Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Praca na czarno 
Autor Wiadomość
Post Re: Praca na czarno
Johnny99 napisał(a):
Choć nawet i to niekoniecznie, sam znam taką sytuację: ktoś np. prowadzi firemkę budowlaną. Nie stać go na zatrudnienie kogoś legalnie. Mógłby pracować sam, więc niezatrudnienie nikogo nie oznaczałoby dla niego konieczności zamknięcia działalności. Ale jeśli zatrudni kogoś na czarno - a na to go stać - to zarobi więcej i zyska. I przy okazji zarobi też ten pracownik. Słowem, wybór polega na tym: da komuś zarobić i, owszem, sam na tym zyska, albo będzie uczciwy, zarobi mniej, a ten drugi będzie bez pracy. .


Może nieco z innej strony - mam nadzieję, że w powyższej sytuacji, w przypadku najgorszego - wypadku w miejscu pracy, "zatrudniający" pozwoli wezwać karetkę na miejsce wypadku i w razie wypłynięcia na wierzch wszystkiego weźmie na siebie konsekwencje. Zwłaszcza, jeśli poszkodowana osoba będzie potrzebowała pomocy długodystansowej, będzie np. już częściowo niesprawna. Budowa to budowa.
Byłam kilka lat temu z córką na pogrzebie. Tata jej koleżanki. Zatrudniony z dobrego serca na czarno na budowie. Upadek z wysokości, obrażenia wewnętrzne, żebra połamane ranią klatkę piersiową, płuca. Jeżeli karetka na miejsce, to się wyda. Zapakowali człowieka (niefachowo) do samochodu i przewieźli do szpitala. Za wolno, zła pozycja, umieranie trwało krócej niż jazda, ale 30min to potworna agonia.
Mógł i przeżyć, ale potrzebowałby odpowiednich papierów, by starać się o świadczenia, o pomoc, ostatecznie o rentę. Na czarno - to nie możliwe.

Nie rozpatruję tego w kategoriach moralnych - ale może powinnam? Może i to nie wyzysk - a może i tak, przecież to szef firmy wie lepiej o swoich obowiązkach, bhp, procedurach i konsekwencjach. I dobrze wiedział co robi.


So sty 24, 2015 23:51
Post Re: Praca na czarno
Johnny99 napisał(a):
No ale w tym samym artykule jest teza, że prostota systemu podatkowego jednak ma znaczenie. Zresztą ja też już czytałem opinie przedsiębiorców, że im tak naprawdę nie zależy na tym, by podatki były niskie, o wiele ważniejsze jest, by były proste, czy, przede wszystkim, stabilne (tj. żeby ich wysokość nie zmieniała się zbyt często, a jeśli już, to z dużym wyprzedzeniem).

To prawda. Nie wysokość podatków, a ich zmienność, arbitralność i niejasność w sposobie naliczania jest prawdziwą bolączką polskich przedsiębiorców. Niestety główne siły polityczne w Polsce zdają się nie dostrzegać tego problemu.
Johnny99 napisał(a):
Ok, ok, tylko nie rozumiem, po co to stawiać tak zero-jedynkowo. Są tacy, co wyzyskują, a są tacy, którzy albo zatrudnią na czarno, albo będą musieli zamknąć działalność.

Ok, ok, przyznaję, że mogą zdarzyć się ludzie, którzy w dobrej wierze, nie do końca świadomi wszystkich konsekwencji, biorą udział w tym patologicznym zjawisku. Nie zwykłem rzucać kamieniami w ludzi, którzy w desperacji podejmują błędne decyzje. Niemniej sądzę, że większość tego typu przypadków to chłodne kalkulacje ryzyka i zysku z tym związanego.


Pn sty 26, 2015 1:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL