Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 14, 2017 21:56
Posty: 3
Post Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
Słowem wstępu, za 4 miesiące kończę 18 lat. Od niedawna pracuję jako kelnerka w pewnej drogiej, porządnej restauracji.

Nie podajemy piwa, ani wódki, jedynie dobre wina. I tutaj zaczyna się mój problem. Jako kelnerka często spotykam się z prośbą o polecenie wina, codziennie też pomagam wybrać wino kilkudziesięciu osobom, moja wiedza na temat tych win, których w karcie mamy ok. 25 ogranicza się do regionu ich pochodzenia, bo niestety nie piłam nigdy żadnego. Zdaję sobie sprawę, że niemalze 18latka, która nie miała w ustach alkoholu, wyłączając ten w czekoladkach, to coś niespotykanego, większość próbuje w wieku już 13, 14 lat, ale powołuję się na podpisane przeze mnie przyrzeczenie, generalnie jestem słowną i uczciwą osobą i jesli coś obiecuję, to się tego trzymam.

Klienci zwykle nie dopijają win do końca, mam doskonałą okazję żeby nauczyć się smaku sprzedawanych przeze mnie win, kosztując po łyczku przed wyrzuceniem butelki. Chcę się tego nauczyć, żeby swoją pracę móc wykonywać jak najlepiej. Zastanawiam się, czy mogę dostać coś w rodzaju dyspenzy. Nie zamierzam przecież urządzać libacji i pić litrami. Dzieckiem też już niestety nie jestem, nie rosnę, nie rozwijam sie, alkohol mi nie zaszkodzi. Rocznikowo patrząc, mam te swoje 18. Ale z drugiej strony, nie wiem czy będę tym samym w porządku wobec Boga.

Zapraszam do dyskusji


Pt lip 14, 2017 21:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
Hmmm... ciekawa sprawa z tym zatrudnieniem, bo zgodnie z art. 204 § 1 Kodeksu nieletnich nie można zatrudniać w obszarach tzw. "prac wzbronionych". Jakie to są precyzuje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.08.2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. A tam czytamy, że m. in. nie można zatrudniać w sytuacjach:
Cytuj:
3. Prace zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu
1) Prace, przy których mógłby być zagrożony dalszy prawidłowy rozwój psychiczny młodocianych, w szczególności:
a) prace związane z produkcją, sprzedażą i konsumpcją wyrobów alkoholowych, w tym obsługa konsumentów w zakładach gastronomicznych,
b) prace związane z produkcją, sprzedażą i reklamą wyrobów tytoniowych


Co do przyrzeczenia to jestem przekonany, że znasz odpowiedź. Chciałabyś uzyskać 'glejt' dla złamania tego przyrzeczenia. Kończąc 18 lat będziesz mogła to robić bez oporów. Cztery miesiące to nie dożywocie. Będziesz miała (jeśli Bóg zechce) wiele lat, by stać się świetnym somelierem.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So lip 15, 2017 6:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
w7108 napisał(a):
Ale z drugiej strony, nie wiem czy będę tym samym w porządku wobec Boga.

Zapraszam do dyskusji
Uczenie się czy ocenianie smaku wina nie polega na jego piciu, tylko na degustowaniu w sposób, w jaki robi to zawodowy kiper :)

pobranie niewielkiej próbki napoju do ust i zbadanie jego bukietu smakowego (po degustacji resztki napoju należy wypluć do spluwaczki)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiper

To w zasadzie rozwiązuje dylemat picia.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lip 15, 2017 7:51
Zobacz profil
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
szumi napisał(a):
Hmmm... ciekawa sprawa z tym zatrudnieniem, bo zgodnie z art. 204 § 1 Kodeksu nieletnich nie można zatrudniać w obszarach tzw. "prac wzbronionych". Jakie to są precyzuje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.08.2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. A tam czytamy, że m. in. nie można zatrudniać w sytuacjach:
Cytuj:
3. Prace zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu
1) Prace, przy których mógłby być zagrożony dalszy prawidłowy rozwój psychiczny młodocianych, w szczególności:
a) prace związane z produkcją, sprzedażą i konsumpcją wyrobów alkoholowych, w tym obsługa konsumentów w zakładach gastronomicznych,
b) prace związane z produkcją, sprzedażą i reklamą wyrobów tytoniowych

Zatrudniać nie wolno, ale młodzież szkół gastronomicznych i handlowych odbywa praktyki w hotelach, restauracjach, sklepach.....


So lip 15, 2017 7:54
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
w7108 pod innym nickiem wrzuciła wczoraj ten tekst na forum katolik, nie chodzi jej raczej o poradę dla siebie.


So lip 15, 2017 8:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
Alus napisał(a):
w7108 pod innym nickiem wrzuciła wczoraj ten tekst na forum katolik, nie chodzi jej raczej o poradę dla siebie.

Myślisz, że to jakiś pracodawca bada sprawę, bo zatrudnił "małolatę"? Przecież to nic dziwnego, że wrzuca się to samo pytanie na parę forów.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So lip 15, 2017 9:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 14, 2017 21:56
Posty: 3
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
XD kiedy myślisz że nic cię już nie zdziwi a później wrzucasz pytanie na forum dla katolików
Ale darujcie sobie jakieś dziwne spekulacje, nie jest to forum detektywistyczne. Prawne też nie. Moje pytanie jest natury duchowej i pod takim kątem powinnismy to roztrząsać, bo robi się spam

No i to o czym zapomniałam wspomnieć, pracuję do września lub października, więc jeśli nie teraz to wcale

@chwat nie wpadłabym na to, dziękuję


So lip 15, 2017 22:59
Zobacz profil
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
bert04 napisał(a):
Alus napisał(a):
w7108 pod innym nickiem wrzuciła wczoraj ten tekst na forum katolik, nie chodzi jej raczej o poradę dla siebie.

Myślisz, że to jakiś pracodawca bada sprawę, bo zatrudnił "małolatę"? Przecież to nic dziwnego, że wrzuca się to samo pytanie na parę forów.

Jeśli na parę forum to raczej dla polemiki, a nie szukanie konkretnej odpowiedzi.
Rzeczowe odpowiedzi na nurtujące pytania zdecydowanie uzyskać można na portalu wiara, ikonka zapytaj - osobiście często korzystam.
Pracodawcy mają prawników, a nie katolickie fora dyskusyjne.


N lip 16, 2017 7:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
Alus napisał(a):
Jeśli na parę forum to raczej dla polemiki, a nie szukanie konkretnej odpowiedzi.


Jeżeli mam problem z pompą do instalacji cieplnej i wrzucam to na więcek niż jedno forum specjalistyczne to też robię to dla polemiki?

Cytuj:
Rzeczowe odpowiedzi na nurtujące pytania zdecydowanie uzyskać można na portalu wiara, ikonka zapytaj - osobiście często korzystam.


No widzisz, ja tu trochę jestem na rym forum a nie znałem tej ikonki. Może polecić to tym wszystkim, którzy zalewają forum pytaniami "Czy to grzech?"

===============

w7108 napisał(a):
XD kiedy myślisz że nic cię już nie zdziwi a później wrzucasz pytanie na forum dla katolików
Ale darujcie sobie jakieś dziwne spekulacje, nie jest to forum detektywistyczne.


Uroki forów internetowych. A poza tym nie wiesz, jak dziwne postacie przychodzą na fora religijne. Stąd może pewna... daleko posunieta podejrzliwość.

I oby rada chwata się przydała. Choć przyznam, ze przypomina trochę młodocianych palaczy, którzy sie "nie zaciągają". Więc nie zaciagaj się za mocno i powodzenia w pracy.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N lip 16, 2017 10:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
bert04 napisał(a):
I oby rada chwata się przydała. Choć przyznam, ze przypomina trochę młodocianych palaczy, którzy sie "nie zaciągają". Więc nie zaciagaj się za mocno i powodzenia w pracy.

Bertowi polecam wizytę w browarze bądź winnicy, żeby poszerzyć horyzonty :). Na pocieszenie dodam, że większość ludzi dopiero podczas takich wycieczek dowiaduje się o takiej ciekawostce. Ja również nie byłam wyjątkiem i uświadomił mnie przewodnik, który oprowadzał grupę i tłumaczył w jaki sposób ocenia się jakość dobrze zważonego piwa. Tak jak w przypadku wina, należy pobrać mały łyk piwa i przepłukać nim usta, przy jednoczesnym wciąganiu powietrza. Tester ocenia kompozycję smakową, a następnie wypluwa piwo. To oczywiście jeden z elementów oceny jakości piwa i wina, lecz istotny dla autorki wątku, która dopiero zgłębia arkana sztuki oceny win.
Autorce polecam zapoznanie się z tematem w Internecie, gdyż nie wystarczy przeczytać ulotki na opakowaniu i spróbować wina, aby stać się ekspertem w temacie.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N lip 16, 2017 12:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
w7108 napisał(a):
Słowem wstępu, za 4 miesiące kończę 18 lat. Od niedawna pracuję jako kelnerka w pewnej drogiej, porządnej restauracji.

Nie podajemy piwa, ani wódki, jedynie dobre wina. I tutaj zaczyna się mój problem. Jako kelnerka często spotykam się z prośbą o polecenie wina, codziennie też pomagam wybrać wino kilkudziesięciu osobom, moja wiedza na temat tych win, których w karcie mamy ok. 25 ogranicza się do regionu ich pochodzenia, bo niestety nie piłam nigdy żadnego. Zdaję sobie sprawę, że niemalze 18latka, która nie miała w ustach alkoholu, wyłączając ten w czekoladkach, to coś niespotykanego, większość próbuje w wieku już 13, 14 lat, ale powołuję się na podpisane przeze mnie przyrzeczenie, generalnie jestem słowną i uczciwą osobą i jesli coś obiecuję, to się tego trzymam.

Klienci zwykle nie dopijają win do końca, mam doskonałą okazję żeby nauczyć się smaku sprzedawanych przeze mnie win, kosztując po łyczku przed wyrzuceniem butelki. Chcę się tego nauczyć, żeby swoją pracę móc wykonywać jak najlepiej. Zastanawiam się, czy mogę dostać coś w rodzaju dyspenzy. Nie zamierzam przecież urządzać libacji i pić litrami. Dzieckiem też już niestety nie jestem, nie rosnę, nie rozwijam sie, alkohol mi nie zaszkodzi. Rocznikowo patrząc, mam te swoje 18. Ale z drugiej strony, nie wiem czy będę tym samym w porządku wobec Boga.

Zapraszam do dyskusji

Dlaczego pytasz o to samo na dwu forach? :chat:


Pn lip 17, 2017 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 14, 2017 21:56
Posty: 3
Post Re: Przyrzeczenie pierwszokomunijne a praca
mareta napisał(a):
Dlaczego pytasz o to samo na dwu forach? :chat:

Bo w ten sposób dotarłam do większej ilości ludzi, a co za tym idzie, większe było prawdopodobieństwo na znalezienie rozwiązania, nie jest to oczywiste? Jaki mógłby być inny powód i dlaczego miałabym ograniczać się do jednego forum? Kiedy masz jakiś problem i zależy Ci na jego rozwiązaniu, zapytasz o opinię tylko jedną osobę, czy może jak najwięcej osób, żeby mieć jak najwięcej pomysłów i móc się później na trzeźwo do wszystkiego odnieść [załóżmy, że żadnej z osób nie znasz]?
Jak korzystam z forów to stosuję się do takiej zasady, że przyjmuję to, co napisał przedmówca wątku, czy ktokolwiek inny za prawdę, tak jest łatwiej, przecież nie znasz żadnej z tych osób, nigdy nie wiesz na ile ktoś jest szczery w tym co pisze, dlaczego więc nie jesteś konsekwentna i nie podważasz tego co ktoś napisał w każdym jednym poście? Z resztą nawet gdybym pytała czysto hipotetycznie, to byłoby coś w tym złego?

@Alus, dziwny masz tok rozumowania, o ile to wyrażenie nie jest lekkim nadużyciem

Jeszcze raz dziękuję za pomoc, nie sądziłam że rozwiązanie będzie aż tak oczywiste :-D


Pn lip 17, 2017 23:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL