Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Powołanie do seminarium. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 28, 2010 5:15
Posty: 4
Post Powołanie do seminarium.
Witam wszystkich.

Od kilku miesięcy rozmyślam o swojej przyszłości, jak przejść przez życie i być przydatnym dla społeczeństwa, móc mu pomagać. Po szkole średniej poszedłem do pracy - nie będę ukrywał, że czerpię z niej satysfakcję (rodzinny interes), jednak brakuje mi tego "czegoś". Obecnie zastanawiam się nad studiami - technicznymi na Politechnice, bądź... no właśnie. Czuję podskórnie, że służba Bogu i ludziom to to, czego szukam. Nigdy nie byłem religijny - w szkole średniej całkowicie zrezygnowałem z nauki religii (błąd :/). Odmówiłem też Bierzmowania. Z perspektywy czasu widzę, że była to ślepa uliczka - ale cóż, młodość musi rządzić się swoimi prawami. Nie miałem także wsparcia w rodziach, którzy są z gatunku "wierzący-niepraktykując" - wiem, że to oksymoron, ale cóż - nie chcę nazywać rodziców niewierzącymi. Ja także chciałem przez życie przejść samotnie, akceptując tylko naukowe teorie, myśląc, żę "szkiełko i oko" wystarczą - myliłem się. Myślałem nawet o wypisaniu się z Kościoła - by w przeciwieństwie do rodziców być prawdziwym niewierzącym - całe szczęście te dni już mineły.

Zdaję sobie sprawę, że nie otrzymam tutaj gotowej odpowiedzi, ale czy taki ktoś jak ja może starać się (i mieć realne szanse) na dostanie się do Seminarium, czy należy o tym zapomnieć?.

Domyślam się, że muszę zacząć od Bierzmowania - ale czy na przeszkodzie nie stanie brak uczestnictwa w lekcjach religii?.

Wszystkim dziękuję z góry za wskazówki.


Pt maja 28, 2010 6:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Powołanie do seminarium.
Zaświadczenie o ukończeniu katechizacji jest wymagane. Do tego opinia proboszcza i niekiedy katechety. Kwestia rozmowy wstępnej... każda sytuacja jest inna i można podejść do danego kandydata inaczej.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt maja 28, 2010 7:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 28, 2010 5:15
Posty: 4
Post Re: Powołanie do seminarium.
Dziękuję za odpowiedź.

A jak wygląda sprawa z maturą? Powinieniem zdawać religie, czy np. polski/historię na poziomie podstawowym rozszerzonym?. Maturę oczywiście już mam, ale w obecnych czasach oceny na niej można poprawić/zdawać dodatkowe przedmioty. Czy zdanie religii/któregoś z przedmiotów humanistycznych na poziomie podstawowym bądź rozszerzonym jest dużą pomocą przy rekrutacji, czy tak jak pisze szumi - każdy przypadek jest indywidualny i większość zależy od rozmowy ?.


Pt maja 28, 2010 12:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Powołanie do seminarium.
Power9000 napisał(a):
każdy przypadek jest indywidualny i większość zależy od rozmowy ?
Pewnie w większości zależy to od danego seminarium.
http://www.asd.poznan.pl/index.php/dla-kandydatow
Arcybiskupie Seminarium Duchowne wymaga od kandydatów złozenia nastepujących dokumentów:
1. Podanie skierowane do Ksiedza Arcybiskupa z prośbą o przyjecie do Seminarium (napisany własnoręcznie);
2. życiorys (napisany własnoręcznie);
3. Metryka sakramentu Chrztu i Bierzmowania;
4. Świadectwo ślubu kościelnego rodziców;
5. Świadectwo ukończenia szkoły średniej i świadectwo maturalne (odpis lub kopia);
6. Opinia Ksiedza Proboszcza;
7. Opinia Ksiedza Katechety;
8. Dwie fotografie (37 x 52mm, na jasnym tle);
9. Książeczka wojskowa;
10. Świadectwo zdrowia.

Z tego wynika, że ważne jest świadectwo ukończenia szkoły, a nie konkretne przedmioty zdawane na maturze.
Na ile ważne są punkty z egzaminu a na ile sama rozmowa? Pewnie to zależy od konkretnej uczelni.
Należy dowiedzieć się samemu - choćby telefonicznie.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt maja 28, 2010 13:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Powołanie do seminarium.
Punkt pierwszy: do Seminarium się idzie ale powołanie czuje się do kapłaństwa :)

Co z maturą? Jest wymagana (w trakcie formacji odbywa się normalne studia teologiczno-filozoficzne). Zacznij od bierzmowania, naukę religii można ominąć opinią od proboszcza Twojej parafii - wszystko da się jakoś obejść, a dobra opinia proboszcza, który odbyłby szczerą rozmowę na Twój temat z rektorem WSD mogłaby z powodzeniem zastąpić opinię katechety ze szkoły :)

Nie wiem, do jakiego WSD się wybierasz, nie mniej jednak w części z nich wymaga się świadectwa ślubu kościelnego rodziców. Papiery papierami, ale i tak najważniejsza jest Twoja postawa i dobre rozeznanie tego, co czujesz.

P.S. Ze świecą byś nie znalazł kapłana, który poszedł do WSD po maturze z religii :P Natomiast cała masa ma za sobą "wiele krętych ścieżek" ;)

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pt maja 28, 2010 13:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 18, 2010 6:34
Posty: 11
Post Re: Powołanie do seminarium.
Przede wszystkim to powinieneś tę myśl po prostu zostawić. Z całkowitym spokojem serca i sumienia.
W przypadku takich nagłych impulsów jat twój to niemal zawsze jest kwestia emocjonalnego zachłyśnięcia się.
Nie wiem w jakim wieku jesteś, ale dobrym pomysłem jest w takim wypadku jak twój najpierw skończyć jakieś studia lub szkołę pomaturalną. Ten okres "kwarantanny" wiele ci wyklaruje. Być może po prostu masz naturę społecznika, filantropa i brak ci ścieżki jej realizacji. W takim wypadku powinieneś włączyć się w pracę np. Caritasu czy wolontariatu. To wiele zweryfikuje.

Jeżeli Bóg Cię powołuje do seminarium, to ci to po prostu pokarze. Takie wybory muszą być wolne i muszą być spełnieniem pragnienia, a wypełnieniem jakiegoś wewnętrznego imperatywu.
Tak jak małżeństwo - biorę z tobą ślub, bo cię kocham, a nie dlatego że coś mnie zmusza.
Życzę ci pokoju serca i dobrych wyborów życiowych.


Pt maja 28, 2010 13:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
A wg mnie - to powołanie jest do kapłaństwa. Seminarium to jedynie krok w drodze.

Więc temat nie bardzo :)

Ale to już Nomines zauważył.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt maja 28, 2010 14:08
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt maja 28, 2010 5:15
Posty: 4
Post Re: Powołanie do seminarium.
Witam.

Faktycznie, temat nazwałem "trochę" nieudolnie. Myślałem, że będę mógł go zeedytować, ale jednak przycisk "zniknął" :) . Jeżeli to nie problem to proszę moderatora/administratora o zmianę nazwy tematu na bardziej odpowiedni.

Mój wiek to 23 lata. Szkoła pomaturalna raczej nie wchodzi w grę, ponieważ zawód już mam (skończyłem technikum), więc naturalnym krokiem byłoby skończenie uczelni technicznej. Nie czuję się do niczego zmuszany - po prostu tak "czuję", takie mam przekonanie. O moich planach nie wiedzą nawet rodzice. Może faktycznie jest to chwilowe zachłyśnięcie, które minie za parę miesięcy - tego nei wiem. Być może to tylko empatia i wolontariat pozwoliłby mi się odnaleźć. Zastanowię się nad tym. Na razie pozostaje tylko modlitwa.

Co do ewentualnego WSD - najchętniej Kielce. Domyślam się, że rekrutacja w WSD wygląda trochę inaczej niż na uczelnie wyższe, ale czy są jakieś dane o ilości chętnych na jedno miejsce, ilości miejsc wolnych?. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe dla kandydatów?

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi.


Pt maja 28, 2010 17:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Powołanie do seminarium.
Power9000 napisał(a):
Co do ewentualnego WSD - najchętniej Kielce.
Domyślam się, że rekrutacja w WSD wygląda trochę inaczej niż na uczelnie wyższe, ale
czy są jakieś dane o ilości chętnych na jedno miejsce, ilości miejsc wolnych?.
Czy są jakieś ograniczenia wiekowe dla kandydatów?
http://www.wsd.kielce.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=45
Masz tam tel. do rektoratu i adres e-mail.
Googlowanie nie boli, dzwonienie też. Chyba że się boisz/wstydzisz?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt maja 28, 2010 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Powołanie do seminarium.
O ile się orientuję, to nadmiaru kandydatów do WSD nie ma... więc się nie masz co obawiać...

_________________
Dominik Jan Domin


Pt maja 28, 2010 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 28, 2010 5:15
Posty: 4
Post Re: Powołanie do seminarium.
Witam.

Googlować oczywiście googlowałem, lecz nie znalazłem satysfakconujących wyników (na stronie WSD w Kielcach oczywiście byłem). Nie nazwałbym tego wstydem... bardziej wrodzoną nieśmiałością. Przemyślę jeszcze swoje dalsze kroki.

Na razie dziękuję wszystkim za pomoc.


Pt maja 28, 2010 19:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 27, 2010 20:12
Posty: 1
Post Re: Powołanie
witam
jak odkryc powołanie?czy to trudne?


Pt maja 28, 2010 20:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 31, 2010 10:48
Posty: 2
Post Re: Powołanie do seminarium.
Witaj, nazywam się Andrzej Kozieł jestem klerykiem 4 roku WSD w Kielcach. W seminarium jestem odpowiedzialny za stronę internetową naszej uczelni. Gdybyś chciał o coś zapytać to możesz pisać na mój adres e mail: klerykandrzej@interia.pl.
Szczęść Boże, Z Bogiem


Pn maja 31, 2010 10:57
Zobacz profil
Post Re:
ToMu napisał(a):
A wg mnie - to powołanie jest do kapłaństwa. Seminarium to jedynie krok w drodze.

Więc temat nie bardzo :)

Ale to już Nomines zauważył.


I tu się trochę mylisz. Bo można być kapłanem tzw. świeckim (diecezjalnym) lub zakonnym. Zaten też otrzymać powołanie do seminarium lub zakonu.
Co więcej, są zakony, w których całe życie zakonnik spędza w jednym klasztorze- wtedy mamy także powołanie do konkretnego klasztoru.

Vide- św. Faustyna. Przecież ona chodziła do wielu klasztorów i nie chciano jej przyjąć. Tylko tam, gdzie Bóg chciał ją zatrzymać.


Pt sie 13, 2010 21:18

Dołączył(a): Wt wrz 28, 2010 16:45
Posty: 1
Post Re: Powołanie do seminarium.
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Wątkiem tego forum jest powołanie. Wielu z nas się zastanawia co to takiego właściwie jest??czy coś takiego istnieje? Otóż tak moi drodzy. Sam doświadczam powołania od 5 klasy szkoły podstawowej tzn już 8 lat. Wiele w życiu przeszedłem , wiele widziałem, często przebywam w środowisku księży, biskupów i wywnioskowałem ,że powołanie to wielkie wyrzeczenie ,ale również jest to dowód oddania Bogu i bliźniemu. Odpowiadając na pytanie czym jest powołanie pragnę powiedzieć ,że jest to tak naprawdę miara własnej wiary w Boga. Czytając 1 post autora tego forum (sorki nie pamiętam nicku) pragnę powiedzieć tylko tyle ,że to co odczuwasz to powołanie. Co prawda na początku swojego życia nie byłeś oddany Bogu i bliźniemu ,ale to co teraz odczuwasz to znak od Boga mówiący o tym ,że cały czas jest on przy tobie. W razie pytań mój nr gg:723978 pozdrawiam


Wt wrz 28, 2010 17:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL