Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Oddawanie czci bogom w grach 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Oddawanie czci bogom w grach
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie moralna wątpliwość. Czy oddawanie czci jakiemuś bóstwu w grze komputerowej narusza 1 przykazanie?

O co chodzi? Różnego rodzaju gry mają swój świat, czasem zabarwiony magicznie i mitologicznie. Przykładem jest chociażby Seria "Gothic" i "The Elder Scrolls". Bohater, którym gramy żyje powiedzmy w swoim świecie i ma taką czy inną otoczkę religijną. Jednak to my (gracze) podejmujemy decyzję. Oddawanie czci jakiemuś fałszywemu bóstwu budzi we mnie wstręt (nawet na niby, dla gry), a w realnym życiu jest dla mnie czymś nie do pomyślenia. Mam pewne wyrzuty sumienia, czy robienie czegoś takiego w grze komputerowej jest grzechem. Czy powinienem pójść z tym do spowiedzi? Czy ktoś znalazł, albo posiada jakąś wskazówkę duszpasterską w tym zakresie?

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N kwi 02, 2017 9:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
Eubulides napisał(a):
Czy powinienem pójść z tym do spowiedzi?


Niedawno na forum pisał chłopak z podobnymi wątpliwościami. W jakiejś grze aby przejść dalej trzeba było zwrócić się do Lucyfera słowami "Tak, mój panie".
Ja bym czegoś takiego nie zrobiła nawet dla zabawy, ale to jest coś, co każdy powinien rozstrzygnąć w swoim sumieniu, dlatego nie rozumiem gdy ktoś w takiej sprawie pyta innych o opinię. Albo mi coś sumienie wyrzuca, albo nie. Albo mam wątpliwości (i wtedy lepiej spytać w konfesjonale), albo ich nie mam.

_________________
Tylko Bogu chwała


N kwi 02, 2017 10:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
białogłowa napisał(a):
Nie rozumiem gdy ktoś w takiej sprawie pyta innych o opinię. Albo mi coś sumienie wyrzuca, albo nie.
Sumienie może być błędnie uformowane, dlatego warto zapytać się innych - stąd moje pytanie. (Zob. "Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. 1. Kor 4, 4a). Ponadto, jak mówiłem, jeśli ktoś zna jakieś dyrektywy Kościoła, związane z decyzjami podejmowanymi w świecie wirtualnym, to nie będę musiał pytać w konfesjonale, co z tym fantem zrobić.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N kwi 02, 2017 10:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
Eubulides napisał(a):
Sumienie może być błędnie uformowane, dlatego warto zapytać się innych - stąd moje pytanie. (Zob. "Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. 1. Kor 4, 4a).

Nie dotyczy. Tobie jak widać wyrzuca:
Eubulides napisał(a):
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie moralna wątpliwość. [...] Oddawanie czci jakiemuś fałszywemu bóstwu budzi we mnie wstręt (nawet na niby, dla gry), a w realnym życiu jest dla mnie czymś nie do pomyślenia. Mam pewne wyrzuty sumienia, czy robienie czegoś takiego w grze komputerowej jest grzechem. Czy powinienem pójść z tym do spowiedzi?

_________________
Tylko Bogu chwała


N kwi 02, 2017 10:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
Dotyczy, ale z drugiej strony. O rygoryzmie moralnym słyszałaś? ;) Może przesadzam? Podane wyżej tytuły są grywane przez miliony graczy w Polsce i nie tylko. W sumie Kościół nie powiedział, że obcowanie z bóstwami w fantastycznym świecie gier komputerowych, to grzech śmiertelny. Wydaje mi się, że te niepokoje są chyba przesadzone. W każdym razie widzę, że na tym forum nie mogę liczyć na kompetentną pomoc w rozstrzygnięciu tego dylematu moralnego.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N kwi 02, 2017 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
sorry, ale widzę że przyszedłeś nie po "kompetentną pomoc" tylko po "przytaknięcie i uspokojenie Twojego sumienia".
Tak czy owak sprawa raczej dla spowiednika.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 02, 2017 13:22
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
Marek_Piotrowski napisał(a):
sorry, ale widzę że przyszedłeś nie po "kompetentną pomoc" tylko po "przytaknięcie i uspokojenie Twojego sumienia".
Oczywiście, że chodzi mi o uspokojenie sumienia. Bo nie wiem czy wszystko jest w porządku czy nie. Sądziłem po prostu, że ktoś może wiedzieć więcej. Mówią, że kto pyta nie błądzi.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N kwi 02, 2017 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
Moment, ale to nie Ty oddajesz cześć temu bóstwu, tylko fikcyjna postać, prawda? Czy grzeszy zatem autor książki (beletrystycznej), której bohater oddaje cześć takim czy innym bóstwom? On też przecież podejmuje decyzje i kieruje wszelkimi poczynaniami postaci.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N kwi 02, 2017 14:20
Zobacz profil
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
Eubulides napisał(a):
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie moralna wątpliwość. Czy oddawanie czci jakiemuś bóstwu w grze komputerowej narusza 1 przykazanie?


Z mojego własnego odczucia powiem że lepiej darować sobie gry które posiadają taki wątek. Bowiem to jest wtedy Twój świadomy wybór, widzisz, jest taka sprawa że gry nie są niezbędną rzeczą do życia, a szatan nie posiada poczucia humoru. I w taki oto sposób jeśli dla żartu czy w formie gry/zabawy przywołasz go na swojego pana czy coś w tym rodzaju, to on to weźmie sobie całkiem na poważnie. Tutaj jest ten problem, dlatego lepiej nie wchodzić na takie tereny.

Masz przecież multum innych gier do wyboru, nie musisz grać w coś co stawia takie wyzwania i powoduje że masz poważne dylematy. My czasem sobie mówimy - ot, co tam, takie tam, przecież to nie na powaznie, taka tam błahostka. A siostra Faustyna pisze takie słowa -

Natychmiast ujrzałam cały stan duszy swojej, tak jak Bóg na nią
patrzy. Jasno ujrzałam wszystko, co się Bogu nie podoba. Nie wiedziałam, że nawet z takich
cieni drobnych trzeba zdawać rachunek przed Panem. Co to za moment. Kto go opisze? –



JedenPost napisał(a):
Moment, ale to nie Ty oddajesz cześć temu bóstwu, tylko fikcyjna postać, prawda? Czy grzeszy zatem autor książki (beletrystycznej), której bohater oddaje cześć takim czy innym bóstwom? On też przecież podejmuje decyzje i kieruje wszelkimi poczynaniami postaci.


Ale inna sytuacja jest kiedy czytamy powieść sci-fi lub fantasy i tam bohater jest opisywany i osadzony w jakimś świecie a my jakby oglądamy i śledzimy jego poczynania z perspektywy obserwatora i słuchacza.

Natomiast inną sytacją jest to że w grze wcielasz się w rolę, i wtedy sa to twoje decyzje, nie autora scenariusza książki czy filmu, ale to ty kreujesz akcje i sytuacje. To zupełnie inna bajka.


N kwi 02, 2017 17:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
equuleuss napisał(a):

Natomiast inną sytacją jest to że w grze wcielasz się w rolę, i wtedy sa to twoje decyzje, nie autora scenariusza książki czy filmu, ale to ty kreujesz akcje i sytuacje. To zupełnie inna bajka.


To jeśli w GTA rozjadę kogoś samochodem, to tak jakbym kogoś naprawde rozjechał, i mam się z tego spowiadać? :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N kwi 02, 2017 17:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
W chrześcijaństwie nie da się zgrzeszyć nieświadomie. Patrz: pierwsza strona Biblii. Tam człowiek w pełni świadomie sprzeciwił się Bogu.

I coś, co robi postać w grze nie jest tym samym, co robi dany człowiek, czyli nie ma tam intencji oddawania czci żadnym bóstwom. A zatem, jeśli nie chcesz oddawać czemuś czci, to jej nie oddajesz. Chyba, że - jak zauważył Robek - strzelając w grze, człowiek staje się moralnie winnym zabójstwa.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N kwi 02, 2017 17:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
equuleuss napisał(a):


JedenPost napisał(a):
Moment, ale to nie Ty oddajesz cześć temu bóstwu, tylko fikcyjna postać, prawda? Czy grzeszy zatem autor książki (beletrystycznej), której bohater oddaje cześć takim czy innym bóstwom? On też przecież podejmuje decyzje i kieruje wszelkimi poczynaniami postaci.


Ale inna sytuacja jest kiedy czytamy powieść sci-fi lub fantasy i tam bohater jest opisywany i osadzony w jakimś świecie a my jakby oglądamy i śledzimy jego poczynania z perspektywy obserwatora i słuchacza.

Natomiast inną sytacją jest to że w grze wcielasz się w rolę, i wtedy sa to twoje decyzje, nie autora scenariusza książki czy filmu, ale to ty kreujesz akcje i sytuacje. To zupełnie inna bajka.


Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N kwi 02, 2017 18:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
białogłowa napisał(a):
lepiej spytać w konfesjonale
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tak czy owak sprawa raczej dla spowiednika.
Byłem dziś u spowiedzi. Ksiądz radził, aby nie przesadzać. Nie można we wszystkim widzieć diabła. W każdym razie. Sedze, że nie jest to grzech śmiertelny, o ile w ogóle jest.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


N kwi 02, 2017 19:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
Wiesz ja nie sądze, że dla Boga to jest obojętne. Ludzie mają tendencje do bagatelizowanie grzechu. Pismo mówi :
Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.

Dla mnie to jest zło. Nie ważne, że to gra, albo zabawa. Mi się wydaje, że jeśli zrezygnujesz z jakiejś gry dla tego, że czujesz, że mogłoby to jakoś obrazić Boga, to bardzo dobrze o tobie świadczy. Jeśli zaczniesz oddawać cześć jakimś bogom w grze, o raczej świadczy o tym, że nie za bardzo poważnie traktujesz swojego Boga.

Myślę, że to wcale nie jest takie błache jakby tu niektórzy sugerowali. Jeśli szanujesz swojego Boga, to zostaw te gry, ze względu na niego. Zapewne mu się spodoba taka postawa.


N kwi 02, 2017 20:56
Zobacz profil
Post Re: Oddawanie czci bogom w grach
Eubulides napisał(a):
Byłem dziś u spowiedzi. Ksiądz radził, aby nie przesadzać. Nie można we wszystkim widzieć diabła. W każdym razie. Sedze, że nie jest to grzech śmiertelny, o ile w ogóle jest.


Tutaj nie chodzi o przesadę i widzenie we wszystkim diabła. Anyway, szatan ma niezwykle przebiegłą strategię i taktykę. Ale tutaj bardziej chodzi o to że jakoś wydaje się że te gry są bradzo ważne dla Ciebie, nawet tak bardzo że ich treść staje się dla Ciebie dylematem, bo raczej nie potrafisz z tego zrezygnować, a bynajmniej nie tak łatwo.

Człowiek jeśli chce to jest w stanie usprawiedliwić wszystko. Robek pisał o rozjeżdzaniu ludzi samochodem w grach, Soul o strzelankach. Otóż, dla mnie taka gra gdzie ktoś wirtualnie zabija, taka gra nie jest dobra, nie jest to nic dobrego, to zło, czasem zakamuflowane i ukryte pod pozorem zabawy, a ogólnie to brzmi potwornie - zabijanie w grze, czyli zabawa polegająca na mordowaniu. Nie ma znaczenia wirtualny świat czy rzeczywisty. Ok, strzelanki kosmiczne czy strzelanie do potworów, cyborgów, androidów które nie są ludzkimi istotami, to jeszcze przejdzie, ale gry polegające na czystej przemocy, brutalne i makabryczne, a znam takie, to już jest mocne przegięcie.

W realu ktoś nie zrobiłby tego, bo istnieje prawo które ściga za zabójstwo, ale w wirtualnym świecie pofolguje sobie. Jeśli nie mam zamiaru czynić zła i krzywdy innym ludziom, to nie będe tego czynić także wirtualnie, bo cóż, rozdwojenie jaźni czy co?

A co do oddawania czci innym bóstwom to także nie robiłabym tego w grach czy w jakikolwiek inny sposób, naprawdę ale można wybrać sobie inną grę, bez takich motywów. A jeśli nie jesteś w stanie to zastanów się dlaczego to jest takie ważne dla Ciebie.

Jeśli Bóg traktuje Ciebie na poważnie to i Ty traktuj Boga poważnie.


Pn kwi 03, 2017 0:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL