Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 281 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
 Skąd wiadomo, że Maryja urodziła się bez grzechu? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Witam

0bcy_astronom napisał(a):
No i jakby to było, że Jezus narodził się z kobiety mniej czy bardziej grzesznej...
No jak dla mnie to jest to właśnie zgodne ze słowami Pisma, że Pan, Arcykapłan naszego wyznania, jest do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu. :-)
Nie widzę tu żadnej ujmy.

<>< <>< <><

jotka napisał(a):
Pozdrowienie anielskie

Zostałaś (w przeszłości) i pozostajesz przemieniona przez Łaskę
Przykro mi, że nie odniosłaś się do mojego postu w tej sprawie (post wysłany: Wto Lip 03, 2007 1:32). Tak bardzo wówczas chciałaś zobaczyć moje zdanie, po czym ucichłaś. Czuję się zignorowany. A zresztą, nie pierwszy i nie ostatni to już raz jestem tak traktowany przez różnych forowiczów. :-(


Pozdrawiam

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pt maja 23, 2008 21:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
No nie wiem czy wielki Bóg mógłby się narodzić śmiało z kobiety obarczonej grzechami. Na pewno nie byłby to dla niego jakiś wielki problem. Mój argument chyba nie jest tym przekonującym, że Maria nie miała grzechu, no tak tylko powiedziałem. ;)

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pt maja 23, 2008 22:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Już ci odpisuję ;-)

Rzeczywiście jest to greckie perfectum. Tylko tłumaczysz je nie do końca precyzyjnie. Gdy św. Paweł mówi o zmartwychwstaniu Chrystusa, używając tego czasu, to jego słuchacze rozumieją precyzyjnie: Paweł twierdzi, że Jezus żyje.

Przypominam Ci, że zgodnie z tym słowem Maryja została obdarowana Łaską (przemieniona Łaską) w przeszłości i taka pozostaje (ten stan trwa) w chwili pojawienia się Anioła Gabriela, który w następnym zdaniu stwierdza: "oto poczniesz".

Gdyby była mowa wcześniejszej decyzji Boga, której skutki pojawią się za chwilę (poczniesz to czas przyszły, zapowiedź) to gdzie miałbyś miejsce na "trwanie" czegokolwiek, nawet - jeśli tak chcesz - skutków?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So maja 24, 2008 6:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Witam

jo_tka napisał(a):
Już ci odpisuję ;-)

Rzeczywiście jest to greckie perfectum.
[...]
Gdyby była mowa wcześniejszej decyzji Boga, której skutki pojawią się za chwilę (poczniesz to czas przyszły, zapowiedź) to gdzie miałbyś miejsce na "trwanie" czegokolwiek, nawet - jeśli tak chcesz - skutków?
No, w końcu. ;-) Po tylu "latach", hihi. ;-)

Myślę, że na dniach odpowiem na ten post.


Pozdrawiam

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pt maja 30, 2008 0:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 09, 2008 12:02
Posty: 99
Post 
Maryja była wymodlonym dzieckiem Jaachima i Anny. Z góry była przeznaczona na spełnienie misji- narodzenia Zbawiciela. mogła sie nie zgodzić ale była posłuszna,, Oto ja służebnica Pańska, niech mi sie stanie według Słowa tego". I nie byla grzeszna.


Wt cze 24, 2008 12:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Witam


neonka20 napisał(a):
Maryja była wymodlonym dzieckiem Jaachima i Anny.
Przyznam, że o tym nie słyszałem. Możesz to uzasadnić? Poza tym, patrząc na rodowody z Ew. Mt 1,16 (rodowód ze strony Józzefa) i Łk 3,23nn (rodowód ze strony Marii) nie potrafię zrozumieć jak to możliwe, że ojcem Marii był Jaachim. :?

neonka20 napisał(a):
I nie byla grzeszna.
Czy prócz stwierdzenia, mogę prosić o podanie swojego uzasadnienia dla tego poglądu?


Pozdrawiam

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Wt cze 24, 2008 17:37
Zobacz profil
Post 
mc a czy nie lepiej wierzyc że MAryja to kobieta która jakby nie patrzec była mamą Boga? Przieciez Bóg przyszedł po postacią Syna człowieczeka żeby nas zbaiwc i wybrał sobie MAryje na matke. Ona nosiła go w swoim łonie, karmiła swoimi piersiami. Szacunek jej sie nalezy. Zauwazmy ze moze ona byc wzorem pokory !! Czy Ewangelia mowi nam ze Maryja kiedys chlubiła sie z tego ze jest mamą mesjasza? Nie zachowała wszystko w swoim sercu i po cichu to rozwazała. Jej zycie jest tajemnicze . Być może apostołowie nie pisali o niej bo ona sama tego nie chciała , poprostu unizyła sie i odsuneła na bok wiedząc że to Jezus jest najważniejszy. Myśle ze nam potrzeba takiej pokory . Trzeba sie uniżyć aby ten który za nas umarł był wywyższony. Nie nam chwała ale Jemu. Człowiek tak sie chlubi czasem ze swojego życia ale gdyby nie TEN na górze tego zycia by nie miał. Kiedyś ks dr Bogusław Jaworowski powiedział ze po kazaniu nachodza go mysli typu " Ale fajne kazanie powiedziałeś" ale on wie ze to szatan próbuje zasiac w nim pyche i samozachwyt. Trzeba zawsze dziekowac że wszystko co dobre dzieki Bogu czynimy . I własnie dla mnie MAryja jest tą która daje przykład jak sie zachowac i uczy nas pokory. A czy była z grzechem czy nie...wole wierzyc że ta która wydała na swiat mesjasza była bez grzechu , była czysta jak łza jak lilia.


Wt cze 24, 2008 21:40

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Wszelkie posty zawierające nieprawdę na temat wiary chrześcijańskiej będą z tego działu usuwane. Tak jak usunięty został teraz post Racjonalisty


Cz lip 10, 2008 10:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 10, 2007 17:31
Posty: 52
Post 
Kamyk napisał(a):
Wszelkie posty zawierające nieprawdę na temat wiary chrześcijańskiej będą z tego działu usuwane. Tak jak usunięty został teraz post Racjonalisty


Uprzejmie informuję, że ten ocenzurowany post to 2 daty historyczne i związany z tym krótki komentarz bez jakiekolwiek atakowania wiary.
Jeżeli więc fakty hisoryczne są cenzurowane to o czym tu opwiadac?

_________________
Wiara w Boga to nie wiara w ludzkie cuda.


Cz lip 10, 2008 14:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
To, co napisałeś, nie było faktem historycznym, ale jego fałszywą interpretacją


Cz lip 17, 2008 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Witam


Jakiś czas temu napisałem:
Cytuj:
Myślę, że na dniach odpowiem na ten post.
Miało być tak, że odpowiem na początku czerwca...ale nie wyszło. Po części zapomniałem a po części nie miałem zbytnio czasu by przysiąść do tego i pomyśleć raz jeszcze. Przepraszam. ;-)

jo_tka napisał(a):
Rzeczywiście jest to greckie perfectum. Tylko tłumaczysz je nie do końca precyzyjnie. Gdy św. Paweł mówi o zmartwychwstaniu Chrystusa, używając tego czasu, to jego słuchacze rozumieją precyzyjnie: Paweł twierdzi, że Jezus żyje.
To co napisałem jest zgodne z Twoim przykładem. W książce, którą wówczas podałem jest dosłownie tak:
Perfectum - stan obecny będący wynikiem czynności przeszłej, dokonanej. Por. The Present Perfect Tense (Grzegorz Szamocki, GREKA NOWEGO TESTAMENTU, str. 60, wyd. BERNARDINUM 2005). Zgadza się to z zastosowaniem tego angielskiego czasu. Dodam też, że użycie Perfectum nie jest gwarantem, że czynność lub jej skutki będą trwały bez końca. Jednak w sytuacji dot. zwiastowania nie ma to wg. mnie większego znaczenia. Bóg, gdy daję człowiekowi łaskę, to jej nie odbiera. ;-) Mamy np. wszelką łaskę od Boga, by nie grzeszyć. Ale czy to gwarantuje nam, że nie zgrzeszymy? Raczej nie. ;-) Czyżby Jego łaska była pozbawiona swej mocy? Bynajmniej! ;-) Myślę, że Jan Apostoł dobrze to rozumiał i opisał w jednym ze swoich listów. ;-)


jo_tka napisał(a):
Przypominam Ci, że zgodnie z tym słowem Maryja została obdarowana Łaską (przemieniona Łaską) w przeszłości i taka pozostaje (ten stan trwa) w chwili pojawienia się Anioła Gabriela, który w następnym zdaniu stwierdza: "oto poczniesz".
No oczywiście. Czy ja coś napisałem przeciw temu? Może zostałem źle zrozumiany.


jo_tka napisał(a):
Gdyby była mowa wcześniejszej decyzji Boga, której skutki pojawią się za chwilę (poczniesz to czas przyszły, zapowiedź) to gdzie miałbyś miejsce na "trwanie" czegokolwiek, nawet - jeśli tak chcesz - skutków?
Ale tam właśnie jest mowa o wcześniejszej decyzji Boga. To, do czego można się przyczepić to to, że podałem tylko jeden rodzaj czasu Aoristus. Bo prócz comlexivus jest jeszcze ingressivus, effectivus i gnomicus.

Jakkolwiek patrzeć na te podtypy czasu Aoristus, biorąc kontekst całej sytuacji mamy to, że Bogu spodobało się obdarzyć Marię łaską, którą było poczęcie i urodzenie Syna Bożego. Sam Gabriel to wyjaśnia. Pisałem o tym w post'cie wysłanym: Pią Maj 04, 2007 10:34.

Wielce nieprawdopodobnym wydaje się być założenie, że poczęcie, urodzenie i wychowanie Jezusa było "przy okazji" pełni wszelkiej łaski, jaką Bóg obdarzył Maryję zachowując ją od grzechu pierworodnego.

Z drugiej strony podchodząc, że głównym celem było poczęcie, urodzenie i wychowanie Jezusa... a skutkiem ubocznym zachowanie od grzechu pierworodnego, też jest dziwne.

Trzecia możliwość to taka, że obie te rzeczy mają równą wartość. Jest to możliwe. Tyle, że kontekst wypowiedzi na to nie wskazuje. Gabriel dokładnie wyjaśnia o co mu chodzi. Stąd też moje podejście, które wydaje mi się być słusznym i przemyślanym. Daję jednak sobie możliwość skorygowania mnie przez innych. Może jest coś czego nie widzę, a widzą to inni.


Pozdrawiam

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


N lip 20, 2008 22:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Wielce nieprawdopodobnym wydaje się być założenie, że poczęcie, urodzenie i wychowanie Jezusa było "przy okazji" pełni wszelkiej łaski, jaką Bóg obdarzył Maryję zachowując ją od grzechu pierworodnego.


Istotnie. Tego nikt nie twierdzi. Wręcz przeciwnie, było ze względu na Chrystusa i dzięki Jego (przyszłej tylko w końcu dla nas, dla Boga czasu nie ma) męce, śmierci i zmartwychwstaniu.

A w kwestii merytorycznej:

Witaj, Maryjo, która zostałaś [w przeszłości] przemieniona przez Łaskę i taka pozostajesz do dzisiaj. [...] Oto poczniesz i porodzisz Syna...

Tak to z grubsza brzmi...

I proszę o trzymanie się zasad tego działu, czyli opieranie się w dyskusji na Objawieniu.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt sie 08, 2008 11:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Witam

jo_tka napisał(a):
A w kwestii merytorycznej:

Witaj, Maryjo, która zostałaś [w przeszłości] przemieniona przez Łaskę i taka pozostajesz do dzisiaj. [...] Oto poczniesz i porodzisz Syna...

Tak to z grubsza brzmi...
Z grubsza, acz dokładnie zarazem. Słowa: Oto poczniesz i porodzisz... są werbalizacją i sprecyzowaniem wcześniejszego zwrotu: zostałaś [w przeszłości] przemieniona przez Łaskę i taka pozostajesz do dzisiaj. O takiej łasce mówił Gabriel. Co do reszty - to dla mnie jedynie hipoteza.


jo_tka napisał(a):
I proszę o trzymanie się zasad tego działu, czyli opieranie się w dyskusji na Objawieniu.
Jeśli to się mnie tyczy, to bardzo proszę o sprecyzowanie. ;-) Bo nie wiem, może złamałem jakieś zasady. :x Czy chodzi tu o Objawienie=UNK czy może Objawienie=Biblia ?


Pozdrawiam

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


So sie 09, 2008 17:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 27, 2008 13:26
Posty: 163
Post 
że Maryja została poczęta bez grzechu, wiemy o tym oczywiście z Ewangelii przede wszystkim. Ponadto z objawień Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, kiedy to w roku 1858 powiedziała Bernadetcie Soubirou: " Jam jest Niepokalane Poczęcie" :) tym samym, potwierdziła papieski dogmat o Niepokalanym Poczęciu!


So sie 09, 2008 18:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Witam


Dziękuję za wypowiedź, bietka.

bietka.romaniak napisał(a):
że Maryja została poczęta bez grzechu, wiemy o tym oczywiście z Ewangelii przede wszystkim.
Od wielu stron tego wątku rozmawiamy właśnie o tym i sprawa nie jest taka oczywista. Możesz sprawdzić i przeczytać.


bietka.romaniak napisał(a):
Ponadto z objawień Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, kiedy to w roku 1858 powiedziała Bernadetcie Soubirou: " Jam jest Niepokalane Poczęcie" :) tym samym, potwierdziła papieski dogmat o Niepokalanym Poczęciu!
Czy objawienia te mają boskie pochodzenie też nie jest takie oczywiste. Jak dla mnie, jeśli nawet są autentyczne, to nie są z Nieba. Nie będę jednak tego omawiać, bo to nie temat tego wątku.


Pozdrawiam

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


So sie 09, 2008 19:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 281 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL