Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Liczba powołań kapłańskich AD 2006/2007 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 26, 2005 19:19
Posty: 57
Post Liczba powołań kapłańskich AD 2006/2007
Gość Niedzielny, artykuł z numeru 38/2006 17-09-2006 napisał(a):
Seminaria. Liczba powołań kapłańskich w Polsce utrzymała się na prawie identycznym poziomie jak w zeszłym roku. Nowy rok akademicki rozpocznie w tym roku co najmniej 6427 kleryków.

Najwięcej kleryków kształci się w tarnowskim seminarium duchownym – 242. W dalszej kolejności pod względem liczby alumnów są seminaria w Katowicach, gdzie do kapłaństwa przygotowuje się 190 młodych mężczyzn, w Przemyślu, gdzie są 173 osoby, w Lublinie – 156 i w Warszawie – 152.

Wśród seminariów zakonnych najwięcej osób, bo aż 126, kształci się u ojców dominikanów w Krakowie, a także u misjonarzy oblatów w Obrze – 100, franciszkanów konwentualnych w Krakowie – 99 i kapucynów w Lublinie – 98. Po 88 kleryków mają krakowskie seminarium ojców salezjanów oraz seminarium Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu.

Ksiądz Jerzy Paliński, rektor seminarium z Katowic, zauważa, że młodzi ludzie, którzy dzisiaj zgłaszają się do seminariów, prawie zawsze zachwycili się chrześcijaństwem dzięki jakiejś wspólnocie. – Większość z nich była zaangażowana na przykład w ruchu oazowym. Na 43 kandydatów na pierwszy rok 39 było ministrantami – zdradza.

Czym się różnią dzisiejsi klerycy od tych sprzed lat? – Pokolenie, które przychodzi dziś do seminariów, to ludzie ciekawi, bardzo ambitni, bez kompleksów, wykształceni, często już rozbudzeni w życiu duchowym, bo wywodzą się z różnych ruchów religijnych – ocenia ks. Krzysztof Pawlina, przewodniczący konferencji rektorów seminariów. – Ale z drugiej strony są to ludzie krusi, którym brak wytrwałości. Cechuje ich to, co produkuje nasza cywilizacja, a więc brak relacji w domu, w społeczeństwie – zauważa.

– Oni nie są ani gorsi, ani lepsi od poprzednich kleryckich roczników. Są po prostu inni – dodaje ks. rektor Paliński. – Tamci byli otwarci, pobożni i szczerzy, i ci też są, choć w inny sposób. Tak jest, bo czasy są inne – mówi.

Ksiądz Pawlina nie zgadza się z opinią, że polscy klerycy w czasie trwających sześć lat studiów seminaryjnych są wychowywani w izolacji od świata zewnętrznego. – My żyjemy światem, modlimy się za ten świat za seminaryjną furtą. I my wiemy, jakie są jego problemy – mówi. – Ale chcemy też odejść od biegu normalnego życia po to, żeby wejść w inny świat. Ludzi przychodzących do seminarium chcemy wprowadzić w świat Boga, w świat ciszy, żeby człowiek usłyszał siebie, mógł siebie lepiej zrozumieć i skonfrontować, czy to jego wewnętrzne wołanie jest powołaniem, czy tylko mu się tak wydaje. A w tym bałaganie świata i w tym zagłuszaniu tego się nie da rozwiązać – dodaje.

Obrazek



Zapraszam do dyskusji :D

_________________
Obrazek
"Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia."


Pn wrz 18, 2006 8:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Do dyskusji o czym? :D

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Pn wrz 18, 2006 8:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 26, 2005 19:19
Posty: 57
Post 
Kropka napisał(a):
Do dyskusji o czym? :D

Zawsze warto skomentować :p
Np. A to w mojej diecezji jest aż, tylko.. :P

_________________
Obrazek
"Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia."


Pn wrz 18, 2006 8:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Jak widzę czasami zachowanie niektórych kleryków - to się zastanawiam: czego taki człowiek tam szuka :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn wrz 18, 2006 8:36
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Spotkałam się z opinią, że o ile liczba kandydatów do seminariów diecezjalnych nie spada, to seminaria zakonne przeżywają kryzys powołań. Trudno mi powiedzieć, czy wszystkie, ale niektóre na pewno. U mnie w parafii [Zgromadzenie księży Misjonarzy] już widać skutki. Księża zaczynają odchodzić, a nie przychodzi nikt nowy na ich miejsce. Na razie to nie jest problem, bo żadna różnica, czy księży będzie trzynastu, czy dwunastu, ale to dopiero początek. Dawniej na roku w seminarium było przynajmniej kilkanaście osób, teraz w całym seminarium [7 lat] jest ich trzydziestu kilku.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pn wrz 18, 2006 9:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 07, 2007 20:34
Posty: 5
Post 
A gdzie jest seminarium w diecezji Bielsko Żywieckiej?? Ja myslalem ze kandydaci na kaplanów z tej diecezji sa podporzadkonani do Krakowa :o

_________________
Jestem tylko narzedziem w rekach BOGA!!


N sty 14, 2007 19:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
W "mojej" diecezji - drohiczyńskiej - na I roku tylko 5 (razem 41). Czy to wpływ prawosławia? 8)

Dla porównania w jedynym w Polsce Prawosławnym Seminarium Duchownym (3-letnie, później 3 lata ChAT) w roku 2006/2007 naukę rozpoczęło 31 alumnów: na I roku 9-ciu, na II roku – 11-tu i na III roku również 11–tu. ( http://www.psd.edu.pl )

W przeliczeniu na liczbę wiernych (choć różnica w skali gigantyczna) paradoksalnie trzykrotnie więcej powołań ma Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny :o

31 / ok. 509,100 wiernych
6427 / ok. 34,265,000 wiernych

pzdr

didymos
orthodox


N sty 14, 2007 20:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Błąd! Nie ma zaskoczenia, to Kościół katolicki ma 3 razy więcej powołań, już przeliczyłem poprawnie :)


N sty 14, 2007 20:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 10, 2005 21:05
Posty: 485
Lokalizacja: Katowice
Post 
Liczba kleryków utrzymuje sie, badz rosnie a wiernych ponoć spada.
Ciekawe kogo będą nauczać, może poślą ich za polonią za granicę :)


Pn sty 15, 2007 10:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Ta lista i tak nie jest pełna, ponadto wyszczególniono tylko kleryków i prezbiterów, nie ma tutaj informacji o pozostałych stanach duchowieństwa, o powołaniach do instytutów życia konsekrowanego, ale zdążyłem sie już przyzwyczaić do tego że omija się inne liczby....

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Pn sty 15, 2007 10:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Znacznie pełniejsze dane, choć zebrane z roku 2005, są na stronie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego:

http://www.iskk.ecclesia.org.pl/statystyka_2005.htm

_________________
www.onephoto.net


Pn sty 15, 2007 11:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL