Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Zakon a choroba 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 25, 2011 16:33
Posty: 11
Post Zakon a choroba
Witam, czy ktoś wie, czy z epilepsją można wstąpić do zakonu żeńskiego? Czuję dość mocne powołanie ale jestem chora na padaczkę i nie wiem czy to może przeszkodzić memu powołaniu.
Pozdrawiam.

_________________
Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną.


Wt sty 25, 2011 16:36
Zobacz profil
Post Re: Zakon a choroba
Słyszałem o takim przypadku.


Wt sty 25, 2011 18:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 09, 2011 21:55
Posty: 10
Post Re: Zakon a choroba
Raczej wyklucza wstąpienie. Nawet zaleczona schizofrenia jest podstawową przeszkodą do wstąpienia. Nigdy nie wiadomo, czy cokolwiek leczone - zaleczone nie odezwie się. Ale pytaj konkretnie u źródła.


Wt sty 25, 2011 21:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Zakon a choroba
Kandydat/kandydatka do zakonu musi byc zdrowy/a fizycznie i psychicznie. To podstawowy wymog dla tych , ktorzy chca realizowac swoje powolanie.

Ktos kto cierpi na przewlekla i powazna chorobe taka jak np. schizofrenia lub padaczka nie moze byc przyjety do zakonu.

_________________
ksiądz


Śr sty 26, 2011 22:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Co zresztą jest zrozumiałe. Zakon to nie sanatorium, podejmuje się pracę, żyje się w często może nie spartańskich, ale dość trudnych warunkach, bez wygód. Organizm musi być do tego zdolny - jak z góry wiadomo, że nie jest, to niestety.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz sty 27, 2011 12:42
Zobacz profil WWW
zbanowana na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 15, 2007 21:52
Posty: 2219
Lokalizacja: GG 304230
Post Re: Zakon a choroba
Są Zakony żyjące w Świecie, których członkowie są Konsekrowani BOGU przez Profesję. Tam nie ma zdrowotnych wymogów, a nagroda w Niebie za zachowanie Reguły ta sama.


Wiele Wspólnot Zakonnych ma części swoich Rodzin Zakonnych żyjące w Świecie (Świeckie).

Najpopularniejsze w Polsce aczkolwiek nie tylko te to FZŚ, Fraternia Dominikańska, OCDS. Są też formacje dla konkretnej płci.


Proponowałbym Ci udać się do Małych Sióstr JEZUSA. Jest Zakon ten oparty o Duchowość Brata Karola de Foucauld.


So lut 12, 2011 22:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 25, 2015 21:15
Posty: 2
Post Re: Zakon a choroba
Chciałabym zwrócić się do wszystkich tych, którzy na forum szukali, szukają lub będą szukać odpowiedzi na pytania o to, czy będąc chorym na X lub Y mogą wstąpić do zakonu…

Powołanie to „sprawa”, która odbywa się w kręgu określonych osób, konkretnych osób, znanych Bogu z imienia i nazwiska! Powołanie to proces odbywający się między Bogiem, czyli dawcą powołania, a powołanym, czyli osobą, która to Boże wezwanie odczytuje. Nie ważne czy jesteś bogaty czy biedny, młody czy stary, mądry czy głupi, a także, i to może Cię zdziwić, zdrowy czy chory. Dlaczego? Dlatego, że Panem powołania jest Bóg i to On wzywa tych, których „Sam chce”. Powołanie to proces odbywający się między Bogiem, a człowiekiem, który „pieczętowany” jest jednak opinią określonej wspólnoty, określonego Zgromadzenia. W tę relację, która do tej pory była relacją Bóg - Ty, włącza się konkretny (!) człowiek lub ludzie, którym Pan Bóg zechce udzielić łaski daru Ducha Świętego w celu rozeznania Twojej konkretnej sytuacji, Twojego konkretnego przypadku, również zdrowotnego. A więc, by uruchomić tę „machinę” musisz w szczerości serca stanąć przed Bogiem z pytaniem o to, co jest Jego wolą w stosunku do Ciebie i gdzie chce Cię „mieć”. Jeśli odczuwasz, że Pan Bóg wzywa Cię do konkretnego Zgromadzenia, zgłoś się do niego, poproś o rozmowę, przedstaw problem, zaufaj Bogu i pozwól Mu, żeby to On Was poprowadził. Pan Bóg stawia na Twojej drodze konkretne Zgromadzenie, konkretnych ludzi, przez których chce mówić, chce potwierdzać lub zaprzeczać, chce Cię prowadzić… Pozwól Mu na to… Nie szukaj odpowiedzi w Internecie. Odpowiedzi nie da Ci Basia z Grudziądza albo Łukasz z Poznania. Odpowiedź da Ci przełożony Zgromadzenia, do którego czujesz się powołany. Pan Bóg zechce przyjść do niego z łaską udzielenia Ci odpowiedzi. Zaufaj. Nie ma szablonowych odpowiedzi, nie ma wzoru, do którego można byłoby podstawić dane i wyjdzie nam wynik: „Powołany do zakonu” czy „Niepowołany”. My takiej odpowiedzi nie udzielimy. Każdy przypadek jest inny. Kościół to nie fabryka z taśmą, po której suną ludzie. Pan Bóg jest tajemnicą, powołanie jest tajemnicą i każdy przełożony pokorny wobec czasem zaskakujących wyroków Boskich, będzie starał się pochylić nad Twoją sytuacją. Rozmawiajmy! Wchodźmy w dialog! Z konkretnymi wspólnotami, z konkretnymi osobami mającymi możliwość wydawania konkretnych decyzji. Jeśli czujesz, że Pan Bóg Cię powołuje to się nie wahaj, próbuj, rozmawiaj! Zaufaj! Choćby sprawa wydawała się beznadziejna.

Może się wydawać, że wymądrzam się z perspektywy kogoś, kto nie był po drugiej stronie. Byłam, wiem jak to jest i dlatego chcę przestrzec każdego przed ferowaniem wyroków! Gdybym na pewnym etapie nie podjęła rozmowy, a czerpała wiedzę jedynie z Internetu zapewne nigdy nie byłabym szczęśliwa i nigdy nie poznałabym prawdy… Dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych! :) Jeśli daje Ci powołanie, to daje również warunki do jego zrealizowania, choćby Ci się wydawało, że sytuacja zdrowotna, czy jakakolwiek inna Cię dyskwalifikuje! Wspierajmy się na forum, dodawajmy otuchy, ale nigdy nie generalizujmy i nie dawajmy odpowiedzi na pytania, na które zwyczajnie nie znamy odpowiedzi. Te odpowiedzi znają jedynie Bóg i osoby, którym Bóg zechce udzielić takiej łaski…

Pozdrawiam, ogarniam modlitwą i życzę odwagi! :)
Z Panem Bogiem!


N sty 25, 2015 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 25, 2011 16:33
Posty: 11
Post Re:
ToMu napisał(a):
Zakon to nie sanatorium, podejmuje się pracę, żyje się w często może nie spartańskich, ale dość trudnych warunkach, bez wygód. Organizm musi być do tego zdolny - jak z góry wiadomo, że nie jest, to niestety.


Sorry za odpowiedź po tylu latach, ale ja wciąż czuję powołanie! Skończyłam studia, od czterech lat pracuję po 8 godzin dziennie, nie mam ataków, jestem zdolna do pracy, do codziennego wstawania bladym świtem. Wiem, że zakon to nie sanatorium, ale nikt tak nie twierdzi!

_________________
Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną.


Cz paź 01, 2015 17:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Re:
prowokatorK napisał(a):
ToMu napisał(a):
Zakon to nie sanatorium, podejmuje się pracę, żyje się w często może nie spartańskich, ale dość trudnych warunkach, bez wygód. Organizm musi być do tego zdolny - jak z góry wiadomo, że nie jest, to niestety.


Sorry za odpowiedź po tylu latach, ale ja wciąż czuję powołanie! Skończyłam studia, od czterech lat pracuję po 8 godzin dziennie, nie mam ataków, jestem zdolna do pracy, do codziennego wstawania bladym świtem. Wiem, że zakon to nie sanatorium, ale nikt tak nie twierdzi!


Nie słuchaj tego co tu piszą.
Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie.
Pewnie będzie Ci trudno znaleźć zakon, który Cię przyjmie,
ale nie jest to niemożliwe.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz paź 01, 2015 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 17, 2011 15:56
Posty: 162
Post Re: Zakon a choroba
Tak myślę że do wyboru masz 3 "opcje": szukać Zakonu który Cie przyjmie mimo choroby, pomyśleć o opcji Świeckiego Zakonu (dominikański, franciszkański, karmelitański), lub opcja Instytutu ("ukryta konsekracja")

_________________
"Bóg zawsze nad nami czuwa, i znajduje rozwiązanie, tam gdzie ludzki umysł już go nie widzi."
św. Faustyna Kowalska

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/


Cz paź 01, 2015 20:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 25, 2011 16:33
Posty: 11
Post Re: Zakon a choroba
OK dzięki za odpowiedzi.

_________________
Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną.


N paź 04, 2015 10:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Zakon a choroba
prowokatorK napisał(a):
Witam, czy ktoś wie, czy z epilepsją można wstąpić do zakonu żeńskiego? Czuję dość mocne powołanie ale jestem chora na padaczkę i nie wiem czy to może przeszkodzić memu powołaniu.
Pozdrawiam.


Nie martw się o to, znajdź dobrego kierownika duchowego i z nim to rozeznaj.
Znam chłopaka, który z padaczką poszedł do zakonu, przyjęli go na brata zakonnego.
Leczy się, także jest OK.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N paź 04, 2015 11:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 25, 2011 16:33
Posty: 11
Post Re: Zakon a choroba
dominikbartlomiej napisał(a):
prowokatorK napisał(a):
Leczy się, także jest OK.


Dzięki za odpowiedź :) Ja się nie leczę, bo stwierdziłam, że dla jednego ataku na 1,5 roku bez leków szkoda sobie psuć organizmu chemicznymi środkami. Dzięki za wsparcie, będę się dobijać :)

_________________
Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną.


Śr paź 07, 2015 16:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 25, 2015 21:15
Posty: 2
Post Re: Zakon a choroba
prowokatorK, to jest możliwe. Uwierz mi, bo naprawdę wiem co mówię. Jeśli taka jest Jego wola to On Cię poprowadzi, ale warunkiem jest wyruszenie w drogę...

Z modlitwą...


Wt sty 05, 2016 1:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL