Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lis 18, 2016 17:53
Posty: 28
Post Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ?
Kiedy popełniłem taki sam grzech w dwóch różnych sytuacjach. Np kiedy złorzeczyłem dwóm osobom i poszedłem do spowiedzi pamiętając tylko o złorzeczeniu jednej osobie to muszę później powiedzieć na spowiedzi o tej drugiej osobie ? Grzech był ten sam który powiedziałem na spowiedzi ale sytuacje dwie.


N gru 18, 2016 10:02
Zobacz profil
Post Re: Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ?
A co ci powiedzial o tym ksiadz przy spowiedzi?
Bez sensu jest stawiac takie pytania na forum. Rownie dobrze mozesz pytac sie o to przechodniow na ulicy.


N gru 18, 2016 10:25
Post Re: Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ?
Nie jestem ksiedzem, ale jesli nie brales tej drugiej sytuacji pod uwage podczas przygotowania do spowiedzi i rachunku sumienia-zalu za grzechy, to jest to grzech jeden z tych o ktorych nie pamietales, wiec powinienes go powiedziec przy nastepnej spowiedzi.
Wlasnie z uwagi na takie zapominanie i kumulowanie sie tych zapomnianych grzechow dobrze jest przygotowac sie i przystapic do spowiedzi generalnej z calego zycia, by nagle przypomniane sobie stare grzechy nie przerywaly nam polaczenia z Bogiem.


N gru 18, 2016 11:54
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ?
Nagle przypominane sobie grzechy nie powodują żadnego przerywania połączenia z Bogiem.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 18, 2016 12:08
Zobacz profil
Post Re: Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ?
Soul33 napisał(a):
Nagle przypominane sobie grzechy nie powodują żadnego przerywania połączenia z Bogiem.


Zgadza sie, niemniej nie jest to usprawiedliwieniem ominiecia go przy nastepnej spowiedzi.
Poza tym pozostawianie takich zapominanych grzechow kumuluje sie i stajemy sie bardziej podatni na grzech.


N gru 18, 2016 12:20
Post Re: Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ?
Przede wszystkim jest nauka, by pewnie sprawy uogólniać- problem jest w złorzeczeniu, w skłonności nad którą należy się pochylić a nie odhaczaniu, w pozycji - złorzeczenie - 5X, nie posłuchałem mamusi - 2X dziennie, ale czasem jest to 4 lub 2.
Są problemy z drugim człowiekiem, że życzymy mu źle, ulewamy źółć i nękamy, czasem spiskujemy nawet przeciwko niemu i należy przyjrzeć się przyczynom - dlaczego tak się dzieje. Bez tego zejścia w siebie, spowiedź będzie bilansem księgowego.
Kiedyś zapytalam księgową, czego ona szuka pod biurkiem - odpowiedziała mi, że groszy, bo bilans się jej nie zgadza. Zostala zwolniona z pracy za problemy z alkoholem a nie brak grosza w bilansie.


N gru 18, 2016 12:56
Post Re: Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ?
Widzisz, podalas przyklad ktory potwierdza indywidualnosc kazdego grzechu z osobna, bo grzechy nie sa takie same, tylko podobne. kazdy ma inne podloze i inne okolicznosci, a dobry rachunek sumienia pozwala na rozlozenie kazdego grzechu na jego skladowe, ktorymi bardzo czesto sa inne "grubsze lub drobniejsze" grzechy.
Rozpoznajac je latwiej mozemy ich uniknac w przyszlosci, gdyz czesto skladowa grzechow ktore w ogole zauwazamy, jest drobny grzech ktorego nie widzimy, a eliminujac go, lub pamietajac by go unikac, mozemy uniknac wielu innych ktore on powoduje, bedac ich skladowa.
To takie troche bardziej techniczne wyjasnienie dobrego rachunku sumienia.


N gru 18, 2016 13:28
Post Re: Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ?
Spowiedź czemuś powinna służyć. Powinna służyć budowie swej tożsamości, takiej jaką nam dał Pan Bóg. To jednak nie jest sprawa techniczna, ale zajęciu się najważniejszymi wadami, poznawaniu siebie a nie przyklepywaniu wyobrażeń o sobie. Nie można od razu zmienić siebie, trzeba odnaleźć to co najważniejsze. Nie powinno skupiać się na tym, żeby nie myśleć źle o innych i włączać hamowanie, bo to grzech i muszę zamilknąć. Mam zwycięstwo, bo jeden raz mniej. Zamilknę jak dotrę do piekła i przyjrzę się wadzie wyłączając racjonalizację i inne mechanizmy chroniące przed pójściem w najczarniejsze zakamarki duszy. Zrozumiem, dlaczego tak się dzieje. Dopiero wówczas mogę przejąć nad tym kontrolę.
Aż pachnie mi rozłożenie bajki braci Grimm pod tym wlaśnie kątem poznaj kim jesteś


N gru 18, 2016 14:46
Post Re: Czy trzeba się spowiaac dwa razy z tego samego grzechu ?
Wiesz, czasem by cos do kogos dotarlo trzeba uzyc roznych przykladow-wyjasnien.
Jednemu powiesz wprost to nie zrozumie, ale jak przelozysz to na jego sposob myslenia bedzie mu latwiej.


N gru 18, 2016 15:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL