Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 swiecenia kaplanskie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt cze 30, 2009 17:10
Posty: 3
Post swiecenia kaplanskie
Ostatnio usłyszałem o pastorze, który przeszedł na katolicyzm i otrzymał święcenia kapłańskie chociaż miał zone i czworo dzieci. Jestem ciekawy na jakich warunkach wydał na to zgodę papież. Jest to troche niesprawiedliwe w stosunku do innych celibatariuszy. Myślę że jeśli już to Benedykt XVI powinien zniesc celibat poniewaz ma to swoje uzasadnienie w piśmie.


Śr lip 01, 2009 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
a w którym miejscu w Piśmie? ;)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Śr lip 01, 2009 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Czemu niesprawiedliwe? Zasada równości każe tak samo traktować osoby pozostające w takich samych sytuacjach. Sytuacja pastora, który wstępuje do Kościoła katolickiego jest wyjątkowa i trudno ją traktować jako analogiczną do katolika wybierającego drogę kapłaństwa.


Śr lip 01, 2009 13:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 30, 2009 17:10
Posty: 3
Post 
kawa napisał(a):
Czemu niesprawiedliwe? Zasada równości każe tak samo traktować osoby pozostające w takich samych sytuacjach. Sytuacja pastora, który wstępuje do Kościoła katolickiego jest wyjątkowa i trudno ją traktować jako analogiczną do katolika wybierającego drogę kapłaństwa.

Skoro chce zostać członkiem kościoła katolickiego proszę bardzo ale dlaczego ma być księdzem? A co do zniesienia celibatu: 1 Tm 3.


Śr lip 01, 2009 14:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Nie jestem pewny, ale już kiedyś czytałem o tym że takie coś jest możliwe. Po zmianie wyznania można zostać wyświęconym, niezależnie od faktu że ma się już rodzinę. Tu się spotykają dwie rację, z jednej strony rodzina jest i nie można przecież nakazać pozbycia się jej, a z drugiej nie ma poważnego powodu aby święceń nie udzielić. Celibat nie jest raczej kwestią dogmatyczną, jak np. że Jezus jest zarówno Bogiem jak i człowiekiem. Ale jak na razie nie rozważa się w Watykanie, na poważnie jego zniesienia. Ale to nie temat o celibacie, chodzi o to że nie widzę aby była to przeszkoda, bo i inna jest ranga celibatu i rzeczy koniecznych i niezmiennych.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr lip 01, 2009 14:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Pastorzy zmieniający wyznanie na katolicyzm, owszem mogą zachować żonę i dzieci. Jedno sprostowanie: nie przyjmują sakramentu święceń, bo ten przyjmuje się tylko raz na całe życie. A większość wspólnot protestanckich ma ważne święcenia kapłańskie. Więc się ich nie powtarza. Po prostu zostaje inkardynowany do jakiegoś Kościoła (lokalnego) i posługuje. Oczywiście jeśli wykaże znajomość doktryny katolickiej.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 01, 2009 17:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Animus, rozumiem, że mówimy o tym fragmencie...
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. [1 Tm 3,2-4]

Pisząc o tym, że biskup ma być mężem jednej żony św. Paweł chciał podkreślić, że ma to być przyzwoity chłop; nie taki co by miał już siódmą.
Dlaczego nie pisał, że biskup nie może mieć żony? Najpewniej dlatego, że wtedy nie było by żadnego księdza - przecież większość członków tego trzydziestokilku letniego Kościoła przystapiła do niego będąc dorosłymi i mając rodziny.

Gdyby było inaczej to stałoby w sprzeczności z tym;
Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. [1 Kor 7,32-34]

Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym. [Mk 10,29-30]
No i kwestia tego jak można mieć żonę, dom i dzieci jeśli chce się żyć w ubóstwie? :|

Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje! [Mt 19,12]

Moim zdaniem Pismo raczej zaleca celibat. Może nie nakazuje, ale z pewnością gorąco zaleca - choć każdą radę można zignorować.
pozdrawiam ;)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Śr lip 01, 2009 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 30, 2009 17:10
Posty: 3
Post 
"Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża." 1 Kor 7,2


Cz lip 02, 2009 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 20, 2009 19:52
Posty: 3
Post 
Animus czytając i powołując się na takie treści należy wziąć pod uwagę do kogo są skierowane. Takie sentencje wyrwane z kontekstu moża interpretować różnie. A jak zapewne zauważyłeś czytając CAŁY list to zdanie odnosi się do małżeństwa nie zaś do innych stanów :)


Cz lip 02, 2009 16:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Cytuj:
większość wspólnot protestanckich ma ważne święcenia kapłańskie.

które???????????


Cz lip 02, 2009 20:51
Zobacz profil
Post 
Żadne. Wydaje mi sie, ze szumiemu pomyliło sie z Kościołami Wschodnimi.
U protestantów nie ma w ogóle święceń. Nie ma sakramentu kapłaństwa. Jak jakiś protestancki pastor przechodzi do KK i chce być kapłanem, to musi być normalnie wyświęcony.
Zastanawiano sie nad anglikanami, ale ostatecznie uznano że skoro nie ma sukcesji apostolskiej, to też trzeba ich wyświęcać.


Pt lip 03, 2009 7:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Właśnie coś mi tu nie pasowało... Szumi chyba pomylił "popa" z "pastorem" ;) każdemu się mogło zdarzyć ;)

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pt lip 03, 2009 9:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL