Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Seminarium za granicą 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Seminarium za granicą
bylejaki napisał(a):
Jeżeli to prawda to bez sensu jak to poprzekręcali wszystko w mediach.


Od tego mamy rozum by podobne banialuki weryfikować, szczególnie że na pierwszy rzut oka zalatują absurdem. :)

bylejaki napisał(a):
Nie znam języka niemieckiego i nie wiem o czym tam mówią.


Z językiem polskim również masz trudności? :)
Lektor w materiale, który Ty sam zalinkowałeś, wyraźnie tłumaczy sytuację...


So sty 21, 2017 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Seminarium za granicą
A, już wiem :) Znalazłem filmik z nimieckiej telewizji i go oglądałem. Przed wklejeniem go tutaj poszukałem polskiej wersji :) Ok. Zamieszanie wyjaśnione.


So sty 21, 2017 13:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 20, 2017 20:02
Posty: 4
Post Re: Seminarium za granicą
@Kael, jest coś takiego jak mniejszość narodowa. Śląsk to szczególny przypadek pod tym względem. Ale nie musimy się w to wgłębiać, nie jest to konieczne. Jedynie dla jasności - nikt mnie niczym nie męczył, nie wbijał na siłę do głowy i nie siedzi tu z przymusu, a mieszka - na swoim. Tyle w temacie.
O wyjedźcie do Niemiec myślę od dawna. Teraz jedynie szukam odpowiedzi na pytanie czy mógłbym wstąpić tam do seminarium. Przykład z Chinami mierny... Nie znam chińskiego, Chińczykiem się nie czuję, chińskiej kultury nie znam, nie chcę tam spędzić życia i nic mnie tam nie ciągnie. Sytuacja zupełnie nieanalogiczna.
Powołania zakonnego nie odczuwam.

W każdym razie, moje pytanie było czy szansa na wstąpienie do niemieckiego seminarium w ogóle jest. Chciałem wiedzieć na czym stoję. Kwestia mojego powołania to nadal temat otwarty, muszę wszystko dokładnie przemyśleć. Nie chcę podejmować pochopnej decyzji.

@bylejaki, tak też zrobię :) Pozostawiam wszystko Temu, co mnie powołuje. Pojadę do Niemiec, pogadam, doradzę się jeszcze. Będzie, co ma być.

Wszystkim dziękuję za odpowiedzi, porady i udział w dyskusji. Serdecznie pozdrawiam.


So sty 21, 2017 15:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Seminarium za granicą
Napisz do niemieckiego seminarium, jeśli chcesz żyć i pracować w Niemczech. Po prostu. Pewnie się ucieszą, nie mają nadmiaru powołań.

A Kościół niemiecki, jak każdy, ma swoje słabe i mocne punkty. Spokojnie.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz lut 09, 2017 11:04
Zobacz profil
Post Re: Seminarium za granicą
Mam kolegę- księdza, obecnie pracuje na parafii we Francji. kończył normalne diecezjalne seminarium duchowne w swojej diecezji w Polsce. Od początku wiedział, że chce wyjechać na misje do Francji. Po prostu przedstawia się prośbę biskupowi. - Oczywiście jest ryzyko, że biskup się nie zgodzi, ale jak dobrze prośbę umotywujesz, to raczej niewielkie.

seminarium w Niemczech też odradzam. - słyszałam od znajomych, ze tam np. zanika zwyczaj indywidualnej spowiedzi. Jest tylko spowiedź powszechna. Nikt się nie spowiada, a wszyscy przyjmują Komunię.

Spotkałam się też z tekstem, ze ktoś chciał się w Niemczech wyspowiadać, to ksiądz szukał w ksiązce formuły spowiedzi, bo nigdy wcześniej nie spowiadał. W to jednak mi trudno uwierzyć


Pn lut 12, 2018 19:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL