Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Magia-problem społeczny-zrozumienie tematyki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lut 27, 2009 21:03
Posty: 23
Post 
a czy jeśli człowiek robi coś ze swoim życiem, żeby osiągnąć to, czego pragnie - to dzieje się wola Boga, czy wola człowieka? czy to jest grzech?


Pn mar 09, 2009 22:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Jeśli człowiek robi coś ze swoim życiem, bo chce osiągnąć dobro, i robi to dobrymi metodami, to na pewno nie jest grzechem.

Jest faktem oczywistym, że nie zawsze się udaje. I czasem trzeba się z tym pogodzić.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr mar 11, 2009 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
jo_tka napisał(a):
Jeśli człowiek robi coś ze swoim życiem, bo chce osiągnąć dobro, i robi to dobrymi metodami, to na pewno nie jest grzechem.

Jest faktem oczywistym, że nie zawsze się udaje. I czasem trzeba się z tym pogodzić.

Dokładnie - magia jest siłą, a siłą dobra nie da się czynić.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Śr mar 11, 2009 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Cytuj:
siłą dobra nie da się czynić.


a jesli siłą /fizyczną/ uchronisz kogoś od samobójstwa, czy wypadku, to nie jest dobro?

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Śr mar 11, 2009 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 27, 2009 21:03
Posty: 23
Post 
Cytuj:
Dokładnie - magia jest siłą, a siłą dobra nie da się czynić.


a kto powiedział, że magia jest siłą?

poza tym, jeśli ktoś jest pasywny... to tylko CZASEM jego niedziałanie uczyni dobro. ale czasem pasywność jest niewskazana.

mógłbym podać masę sytuacji, w których oglądanie się na cud od Boga i przeniesienie na Niego odpowiedzialności, przy jednoczesnej pasywności - dałoby negatywne skutki. ale myślę, że każdy potrafi sobie wyobrazić chociaż jedną taką sytuację.

Cytuj:
Jest faktem oczywistym, że nie zawsze się udaje. I czasem trzeba się z tym pogodzić.


jak stwierdzić, czy jest to brak przyzwolenia na to od Boga, czy może brak umiejętności człowieka, lub jego pasywność?[/quote]


Pt mar 13, 2009 21:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Bardzo prosto. Trzeba zrobić wszystko, co możliwe i dobre (oba warunki muszą być spełnione). I zaniechać zła, nawet jeśliby miało być skuteczne.

Zresztą, moje doświadczenie wskazuje, że dobro jest nieskuteczne jedynie chwilowo, bardzo szybko karta się odwraca. Trzeba tylko trochę cierpliwości i zaufania.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So mar 14, 2009 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 27, 2009 21:03
Posty: 23
Post 
Cytuj:
Bardzo prosto. Trzeba zrobić wszystko, co możliwe i dobre (oba warunki muszą być spełnione). I zaniechać zła, nawet jeśliby miało być skuteczne.


tak bardzo prosto, że niczego nie wyjaśniłaś ;). zawsze można zrobić tylko tyle ile się może i umie. czy kiedy się czegoś nie umie, to można zwalić winę na Boga? gdzie jest granica?

Cytuj:
Zresztą, moje doświadczenie wskazuje, że dobro jest nieskuteczne jedynie chwilowo, bardzo szybko karta się odwraca.


a moje wskazuje, że najpierw myślisz, że robisz coś dobrego, a w kategoriach długoterminowych okazuje się, że lepiej by było, gdybyś tego nie robił.

np. ktoś daje bezdomnemu jałmużnę, on wydaje ją na wódkę, wypija całą i zamarza na ławce w parku. a wcześniej oszukiwał, że wyda na bułkę.[/quote]


So mar 14, 2009 14:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Xiu napisał(a):
tak bardzo prosto, że niczego nie wyjaśniłaś ;). zawsze można zrobić tylko tyle ile się może i umie. czy kiedy się czegoś nie umie, to można zwalić winę na Boga? gdzie jest granica?

A od kiedy to dobro jest kwestią umienia/nieumienia?

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


So mar 14, 2009 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 27, 2009 21:03
Posty: 23
Post 
nie wiem od kiedy, bo odniosłem się do słowa 'mozliwość', nie do słowa 'dobro'.


So mar 14, 2009 17:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Jeżeli ja więcej nie mogę/nie umiem, to albo powinnam się postarać o pomoc kogoś, kto może/umie więcej, albo odpuścić. Zależnie od mojej oceny wagi celu i środków, których mógłby ktoś użyć, dla jego osiągnięcia.

Jeśli w ogóle mówimy, że wolą Boga nie było, by coś się stało, to takie stwierdzenie zakłada, że zrobiliśmy wszystko, co dla nas było możliwe i dobre. Co nie znaczy oczywiście, że gdzieś nie popełniliśmy błędu, albo że właśnie zrobiliśmy wszystko i cel jednak zostanie osiągnięty, tylko za jakiś czas.

Xiu, ja nie widzę problemu. Robię, co mogę, umiem i co uważam za dobre. Nie ma przymusu osiągania sukcesów, nigdzie też nie zostało napisane, że moje pomysły muszą być najlepsze.

Mówiąc uczciwie, średnio mnie interesuje, czy fakt doraźnej klęski mam nazywać "wolą Bożą", czy może uznać je za chwilowe zwycięstwo zła (mówię o sytuacji, gdy nie mam poczucia popełnienia błędu). Nie wiem, okaże się kiedyś. Widać na zwycięstwo dobra muszę poczekać :-)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N mar 15, 2009 11:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL