Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 08, 2024 23:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Powołanie do kapłaństtwa - wątpliwości? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lis 07, 2009 10:20
Posty: 2
Post Powołanie do kapłaństtwa - wątpliwości?
Piszę na tym forum wątek ponieważ ostatnio dużo myślę nad swoim życiem. Mam 25 lat i właśnie w tym roku kończę studia. Nad kapłaństwem zacząłem się zastanawiać już od początku studiów, ale jakoś starałem się uciekać od tych myśli i za bardzo nie zagłębiać w te sprawy. Ale jakoś ciągle wracają te myśli. Na drugim roku studiów, kiedy nie dawało mi to już spokoju rozmawiałem z duszpasterzem od powołań u Salezjanów. Powiedział mi, że ta decyzja musi we mnie dojrzeć, ale też nie mam czego się bać, bo jeśli Jezus chce, abym był w jego szeregach to nie mam czego się obawiać. Na koniec mi powiedział, że będzie czekał, kiedy przyjdę z podaniem do seminarium. Jakoś nadal nie daje mi to wszystko spokoju. Teraz już kończę studia. Od jakieś czasu również pracuję i mam bardzo fajną pracę z dużymi możliwościami rozwoju. Dlatego powstają u mnie duże wątpliwości. Z drugiej strony wewnętrznie chciałbym bym być dla innych ludzi i dla nich żyć i czerpać z tego ogromną radość. Bardzo proszę o jakąś radę i opinię.

Z góry wszystkim bardzo dziękuję za wypowiedzi.

Łukasz


So lis 07, 2009 11:55
Zobacz profil
Post 
Czytałam, że święty Franciszek miał kiedyś wątpliwości czy powinien poświęcić się kontemplacji czy też przyjąć czynny charyzmat ...

By rozwiać swoje wątpliwości poprosił o modlitwę min. świętą Klarę i inne osoby, sam się modlił...

Wiele zakonów ma swoje skrzynki emailowe, możesz tam napisać i prosić o modlitwę- zwłaszcza zakony klauzurowe- ich wsparcie modlitewne wręcz się namacalnie czuje... :)


So lis 07, 2009 13:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Odpowiem Ci słowami, które kiedyś ktoś skierował do mnie na tym Forum, gdy miałem podobne wątpliwości:
zielona_mrówka napisał(a):
hmm... ok... ale powiedz mi szczerze, jeśli nagle zaczną tutaj pisać osoby w stylu "nie, nie możesz być księdzem", "nie, tak nie wolno" to odrzucisz te ciągotki? Powiesz, że wcale nic nie czujesz, że serce Ci się nie rwie do służby Bogu? Wyrzekniesz się potencjalnego powołania w imię opinii ludzi, którzy Cię wcale nie znają i zupełnie nic o Tobie nie wiedzą?

Powołanie to zawsze prawa indywidualna, rozgrywająca się w dialogu między Bogiem a człowiekiem, a nie między człowiekiem a średnią opinii innych ludzi.

I wydaje mi się, że te kilka słów jest dość wymownych :)

Pozdrawiam :)

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


So lis 07, 2009 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 13, 2009 9:23
Posty: 6
Post Re: Powołanie do kapłaństtwa - wątpliwości?
Hmmm... decyzja trudna.. jestem młodszy od ciebie... mam dopiero 19 lat... a sam się z nią zmagam...
pójść...
nie pójść...
czasami mam takie chwile że jestem pewny swojej decyzji na 100% a papiery gdybym mógł złożyć od ręki to zrobił bym to od razu...
inni mi radzą... modlitwa, adoracja, spowiedź, czytanie Pisma Św...
wierzę że to mi pomoże...
pozdrawiam :)


So lis 28, 2009 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Powołanie do kapłaństtwa - wątpliwości?
Wątpliwości są i będą, także po wstąpieniu do seminarium. Od tego jest 5 lat formacji w seminarium, żeby rozeznać i się zdecydować ostateczne. W zakonach dochodzi jeszcze postulat i nowicjat. Wstąpienie do seminarium nie jest ostateczną decyzją, ale pierwszą ku realizacji powołania. Ostateczna decyzja jest przed ślubami wieczystymi albo przed świeceniami.

W mojej diecezji do seminarium rokrocznie wstępuje 20-30 kandydatów, do święceń dochodzi do 10-15. Więc już po tych liczbach widać, że po przekroczeniu furty wątpliwości nie znikają.

To, co mogę zasugerować, że jeżeli nie macie przeszkód, które dyskwalifikują na przedbiegach, to trzeba podjąć odważną decyzję - później jak się z seminarium wystąpi, bo okaże się jednak, ze to nie to, to końca świata nie będzie.


N lis 29, 2009 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 27, 2008 10:36
Posty: 84
Post Re: Powołanie do kapłaństtwa - wątpliwości?
Salezjanie... z jakiej inspektorii jestes?


Wt gru 15, 2009 20:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 07, 2009 10:20
Posty: 2
Post Re: Powołanie do kapłaństtwa - wątpliwości?
Karol18 napisał(a):
Salezjanie... z jakiej inspektorii jestes?

Trochę poznałem Salezjanów z Inspektorii w Krakowie. Tam rozmawiałem z duszpasterzem powołań.


N gru 20, 2009 18:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 29, 2008 18:29
Posty: 14
Post Re: Powołanie do kapłaństtwa - wątpliwości?
Sam jestem w seminarium i obecnie zaczyna sie w Polsce dziać to, co już od dawna dzialo się na Zachodzie bądź w Ameryce, że do seminariów zgłaszali się kandydaci po studiach. Myślę, że jeżeli ta myśl u Ciebie nie znika warto byłoby spróbować. Waidomo, że zrezygnować można zawsze. Możemy tez być pewni, że tylko idąc drogą, którą przygotował dla nas Pan - będziemy szczęśliwi. Dlatego warto się modlić w intencji rozpoznania powołania. spróbować nie zaszkodzi. Sam znam, kilka osób, które z różnych powodów odeszły z semianrium, i mówiąm że czas spędzony w Domu Ziarna dużo im dał i dużo wniósł w ich życie.
Pozdrawiam
Marcin

_________________
Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.


N gru 27, 2009 19:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 10, 2010 22:21
Posty: 1
Post Re: Powołanie do kapłaństtwa - wątpliwości?
marcin89 a te osoby co odeszły z seminarium nie miały problemów z otoczeniem??? np: Czy rodzina nie mówiła im że są nierozgarnięci , nie dojrzali lub że się wygłupiają???


Wt sty 12, 2010 22:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL