Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 13:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Najbardziej bezsensowny grzech wg mnie 
Autor Wiadomość
Post Najbardziej bezsensowny grzech wg mnie
Mówienie "Jezus" czy "Jezus, Maryja" czy OMG - "O moj Boze" w najbardziej błahych sytuacjach; używanie tych słów jako lekkiego przekleństwa coś w stylu "o cholerka" "o kurczę".

Sa grzechy, które dają jakąś "przyjemność" a to jest zupełnie bez sensu. Ciekawe skąd się wziął taki zwyczaj.

Walczę z tym u rodziców. Ostatnio upomniałam mamę i powiedziała, ze nie będzie. Tatę mi głupio upominać, ale wiem ze zaciągam grzechy cudze "do grzechu pozostaje obojętnym".

Grr :mad: :-X


So lip 22, 2017 10:27
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
Nie wiem, skąd się wziął, ale wiemy, że przeklinanie jest czymś, co ułatwia człowiekowi radzenie sobie z bólem, czy stresem. Przeklinając naruszamy zawsze jakieś tabu: seksualne, religijne, albo związane np. ze sferą chorób. Różnie to wygląda w różnych kulturach i czasach. Raczej nie boimy się już np. cholery, więc jako przekleństwo słowo to straciło moc. Dodatkowo obserwujemy np. że przekleństwa religijne mają silniejszą moc w krajach tradycyjnie protestanckich (amerykanie przeklinają "niech Bóg to przeklnie", co w Polsce brzmiałoby głupkowato).

Ogólnie więc na tym polega przeklinanie, że mówimy o czymś, o czym mówić nie powinniśmy.


So lip 22, 2017 16:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 939
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
Czym jest przekleństwo? Ja znam dwa znaczenia, jest nim wulgaryzm, albo przywoływanie złych mocy po to, by komuś stało się coś złego. Nigdy się nie spotkałam, aby wezwanie Imienia Bożego ktoś nazwał przekleństwem.

_________________
Tylko Bogu chwała


So lip 22, 2017 16:20
Zobacz profil
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
białogłowa napisał(a):
Nigdy się nie spotkałam, aby wezwanie Imienia Bożego ktoś nazwał przekleństwem.
Ale musisz przyznać, że wzywanie Imienia Bożego, przekleństwa seksualne i przekleństwa "chorobowe" mają podobną funkcję. Więc jeśli słowo "przekleństwo" nie pasuje, to potrzeba jakiegoś innego terminu, który obejmie te podobne działania.


So lip 22, 2017 16:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 939
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
zefciu napisał(a):
Ale musisz przyznać, że wzywanie Imienia Bożego, przekleństwa seksualne i przekleństwa "chorobowe" mają podobną funkcję.

Faktycznie może się zdarzyć, że padają w podobnych sytuacjach, ale to chyba nie wystarczy aby uznać, że spełniają podobną funkcję.
edit:
właściwie to, jak się tak teraz zastanowić, w moim przypadku są to jednak zupełnie różne okoliczności, nie wiem oczywiście jak u innych, ale czy nie jest aby podobnie? Kiedy wzywam Imienia Bożego to ma ono pełnić f. bardziej ochronną(?) i zdarza się w sytuacjach zagrożenia, lub gdy dowiem się czegoś strasznego. A przekleństwo, jeśli już się zdarzy, jest wyłącznie wyrazem wściekłości.

_________________
Tylko Bogu chwała


So lip 22, 2017 17:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
białogłowa napisał(a):
Faktycznie może się zdarzyć, że padają w podobnych sytuacjach, ale to chyba nie wystarczy aby uznać, że spełniają podobną funkcję.


Chyba jednak się to zdarza, sam nieraz słyszałem kombinacje w rodzaju "Jezu Chryste, ja p....", nie wspominając już o amerykańskim "Jesus Fxxxing Christ!"

Funkcją ewidentnie jest w takich wypadkach spuszczenie pary.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lip 23, 2017 11:21
Zobacz profil
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
Ale przeciez to chyba od razu grzech ciężki?


N lip 23, 2017 12:01

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 0:15
Posty: 473
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
Teresse napisał(a):
Ale przeciez to chyba od razu grzech ciężki?

zeby był grzech cezki mu i być pelna świadomośc i pełna dobrowolność

_________________
„Nie to jest miłością co czujesz, a to co postanawiasz.”


N lip 23, 2017 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
Teresse napisał(a):
Mówienie "Jezus" czy "Jezus, Maryja" czy OMG - "O moj Boze" w najbardziej błahych sytuacjach; używanie tych słów jako lekkiego przekleństwa coś w stylu "o cholerka" "o kurczę".

Sa grzechy, które dają jakąś "przyjemność" a to jest zupełnie bez sensu. Ciekawe skąd się wziął taki zwyczaj.

Skąd taki zwyczaj?
Hmmm... Może być, że ktoś w chwili zagrożenia, swego lub czyjegoś, w ten sposób woła o pomoc do niebios - i wtedy to nie jest złe; ale kiedy - jak piszesz - w sytuacjach błahych się tak "papla", to myślę, że jest tak z powodu braku zrozumienia Bożego przykazania:
Exo 20:7 bt5
Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, w błahych rzeczach, bo nie pozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto wzywa Jego imienia w błahych rzeczach.


Albo też (co nie wyklucza wniosku powyższego; mogą się one łączyć) ktoś się tak nauczył "paplać", bo tak "paplano" w jego domu... - a dziecko: wiadomo, przyswaja zwyczaje domowe (nawet podświadomie).
Np. u mnie w domu rodzinnym nie było przekleństw (wulgaryzmów), i nie było też "paplania", o jakim tu piszę... - i ja się nie nauczyłem ani jednego, ani drugiego.

Jak to zmienić? Komuś zwrócić uwagę można (ale może tylko na chwilę to pomóc), ale żeby to do takiej "paplającej" osoby dotarło na stałe, to potrzeba jest też by ta osoba na serio zrozumiała sens woli Bożej zacytowanej w przykazaniu powyżej podanym!

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden możliwy (w zasadzie to pewny) powód takiego "paplania": chęć potwierdzenia swoich słów. Bo jak ktoś mówi: "jak Boga kocham" - to chce nadać swojej mowie większą wiarygodność; to taka przysięga na Niebo, że jest tak, jak się mówi...
Jednak, jest to bardzo zły zwyczaj:
List Jakuba 5:12 bt5
(12) Przede wszystkim, bracia moi, nie przysięgajcie ani na niebo, ani na ziemię, ani w żaden inny sposób: wasze "tak" niech będzie "tak", a "nie" niech będzie "nie", abyście nie podpadli pod sąd.

To samo mówił Jezus:
Mat 5:34-37 bt5
(34) A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie - ani na niebo, bo jest tronem Boga;
(35) ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla.
(36) Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nawet jednego włosa nie możesz uczynić białym albo czarnym.
(37) Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.


Reasumując.
To o co pytasz, Teresse (tylko o błahe sytuacje chodzi; bo co innego, gdy matka zawoła gwałtownie do Boga, gdy widzi, gdy jej dziecko stoi na parapecie otwartego okna... - wtedy niech woła!) można dopasować do:
# zwyczaju wyniesionego z domu;
# braku zrozumienia, że jest to przeciwne woli Bożej (brakiem wiedzy, że w ogóle jest taki Boży zakaz);
# chęcią poparcia swojej mowy;
# nieumiejętnością poprawnego wysławiania się: imię Boże służy wtedy "za przecinek" w zdaniu (to kolejny powód; zauważcie, jak to praktycznie wygląda: komuś się usta nie zamykają - mówi cały czas, nawet prawie nie oddycha, a tam, gdzie normalnie w mowie jest przerwa, u takiej osoby jej nie ma: została zastąpiona Bożym imieniem, albo, co jest częstsze: wulgaryzmem, których przytaczał nie będę).
[powyższe mogą się dowolnie ze sobą "mieszać"].
Pozdrawiam - w sposób błahy, ale poprawny... ;)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn lip 24, 2017 5:01
Zobacz profil WWW
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
nokia napisał(a):
Teresse napisał(a):
Ale przeciez to chyba od razu grzech ciężki?

zeby był grzech cezki mu i być pelna świadomośc i pełna dobrowolność


To lepiej nie zgłębiać nauki Bożej i nie wiedzieć? Pytam serio. Wydaje mi się, ze niestety grzech ciężki nie jest tak trudno popełnić.

A jak ktoś ma 60+lat i nie ma swiadomości?

Zastanawiam sie tez czy mowienie "O rany" nie jest skrótowcem od "Na Rany Chrystusa" albo "O Matko"nie jest skrotowcem od "Matko Boska !"

Ja staram się przecinać "O jeny" ale dzisiaj mi się wyrwalo "O Rany".

@CzytelnikuBiblii mnie się wydaje ze to szatan tez ma swoje szpony w tym...ile jest tych "przecinkowcow" w jezyku polskim...


Pn lip 24, 2017 12:11

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 0:15
Posty: 473
Post Re: Najbardziej bez sensu grzech wg mnie
Teresse napisał(a):
nokia napisał(a):
Teresse napisał(a):
Ale przeciez to chyba od razu grzech ciężki?

zeby był grzech cezki mu i być pelna świadomośc i pełna dobrowolność


To lepiej nie zgłębiać nauki Bożej i nie wiedzieć? Pytam serio. Wydaje mi się, ze niestety grzech ciężki nie jest tak trudno popełnić.

A jak ktoś ma 60+lat i nie ma swiadomości?

Zastanawiam sie tez czy mowienie "O rany" nie jest skrótowcem od "Na Rany Chrystusa" albo "O Matko"nie jest skrotowcem od "Matko Boska !"

Ja staram się przecinać "O jeny" ale dzisiaj mi się wyrwalo "O Rany".

@CzytelnikuBiblii mnie się wydaje ze to szatan tez ma swoje szpony w tym...ile jest tych "przecinkowcow" w jezyku polskim...

jak nie ma świadomosci to nie można o ciezkosci mowić. jak nie ma świadomosci to powinnaś te osobe oświecić, a jesli sam dotąd nei zgłebial to może conajwyej mieć zaniedbanie.
Polecam znaleźć sobie staelgo spowiednika na skrupulantyzm

_________________
„Nie to jest miłością co czujesz, a to co postanawiasz.”


Pn lip 24, 2017 20:18
Zobacz profil
Post Re: Najbardziej bezsensowny grzech wg mnie
Ja wątpię, że mam skrupulantyzm - sw. Faustyna powiedziała "Nie wiedziałam ze z takich cieni trzeba tłumaczyc sie przed Bogiem" a to była siostra zakonna więc pobozna osoba. Postaram się znaleźc ten fragment w "Dzienniczku".


Wt lip 25, 2017 12:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Najbardziej bezsensowny grzech wg mnie
Teresse napisał(a):
Ja wątpię, że mam skrupulantyzm

Mało Cię znam, ale... pozakładałaś wiele tematów, gdzie się pytasz: a to grzech?... a tamto grzech?...
Hmmm... nie obraź się, ;) ale nadawałabyś się do towarzystwa faryzeuszy i uczonych w Piśmie [no sorry, ale mam takie skojarzenie], którzy próbowali najdrobniejszą aktywność zbadać: grzech to czy nie grzech...?

Uważam, że takie skupianie się na tym: co wolno, a co nie wolno... - może zasłaniać oczy, i zabierać czas na to co najważniejsze: poznanie Boga i bycie z Nim!
Np. zadałem Ci pytanie: Jak być zbawionym?
Nie odpowiedziałaś...
Przypuszczam, że gdybym Cię zapytał: aaaa, czy to jest grzechem? - to byłabyś pierwsza do odpowiedzi...

Przemyśl to, na czym się koncentrujesz!
:)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt lip 25, 2017 12:39
Zobacz profil WWW
Post Re: Najbardziej bezsensowny grzech wg mnie
Co do faryzeuszy to Jezus ich krytykował, że dobrze mowią, ale nic z tym nie robią...

Cytuj:
3 Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią.


Niestety bycie z Bogiem z blisko wymaga tego aby go nie obrażać...stąd koncentruje się na grzechach.

Jak być zbawionym - nie mieć w chwili smierci niewyspowiadanego grzechu ciężkiego.


Wt lip 25, 2017 12:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Najbardziej bezsensowny grzech wg mnie
Teresse napisał(a):
Niestety bycie z Bogiem z blisko wymaga tego aby go nie obrażać...stąd koncentruje się na grzechac

Koncentruj się na Chrystusie! - a grzechy czmychną, jak spłoszona mysz do dziury...

Teresse napisał(a):
Jak być zbawionym - nie mieć w chwili smierci niewyspowiadanego grzechu ciężkiego.

A jak Ci przyjdzie umierać na bezludnej wyspie, po katastrofie samolotu?! Komu wyspowiadasz grzechy?...
Gosiu, bardzo zachęcam do przestudiowania tego: https://drive.google.com/file/d/0Bw_OfB ... sp=sharing
dowiesz się, o co chodzi w zbawieniu! (bo obecnie to liczysz ma siebie w tym temacie: że zdążysz się wyspowiadać...).

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt lip 25, 2017 13:15
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL