Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Pustynia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 02, 2010 6:57
Posty: 1
Post Re: Pustynia
JakubM ma racje że szuka pustyni. Można by przypuścić, że Jezus był na niej cały czas a szczególnie w ostatnich chwilach swego życia. Potrzebna jest pustynia, żeby z innej perspektywy spojrzeć na świat i swoje życie. Ale do tego jest potrzebna tzw "modlitwa milczenia".

Ojciec Piotr z Tyńca pisze o tej modlitwie: 
"Natomiast modlitwa milczenia jest pozbawiona treści, jest trudna. Jest wyprowadzeniem na pustynię, kiedy Bóg w tajemniczy sposób zaczyna przemawiać do naszego serca. Taka modlitwa to towarzyszenie sercu Jezusa w najbardziej ciemnych momentach. Modlitwa milczenia jest napełniona poczuciem opuszczenia przez Boga, a także trudnym do zniesienia poczuciem, że to ja opuściłem Boga, że nie dość dobrze się modlę, że nie dość "się staram", że jestem wewnętrznie pusty." [...]     
Modlitwa milczenia jest też złożeniem w ręce Boga swojego ducha. Przeżycie na modlitwie własnej pustki, dojście do jej dna. przejście przez ciemną dolinę, otwiera drogę do powierzenia Bogu swojego ducha, swojego ciała, swojego życia, swojej sytuacji - za każdym razem tego, co najmocniej przypomina o sobie, co najbardziej rozbite czy niechciane.
     Modlitwa milczenia to dotknięcie własnego: "Pragnę!". U każdego z nas jest ono inne, ma inny smak, kształt, inny dźwięk. Czy jesteś gotów przyznać się do jego "pragnę"? Czy wiesz, że to "pragnę" może wypełnić i zaspokoić tylko Bóg?
     Modlitwa milczenia wymaga odwagi. Stawia przed Tobą rezygnację z osiągania celu, z poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Może być przyczyną frustracji czy zniechęcenia. Ale nie musi! Modlitwa milczenia jest szansą. Zachęcam Cię, przyjmij swoją modlitwę milczenia! Pokochaj ją. Ona chce Ci coś pokazać, gdzieś poprowadzić, chce się stać Twoim przewodnikiem na drodze ku Bogu.
     Modlitwa milczenia chce Ci pokazać, jak bardzo Bóg Cię kocha. Jak bardzo zależy Mu na przebywaniu z Tobą, na Twojej obecności. On chce Ci pokazać, że naprawdę jesteś najważniejszy. Ważniejszy niż wszystkie formuły modlitewne, "sposoby odbywania modlitwy", techniki. Ważniejszy niż cały Twój "pobożny warsztat". Nie zapełniaj modlitwy milczenia niepotrzebnymi i pustymi słowami. "Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi, jak poganie. Są oni przekonani, że przez wzgląd na własne wielomówstwo zostaną wysłuchani" - zobacz na własnej skórze, co mogą znaczyć te słowa."

Nie wiem skąd pochodzi ten tekst. Znalazłem go w sieci od razu jako plik tekstowy.

I sorry za taki długi post.


Pt sty 08, 2010 18:25
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Pustynia
a ja jestem na pustyni,choć wcale nie mam ochoty i wcale mi nie źle, ale czasem pustynia jest wsrod nadmiaru obowiazkow i zgiełku.. bardziej niz pustyni,to bym wyjechala do klasztoru na jakies 5 dni i pobyla sama ze soba w ciszy. o , o tym marze, niestety w najblizszym roku to nie bardzo mozliwe..:(


Pt sty 08, 2010 21:58
Zobacz profil
Post Re:
JakubM napisał(a):
opat_90 napisał(a):
Pustynia rozumiana jako stan emocjonalny polegający na braku odczuwania obecności Boga nie jest zbyt zachęcającą perspektywą.

To nie jest zbyt zachęcająca perspektywa ale ja mówię nie o braku a o pełni o pustyni jako o miejscu spotkania z Bogiem.


Rekolekcje ignacjańskie - pustynia, która prowadzi do spotkania z BOGIEM

Pozdrawiam


Pt paź 08, 2010 20:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL