Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Studia a korzystanie z kser podręczników 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 10, 2017 12:07
Posty: 1
Post Studia a korzystanie z kser podręczników
Cześć, naszedł mnie ostatnio moralny dylemat, czy chcąc żyć zgodnie z wyznawaną wiarą, mogę korzystać na studiach z kser podręczników? Dotychczas z nich korzystałem (książek w bibliotece jest tak mało, że ich wypożyczenie graniczy z cudem, robiłem tak, że potrzebniejsze podręczniki kupowałem, a w przypadku tych, które potrzebowałem tylko "na raz" wybierałem ksero). Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?


N gru 10, 2017 12:21
Zobacz profil
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
Odpowiedź zamieszczam za blogiem Prawa Twórców:

Cytuj:
Co tu dużo mówić – kserowanie jest legalne, zarówno fragmentów jak i całych książek. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Jeśli dziwi cię ta informacja, to znaczy, że najprawdopodobniej padłeś ofiarą propagandy wydawców i autorów. Walczą oni o swoje interesy ekonomiczne, co jest zupełnie zrozumiałe. Spotykam się z notkami wewnątrz książki, sugerującymi bezprawność kserowania, które odwoływały się nawet do „moralności studenta prawa”. Trudno zabraniać takich praktyk.

Z czego wynika legalność? Z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    art.23 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. (…)

    2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Tak więc szybko przeanalizujmy:

– wydana książka z pewnością jest „rozpowszechnionym utworem”,

– „nieodpłatnie na własny użytek osobisty” to w uproszczeniu użytek niekomercyjny,

– „osoby pozostające w związku osobistym” to na pewno rodzina, partnerzy życiowi, współlokatorzy i… w sumie nie wiadomo gdzie postawić linię końcową

Tak więc jeśli chcemy coś skopiować dla siebie, wystarczy że utwór został wcześniej rozpowszechniony i możemy go powielić nawet w całości. Jeśli chcemy skopiować i oddać komuś innemu, musi on pozostawać z nami w związku osobistym.


N gru 10, 2017 12:53

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
Wszystko fajnie, tyle że można to zastosować tylko w wypadku, gdy posiadamy własne ksero. Inaczej mamy do czynienia z kopiowaniem na użytek komercyjny.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N gru 10, 2017 12:57
Zobacz profil
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
JedenPost napisał(a):
Wszystko fajnie, tyle że można to zastosować tylko w wypadku, gdy posiadamy własne ksero. Inaczej mamy do czynienia z kopiowaniem na użytek komercyjny.
Nie. Płacąc za usługę kserograficzną, kupujesz prawo do użytkowania tego ksero w jakimś celu. Nie trzeba kupować browaru, żeby legalnie wypić piwo.


N gru 10, 2017 13:07

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
Nie chodzi o to, że to my łamiemy prawo, tylko osoba kopiująca materiał chroniony prawem autorskim w celu komercyjnym. Ponieważ autor tematu pyta w kontekście dylematu etycznego, powinno mieć to dla niego znaczenie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N gru 10, 2017 13:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
JedenPost, nie. Doprowadzasz sprawę do absurdu. Punkt xero pobiera pieniądze za udostępnienie urządzenia (bo bywają samoobsługowe) lub także za obsługę tegoż. Nie za rozpowszechnianie treści chronionej prawem autorskim. Kserujący nie ma obowiązku dociekać, skąd człowiek ma książkę, o której mowa, oraz czy zamawia ksero do użytku własnego czy też innego. Czasem być może jest to oczywiste, czasem nie.

Nie widzę problemu moralnego w skserowaniu książki dostępnej np. tylko w czytelni, jeśli potrzebuję uczyć się także poza nią, albo bibliotecznej, jeśli mój sposób uczenia wymaga np. mazania po książce. Ogólnie: zasadą podstawową przynajmniej w moralności chrześcijańskiej nie jest zasada własności tylko powszechnego przeznaczenia dóbr. Nie oznacza to, że "nie kradnij" już nie istnieje. Ale mogą istnieć takie sytuacje, w których skorzystanie z czyjejś własności jest uprawnione. A konkretnie: jeśli chodzi o cel dydaktyczny, jeśli dostępność podręczników jest ograniczona, czy to z powodu niemożności wypożyczenia czy po prostu tego, że nie stać nas na zakup, myślę że jest to dopuszczalne. Zwłaszcza, że nie oznacza odebrania komuś jego własności na zasadzie: jak wezmę, to już nie będzie miał, tylko uszczuplenia zysków.

Gdyby ktoś próbował handlować kserówkami, byłoby to oczywiście niemoralne.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr gru 13, 2017 12:25
Zobacz profil
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
Trzeba zaznaczyć jeszcze jedną rzecz, która ma miejsce w prawie autorskim:

Art. 20.

1. Producenci i importerzy:
(....)
2) kserokopiarek, skanerów i innych podobnych urządzeń reprograficznych umożliwiających pozyskiwanie kopii całości lub części egzemplarza opublikowanego utworu, (...)
– są obowiązani do uiszczania, określonym zgodnie z ust. 5, organizacjom zbiorowego zarządzania, działającym na rzecz twórców, artystów wykonawców, producentów fonogramów i wideogramów oraz wydawców, opłat w wysokości nieprzekraczającej 3 % kwoty należnej z tytułu sprzedaży tych urządzeń.
(...)
4. Z kwoty uzyskanej z tytułu opłat ze sprzedaży urządzeń reprograficznych oraz związanych z nimi czystych nośników przypada:
1) 50 % – twórcom;
2) 50 % – wydawcom.


Innymi słowy: Twórcy czy wydawcy otrzymują stosowne wynagrodzenie za utwory skopiowane w puntach ksero.


Śr gru 13, 2017 12:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
Dopiszę, precyzując. Dla mnie kluczowy w ocenie byłby cel (dydaktyczny) i konieczność. Jeśli kogoś stać na swobodne kupowanie książek (zawsze można je przecież sprzedać), jeśli są swobodnie dostępne w bibliotekach... ogólnie: jeśli możesz nie kserować, nie kseruj. Ale jeśli prawo własności intelektualnej miałoby poważnie utrudnić lub wręcz uniemożliwić twoje kształcenie z racji niedostępności źródeł, to twoje prawo do wiedzy ma pierwszeństwo.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr gru 13, 2017 12:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
Humerus napisał(a):
Cześć, naszedł mnie ostatnio moralny dylemat, czy chcąc żyć zgodnie z wyznawaną wiarą, mogę korzystać na studiach z kser podręczników? Dotychczas z nich korzystałem (książek w bibliotece jest tak mało, że ich wypożyczenie graniczy z cudem, robiłem tak, że potrzebniejsze podręczniki kupowałem, a w przypadku tych, które potrzebowałem tylko "na raz" wybierałem ksero). Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?


Tu nie ma żadnego dylematu. Korzystaj. Dylemat powinni mieć ci co ustanawiają prawa autorskie.


Śr gru 13, 2017 12:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 04, 2008 11:40
Posty: 39
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
Ja dylematów nie miałam, ograniczenia finansowe powodowały, że cieszyłam się, że mogę chociaż daną książkę skserować.


Śr gru 13, 2017 13:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
jo_tka napisał(a):

Gdyby ktoś próbował handlować kserówkami, byłoby to oczywiście niemoralne.

"Usługi" kserograficzne, o których mowa, to de facto nic innego, jak handel kserówkami, tyle że zrobionymi na zamówienie, co jest zresztą lepszym modelem biznesowym, niż robienie ich na zapas i oczekiwanie, że może się sprzedadzą.

Był u mnie kiedyś w miasteczku taki gość, który oprócz handlu kasetami także na zamówienie je przegrywał, na nośnik przyniesiony przez nabywcę lub własny. Czyżby nie był piratem?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr gru 13, 2017 13:06
Zobacz profil
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
JedenPost napisał(a):
Był u mnie kiedyś w miasteczku taki gość, który oprócz handlu kasetami także na zamówienie je przegrywał, na nośnik przyniesiony przez nabywcę lub własny. Czyżby nie był piratem?
Nie był, o ile przegrywał na kasety. Kopiowanie analogowe jest zawsze powieleniem stratnym, czyli powstała kopia jest gorsza od oryginału.


Śr gru 13, 2017 13:54

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
A jakie to ma znaczenie w kwestii legalności?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr gru 13, 2017 14:10
Zobacz profil
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
Ksen napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Był u mnie kiedyś w miasteczku taki gość, który oprócz handlu kasetami także na zamówienie je przegrywał, na nośnik przyniesiony przez nabywcę lub własny. Czyżby nie był piratem?
Nie był, o ile przegrywał na kasety. Kopiowanie analogowe jest zawsze powieleniem stratnym, czyli powstała kopia jest gorsza od oryginału.

Chcesz powiedzieć, że podrabianie pieniędzy nie jest ich fałszowaniem?


Śr gru 13, 2017 14:26

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Studia a korzystanie z kser podręczników
Oj, proponował bym nie mieszać do tego kwestii będących przedmiotem zupełnie innych paragrafów...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr gru 13, 2017 14:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL