Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy oglądanie anime to grzech? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr mar 01, 2017 3:33
Posty: 4
Post Czy oglądanie anime to grzech?
Witam. Chciałbym zadać pytanie. Więc ogladam anime i na wielu chrześcijańskich stronach czytam, że to grzech. Często zarzuca się, że anime jest brutalne i przeseksualizowane. Co do pierwszego, to mogę się zgodzić; walki w anime często są dużo bardziej brutalne niż w zachodnich animacjach, choć w anime, które obecnie oglądam, główny bohater nigdy nie zabija swoich przeciwników. Co do drugiego, jednak się nie zgodzę, w anime, które oglądam, ani razu nie pojawiła się scena nagości, choć pojawiły się dwie sceny nawiązujące do pożądania seksualnego (z których jedna bardzo mi się nie podobała), ale w amerykańskich i europejskich produkcjach takie nawiązania pojawiają się dużo częściej i często są bardziej gorszące. Z drugiej strony anime to uczy poświęcenia nawet życia dla przyjaciół czy marzeń, a na wielu scenach wzruszyłem się do łez.


Śr mar 01, 2017 3:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
Ile masz lat?
"Unikajcie wszystkiego co ma choćby pozór zła".


Śr mar 01, 2017 8:55
Zobacz profil
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
Trochę nie kumam. Anime to japońskie filmy animowane. Więc jeśli "anime to grzech", to z jakiego powodu? Bo japońskie? Bo animowane? Bo filmy? Owszem - chrześcijanin powinien oceniać sztukę jaką ogląda pod kątem wiary i moralności. Ale takie klucze "anime be, a amerykańskie filmy aja" są bezwartościowe.


Śr mar 01, 2017 12:42

Dołączył(a): Śr mar 01, 2017 3:33
Posty: 4
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
@bylejaki W styczniu skończyłem 17 lat.

@zefciu Czytałem niedawno artykuł o negatywnym wpływie anime na życie religijne. Zawsze starałem się żyć zgodnie z Biblią, więc postanowiłem zapytać innych, co o tym sądzą.


Śr mar 01, 2017 15:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
cdwp22, naprawdę zajmij się poważnymi rzeczami. Masz być mężczyzną, a nie dużym dzieciakiem oglądającym bajki. Poczytaj poważne książki, skup się na przyszłym zawodzie i nauce. Anime są bzdurą. Idź na boks, dostań trochę po gębie, trochę komuś gębę sportowo obij. Zrób coś poważnego ze swoim życiem, bajki zostaw fizycznym i mentalnym dzieciakom.


Śr mar 01, 2017 16:44
Zobacz profil
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
@bylejaki po co trollujesz? Gość ma realne problemy. A Ty sobie heheszkujesz o chińskich bajkach.


Śr mar 01, 2017 16:47

Dołączył(a): Śr mar 01, 2017 3:33
Posty: 4
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
@bylejaki Ćwiczę szermierkę od kilku lat. Anime traktuję jako dodatkową rozrywkę, ale nie widzę sensu w określaniu anime jako gorszącego, zwłaszcza, że anime, które oglądam jest raczej dojrzałe, a fabułą przewyższa wiele "poważnych" książek.


Śr mar 01, 2017 16:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
"Nie oglądaj filmów, bo to zło. Lepiej obij komuś gębę na ringu" - chyba najbardziej absurdalna porada w tym roku.


cdwp22, oczywiście masz rację, filmy i książki to nic złego. Obojętnie, czy chińskie, japońskie lub amerykańskie.

W takich przypadkach, o jakich piszesz, najlepsza jest osobista ocena, czy dana rzecz może wywierać na ludzi zły wpływ. Przykładowo, jeśli widzimy film, w którym kobiety są przedstawiane lub traktowane w sposób przedmiotowy, wtedy łatwo stwierdzić, że oglądanie tego może mieć negatywne skutki. Podobnie, gdy film wywołuje fascynację praktykami okultystycznymi. Albo jakimikolwiek grzechami. Z perspektywy chrześcijanina na pewno też jest to wtedy niepożądane. I tak dalej.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr mar 01, 2017 17:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
Ja nie troluję. Napisałem poważnie. Oczywiście ja sobie to wyobrażam tak, że siedzisz po 2h dziennie i oglądasz te bajki :) Bo jeżeli oglądasz je od czasu do czasu to raczej byś nie pytał o poradę. Tak zrozumiałem Twoją wypowiedź. Od czasu do czasu to nawet pić alkohol można w umiarkowanie dużych ilościach i to też nie jest grzech. Soul33 w miarę dobrze Ci napisał. "Znaj umiar mocium panie". Jeżeli uważasz, że nie możesz żyć bez tych bajek to coś jest nie tak. Jeżeli są tylko ubogacaniem Twojego życia lub dają po prostu rozrywkę to wszystko w porządku.


Śr mar 01, 2017 17:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
Ja na ten przykład znajduję przyjemność w oglądaniu baletu a i powieści graficzne (komiksy, czyli dla bylejakiego "bajki") czasem czytuję, natomiast  trenuję Iaido, Kenjutsu, a do niedawna bawiłem się w Muay Thai – gdzie ja znajduję się na ograniczonej umysłowo skali "męskości" bylejakiego? :) Jesteś w stanie przetworzyć w ogóle taki paradoksik czy z konfuzji Twój mózg założył związki zawodowe i odmówił współpracy? :)


Śr mar 01, 2017 17:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 01, 2017 3:33
Posty: 4
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
@Soul33 W anime, które oglądam nie występują żadne praktyki okultystyczne, choć sam szatan jest w pewnym sensie wspomiany. Nie występuje też raczej chrześcijaństwo jako tako, choć można w tle zobaczyć zakonnice czy nagrobki w kształcie krzyży, to jednak akcja serii dzieje się w świecie zupełnie innym pod każdym względem od rzeczywistego. Występują jednak mężczyźni przebrani za kobiety i nie wiem czy nie jest to jakaś próba demoralizacji czy po prostu taki projekt postaci, który w Japonii nie budzi żadnych kontrowersji, a na Zachodzie jest negatywnie postrzegany.

@bylejaki Nie jestem jakimś fanatykiem japońskiej kultury i bez problemu mogę żyć bez niej, ale anime traktuję po prostu jaką lepszą lekką rozrywkę, która pomimo kontrowersyjnych treści, przewyższa większość zachodnich produkcji pod każdym innym względem.


Śr mar 01, 2017 17:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
bylejaki, to nie są "bajki", tylko normalne filmy, takie, jak u nas fantastyka.

cdwp22, nie pisałem, że w tych filmach jest przedstawione chrześcijaństwo (w końcu nigdy tam się nie rozpowszechniło), tylko że trzeba ocenić z perspektywy chrześcijanina, czy w danych filmach jest coś szkodliwego.

Nie wiem, dlaczego przebieranie się musiałoby być czymś złym. To zależy od kontekstu. Trzeba oceniać indywidualnie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr mar 01, 2017 17:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 26, 2017 17:58
Posty: 3
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
Weź to na zdrowy rozum. Wszystko zależy od poziomu jak bardzo "into" Anime jesteś. Możesz być fanem, ba możesz być maniakiem, a Anime może być twoją pasją. Jest masa dobrych i złych filmów animowanych z tego nurtu.

Jednak weź pod uwagę niebezpieczeństwa. I jestem daleki od stwierdzenia że demon wyjdzie z ekranu i Cię opęta. Dajmy na to że jakaś postać w Anime będzie nosić odwrócone krzyże. BA bądź może coś bardziej subtelnego jakieś inne znaki okultystyczne. I załóżmy że nawet nie wiedząc o tym... postanowisz zrobić cosplay takiej postaci. Chyba nie będzie to miłe Jezusowi. Trochę przypał nie sądzisz?

Pamiętaj że jest tam też również przedstawiana szeroko pojęta filozofia wschodu... którą można poznać, należy szanować ale równocześnie pamiętać że nie jest to właściwa droga życia.

Jest też wiele treści do których trzeba podchodzić bardzo ostrożnie i z zrozumieniem. Np.Obrazek
"Two Saints Man" to manga przedstawiająca fikcyjny scenariusz w którym.. Jezus wraz z Buddą mieszkają pod jednym dachem. Prowokuje to do wielu scen podczas których pojawiając się całkiem przyzwoite rozmyślania na temat wiary... Jak i również masę... nieprzyjemnych dla wierzącego sytuacji w których Zbawiciel przedstawiany jest w sposób komediowy.

No i nie zapominajmy o goliźnie ale to już chyba najmniejszy problem. :P [edit: Goliźnie w ogóle, nie konkretnie w TSM ]

Innymi słowy.. oglądaj ale nie naśladuj bezmyślnie. Przygotuj się merytorycznie do zrozumienia tej kultury aby nie wyciągnąć złych wniosków.


Śr mar 01, 2017 21:07
Zobacz profil
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
bylejaki napisał(a):
Ja nie troluję.
Ależ nie. A określenia "bajki" używam przypadkowo. Wiesz, może kilka lat temu, to było na czasie - powiedzieć miłośnikowi japońskiej animacji "chińskie bajki". Ale teraz już się przejadło. Więc daj już sobie spokój.


Cz mar 02, 2017 7:46
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy oglądanie anime to grzech?
Gdy ktoś zaczyna krytykować, dobrze byłoby dowiedzieć się konkretnie, co się właściwie krytykuje.

U nas przyjęło się, że gdy coś jest narysowane, wtedy jest przeznaczone dla dzieci i młodzieży. A w Japonii nic takiego się nie przyjęło. Dlatego filmy animowane i komiksy tworzone są tam także dla dorosłych. U nas tłumy oglądają M jak miłość, a u nich tłumy czytają tamtejsze odpowiedniki M jak miłość oraz innych seriali w formie komiksów. Przykładowo, kupują opasłe tomiska komiksów i czytają w drodze do pracy.

Mnie osobiście niezbyt podoba się japoński styl rysunku, bo wydaje mi się zbyt prosty (z pewnymi wyjątkami) albo japońskie poczucie humoru (też nie zawsze) ale to zupełnie odrębna kwestia.

A przykładowym wyjątkiem jest, przede wszystkim, Ghost In The Shell. Tłumaczy się jako Duch W Maszynie (w znaczeniu: dusza). Dwa filmy i dwa seriale (komiksu nie znam). Wyjątkowo dobre i akurat nie odbiegające wyraźnie od zachodniego stylu filmów. Polecam.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz mar 02, 2017 12:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL