Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:57



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
 Ekskomunika? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 16:08
Posty: 3
Post Ekskomunika?
Witajcie mam pewien problem, a może tylko wyolbrzymiam. Generalnie mam tak, że jak coś przeczytam w internecie związane z grzechem, złym postępowaniem itd. To sprawdzam czy u mnie czegoś takiego nie było. Któregoś razu czytałem o najcięższych grzechach, które odpuszcza biskup albo stolica apostolska tutaj mowa o ekskomunice. No i pojawił się jeden, który jakby do mnie pasuje. Ogólnie nie chodzę do komunii i spowiedzi od kilku lat, ale chciałbym wrócić jednak przypomniało mi się, że kiedyś jakby wyplułem może mały kawałeczek komunikatu może tak może nie ciężko mi zrekonstruować to wspomnienie. Tzn. Przystąpiłem do komunii św, przyjąłem opłatek, wróciłem do ławki, pomodliłem się, poczekałem na koniec mszy, koniec śpiewów i wyszedłem z innymi podszedłem jeszcze ładny kawałek i plunąłem sobie mocno mając takie głupie myśli, że wypluwam eucharystię. Generalnie z tego co podejrzewam u siebie, a nawet jestem przekonany cierpię na skrupuły przeżywałem każde przyjmowanie eucharystii, że nie jestem godny, że dalej grzeszę i ciągną się za mną grzechy z całego życia dalej. Tamtego dnia byłem zły, że chodzę do komunii, a nie mogę jej normalnie przeżywać, tylko mam wątpliwości co do mojej ostatniej spowiedzi generalnej i tak jakoś to dziwnie wszystko wyszło. Z tego co czytałem, żeby zaistniała ekskomunika, bo ona sama się tworzy w takim przypadku musi być pełna świadomość, a ja nie wiedziałem, że grozi aż taka kara. Teraz co mam począć pierw porozmawiać ze spowiednikiem umówić się w sekretariacie np. mojej parafii i wyjaśnić tą sytuację po czym ewentualnie na spowiedzi wyznać taką sytuację czy będę musiał się odwoływać wyżej? Raz piszą ludzie, że nie trzeba mieć świadomości, co za to grozi i samemu nakłada się karę ekskomuniki, a inni, że nie. Dodam że jestem pełnoletni i tamtego dnia miałem 23 lata. Chciałem teraz przystąpić do spowiedzi po trzech latach ale zablokowałem się psychicznie i duchowo. Bo jeśli mam ekskomunikę a pójdę do księdza i powie, że wszystko jest ok bez obaw, a ona będzie na mnie ciążyć to co wtedy? Dalej będą nieważne spowiedzi itd. ? A może można napisać do penitencjarii o wyjaśnienie rozeznanie tej sytuacji i ewentualne zdjęcie ekskomuniki jeśli rzeczywiście mój czyn na to zasłużył. Najgorsze że nie pamiętam tego momentu plucia czy coś tam było jakieś kawałki nierozpuszczone do końca czy tylko tak wyolbrzymiłem? Na swoim rachunku sumienia kartkach miałem to zanotowane dawno temu że mogłem wypluć czyli jak sobie notowałem ten grzech nie byłem pewien też czy wyplułem czy nie. Co innego gdybym napisał wyplułem i coś jeszcze dopisał. Wtedy bardziej przeżywałem że nie jestem godny niż miałbym ochotę znieważyć Pana Boga poprzez takie coś. Ciężki temat jak to wyglada z waszego punktu widzenia?

Dziękuję za odp


Pn paź 02, 2017 16:33
Zobacz profil
Post Re: Ekskomunika?
Zapraszamy do spowiednika. On najlepiej wyjaśni te kwestie. Aha...
Wiara26 napisał(a):
Tzn. Przystąpiłem do komunii św, przyjąłem opłatek

Przyjąłeś Ciało Chrystusa. Opłatek to się spożywa w czasie Wigilii.


Pn paź 02, 2017 20:18

Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 16:08
Posty: 3
Post Re: Ekskomunika?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Zapraszamy do spowiednika. On najlepiej wyjaśni te kwestie. Aha...
Wiara26 napisał(a):
Tzn. Przystąpiłem do komunii św, przyjąłem opłatek

Przyjąłeś Ciało Chrystusa. Opłatek to się spożywa w czasie Wigilii.

Liczyłem na coś bardziej konstruktywnego niż czepianie się treści. Wiadomo o co chodzi. Czy jeśli ciało Pana Jezusa nie rozpuściło się do końca w moich ustach i postanowiłem sobie plunąć tym samym dokonując profanacji? Według kodeksu prawa kanonicznego czy sam na siebie nałożyłem ekskomunikę?


Cz paź 05, 2017 13:39
Zobacz profil
Post Re: Ekskomunika?
Spowiednik, a nie ludzie na forum, jest do odpowiedzi na takie pytania. Zapraszam do konfesjonału w swojej parafii.


Cz paź 05, 2017 13:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Ekskomunika?
Porozmawiaj ze spowiednikiem. Jeśli Ci powie, że jest OK, to jest OK. Prawo kościelne interpretuje się ściśle, nie rozszerzająco. Jeśli uzna, że istnieje problem, to albo będzie mógł tę ekskomunikę zdjąć, albo powie, jak wyglądają dalsze procedury.

Na moje oko, to w tym momencie nie miałeś prawa mieć w ustach Ciała Chrystusa. Węglowodany rozkładają się pod wpływem śliny, a musiało minąć z 10 minut. Nawet jeśli jakiegoś okrucha nie połknąłeś, to już chyba się rozłożył. Realna obecność Chrystusa trwa dopóki trwają postacie eucharystyczne. Innymi słowy: może istnieć problem intencji, ale ekskomunika nie dotyczy intencji, tylko faktycznego czynu. Nawet jeśli ją naprawdę miałeś, a nie tylko były to objawy choroby.

Tak czy inaczej: do porozmawiania ze spowiednikiem.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr paź 18, 2017 12:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ekskomunika?
jo_tka napisał(a):
Jeśli uzna, że istnieje problem, to albo będzie mógł tę ekskomunikę zdjąć, albo powie, jak wyglądają dalsze procedury.

Ksiądz nie zdejmie, jest to kara zarezerwowana dla Stolicy Apostolskiej (zob. kan. 1367).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr paź 18, 2017 15:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL