Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Darwin był agnostykiem. Stracił wiarę po śmierci córki. Jakieś 8 lat przed napisaniem "OPG"


N mar 18, 2018 11:26
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Nie mogę edytować.

Dodam jeszcze że jeżeli ktoś rozwiąże problem ze śmiercią przed grzechem pierworodnym. To uznam iż w religi chrzescijanskiej można być w 100% usatysfakcjonowanym intelektualnie


N mar 18, 2018 11:48
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Hades napisał(a):
To że w stanach przeciętny donald waży tyle co trzech Polaków nie jest dowodem na ewolucje lecz na obżarstwo :P
Aha – czyli jak ktoś za dużo je to rośnie i do trzech metrów. Prosiłem abyś nie udawał debila, bo i tak nie uwierzę.
Cytuj:
Juz w średniowieczu była masa karłów i wielkoludów.
Oczywiście. Wzrost ludzki jest opisywany przez rozkład normalny. Ale ja mówiłem o przeciętnym wzroście.
Cytuj:
Jak to sie ma wogóle do jakiejkolwiek ewolucji.
Tak, że jest to jej przykład.
Cytuj:
Toz to nadal Homo Sapiens Sapiens.
Czy ja napisałem, że to nie Homo sapiens sapiens? Czy jakoś z moich słów to wynikało? Czy może to chociaż zasugerowałem? Nie! I dobrze o tym wiesz że nie. Więc czemu to napisałeś? Chcesz mnie zirytować? Zniechęcić do dyskusji?
Cytuj:
Wszysscy jesteśmy debilami
Nie. Nie jesteście. Ale nie rozumiem czemu udajecie.
Cytuj:
Np. obserwację konkretną.
Konkretną obserwację czego? Co konkretnie byśmy musieli zaobserwować u organizmu, aby go Hades uznał za „formę przejściową”?
Cytuj:
Skoro waćpan Darwin sugeruje w ksiażce o pochodzeniu gatunków - że pewne cechy się zmieniają na wskutek otoczenia w procesie doboru nat. czy walki o byt itd itp..- w istocie pisze nie na temat. Nie pisze o pochodzeniu (orgins) gatunków lecz o ich zmienności z czasem.
Konsekwencją ewolucji jest również specjacja – to znaczy takie zmiany, które prowadza do tego, że krzyżowanie dwóch populacji wprowadza obniżenie dostosowania. Wówczas powstają nowe gatunki.
Cytuj:
Przykładowo jak z jednokomórkowca (bezpłciowego) powstał płciowy wielokomórkowiec. Na wskutek doboru naturalnego i walki o byt?
Oczywiście. Płciowość daje olbrzmią korzyść dostosowawczą, bo zwiększa zróżnicowanie genetyczne populacji. Dlatego organizmów naprawdę bezpłciowych (nie mających żadnej formy poziomego transferu genów) jest na świecie bardzo bardzo mało (patyczaki na przykład). Wielokomórkowość zaś w naturalny sposób wykształciła się na zasadzie doboru siostrzanego. Spokrewnione (lub ostatecznie identyczne genetycznie) komórki działają dla dobra wybranej grupy, aby zwiększyć jej prawdopodobieństwo rozrodu. Podobny proces można zaobserwować choćby u owadów społecznych.
Cytuj:
Wiedzą z biologi nie grzeszę. Może i dlatego mam wątpliwości.
Żałosne zagranie. Podobno wiesz coś o jakichś odstępstwach od kladystycznego charakteru biosfery. Twierdziłeś, że znasz takie. Więc się podziel, albo odszczekał kłamstwo.


N mar 18, 2018 16:23
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Cytuj:
konsekwencją ewolucji jest również specjacja – to znaczy takie zmiany, które prowadza do tego, że krzyżowanie dwóch populacji wprowadza obniżenie dostosowania. Wówczas powstają nowe gatunki.


Nie obniżenie dostosowania lecz zmiany są tak duże w DNA że wytwarza się bariera rozrodcza pomiędzy wyjściowymi populacjami, które uniemożliwia między nimi wymianę genów.(na chlopski rozum - tracą możliwość rozrodu - tak jak pstrąg nie krzyżuje sie ze strzelczykiem np).
Tak w teorii to wygląda. I tu prosze o obserwacje. Wzrost odpada. Nawet pigmej i Viking mogą spokojnie miec dzieci.
Teraz mozna podac obserwacje wzięte z laboratorium, gdzie genetycy przez inżynierie spokojne moga to pokazać. np przez hybrydyzację. Natomias ja poproszę o przykład gdzie czyni to sama natura - bez udziału inzyniera.

Pomoge ci nawet.Jest jeden sensowny wątek w nauce jeśli chodzi o obserwacje - to Specjacja allopatryczna. Musze jednak poczytac kto i gdzie to badał bo info jest minus mierne!!

Wiesz chyba że błedy w DNA sie naprawiają w wszelkich istot które rozmnazaja sie przez 2 płcie. Kod mamy naprawi błedy ojca. Np ja mam kciuka który ma taki staw w lewej ręce że wyginam go swobodnie o 180 stopni. Mam to po ojcu ojciec ma po dziadku. Moja córka jednak tego juz nie ma.

Myślałem że przy jednopłciowcach poruszysz temat jak mutacja nie może sie naprawic - bo nie ma 2 płci - więc łatwiej o pozostanie tych cech w pokoleniach - była by ciekawa dyskusja - ty wolisz jednak docinki. Trudno.


N mar 18, 2018 17:34
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Hades napisał(a):
Nie obniżenie dostosowania lecz zmiany są tak duże w DNA że wytwarza się bariera rozrodcza pomiędzy wyjściowymi populacjami
To jest oczywiście jeden z możliwych mechanizmów tego obniżenia dostosowania (do poziomu 0). Ale nie jedyny.
Cytuj:
Natomias ja poproszę o przykład gdzie czyni to sama natura - bez udziału inzyniera.
Przykład książkowy – myszy z madery. W kilkaset lat zawleczona tam populacja rozdziliła się na kilka gatunków.
Cytuj:
Wiesz chyba że błedy w DNA sie naprawiają w wszelkich istot które rozmnazaja sie przez 2 płcie. Kod mamy naprawi błedy ojca.
Nie naprawiają, tylko funkcjonalny gen jednego rodzica może wykonywać funkcję, której nie wykonuje dysfunkcjonalny gen drugiego rodzica.
Cytuj:
Np ja mam kciuka który ma taki staw w lewej ręce że wyginam go swobodnie o 180 stopni. Mam to po ojcu ojciec ma po dziadku. Moja córka jednak tego juz nie ma.
A może będzie miała wnuczka? Nie wiem jak to się dziedziczy – raczej nie jest to 100% odziedziczalna cecha mendlowska. Dlatego weźmy prostszy przykład – fenyloketonuria. Osoba chora na fenyloketonurię jeśli spłodzi dzieci z osobą zdrową, nie będącą nosicielem, to wszysktie ich dzieci będą zdrowymi nosicielami. Nie dojdzie do żadnej naprawy.
Cytuj:
Myślałem
Indyk myślał...
Cytuj:
że przy jednopłciowcach poruszysz temat jak mutacja nie może sie naprawic - bo nie ma 2 płci - więc łatwiej o pozostanie tych cech w pokoleniach
Twój błąd wynika z faktu, że przyjmujesz istnienie jakiegoś obiektywnego kryterium „uszkodzenia” DNA. Tymczasem takowe nie istnieje i DNA „uszkodzone” od „nieuszkodzonego” oddziela dobór naturalny. U organizmów rozmnażających się bezpłciowo problemem jest niska zmienność, która powoduje iż zmiana czynników działająca na populację łatwiej miast ewolucji może wywołać wykoszenie całości.
Cytuj:
ty wolisz jednak docinki
Jakie docinki?


N mar 18, 2018 18:12
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Cytuj:
Przykład książkowy – myszy z madery. W kilkaset lat zawleczona tam populacja rozdziliła się na kilka gatunków.


Zewnętrznie gatunki te różnią się głównie umaszczeniem, w mniejszym stopniu sposobem żerowania - na oko niczym. Darwin by ich nie rozdzielał systematycznie.
Nie do końca przekonuje ale juz jest blisko Bo na poziomie molekularnym wewnętrznie różnią się dość istotnie - pierwotna szara mysz miała w swym genomie 40 chromosomów. Jak czytam - chociaż nie wiem skąd tą cyfre wytrzaśnieto - czyzby byli w posiadaniu tej myszy? Jak twierdzą że w XV wieku przywieżli je tam Portugalczycy? Tą wyspę odwiedzali wikingowie 800 lat wczesniej czesto po zapas wody. Ale zostawie to.
U myszy wyspiarskich część z nich połączyła się, toteż różne populacje mają od 22 do 30 chromosomów. Różnica ilości chromosomów utrudnia krzyżowanie. W badaniach stwierdzono że myszy różnych populacji po skrzyżowaniu w 60% nie dają potomstwa, zaś u tych które dają, 70% potomków jest bezpłodne. Bariera krzyżowania się jest zatem już dosyć mocna, prawie tak silna jak u konia i osła. Dobry przykład ale nie jest kompletny- nadal sie krzyżuja - w mniejszym stopniu i to nadal myszy na dodatek identyczne. Ale kumam - tu jest dobra poszlaka na zmiane.

PS. nie jestem kreacjonista - ale w ewolucję nie wierzę. Wierze w Boga. Ewolucji sie ucze i jestem na poczatkach nauki. W podstawówce i liceum TE olano - bardzo ogólnikowo to potraktowano. Później juz uczyłem sie w kierunku kodu i informatyki. Nie ten dział.

Nadal nie rozumiem jak powstał łańcuch DNA idąc tokiem ewolucji.


Pn mar 19, 2018 2:33
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Hades napisał(a):
PS. nie jestem kreacjonista - ale w ewolucję nie wierzę.
No i dobrze. Bo TE nie jest od tego, żeby w nią wierzyć.


Pn mar 19, 2018 6:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
zefciu napisał(a):
Cytuj:
ty wolisz jednak docinki
Jakie docinki?


Ciągłe sugerowanie nie wprost bycia debilem (pseudoinetelktualne zagrywki i tłumaczenia, że tak nie jest na nic się zdadzą) i agresywna forma dyskusji ("błagam, nie bełkocz", "Żałosne zagranie", itd). Proszę tego zaprzestać i powrócić do ciekawej, intelektualnej dyskusji bez ad personam.
moderator jumik

_________________
Piotr Milewski


Pn mar 19, 2018 21:42
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Cytuj:
Skoro waćpan Darwin sugeruje w ksiażce o pochodzeniu gatunków - że pewne cechy się zmieniają na wskutek otoczenia w procesie doboru nat. czy walki o byt itd itp..- w istocie pisze nie na temat. Nie pisze o pochodzeniu (orgins) gatunków lecz o ich zmienności z czasem. W istocie nadal to ten sam gatunek. Tak to ty rozumiesz?


nie. Poszczególne osobniki jednego gatunku żyjąc w innych warunkach, w kolejnych pokoleniach wykształcały cechy pomagające im przetrwać- tak powstawały odmienne gatunki. Modelowym przykładem są zięby Darwina.

Swoją drogą, czytałeś "O powstawaniu gatunków"? Ja akurat tak. To bardzo prosta książka, bez trudu można ją zrozumieć. Czytałam też "O pochodzeniu człowieka" - także autorstwa Darwina. To już trudniejsza lektura i momentami bardzo zabawna :D
A polemikę z Darwinem masz w książce "Sąd nad Darwinem". - wyd. Vocatio. Bardzo trudno ją zdobyć. (ja akurat mam, bo bardzo mnie interesowała teoria Darwina. Tak bardzo, że mój pies wabił się Darwin :P)

A w ogóle teoria ewolucji nie jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła:
http://natemat.pl/122033,teoria-ewolucj ... naukowcami


Pn mar 19, 2018 23:20
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
No dobra.
Poprosze zatem o pomoc w zrozumieniu pewnych moich wątpliwości.
Z góry przepraszam za debilizm.
Zawsze miałem z tym problem - zerkajaąc na wiki na obecnie przyjętą definicję gatunku widzę m. innymi takie coś tam:

Cytuj:
Dotychczas nie opracowano całkowicie uniwersalnej definicji gatunku[2][3]. Pierwsza z wymienionych definicji, choć powszechnie stosowana, nie jest ścisła – zawiera liczne wyjątki i rodzi trudności odzwierciedlające skalę złożoności zagadnienia. Do podstawowych problemów w zdefiniowaniu uniwersalnego pojęcia gatunku należą:

trudności w określeniu jednoznacznych kryteriów zaliczenia danego organizmu do konkretnego gatunku (lub jego wyłączenia),
ustalenie kiedy należy wyodrębnić nowy gatunek,
zmienność cech populacji w czasie i przestrzeni
trudności z wprowadzeniem przyjętych kryteriów oznaczania w praktyce, co czasami okazuje się niemożliwe do zrealizowania.
Problem definicji gatunku ma również aspekt filozoficzny dyskutowany w płaszczyznach realizmu i nominalizmu pojęciowego. Wielu biologów (m.in. Nicholson, Dobzhansky, Mayr, Hey) uznało definicję gatunku za najbardziej kontrowersyjne pojęcie biologiczne.


Uff a juz myslałem że faktycznie jestem debilem jak sugeruje zefciu.

To jak to jest??
Wiemy od genetyków że np. Neandertalczyk był w stanie miec płodne potomstwo z Homo Sapiens Sapiens - zatem to nadal jeden gatunek.

Myszy z tej wyspy to forma przejściowa - ale jednak nadal ten sam gatunek.

Czy to powyżej jest wg. wspólczesnej mysli naukowej jest prawdą?


Wt mar 20, 2018 3:05
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
jumik napisał(a):
Ciągłe sugerowanie nie wprost bycia debilem
Absurdalny zarzut. Jeśli wprost piszę, że Hades nie jest debilem i nic mnie nie przekona do tego, że jest, to jak może to być nie wprost sugestia, jakoby był?
Cytuj:
Proszę tego zaprzestać i powrócić do ciekawej, intelektualnej dyskusji bez ad personam.
Bardzo proszę. Ale nie dlatego, że tego wymaga moderator, ale dlatego, że moja strategia okazała się skuteczna i Hades zmienił postawę.

Hades napisał(a):
Z góry przepraszam za debilizm.
Nawet nie wiem, jak mam na taką zaczepkę zareagować, aby moderacja się nie przyczepiła. Dlatego daruj sobie takowe.

Co do trudności z wyznaczeniem gatunku, to trudności te przemawiają właśnie za TE, a przeciwko kreacjonizmowi. Kreacjonizm bowiem zakłada istnienie precyzyjnie określonych baranimów. Ale jednocześnie żaden kreacjonista nie pokwapi się, aby jakikolwiek baranim zdefiniować.
Cytuj:
Wiemy od genetyków że np. Neandertalczyk był w stanie miec płodne potomstwo z Homo Sapiens Sapiens - zatem to nadal jeden gatunek.
No tutaj właśnie wchodzi owa rozszerzona definicja gatunku, o której mówiłem.
Cytuj:
Myszy z tej wyspy to forma przejściowa
Co to znaczy? Jak odróżniamy organizm będący formą przejściową od takiego, który nie jest?
Cytuj:
ale jednak nadal ten sam gatunek.
Bo?


Wt mar 20, 2018 7:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Hades napisał(a):
Jak wobec tego w ciepłym stawie, w którym unosiły się jedynie aminokwa- sy, mogło pojawić się życie? Ten problem, będący konsekwencją eksperymentu Millera-Ureya, ciągle pozostaje nierozwiązany.


Cornelius G. Hunter napisał(a):
Jak wobec tego w ciepłym stawie, w którym unosiły się jedynie aminokwa- sy, mogło pojawić się życie? Ten problem, będący konsekwencją eksperymentu Millera-Ureya, ciągle pozostaje nierozwiązany.


-------------------

Hades napisał(a):
Ewolucjoniści twierdzą, że Linneuszowska hierarchia stanowi kluczowy test, który ich teoria przeszła pomyślnie. Jednak z analiz porównawczych — czy to dotyczących ssaków łożyskowych i torbaczy, czy też struktur molekularnych — wynika, że w przyrodzie występuje całe mnóstwo odchyleń od tego wzorca. Jeśli teoria przewiduje tę hierarchię, to czy owe liczne odstępstwa obalają tę teo- rię? Nie z punktu widzenia ewolucjonistów. Zamiast uznać, że teoria ewolucji została obalona, stosują oni różne wyjaśnienia ad hoc, od idei ewolucji konwer- gentnej i niegradualistycznych zmian ewolucyjnych po koncepcję masowego horyzontalnego transferu genów i poprawek obliczeniowych.


Cornelius G. Hunter napisał(a):
Ewolucjoniści twierdzą, że Linneuszowska hierarchia stanowi kluczowy test, który ich teoria przeszła pomyślnie. Jednak z analiz porównawczych — czy to dotyczących ssaków łożyskowych i torbaczy, czy też struktur molekularnych — wynika, że w przyrodzie występuje całe mnóstwo odchyleń od tego wzorca. Jeśli teoria przewiduje tę hierarchię, to czy owe liczne odstępstwa obalają tę teo- rię? Nie z punktu widzenia ewolucjonistów. Zamiast uznać, że teoria ewolucji została obalona, stosują oni różne wyjaśnienia ad hoc, od idei ewolucji konwer- gentnej i niegradualistycznych zmian ewolucyjnych po koncepcję masowego horyzontalnego transferu genów i poprawek obliczeniowych.


-------------------

Hades napisał(a):
Wraz z teorią ewolucji musimy uwierzyć, że przy przejściu od gadów do ssaków organizmy ewoluowały tak gwałtownie, że w zapisie kopalnym poja- wiają się w pełni ukształtowane i różnorodne, że między gadami a ssakami wy- stępują duże luki oraz że ewolucja zbieżna musiała wydarzyć się wielokrotnie. Również sekwencja ewolucyjna konia okazała się bardziej problematyczna niż sądzili ewolucjoniści. Okazało się, że gatunki, które miały rzekomo następować po sobie w linii ewolucyjnej, w istocie pozostają niezmienione i współwystępują w zapisie kopalnym.


Cornelius G. Hunter napisał(a):
Wraz z teorią ewolucji musimy uwierzyć, że przy przejściu od gadów do ssaków organizmy ewoluowały tak gwałtownie, że w zapisie kopalnym poja- wiają się w pełni ukształtowane i różnorodne, że między gadami a ssakami wy- stępują duże luki oraz że ewolucja zbieżna musiała wydarzyć się wielokrotnie. Również sekwencja ewolucyjna konia okazała się bardziej problematyczna niż sądzili ewolucjoniści. Okazało się, że gatunki, które miały rzekomo następować po sobie w linii ewolucyjnej, w istocie pozostają niezmienione i współwystępują w zapisie kopalnym.


źródło: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-a395a0f4-6744-4941-936d-5bd06fe6604b/c/Hunter__Dlaczego_teoria_ewolucji_nie_spelnia_kryterium_naukowosci.pdf

Hades – kolejny złodziej cudzej własności intelektualnej. ;)


Pn mar 26, 2018 4:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
@Hades
Kradzież cudzej własności intelektualnej jest przestępstwem. Proszę zaprzestać takiej działalności. Następnym razem będą kary regulaminowe.

@Iago
Dziękuję.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn mar 26, 2018 6:00
Zobacz profil
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
w Polsce najczęściej do praw własności intelektualnej zalicza się regulacje prawa autorskiego (w ramach prawa cywilnego) oraz patentów i znaków towarowych (w ramach prawa własności przemysłowej). W niektórych krajach do praw własności intelektualnej zaliczane są także tajemnice handlowe.

Czy ja czegos nie rozumie?
Czy ten materiał jest objęty jakimis prawami autorskimi? O co wam chodzi?
Akurat ja korzystałem z tego o:
http://pers.uz.zgora.pl:7777/skep/docs/ ... t.%209.pdf


Wt mar 27, 2018 1:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Czy wiara w kreacjonizm może być grzechem ?
Hades napisał(a):
Polsce najczęściej do praw własności intelektualnej zalicza się regulacje prawa autorskiego (w ramach prawa cywilnego) oraz patentów i znaków towarowych (w ramach prawa własności przemysłowej). W niektórych krajach do praw własności intelektualnej zaliczane są także tajemnice handlowe.


Wikipedia napisał(a):
Polsce najczęściej do praw własności intelektualnej zalicza się regulacje prawa autorskiego (w ramach prawa cywilnego) oraz patentów i znaków towarowych (w ramach prawa własności przemysłowej). W niektórych krajach do praw własności intelektualnej zaliczane są także tajemnice handlowe.

źródło: [url]https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_własności_intelektualnej[/url]

Heh :)

Pomijając jakiekolwiek inne kwestie – nikt nigdy Hadesa nie naumiał, że gdy przewala słowo w słowo owoce czyjejś pracy intelektualnej, to wypadałoby, po pierwsze, podać źródło, a po drugie, czytelnie oddzielić własną radosną twórczość od cudzej?


Wt mar 27, 2018 5:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL