Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 22:58
Posty: 2
Post A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
Jest taki rodzaj powołania - osób świeckich konsekrowanych. Osoby te rezygnują ze stanu małżeńskiego, nie mają habitu, żyją wśród innych osób świeckich w swoich środowiskach i składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Czy ktoś z was się spotkał z takim powołaniem?


Śr paź 23, 2013 23:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 17, 2011 2:57
Posty: 57
Post Re: A MOŻE JEZUS CIĘ POWOŁUJE DO KONSEKRACJI W ŚWIECIE?
No był już podobny temat ale tam się zrobił duży bałagan. Może się tutaj uda podać więcej uporządkowane wiadomości.


Wt paź 29, 2013 11:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 22:58
Posty: 2
Post Re: A MOŻE JEZUS CIĘ POWOŁUJE DO KONSEKRACJI W ŚWIECIE?
też tak myślę :-D


Śr paź 30, 2013 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
Znam pewną kobietę która żyje w takim właśnie stanie, dużo działa dla sprawy ewangelizacji. Myślę jednak że to istotnie jest wymagające powołanie, chyba słabo znane w Kościele. Ale uderza bardzo wielkie zaufanie tej osoby do Boga i to w sprawach takich codziennych, czasem wręcz banalnych. Jest to niewątpliwie świadectwo że można wszystko postawić na Boga i jemu totalnie się oddać.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz paź 31, 2013 23:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 04, 2010 18:13
Posty: 14
Post świeccy konsekrowani
No pewnie, ze jest takie powołanie. Składamy śluby czystości, ubóstwa, i posłuszeństwa, pozostajemy jednak w świecie, wykonując świeckie zawody, służąc Panu Jezusowi w codzienności.Wsparciem dla nas jest Wspólnota Instytutu do której przynależymy. W Polsce jest ok. 1200 świeckich konsekrowanych, i kilkanaście ( przynajmniej) instytutów, różniących się charyzmatem, korzeniem duchowości, sposobem życia, czy działalnością jaką się zajmują.Niektórzy mówią o nas "tajne służby Pana Boga:)", bo zasadniczo zachowujemy dyskrecję, co do naszego powołania.
Nie jesteśmy zakonami bezhabitowymi, nie jesteśmy III zakonami, żyjemy w Świeckich Instytutach Życia Konsekrowanego ( jako jednej z wielu gałęzi życia konsekrowanego) - śluby nasze składamy na ręce prawowitych przełożonych, stąd są one ślubami publicznymi ( choć często w samej ceremonii uczestniczy tylko wspólnota instytutowa).
Jak mówił do nas Paweł VI:"mamy być w świecie i dla świata, ale nie ze świata" - choć pozostajemy w sercu świeckiej rzeczywistości, przynależymy całkowicie do Pana Jezusa i On jest naszym jedynym Oblubieńcem.


N lis 03, 2013 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 04, 2013 0:17
Posty: 2
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
zastanawiam się po co takie powołanie? no i dlaczego ta dyskrecja - czy nie lepiej jak wszyscy wiedzą o co chodzi. Bo jak idzie ksiądz ulicą czy siostra zakonna - to wiadomo, że to osoba konsekrowana. Czy jest jakaś osoba, która "zna to powołanie od strony praktycznej"? Czy może się odezwać ktoś, kto jest na tej drodze? - by opowiedział jak trafił i co go skłoniło do takiego wyboru?


Pn lis 04, 2013 0:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 04, 2010 18:13
Posty: 14
Post świeccy konsekrowani (2)
Ja znam to powołanie od strony praktycznej, jestem na tej drodze.Było we mnie pragnienie całkowitego poświęcenia się Jezusowi, a jednocześnie pragnienie służenia Mu zwyczajnie, po prostu, w pracy zawodowej, także między ludźmi, którzy "habitu boją się jak diabeł święconej wody", a Kościół omijają szerokim łukiem.Jesteśmy po to, aby pokazać, że pośród zabiegania, pędu i natłoku zajęć są sprawy ważniejsze, jest Osoba Najważniejsza; próbujemy, czy może próbuję - bo o sobie mogę tylko mówić- zwykłą życzliwością, prostą obecnością, pokazywać ludziom, że dobro zwycięża, że warto być dobrym. W tych nieco zwariowanych czasach doświadczam, że Kościół w swojej mądrości jakby te czasy uprzedził, zatwierdzając taką formę życia - teraz chyba jest tak, że oprócz znaków pionowych ( kapłanów i sióstr w habitach), potrzebne są też znaki poziomie -pozornie mało dostrzegalne, ale nie mniej ważne. Świadectwo i apostolstwo codzienności, prostej sumienności, gotowości słuchania, uczciwego wypełniania obowiązków i gotowości poprzestawania na rzeczach koniecznych, zaczyna być bezcenne. To tak tylko na gorąco, bo po dniu pracy jestem dość zmęczona, i spragniona spotkania z Jezusem na modlitwie.Obiecuję jednak zaglądać tu, aby dzielić się może nieco bardziej swoim doświadczeniem życia konsekrowanego w świecie.


Pn lis 04, 2013 20:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 04, 2013 0:17
Posty: 2
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
Zapytałam księdza z parafii o Instytut świecki i powiedział, że to są nowe siostry bezhabitowe? Czy tak jest? Coś mi się tu niezgadza: świecki, konsekrowany, bezhabitowy - wszystko w tej samej osobie? Już się zgubiłam...


Pn lis 04, 2013 22:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 04, 2010 18:13
Posty: 14
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
popróbujmy porządkować:)- świecki konsekrowany nie równa się zakonny bezhabitowy.Istotą konsekracji w świecie jest pozostawanie w świecie bez oddzielania się od niego, pozostawanie niejako w jego sercu. Natomiast życie zakonne wiąże się z pewnym oddzieleniem od świata - poprzez życie wspólnotowe, przez przestrzeń klauzury, która zasadniczo w domach zakonnych istnieje. Świeccy konsekrowani są jakby "wtopieni" w świat rozumiany jako rzeczywistość ziemska, ale jednocześnie pomimo tego wtopienia pozostają całkowicie poświęceni Panu Bogu, osoby zakonne w pewnym wymiarze pozostają "na zewnątrz" świata i także pozostają całkowicie poświęceni Panu. Różni nas też sposób realizacji ślubu posłuszeństwa, czy ślubu ubóstwa ( choć w istocie swej są one takie same jeśli chodzi o rangę)- co wynika właśnie z naszego pozostawania w świecie.Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam.


Śr lis 06, 2013 17:54
Zobacz profil
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
A ja mam jedno pytanie, wybacz, jeśli durne.

Mianowicie co oznacza ślub ubóstwa, który składacie?

Piszesz o poprzestawaniu na rzeczach koniecznych. Idąc tym tropem nie można np. pójść sobie do kina, gdyż nie jest to rzecz konieczna (no, może za wyjątkiem wartościowych filmów religijnych), mało tego kupno roweru jest zdecydowanie niewskazane, jeśli posiada się jeszcze ostatniego grata sprzed iluśdziesięciu lat, a zresztą czy w ogóle rower jest konieczny? Przecież jak chce się uprawiać sport, można zawsze pójść pobiegać, będzie się mniej posiadać. A może rower wspólny - jeden na powiedzmy 20 osób? Ale i to za wiele, przecież pieniądze na bilet do kina a tym bardziej za rower można dać na np. Caritas czy inne Laski. No i po co kupować nową bluzkę, skoro ta sprzed trzydziestu lat, tak, ta z dziewięcioma dziurami i ośmioma łatami, jeszcze się całkiem nie zdezintegrowała, jeszcze można dodać kolejny szew ;P

Widzę, że korzystasz z Internetu, wolno się zatem zapytać (jeśli chcesz, to wyślij mnie na drzewo, nie obrażę się ;)), czy masz jakiś znośny komputer i znośne łącze internetowe, czy też w ramach posiadania wyłącznie rzeczy koniecznych posiadasz rzęcha z Windows 95 sprzed 15 lat, który działa kilka(naście?) razy ślimaczej niż nawet średniej klasy komputer sprzed kilku lat i częściej się zawiesza niż nie?

Czy może totalnie źle rozumiem zwroty "ubóstwo" i "poprzestawanie na rzeczach koniecznych"?

Pytam całkowicie szczerze, broń Boże nie szydzę. Pozdrawiam serdecznie!


Śr lis 06, 2013 19:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 04, 2010 18:13
Posty: 14
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
Oczywiście rozumiem Twoje pytania, nawet jeśli są nieco sarkastyczne:). Jeśli piszę o poprzestawaniu na tym co konieczne mam raczej na myśli posiadanie rzeczy, które nie muszą być najwyższej klasy, ale jednocześnie nie są rozpadającymi się antykami.Myślę raczej o pewnej przeciętnej, np. nie muszę mieć najnowszego smartfona, skoro mogę korzystać ze starszego modelu telefonu( nie myślę jednak o 5 kg cegle sprzed 15 lat;)). Nie będę się ubierać w bluzkę sprzed lat trzydziestu z dziewięcioma dziurami, bo ona dobra będzie do tego, aby ją sobie ubrać do ogrodu i oddawać się pieleniu:), do pracy ubiorę się schludnie i elegancko, choćby w spódniczkę i żakiet ( niekoniecznie czarny :P) .Myślę, że świetnie o tych zagadnieniach mówił Ojciec Franciszek do młodych osób konsekrowanych na spotkaniu z nimi - pewnie przy odrobinie dobrej woli odnajdziesz tę wypowiedź w sieci - wspominał m.in np. o tym by nie mieć najnowszego modelu samochodu, skoro model starszy także dobrze jeździ i będzie służył apostolstwu. Żyjemy na przeciętniej zwykle stopie życiowej, ale uczymy się także znosić braki, których doświadczamy i dzielić tymi dobrami z osobami, które tego potrzebują.
Mam świadomość, że sformułowanie "poprzestawanie na rzeczach koniecznych" nie jest pewnie dostatecznie precyzyjne; w konkrecie życia bardzo wielką pomocą jest obecność formatorów i przełożonych, którzy także pomagają, podpowiadają, jak praktykować ubóstwo w naszej codzienności; z resztą w dysponowaniu tym co posiadamy jesteśmy także od nich zależne- to jest także wymiar ślubowanego ubóstwa i posłuszeństwa.
Ufam, że nieco rozjaśniłam...na drzewo nie będę Cię wysyłać...bo i po co? zimno jest i mokro...a poza tym Pan Jezus z drzewa polecił schodzić - popatrz do ewangelii z niedzieli:) Samego dobra dla Ciebie, z Bogiem i ja pozdrawiam.


Śr lis 06, 2013 20:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 17, 2011 2:57
Posty: 57
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
To chyba dosyć delikatne ale zaryzykujmy dalej o tym ubostwie. Jakby co to przepraszam. Nie było pytania:) Czy macie swoje pieniądze czy jakieś wspólne? Na bluzkę i na internet, na codzienne potrzeby.


Pn lis 11, 2013 22:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 04, 2010 18:13
Posty: 14
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
Delikatne, ale myślę, że możemy kontynuować - pracujemy, więc zarabiamy,ale nasze wydatki uzgadniamy z przełożonymi ( odpowiedzialnymi ), część naszego wynagrodzenia przekazujemy na potrzeby wspólnoty.Na codzienne potrzeby dysponujemy swobodnie, gdy są potrzebne większe zakupy prosimy o pozwolenie. Rozliczamy się także z dokonywanych wydatków - to jest wymiar naszego ubóstwa ( ale jeden z wymiarów, nie jedyny).


Wt lis 12, 2013 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 10, 2011 20:19
Posty: 79
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
Dodam zawartość praktyczną. Oto lista niektórych Instytutów Święckich Osób Konsekrowanych:



Fraternia Jezus Caritas

Instytut Miłosierdzia Bożego

Instytut Niepokalanej Matki Kościola

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Instytut Służebnic Ołtarza

Instytut świecki "Caritas Christi"

Instytut świecki Chrystusa Króla (męski)

Instytut świecki Chrystusa Króla (żeński)

Instytut Świecki Chrystusa Odkupiciela Człowieka

Instytut Świecki Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka

Instytut świecki Misjonarek Chrystusa

Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa

Instytut świecki Misjonarki Cierpiących "Chrystus Nadzieją"

Instytut Świecki Ochotniczki Księdza Bosko

Instytut świecki Przemienienia Pańskiego

Instytut Świecki Służebnic Najświętszego Serca Jezusa - Posłanniczek Maryi

Instytut świecki św. Anieli Merici - "Towarzystwo Św. Urszuli"

Instytut Świecki Veritas et Caritas

Instytut Świecki Wynagrodzicielek Serca Jezusa i Maryi

Instytut Świętej Rodziny

Instytut Terezjański

Misjonarki i Misjonarze Niepokalanej Ojca Kolbego

Orioński Instytut Świecki

Stowarzyszenie Chrystusa Króla i Maryi Matki i Królowej

Świecki Instytut Dominikański z Orleanu

Świecki Instytut Karmelitański ELIANUM

Świecki Instytut Maryi Służebnicy Pańskiej

Wspólnota Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla

Wspólnota Przenajświętszej Trójcy

Żeński Instytut Świecki "Betania"

_________________
Obrazek
Solidarni z prześladowanymi
Jestem trzeźwy - bądź i ty

Kiedy chce się zniszczyć religię, zaczyna się od ataków na kapłanów, bo tam, gdzie nie ma kapłana, nie ma już ofiary i religii. św. Jan Maria Vianney


So lis 23, 2013 12:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 18, 2007 10:31
Posty: 7
Post Re: A może Jezus powołuje cię do konsekracji w świecie?
Dobry tekst o świeckich konsekrowanych:http://www.inmk.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=115&Itemid=22

Na tej samej stronie można poczytać więcej o jednym z polskich Instytutów Świeckich - INMK: http://www.inmk.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=117&Itemid=3


So lis 23, 2013 15:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL