Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pielgrzymka na Jasną Górę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 23, 2014 8:11
Posty: 2
Post Pielgrzymka na Jasną Górę
W tym roku podczas urlopu marze aby pójść na pielgrzymkę do Częstochowy.Nigdy na takiej pielgrzymce nie byłam.Nie mam też towarzysza aby mógł ze mną iść i wspólnie przeżywać te chwile.W związku z tym mam pytanie jakie są Wasze wrażenia z pieszej pielgrzymki?Co warto zabrać?i czy ktoś z Was też szedł sam..


Pn cze 23, 2014 8:42
Zobacz profil
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
:/ "sam?" W przypadku dziewczyn takie wypady sam na sam są po prostu niebezpieczne. W tym przypadku, polecam iść w grupie, dziewczynom ze wzgledu na pieprzniety świat zboczeńców polecam dołączyć do grupy i nigdy nie iść z obcym nieznajomym w pojedynke - facet może być ok, ale może też być pieprzniety - zawsze się dołącza do grupy, bez względu na to co sobie pomyślisz. Chyba, że znasz tego kogoś długo. Ale co ja tam bedę ci prawił banalne kazania. Dobrze wiesz o tym - blondynka nie jesteś - już chyba wyparowały. W przypadku facetów to co innego. Bywają samotne wędrówki. Na youtubie widziałem pielgrzyma który boso przez całe wybrzeże - szedł - zdjecia z podkładem piosenki Niepojęta łaska.
Tyle


Cz cze 26, 2014 3:56

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 0:15
Posty: 473
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Chyba nie chodzi a samotną wędrówkę a piesza pielgrzymkę wyruszającą z jakiegos miasta, wtedy bedzie masa pielgrzymów i napewnoe nie jest się samemu. I można poznać symaptycznych i życzliwych ludzi;)

_________________
„Nie to jest miłością co czujesz, a to co postanawiasz.”


Śr lip 30, 2014 17:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Swoje doświadczenia pielgrzymkowe opisuje kilka osób w podlinkowanym artykule. Jak widać, różnie może być. Mój znajomy na pielgrzymce poznał żonę. Opowiadał o piwku i drineczkach przy wieczornych ogniskach z gitarą. O inne rzeczy go nie pytałem.

http://blog.onet.pl/42319,1,archiwum_goracy.html

Zabawy, seks, upijanie się – czy tak przedstawia się obraz pieszych pielgrzymek do świętych miejsc? Wielu ludzi zarzuca te niemoralne zachowania pielgrzymom i zastanawia się dlaczego ci młodzi (i nie tylko) ludzie, zamiast spokojnie oddać się swoim rozrywkom w miejscu swojego zamieszkania lub na wakacyjnym wyjeździe, wybierają dodatkowo trud maszerowania kilkudziesięciu kilometrów dziennie? Inni odpierają ten atak i twierdzą, że na tego typu wędrówki chodzą tylko głęboko wierzący. Jaka jest prawda?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr sie 06, 2014 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Balangi, piwko ... cóż nie ustrzegli w domu swoi, to i obcy (przecież) na pielgrzymce natychmiast od złych nawyków nie odzwyczają.

Mnie interesuje raczej religijne tło pielgrzymki, bo np. pielgrzymka płocka:
--- Cóż z tego, że codziennie celebrowana jest Msza św. skoro odbywa się ona w prymitywnych warunkach, co nazywane jest "na łonie natury"; mimo, że przechodzą obok różnych kościołow, nie warto im tam jakoś wstępować.
--- Zwyczajem tej pielgrzymki jest w trzecim dniu odprawienie tzw. Mszy prymicyjnych - cytuję tekst z 8 sierpnia 2014r.:
"Na Górze Świętej Małgorzaty odbywa się Msza Święta prymicyjna neoprezbiterów z naszej diecezji. Przewodniczy jej ksiądz Marcin Zębala. W kazaniu ksiądz Krzysztof Drzazgowski mówi, abyśmy zawierzyli się Chrystusowi, byśmy oddali Mu całych siebie wraz z naszymi krzyżami."
http://pielgrzymka.com/pl/aktualnosci/l ... hrystusowi

No dobrze, ale wymieniony "neoprezbiter" odprawił już swoją prymicyjną Mszę w rodzinnej parafii 8 czerwca 2014r, a następnie na rekolekcjach dla osób chorych.
Również inny został zaproszony do głoszenia kazań odpustowych w 3 tygodnie po święceniach neoprezbiteriatu (proszę zwrócić uwagę: do głoszenia kazań) i podczas tego odpustu udzielił na czterech Mszach św. błogosławieństwa prymicyjnego - tego specjalnego , za pozwoleniem papieża Pawła VI. Przekonywał o tym proboszcz parafii, któryn prymicjanta zaprosił.
Można domniemywać, że pozostali neoprezbiterzy, też nie są gorsi w tych statystykach, prawda?
Może to świadczy o tym - że w diecezji panuje prymicyjny luz (a może prymitywny luz?) :x
Albo - że zwyczajnie nie znam się na prymicyjnych zasadach i się czepiam :o


Pn sie 11, 2014 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
To co opisujesz to nie sa prymicje. Zwyczaj prymicji wywodzi sie ze wczesnego sredniowiecza, kiedy to nowowyswiecony kaplan bezposrednio po Mszy Swiecen udawal sie do swojego kosciola i tam samodzielnie, pierwszy raz odprawial Msze sw. wspomagany przez starszego kaplana zwanego patrinus lub presbyter assistens.

Slowo prymicje wywodzi sie z lacinskiego primitiae i mozna to przetlumaczyc jako pierwiastki (cos pierwszego), pierwociny owocow ziemi itp. no i primitior czyli ten ktory ofiaruje pierwociny.

Nie moze byc cos pierwszego dwa lub wiecej razy. W opisanym przypadku mamy tu bardziej do czynienia z folklorem religijnym a nie z prymicjami.

_________________
ksiądz


N sie 17, 2014 16:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2014 10:13
Posty: 2
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Na pielgrzymce nie będziesz sama, nawet jeśli nie masz kogoś znajomego kto by Ci towarzyszył :-) Pielgrzymka to nie tylko wyprawa, to wspólnota ludzi, którzy razem się modlą i wspierają na wzajem w dążeniu do celu. Pielgrzymowanie na Jasną Górę to wspaniałe przeżycie, ja byłam na pielgrzymce 5 razy i na pewno jeszcze kiedyś pójdę. Wspaniali ludzie, wspaniały czas w którym zbliżasz się do Boga, czujesz że możesz wszystko, czas który napawa Cię optymizmem i pozytywną sił na dalsze dni poza pielgrzymką :-)


Cz wrz 04, 2014 11:19
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
bramin napisał(a):
To co opisujesz to nie sa prymicje. (...)
Nie moze byc cos pierwszego dwa lub więcej razy. W opisanym przypadku mamy tu bardziej do czynienia z folklorem religijnym a nie z prymicjami.

Ja też tak myślę i jeszcze kilku mi znajomych osób również. Ale w diecezji płockiej mają inną wiedzę i lubią eksperymentować z liturgią. Cóż Biskup, jak car :x

Również i jezuici stosują podobne rozwiązania:
"W uroczystość św. Piotra i Pawła w warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli, z rąk metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, sześciu diakonów oraz dwóch scholastyków przyjęło sakrament święceń prezbiteratu i diakonatu.(...)
Nowo wyświęceni diakoni to Jakub Szelka SJ oraz Wojciech Werner SJ.
Tuż po zakończonych uroczystościach neoprezbiterzy udali się do swoich miast rodzinnych, aby tam sprawować prymicyjną Mszę Świętą."

A w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, w ogłoszeniach na niedzielę 7 września można przeczytać, że:"o.Jakub Szelka, nowy prezbiter, odprawi Mszę św. z błogosławieństwem prymicyjnym o godz. 11:30."

Czy koniec świata nie jest przypadkiem bliski??? :shock:


Pt wrz 05, 2014 9:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
ratio napisał(a):
bramin napisał(a):
To co opisujesz to nie sa prymicje. (...)
Nie moze byc cos pierwszego dwa lub więcej razy. W opisanym przypadku mamy tu bardziej do czynienia z folklorem religijnym a nie z prymicjami.

Ja też tak myślę i jeszcze kilku mi znajomych osób również. Ale w diecezji płockiej mają inną wiedzę i lubią eksperymentować z liturgią. Cóż Biskup, jak car


I znowu podobny eksperyment w diecezji częstochowskiej:
Cytuj:
http://www.parafiajankanty.pl/kalendarz/ogloszenia.html

6.W sobotę 23 maja 2015 r., godz. 10.00, w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, podczas uroczystej Mszy świętej, 5 diakonów otrzyma święcenia prezbiteratu (…)
7.W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz.12.00 prymicje ks. Adama, połączone z błogosławieństwem prymicyjnym. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszego neoprezbitera.

http://www.seminarium.czest.pl/news/id/915/cat_id/3
28 maja przeżywaliśmy odpust w naszym seminarium
Obok pasterza naszej archidiecezji Mszę Świętą koncelebrowało wielu kapłanów, a w szczególności nasi bracia – księża neoprezbiterzy. Po Mszy Świętej otrzymaliśmy z ich rąk błogosławieństwo prymicyjne.[ /quote]

Oto tegoroczni neoprezbiterzy:
http://www.seminarium.czest.pl/news/id/914/menu_id/40
ks. Adam Dróżdż – Częstochowa, par. św. Jana Kantego


Ciekawe, ciekawe ...
Tak jakoś wygląda na to, że biskup w niejednej diecezji wie wszystko najlepiej, nawet lepiej od papieża Pawła VI ;-)


N maja 31, 2015 13:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 11, 2011 14:06
Posty: 9
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Ja szłam z Tarnowa do Częstochowy i byłam zadowolona. Jeśli chce się prawdziwie przeżyć te dni marszu można wrócić ubogaconym. Praktycznie to trzeba sporo zabrać, bo od ubrań po jedzenie które sie nie popsuje. Warto iść. Maryja przybliża do Boga. Bardzo polecam. Jak jesteś komunikatywna to szybko znajdziesz znajomych, ale łatwiej mieć choć jedną koleżnkę.


Wt lip 21, 2015 10:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 16, 2016 12:21
Posty: 1
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Ja też chiałabym w tym roku pojechać na pielgrzymkę na Jasną Górę :)))


ciach, medieval_man. Nie ma sprawy. Tam też będziesz robiła za słup reklamowy?


Wt lut 16, 2016 12:28
Zobacz profil
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Polecam Salezjańską Pielgrzymkę Ewangelizacyjną, która idzie ok 300-330km ze Szczańca. Jest to radosna pielgrzymka, raczej dla młodzieży, na której jest też dużo świadectw osób ze Wspólnot oraz Ewangelizacji. Więcej można się dowiedzieć na http://www.swe.pl . Pozdrawiam. :-D


Cz mar 03, 2016 19:41

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Byłam na pielgrzymce pieszej na Jasną Górę w roku 1991, a więc dawno. Poza tym to była chyba szczególna pielgrzymka. Przeżycia zostają na długo w pamięci. Nawet, gdy trudno warto spróbować pójść. Kościół pomaga, wspólnota sprawia, że nie czułam się samotna. Rzeczywiście można poznać innych i uczyć się ich kochać. Nie tylko na pielgrzymce.

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


Pn maja 02, 2016 5:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 10:30
Posty: 1
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Wydaje mi się, że każdą pielgrzymkę przeżywa się przez długi czas, każda pielgrzymka ma wymiar mistycznny ale na każdej pielgrzymce przeżywa się różne uniesienia, niesie inne intenecje.


Pt maja 20, 2016 12:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 21, 2018 11:25
Posty: 1
Post Re: Pielgrzymka na Jasną Górę
Witam ;)
W tym roku chciałabym wybrać się na pielgrzymke byłam już kilka razy pare lat wstecz i wspominam bardzo miło:)
Czy ktoś jeszcze wybiera się do Maryi?:)


N sty 21, 2018 11:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL