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Saqura napisał(a):
Grzesiek_S-ec napisał(a):
A jak odniesiesz się do tego, co usłyszałem na jednym z for konserwatywnie luterańskich, iż odrzucenie kultu/wstawiennictwa świętych jest uzasadnione tym, iż szatan podszywając się pod osoby otaczane na ziemi kultem pragnie ukraść chwałę i cześć należną jedynie Bogu, a święci właśnie takimi osobami (otaczanymi kultem) są?


Jeśli chodzi o jakiekolwiek objawienie się owych świętych to tak, uważają że to "szatan"(który może pojawić się jako anioł światłości)zwodzi, odwracając uwagę od Boga.
Nieraz owe zjawy domagają się swego obrazu, czy świątyni dla ich imienia, świąt(kultu dla siebie) ..a wszystko to dla luteran jest niebiblijne/niezgodne z Biblią.


Nie, nie chodzi o objawienia. Chodzi o modlitwę formułą "módl się za nami" (w sensie do Boga.)

bert04 napisał(a):
Czy diabły robią sobie "mieszkania" w figurach albo za ramami obrazów, czy coś w tym stylu?


Wszystko co przysłania nam drogę (Chrystus, Bóg) jest/przynajmniej powinno być naszym przeciwnikiem czyli szatanem( jak Piotr który stanął Jezusowi na drodze do Jerozolimy, próbując odwieść Go od Jego celu/przeznaczenia).[/quote]
A jeśli coś nam owej drogi nie przysłania?

Proszę mnie tylko nie rugać za zadawanie zbyt wielu pytań, wyznaję zasadę że kto pyta nie błądzi. Lepiej zadawać dużo pytań niż pozostawać z bagażem nierozwiązanych kwestii


Śr sty 10, 2018 20:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Grzesiek_S-ec napisał(a):
Nie, nie chodzi o objawienia. Chodzi o modlitwę formułą "módl się za nami" (w sensie do Boga.)


Jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem jest Jezus, takie jest spojrzenie luteran, wszystko inne jest sprzeczne z Pismem.
"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus" 1Tym.2,5

Grzesiek_S-ec napisał(a):
A jeśli coś nam owej drogi nie przysłania?


Niby co? Wzrok chrześcijanina ma być skierowany tylko na drogę do Boga, a drogą tą jest Jezus.
"Ja jestem drogą i prawdą, i życiem."J.14

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sty 10, 2018 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Saqura napisał(a):
Grzesiek_S-ec napisał(a):
Nie, nie chodzi o objawienia. Chodzi o modlitwę formułą "módl się za nami" (w sensie do Boga.)

Jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem jest Jezus, takie jest spojrzenie luteran, wszystko inne jest sprzeczne z Pismem.
"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus" 1Tym.2,5
To że Jezus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, nie ma z modlitwą wstawienniczą nic do rzeczy.
Podczas modlitwy wstawienniczej, Jezus nadal jest tym samym jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr sty 10, 2018 21:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
chwat napisał(a):
To że Jezus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, nie ma z modlitwą wstawienniczą nic do rzeczy.
Podczas modlitwy wstawienniczej, Jezus nadal jest tym samym jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi.


Jezus to Jedyny Arcykapłan, uważasz że ktoś inny poza Nim samym ma dostęp by wejść przed Boga (miejsce najświętsze/wzór świątyni)Czy w Duchu św. nie pozostajemy z Nim w stałym kontakcie?(który to sam wie czego nam zbywa)
Duchy które już tam dotarły nie otrzymały nawet jeszcze tego co im w pełni przyobiecane.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sty 10, 2018 21:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 18, 2017 21:53
Posty: 94
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Saqura napisał(a):
Grzesiek_S-ec napisał(a):
Nie, nie chodzi o objawienia. Chodzi o modlitwę formułą "módl się za nami" (w sensie do Boga.)


Jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem jest Jezus, takie jest spojrzenie luteran, wszystko inne jest sprzeczne z Pismem.
"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus" 1Tym.2,5


Ja tego nie neguję, z tym "nie zasłanianiem" chodziło mi o np. ludzi, którzy swoją postawą pomagają odnaleźć drogę do Jezusa.

Żeby nie było niedomówień, ja też uważam, że ważniejsza jest modlitwa kierowana do Jezusa. Po prostu u podstaw założenia tego tematu stało zasadnicze pytanie: czy powoływanie się na wstawiennictwo świętych podczas modlitwy prowadzi do piekła. Otrzymałem odpowiedź przeczącą. Jednak argument o niebiblijności tej praktyki pozostawia jednak trochę niejednoznaczności, w mojej ocenie. Dla chrześcijanina, a za takich mają się i katolicy, i luteranie, i prawosławni i inne denominacje głoszące dogmat o Trójcy, wszystko co jest niebiblijne jest. powinno być złem. A zło nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. A mimo to luteranie nie uznają, jak wynika z twojego postu, iż katolicy nie zostaną zbawieni z racji tego co jest w temacie. I te wątpliwości chciałem rozwiać.


Śr sty 10, 2018 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Grzesiek_S-ec napisał(a):
A mimo to luteranie nie uznają, jak wynika z twojego postu, iż katolicy nie zostaną zbawieni z racji tego co jest w temacie. I te wątpliwości chciałem rozwiać.


Tak... dokładnie, sam czyn uważają za niebiblijny, jednak kwestie zbawienia pozostawiają Bogu :)
Nigdy do końca nie wiadomo jak Pan kieruje łaską w danym człowieku, to Jego słudzy, On zakłada "wieniec zwycięstwa"

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sty 10, 2018 21:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Saqura napisał(a):
Jezus to Jedyny Arcykapłan, uważasz że ktoś inny poza Nim samym ma dostęp by wejść przed Boga
Ja nawet myślę, że Jezus nie musi dostępować wejścia przed Boga, bo sam jest Bogiem.

Dalej nie przeszkadza to temu, żeby modlić się wstawienniczo.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr sty 10, 2018 22:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 18, 2017 21:53
Posty: 94
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Saqura napisał(a):
Grzesiek_S-ec napisał(a):
A mimo to luteranie nie uznają, jak wynika z twojego postu, iż katolicy nie zostaną zbawieni z racji tego co jest w temacie. I te wątpliwości chciałem rozwiać.


Tak... dokładnie, sam czyn uważają za niebiblijny, jednak kwestie zbawienia pozostawiają Bogu :)
Nigdy do końca nie wiadomo jak Pan kieruje łaską w danym człowieku, to Jego słudzy, On zakłada "wieniec zwycięstwa"


Mam jeszcze jedno, na razie ostatnie pytanie: czy owa praktyka niebiblijna jest uważana za grzeszną i oddalającą od Boga w stopniu nazwijmy to znacznym? Daruj że tak zasypuję pytaniami, po prostu staram się jak najlepiej poznać punkt widzenia różnych stron.


Śr sty 10, 2018 22:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 18, 2017 21:53
Posty: 94
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Proszę administrację strony o zamknięcie tego tematu gdyż uzyskałem interesujące mnie odpowiedzi oraz temat uważam za zakończony


Cz sty 11, 2018 10:20
Zobacz profil
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Grzesiek_S-ec napisał(a):
Proszę mnie tylko nie rugać za zadawanie zbyt wielu pytań, wyznaję zasadę że kto pyta nie błądzi. Lepiej zadawać dużo pytań niż pozostawać z bagażem nierozwiązanych kwestii
Nikt Cię nie zruga na forum dyskusyjnym za zadawanie pytań. Po to forum jest. Natomiast czuj się zrugany po raz drugi za ignorowanie pytań innych.


Cz sty 11, 2018 11:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
chwat napisał(a):
Saqura napisał(a):
Jezus to Jedyny Arcykapłan, uważasz że ktoś inny poza Nim samym ma dostęp by wejść przed Boga
Ja nawet myślę, że Jezus nie musi dostępować wejścia przed Boga, bo sam jest Bogiem.

Dalej nie przeszkadza to temu, żeby modlić się wstawienniczo.


My też w Chrystusie mamy przystęp do Boga, więc wstawiennictwo powinno być zbyteczne.
Wszak jeśli tylko prowadzi nas Duch Boży, jesteśmy Jego synami, w Nim możemy wołać "Abba Ojcze", On sam wspiera nas świadectwem żeśmy dziećmi Bożymi ;) por. Rzym.8,14-17

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 11, 2018 18:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Saqura napisał(a):
więc wstawiennictwo powinno być zbyteczne
A ktoś twierdził, że nie jest zbyteczne?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz sty 11, 2018 18:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
chwat napisał(a):
A ktoś twierdził, że nie jest zbyteczne?


Jeśli zbędne to po co praktykować/wprowadzać takowe wstawiennictwo w czyn ?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 11, 2018 19:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
Przypomnę, że rozmowa toczy się nie o tym,
- czy takie wstawiennictwo jest czy nie jest zbędne,
- jest czy nie jest dobre,
- jest czy nie jest biblijne,
- jest czy nie jest chrześcijańskie,

ale o tym, co na ten temat sądzą różne odłamy protestantyzmu, w tym luteranie.

A twierdzenie, że
Saqura napisał(a):
Jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem jest Jezus, takie jest spojrzenie luteran, wszystko inne jest sprzeczne z Pismem.
"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus" 1Tym.2,5

jest tylko spojrzeniem luteran i większości protestantów.
Zarówno Kościół rzymski jak i Kościoły wschodnie i prawosławny uważają zupełnie inaczej.

Krk uważa, że pośrednictwo Jezusa wyrażone w cytacie z Tymoteusza to pośrednictwo dostępu do Boga (zbawienie) jak i poprzez pośrednictwo natur (ludzkiej i boskiej) w Chrystusie, i nie wyklucza ono możliwości modlitwy jednych chrześcijan za drugich.

Inaczej, gdybyśmy przyjęli tezę o jedynym pośrednictwie Chrystusa w modlitwie musielibyśmy uznać także apostołów za nieroztropnych heretyków skoro zachęcali oni do modlitwy za innych czy za siebie(czyli do pośrednictwa).

Na przykład: Proszę więc was, bracia, przez Pana naszego Jezusa Chrystusa i przez miłość Ducha, abyście udzielili mi wsparcia modłami waszymi za mnie do Boga, Rz 15, 30

I co? Autor Listu do Rzymian nie znalazłby sobie miejsce we współczesnym luteranizmie? Zaprzeczył przecież tezie luteran, że Jezus jest jest jedynym Pośrednikiem!

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz sty 11, 2018 20:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak to w końcu jest z tym kultem/wstawiennictwem świętyc
medieval_man napisał(a):
Na przykład: Proszę więc was, bracia, przez Pana naszego Jezusa Chrystusa i przez miłość Ducha, abyście udzielili mi wsparcia modłami waszymi za mnie do Boga, Rz 15, 30

I co? Autor Listu do Rzymian nie znalazłby sobie miejsce we współczesnym luteranizmie? Zaprzeczył przecież tezie luteran, że Jezus jest jest jedynym Pośrednikiem!


Czy oni byli w niebie( Ci których Paweł prosił, czy nakazywał im prosić o to Abrahama, Noego, czy to przed nimi mieli paść na kolana by wstawiać za Pawłem)?Nie, ziemia była ich miejscem, no i byli w "całości" człowiekami tak samo jak Chrystus, w Królestwie Niebieskim jedynym w pełni człowiekiem jest Jezus, święci to obecnie są tam istotami duchowymi , które jeszcze nawet swojej nagrody w pełni nie otrzymali( w odebraniu jej nikt nikogo nie wyprzedzi, otrzymamy ją wszyscy wspólnie) :roll:
Zresztą co ja tam wiem, niech każdy postępuje jak uważa za słuszne, Miłość i tak jest większa niż wszelka wiedza :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Ostatnio edytowano Cz sty 11, 2018 20:45 przez Saqura, łącznie edytowano 1 raz



Cz sty 11, 2018 20:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL