Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Pytanie o seminarium 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 24, 2014 6:49
Posty: 2
Post Pytanie o seminarium
Od dłuższego już czasu myślę o semiarium duchownym.
Moim problem nie są typowe obawy o naukę, albo coś w tym stylu, ale o... śpiew. Wiem, że żaden ze mnie tenor i obawiam się jak wygląda ta kwestia w seminarium (nauka śpiewu i te sprawy).


Cz kwi 24, 2014 6:54
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o seminarium
Nie każdy ksiądz ma głos czy słuch.To żaden problem.Tym bym się w ogóle nie martwił. :-D


Cz kwi 24, 2014 6:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 03, 2014 16:14
Posty: 240
Lokalizacja: nieciekawa
Post Re: Pytanie o seminarium
pytajacyoto napisał(a):
Od dłuższego już czasu myślę o semiarium duchownym.
Moim problem nie są typowe obawy o naukę, albo coś w tym stylu, ale o... śpiew. Wiem, że żaden ze mnie tenor i obawiam się jak wygląda ta kwestia w seminarium (nauka śpiewu i te sprawy).

Karol Wojtyła kiepsko śpiewał, więc się nie przejmuj :D .

_________________
Na forach dyscyplina intelektualna jest sztuką raczej nieznaną.


Cz kwi 24, 2014 7:22
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o seminarium
pytajacyoto napisał(a):
Od dłuższego już czasu myślę o semiarium duchownym.
Moim problem nie są typowe obawy o naukę, albo coś w tym stylu, ale o... śpiew. Wiem, że żaden ze mnie tenor i obawiam się jak wygląda ta kwestia w seminarium (nauka śpiewu i te sprawy).

Znam kapłana, co linijka to inna tonacja, organista jest bez szans ;)
... ale świetny z niego ksiądz i nikt nie ma mu za złe, że śpiewać nie potrafi.
Można to ostatecznie traktować jako taki dopust, który nie pozwoli zanadto wbić się w pychę ;)


Cz kwi 24, 2014 7:46

Dołączył(a): Cz kwi 24, 2014 6:49
Posty: 2
Post Re: Pytanie o seminarium
czyli można iść do seminarium nie umiejąc w ogóle śpiewać?
wiem, że tam uczą śpiewu, ale słyszałem też (nie wiem jednak czy to prawda), że czasami klerycy śpiewają coś przed resztą, a ja nie mając w ogóle talentu miałbym z tym problem


Cz kwi 24, 2014 8:17
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o seminarium
Możesz spokojnie podejmować wyzwanie, kiepski słuch muzyczny nie dyskwalifikuje Cię jako kandydata do seminarium katolickiego.
A najlepiej zapytaj u źródła, możesz przecież zadzwonić do konkretnego seminarium, tam gdzie byś siebie widział i już będziesz miał stuprocentową pewność.


Cz kwi 24, 2014 8:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post Re: Pytanie o seminarium
pytający skoro tam uczą śpiewu jak piszesz to naprawdę znaczy, że uczą od podstaw tego fachu... to nie akademia muzyczna gdzie musisz wykazać się solidną umiejętnością...

Skąd wiesz czy nie masz talentu? A kiedykolwiek solidnie pracowałeś by nabyć talent śpiewaczy? Obecnie w większości szkół edukacja muzyczna zupełnie leży, ale to problem oświaty, a nie tego, że ludzie są wybitnymi antytalentami muzycznymi - w młodości zwyczajnie nie nauczyli się podstaw. W seminarium masz bite 6 lat nauki, a na pewno znajdziesz jeszcze kolegów, którzy będą bardzo dobrze śpiewać i nawet jeżeli zajęcia w ramach programu byłyby dla Ciebie niewystarczające to zawsze "w międzyczasie" możesz poćwiczyć z kumplami... ot żadna filozofia... nie ma co się przejmować

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Cz kwi 24, 2014 19:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Pytanie o seminarium
Pytajcy, wydaje mi się że Twoje pytanie zdarza szerszy problem - wstydzisz się, lub nie chcesz się wstydzić. To byłoby zrozumiałe. Ale to jest dobra nauka na całe życie, bo śpiew to występ również przed ludźmi i taki występ jako kapłan trzeba zaliczać często. Jeśli zdecydujesz się na tą drogę to będzie okazja i do nauczenia się śpiewania i do przełamania strachu. Idąc do seminarium nie jesteś "skazany" na zostanie księdzem. Tam dopiero rozeznajesz, oraz jesteś rozeznawany czy to jest ta droga. Co wyniesiesz stamtąd pozostanie Twoje i to co się nauczysz może Cię nieco odmienić. Jeśli nie jesteś idealny, to jesteś dobrym kandydatem aby być kapłanem.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz kwi 24, 2014 21:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 10, 2011 20:19
Posty: 79
Post Re: Pytanie o seminarium
Wydaje mi się, że twoje obawy o naukę śpiewu są kompletnie mało istotne. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że twoje obawy przed wstąpieniem do seminarium tkwią gdzie indziej.

Po pierwsze. Ksiądz to nie tenor, ani zawodowy śpiewak ale sługa Jezusa Chrystusa, kapłan sprawujący Przenajświętszą Ofiarę. Osoba poświęcona na wyłączność Bogu Jedynemu.

Po drugie. Pamiętaj! Bóg lubi posługiwać się marnymi narzędziami, jednak bądź co bądź, to zawsze On wybiera nas, nie my jego. "Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem" - mówi JEzus.

Po trzecie. Tak jak stwierdził to kolega WIST, seminarium to czas rozeznania, to takie narzeczeństwo z Panem Jezusem. Przede wszystkim jeśli nie będą Ciebie piekły kolana na codziennej modlitwie to nic Ciebie nie będzie zrażać. Nawet konieczność nauki śpiewu.

_________________
Obrazek
Solidarni z prześladowanymi
Jestem trzeźwy - bądź i ty

Kiedy chce się zniszczyć religię, zaczyna się od ataków na kapłanów, bo tam, gdzie nie ma kapłana, nie ma już ofiary i religii. św. Jan Maria Vianney


Wt maja 27, 2014 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 03, 2013 17:20
Posty: 49
Post Re: Pytanie o seminarium
Tak się składa, że jestem w seminarium, na pierwszym roku. Nie będę pisał jakie to seminarium, bo to mało istotne.

Jeżeli chodzi o śpiew to nic się nie martw, bo jest tak, jak pisali wyżej, czyli uczą od podstaw (teorii, bo praktykę mamy wszyscy razem). Wygląda to tak, że raz w tygodniu się spotykamy na tzw. Śpiew Ogólny. Jest to jakby ćwiczenie polegające na rozspiewce i spiewaniu kilku pieśni. Trwa to 45 minut, czyli jak zwykły wykład, ale oceny z tego nie ma, chociaż obecność jest obowiązkowa. Zawsze po spiewie ogólnym jest Chór. To właśnie tam chodzą ci, którzy chcą się nauczyć śpiewać lub ci, którzy się doszkalają. Chór jest dla chętnych, a nawet jak się zobowiążesz to nie zawsze musisz być (przynajmniej w tym seminarium, w którym jestem). Jednakże bardzo polecalbym chodzenie na Chór osobie, która słabo śpiewa, sam słabo śpiewam ;)

Druga kwestia to wspomniane śpiewanie przed wszystkimi. Tu jest dość ciekawie, bo nie wiem, czy w innych seminariach tak jest. Otóż jest coś takiego, ale nie taki diabeł straszny jak go malują ;) U nas jest tak, że od okresu wielkiego postu psalmy w czasie mszy śpiewają klerycy z drugiego roku. Nie jest to straszne, bo jeżeli masz tremę, to nie musisz się śpieszyć, możesz zaśpiewać tylko raz i tyle, ale zaśpiewać trzeba. Powtarzam, że nie jest to straszne, bo seminarium to taka wspólnota, że po miesiącu wszystkich znasz tak dobrze, że nawet wiesz jak się ich psy zowią ;) to oczywiście przenośnia, ale tak jest. Po roku zaśpiewać na mszy to czysta "formalność" :D

Jeszcze jest kwestia odwagi, wyrobi ci się ona z czasem. Ja na początku się wszystkiego bałem, miałem straszna tremę przed wszystkim. Po miesiącu się bardzo zmieniłem, bo nie miałem oporów żeby podejść do kogokolwiek i zagadac.

Jak chcesz wiedzieć więcej, to pisz PW.

_________________
Wiara jest gwarancją tego, czego się spodziewamy, i dowodem rzeczywistości niewidzialnej.


So maja 31, 2014 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 20:55
Posty: 4
Post Re: Pytanie o seminarium
Boisz się śpiewu... a co miał Mojżesz powiedzieć jak nie potrafił mówić? ;] bardziej zapytaj się o to co w sercu Ci gra i śpiewa, a śpiew lepszy lub gorszy jakościowo przyjdzie - bo kto śpiewa dwa razy się modli. :D Jak będziesz miał przekonanie, że śpiewasz dla Pana to sam się zdziwisz jak dobrze Ci idzie :) wiem co mówię bo sam to przeżywałem i będę przeżywał.


Wt sie 05, 2014 15:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL