Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 19:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Zakony protestanckie 
Autor Wiadomość
Post Zakony protestanckie
Witajcie!

Mam nadzieję, że trafiłam na odpowiednie forum. :)


Otóż mam do was pytanie - słyszałam, że istnieją zakony protestanckie, jednak żadnych konkretnych informacji nie mogę wyczytać w internecie. Znalazłam wyłącznie stronę o pastorze Roger'ze, który założył wspólnotę braci z Taize. Myślę jednak, że nie jest to jedyna protestancka wspólnota (zgromadzenie duchownych). Kieruje, więc do was pytanie - czy znacie jakieś zakony protestanckie? Jeśli tak, to jakie? Gdzie mogę znaleźć o nich informacje? W jakich dokładnie kościołach funkcjonują?


Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam, PoszukujacaPrawdy


Śr sty 21, 2009 19:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
No Luter to się chyba w grobie przewraca ;) Jednym z filarów reformacji było zniesienie "zabytku" jakim były zakony, podobnie zresztą jak kapłaństwo - wszyscy mieli być równi, nie ma prostszej drogi do nieba itd. itp. Co prawda świeccy mogą się jakoś gromadzić we wspólnoty ale tych działań nie można nigdy nazwać "zakonem" z znaczeniu tradycyjnym - nie ma reguł życia, wspólnoty domu itp...

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt lut 03, 2009 15:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 03, 2004 5:59
Posty: 175
Post 
kiedyś funkcjonowało coś takiego jak diakonisy, były to kobiety poświęcające się np. nauczaniu biednych czy zajmowaniu się chorymi, nosiły czepki i mieszkały we wspólnocie, ale mogły normalnie wyjśc za mąż i wtedy kończył się ich ,,urząd" diakonisy, tradycyjnych zakonów żeńskich nie ma u protestantów.

_________________
Cieszmy się z małych radości


Wt lut 03, 2009 20:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL