Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Wątpliwości co do porad zawartych w przyczepionym temacie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Wątpliwości co do porad zawartych w przyczepionym temacie
Tym: viewtopic.php?f=50&t=27097

Mam kilka wąpliwości.

1) Skrupulanctwo (nerwica natręctw) bierze się nieraz z błędnych poglądów w zakresie teologii moralnej. Błędnych i szkodliwych, ale szeroko powtarzanych wśród wiernych, a nawet niedouczonych księży. Przykłady takich poglądów:

błędny pogląd napisał(a):
Niektóre emocje, takie jak złość lub podniecenie seksualne, są same w sobie złe. Ich odczuwanie jest grzeszne i należy się z tego spowiadać. Należy usiłować wytłumić je w sobie w procesie pracy nad sobą, a z pomocą Boga będzie to w końcu możliwe.


inny błędny pogląd napisał(a):
Biblia uczy nas, że należy pozwalać innym krzywdzić nas. Stawianie granic i ich obrona jest sprzeczna z Kazaniem na Górze. W imię miłości bliźniego i wybaczania należy kontynuować toksyczne relacje i chronić innych przed konsekwencjami ich złych czynów. Jeśli krzywdzicielem jest małżonek, to naruszenie powyższego dodatkowo naruszy wierność małżeńską.


Problem z odsyłaniem do konfesjonału wydaje się być taki: Jeśli taka osoba napotka w konfesjonale niedouczonego księdza, który wyznaje tego rodzaju poglądy, to będzie to tragedia. Dlatego, wydawałoby mi się, że trzeba koniecznie, aby taka osoba znalazła MĄDREGO spowiednika, który nie doleje oliwy do ognia i nie będzie usiłował gasić pożaru benzyną.

Młotem na tego rodzaju poglądy, które zdają się być bardziej rozpowszechnione, niżby się na pozór wydawało, jest moim zdaniem książka Moniki i Marcina Gajdów "Rozwój. Jak współpracować z łaską". Książka zawiera imprimatur. Czy można by prosić o zamieszczenie odniesienia do tej książki w zalinkowanym temacie?

Kolejny cytat jest z zalinkowanego postu:

Cytuj:
Modlitwa. Jeśli modlitwa nie jest tylko odmawianiem formułek, ale spotkaniem z Kimś, kto Ciebie kocha, to na modlitwie porządkuje się siebie nawet wtedy, gdy nie robisz tego świadomie. Czasem trzeba wyrzucić wszystko z szafy i zacząć układać na nowo. Ale częściej, gdy bierzesz nową rzecz, pozostałe poprawiasz, przesuwasz, nawet o tym nie myśląc. Tak jest z modlitwą. Potrzebne są rekolekcje, potrzebne czasem łzy. Ale na co dzień potrzebna zwykła modlitwa. Czas, kiedy patrzysz tylko na to, jakim jesteś teraz, dziś. Prawdziwa modlitwa zmusza Ciebie do natychmiastowej reakcji na to co się z Tobą dzieje. Jeśli Bóg jest Osoba, to MUSISZ (pragniesz) od razu dziękować, od razu przepraszać. Trzeba tę ocenę własną podczas modlitwy potraktować jako słuszną, bo jest to głos sumienia. Z czasem sumienie będzie mówić więcej, lepiej, głośniej, ale wystarczy żyć w zgodzie z tym, co mówi teraz. Jeśli ten głos odczuwasz jako coś pewnego, to idź za nim. Nawet gdyby okazało się, że się pomyliłaś, to przed Bogiem jesteś w porządku, bo On wie, co w Tobie było.


(wytłuszczenie moje)

Wiem, że tak wielu uważa, i to znawców tematu (chyba). Niemniej, trudno mi się z takim postawieniem sprawy zgodzić.

Skrupulantyzm polega dokładnie na tym, że osoba nim dotknięta z wielką siłą odbiera jako "głos sumienia" czy "wolę Boga" coś, co nią nie jest. Obawiam się, i obawiam się po własnym doświadczeniu, że na modlitwie taka osoba może nabrać tym większej pewności, że jej skrupuły i natręctwa istotnie są wolą Bożą. Osoby dotknięte skrupulanctwem nierzadko czytają Pismo Święte i Katechizm!, problem polega jednak na tym, że dzieła interpretują opacznie: w ich mniemaniu to, co czytają, stanowi potwierdzenie ich skrupułów i natręctw.

Dlatego, w sytuacji skrupulanctwa, wydaje mi się, że nie można opierać się tylko, lub nawet głównie, na rozeznaniu podczas modlitwy. Koniecznie potrzebne jest czyjeś MĄDRE prowadzenie. Księdza lub psychologa chrześcijańskiego. Który np. powie, że niezależnie od odczuć podczas modlitwy, odczuwanie emocji złości NIE JEST grzechem.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


Śr gru 13, 2017 19:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wątpliwości co do porad zawartych w przyczepionym temaci
Oczywiście, że odesłanie do konfesjonału nie jest w 100% skuteczne - ale jest stosunkowo najbardziej obiecującą sukces drogą.
Z kilku powodów - generalnie jednak księża znają ten problem i są z niego szkoleni. Mają też pewne mechanizmy w ręku (np. nakaz przystępowania do Komunii bez spowiedzi mimo wątpliwości). No i autorytet sakramentu.
To, niestety, nie oznacza że zawsze każdy ksiądz podoła zadaniu.
Mi, któryś kolejny, konkretny spowiednik niegdyś skutecznie pomógł.

Może powinny być specjalne konfesjonały dla skrupulantów?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr gru 13, 2017 20:46
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Wątpliwości co do porad zawartych w przyczepionym temaci
Byles skrupulantem ?


Śr gru 13, 2017 23:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Wątpliwości co do porad zawartych w przyczepionym temaci
Przede wszystkim dzięki za wyrażenie opinii. Wszystkim nam zależy na jak najlepszej pomocy osobom z problemem skupulantyzmu lub rozeznania grzechu. Generalnie jestem otwarty na jakieś zmiany, szczególnie przedyskutowane np. tutaj.

Marek_Piotrowski napisał(a):
Oczywiście, że odesłanie do konfesjonału nie jest w 100% skuteczne - ale jest stosunkowo najbardziej obiecującą sukces drogą.


Też tak uważam.

gaazkamm napisał(a):
Cytuj:
Modlitwa. Jeśli modlitwa nie jest tylko odmawianiem formułek, ale spotkaniem z Kimś, kto Ciebie kocha, to na modlitwie porządkuje się siebie nawet wtedy, gdy nie robisz tego świadomie. Czasem trzeba wyrzucić wszystko z szafy i zacząć układać na nowo. Ale częściej, gdy bierzesz nową rzecz, pozostałe poprawiasz, przesuwasz, nawet o tym nie myśląc. Tak jest z modlitwą. Potrzebne są rekolekcje, potrzebne czasem łzy. Ale na co dzień potrzebna zwykła modlitwa. Czas, kiedy patrzysz tylko na to, jakim jesteś teraz, dziś. Prawdziwa modlitwa zmusza Ciebie do natychmiastowej reakcji na to co się z Tobą dzieje. Jeśli Bóg jest Osoba, to MUSISZ (pragniesz) od razu dziękować, od razu przepraszać. Trzeba tę ocenę własną podczas modlitwy potraktować jako słuszną, bo jest to głos sumienia. Z czasem sumienie będzie mówić więcej, lepiej, głośniej, ale wystarczy żyć w zgodzie z tym, co mówi teraz. Jeśli ten głos odczuwasz jako coś pewnego, to idź za nim. Nawet gdyby okazało się, że się pomyliłaś, to przed Bogiem jesteś w porządku, bo On wie, co w Tobie było.


(wytłuszczenie moje)

Wiem, że tak wielu uważa, i to znawców tematu (chyba). Niemniej, trudno mi się z takim postawieniem sprawy zgodzić.

Skrupulantyzm polega dokładnie na tym, że osoba nim dotknięta z wielką siłą odbiera jako "głos sumienia" czy "wolę Boga" coś, co nią nie jest. Obawiam się, i obawiam się po własnym doświadczeniu, że na modlitwie taka osoba może nabrać tym większej pewności, że jej skrupuły i natręctwa istotnie są wolą Bożą. Osoby dotknięte skrupulanctwem nierzadko czytają Pismo Święte i Katechizm!, problem polega jednak na tym, że dzieła interpretują opacznie: w ich mniemaniu to, co czytają, stanowi potwierdzenie ich skrupułów i natręctw.

Dlatego, w sytuacji skrupulanctwa, wydaje mi się, że nie można opierać się tylko, lub nawet głównie, na rozeznaniu podczas modlitwy. Koniecznie potrzebne jest czyjeś MĄDRE prowadzenie. Księdza lub psychologa chrześcijańskiego. Który np. powie, że niezależnie od odczuć podczas modlitwy, odczuwanie emocji złości NIE JEST grzechem.


Ja to rozumiem łącznie z zaznaczonym przeze mnie na czerwono fragmentem i zgadzam się z tym tekstem.

Do rozważenia jest umieszczenie informacji o książce.

_________________
Piotr Milewski


So gru 16, 2017 19:40
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL