Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 19:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Niższe Seminarium 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 28, 2006 18:10
Posty: 1
Post Niższe Seminarium
Hi,

Mam pytanie czy ktoś uczył się w jakimś Niższym Seminarium w polsce, bądź w tej szkole:

http://www.nsd.oblaci.pl/

Jeżeli tak to mogłbym prosić o kontakt kizlinski@wp.pl

Z gory bardzo Dziękuję

Pozdrawiam
Chap


Wt mar 28, 2006 20:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Może nie w temacie.

Odradzam niższe seminarium. Czujesz powołanie :?: Bardzo dobrze. Idź do normalnej szkoły, skończ ją - jak będziesz czuł dalej, to idź do normalnego seminarium.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt mar 28, 2006 22:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 19:13
Posty: 232
Post 
A ja wręcz przeciwnie -zalecam:-) Jeżeli masz silne powołanie i wiesz prawie na pewno, czego chcesz to powinieneś iść do NSD ponieważ przygotujesz się do studiów w WSD. NSD to poligon wiary; jeśli jest ona płytka, słaba i powierzchowna a powołanie takie sobie to wpadniesz najprawdopodobniej w kryzys religijny, bądź nawet utracisz tą wiarę do reszty.

_________________
"Ja wędruję tylko po ścieżkach obdarzonych sercem, po ścieżkach, które mogą mieć serce. Po nich wędruję, by przemierzyć je do końca; to jedyne wyzwanie warte podjęcia. Oto którędy wędruję i patrzę, patrzę z zapartym tchem." Juan Matus


Pt mar 09, 2007 23:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
PTR

Byc pewnym powołania w wieku lat... 15 :?: Niekoniecznie. Też miałem takie plany, życie je zweryfikowało. Uważam, że człowiek nie jest w stanie dobrze i świadomie podjąć decyzji o rezygnacji z życia świeckiego - jeśli najpierw tego życia nie pozna. A jak miałby je poznać chłopak 15-letni, który już chce się dać zamknąć :?: Pewnie nie przeżył jeszcze żadnego zauroczenia, jest emocjonalnie niedojrzały. I potem święci się takich wyrwanych z rzeczywistości księży, którzy od 15 roku życia do święceń byli zamknięci w nsd i potem wsd - i sa problemy, odchodzą po dwóch latach od święceń...

Do wsd nie trzeba się przygotowywać - normalne studia. Przygotowaniem jest zdobycie pewności, że tego człowiek właśnie w życiu pragnie. Pewności świadomej, dojrzałej.

Sprawa jest prosta - do nsd idą dzieciaki jeszcze, które coś tam sobie wymyślą... a potem brakuje odwagi, żeby powiedzieć "to jednak nie to".

Jak masz powołanie - ucz się w normalnej szkole, zdaj sie na Boga. Jeśli zdasz maturę i dalej będziesz chciał pójść za Jego głosem - wsd stoi otworem. Ale najpierw zobacz - na codzień, w życiu dorastającego chłopaka (a nie zamkniętego w nsd) - czy to rzeczywiście ma być Twoja droga.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N mar 11, 2007 9:28
Zobacz profil WWW
Post 

ToMu,

Stuknij Ty się w łeb ;) Patataj wykorzystuje "mój" avatar, ale to nie znaczy, że jest mną !! Chrześcijanin ma naśladować Boga, ale to nie znaczy, że ma być w dwóch lub trzech osobach !! Ja wciąż jestem jeden i tam - jednoosobowy PTR :D


N mar 11, 2007 10:12
Post 
ToMu, wybacz, ale wybór NSD nie oznacza, że ktoś zostanie księdzem. Jest to ogólniak katolicki z internatem - mówiąc w skrócie. Owszem- zwraca się szczególną uwagę na rozpoznanie i pielęgnowanie powołania- gdyby takie było, ale nie wmawia się nikomu, że nadaje się na księdza, jeśli się nie nadaje i nie chce. :?

Czy dziewczęta chodzące do Gimnazjum i Liceum np. Sióstr Prezentek w Krakowie - także szkoła z internatem! - wszystkie zostają zakonnicami ? Bynajmniej.

Nie wiem też, o jakim zamknięciu mówisz ... to nie zakon klauzurowy- a mieszkanie w internacie nie wyklucza kontaktów z rówieśnikami z zewnątrz.

A to ze strony NSD, którą podał Chap:
Cytuj:
Poprzez naukę w Niższym Seminarium i odkrywanie powołania podejmujesz nijako dialog z Bogiem i uzyskujesz pomoc w drodze upewniania się w wyborze lub też uznania go za pomyłkę.


N mar 11, 2007 10:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
PTRqwerty napisał(a):

ToMu,

Stuknij Ty się w łeb ;)

Nawzajem :?

Do kolegów tak sobie pisz.

Normalny człowiek potrafi grzecznie zwrócić uwagę - widzę, że popełniłem bład. Nie nazwę po imieniu takiego zachowania :?



Baranek

Ja uważam, że takie nsd to właśnie przyczyna podstawowych problemów kleru dzisiaj. Idą tam ludzie absolutnie nieprzygotowani, nieukształtowani i niedojrzali emocjonalnie, którym wpaja się (w nsd i wsd) pewne zasady, pogląd na świat itp. A potem ci ludzie zostają księżmi i prędzej czy później wychodzi na to, że poglądy których ich uczono nijak się mają do ich widzenia świata i konkretnych spraw.

I wtedy zaczyna się dramat - niektórzy obwiniają wszystkich o to, że Kościół jest nie taki jak trzeba. Inni - zauważają, że po prostu podjęli decyzję nieświadomi tego, że w życiu będzie brakowało im po prostu towarzystwa i bliskości kobiety. Jeszcze inni - zrażają się do hierarchów, przedmiotowego traktowania, posłuszeństwa także wobec idiotycznych i niezgodnych niekiedy z sumieniem decyzji przełożonych - wystarczy dodać do tego skandale pedofilskie, molestowania, afery finansowe, współpracę ze służbami - i to wszystko przez większość księży i hierarchów nie dość że tolerowane, to jeszcze upychane gdzie się da aby tylko nie wyszło na jaw, a potem jedno wielkie zaprzeczanie. Obłuda do n-tej potęgi.

Dobrze znam środowisko seminaryjne - ci ludzie żyją de facto odcięci od świata i jego problemów. Mało wolnego czasu, kontrola przełożonych itp. I potem wychodzi taki sobie jako ksiądz i często nie wie, co z wolnym czasem zrobić. Albo dopiero wtedy odkrywa, że podjął zupełnie niewłaściwą decyzję.

Nie cytuj - oszczędź mi tego. Chyba sama dobrze wiesz, jak ludzie - w czym przodują księża - patrzą na kogoś, kto opuszcza seminarium (niższe czy wyższe)... Jak nie, to się dowiedz. Oni sami robia takiej osobie najbardziej pod górę.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N mar 11, 2007 12:21
Zobacz profil WWW
Post 
ToMu napisał(a):
PTRqwerty napisał(a):

ToMu,

Stuknij Ty się w łeb ;)

Nawzajem :?

Do kolegów tak sobie pisz.

Normalny człowiek potrafi grzecznie zwrócić uwagę - widzę, że popełniłem bład. Nie nazwę po imieniu takiego zachowania :?

Tak jest taki emotek z migającym oczkiem ;) Aczkolwiek może nie udało mi się oddać rubasznego humoru :D No to w takim razie serdecznie Ciebie ToMu przepraszam :)
A i jeszcze jedno - wcale mnie nie dziwi Twoja pomyłka :D:D


N mar 11, 2007 14:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
ToMu myślę, że trochę przesadzasz nsd w Polsce aż tylu nie ma... to kilka placówek w Polsce. Ile osób tam uczących się idzie do wsd - kilkanaście. Ile to kleryków w skali kraju - pewnie 2-3%

A co do kształcenia w seminariach wyższych... no cóż jakby było jak piszesz to w tym kraju by nie było już żadnego porządnego księdza... zapominasz, że człowiek wychodzący z seminarium jest dorosły i ma pełną używalność rozumu - naprawdę dorosły człowiek umie sobie poradzić w życiu. Nie róbmy z neoprezbiterów marionetek, które są zupełnie życiowo niezaradne bo to bardzo niebezpieczne uogólnienie...

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N mar 11, 2007 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Generalnie jednak ToMu ma racje, do seminarium idzie sie najczesciej zaraz po maturze, kiedy to, badzmy szczerzy, czlowiek ma male pojecia co chce robic. Poza tym wstapienie do seminarium po maturze odcina od rzeczywistosci, mysle ze warto robic swieckie studia przed WSD. To jest zreszta atut zakonow.

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


Pn mar 12, 2007 6:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Cytuj:
no cóż jakby było jak piszesz to w tym kraju by nie było już żadnego porządnego księdza.

Przesadzasz. Nie można powiedzieć, że w kraju nie ma porządnych księży - bo są. Jednak wielu jest takich, którzy wpasowują się w opis księży który podałem wyżej.

Cytuj:
zapominasz, że człowiek wychodzący z seminarium jest dorosły i ma pełną używalność rozumu - naprawdę dorosły człowiek umie sobie poradzić w życiu.

Nie zapominam.

Wiem równocześnie, że człowiek potrafi podjąć złą decyzję. Wyobraź sobie, gdy do takiego wniosku dochodzi kapłan kilka lat po święceniach.

Mrówko - znam pewne środowisko seminaryjne i wiem dobrze (mam oczy) że połowa z tych ludzi jest w ogóle niedojrzała, a niektórzy z nich zachowują się gorzej niż moi młodsi koledzy. Zero dojrzałości, sporo wątpliwości - oto obraz, niestety, dużej (o ile nie większej) grupy kleryków.

Swego czasu, mając wątpliwości co do wyboru swojej drogi życiowej, rozmawiałem o tym z wieloma księżmi. I każdy z nich doradził - studiuj, jak będziesz dalej czuł głos Boga, wstąpisz w czasie studiów/po studiach.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn mar 12, 2007 8:55
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 18:35
Posty: 69
Post 
A tak z ciekawości:
czym się różni NSD od WSD ?


Pt maja 30, 2008 10:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Niższe Seminarium Duchowne to zwyczajnie szkoła średnia dla młodzieży męskiej, z internatem zakończone maturą.

Wyższe - to studia teologiczno-filozoficzne dla młodych mężczyzn kończące się dyplomem, w trakcie których przyjmuje się święcenia - najpierw diakonatu potem po zakończeniu nauki - prezbiteriatu.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt maja 30, 2008 15:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 18:35
Posty: 69
Post 
A czy w NSD jest jakieś ukierunkowanie na możliwe przyszłe życie kapłańskie/zakonne?


Pt maja 30, 2008 15:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post 
Tak :)

Zajrzałam na dwie strony NSD i znalazłam co następuje:

Cytuj:
2. W swej istocie Niższe Seminarium Duchowne poczuwa się w sposób szczególny do stwarzania klimatu otwartego na powołania kapłańskie, tak, aby po ukończeniu tej szkoły uczniowie mogli wybrać drogę życia kapłańskiego lub zakonnego.


Źródło: NSD Archidiecezji Częstochowskiej
http://www.nsd.niedziela.pl/cele_zadania.php


Cytuj:
Celem naszej szkoły jest pomoc naszym wychowankom w odkrywaniu przez nich drogi wytyczonej przez Pana.
Z wszechmiar zależy nam przede wszystkim na ich szczęściu

(...)
Nikt inny oprócz Ciebie samego nie może odczytać głosu Bożego skierowanego do Ciebie. My jednak możemy towarzyszyć Ci w tym ważnym procesie.
Poprzez naukę w Niższym Seminarium i odkrywanie powołania podejmujesz nijako dialog z Bogiem i uzyskujesz pomoc w drodze upewniania się w wyborze lub też uznania go za pomyłkę. Tutaj Chrystus przemawia jeszcze wyraźniej. Pozwól sam sobie odkryć, co Bóg mówi do Ciebie.


Źródło: NSD Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Markowicach k. Inowrocławia
http://www.nsd.oblaci.pl/

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


Pt maja 30, 2008 16:06
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL