Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Reiki - Fakty i mity 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki - Fakty i mity
maly_kwiatek napisał(a):
Miałbym jeszcze taką dużą prośbę do uczestniczących w tej dyskusji. Czy można prosić, aby nie używać wobec współdyskutantów formy drugiej osoby liczby mnogiej "wy", przy określaniu poglądów i stanowisk konkretnej pojedynczej osoby?
Stanowiska katolickiego wobec Reiki - nie ma, co wielokrotnie było wyjaśniane na forum w licznych tematach dotyczących Reiki. Wrzucanie wszystkich katolików do jednego worka na którym opisuje się poglądy, które nie są jednolite wśród katolików - mącą dyskusję i w gruncie rzeczy sprawiło, że zabrałem w sprawie kolejny raz głos, mimo, że wypowiadałem się o Reiki już chyba wystarczająco wyczerpująco.


Taaa... jaaaaaasne

http://badzwolny.eu/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=538
A take stanowisko wystarczy?
Nie mówiąc o dokumencie "Jezus Chrystus dawcą wody żywej" gdzie do New Age'u kwalifikuje się wszelkie koncepcje uważające, że "źródło uzdrowienia jest w nas samych i że możemy dojśc do niego, nawiązując kontakt z naszą energią wewnetrzną lub energią kosmiczną" (wyd Pallotinum 2004, str. 26)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz mar 24, 2011 18:04
Zobacz profil WWW
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Reiki - Fakty i mity
medieval_man napisał(a):
Reiki nie jest wg Ciebie boską, uniwersalną energią tylko po prostu życzliwością?
Zgadzam się, że jej praktykowanie może być połączone z przekonaniem o okazywaniu życzliwości, ale chyba nie można tak redukować reiki, bo to zwykły unik.


Jak ktoś nie rozumie na czym polega miłość, albo jej nie odczuwa to można usiłować tłumaczyć mu jak miłość się przejawia. Jednak jak widać to tłumaczenie, raz, że nieadekwatne, dwa, że nieskuteczne. Bo miłość, tak jak Boga - albo się odczuwa - albo nie.


medieval_man napisał(a):
Rownie dobrze mogłbym napisać, że uprawianie czarów czy magii też jest po prostu zyczliwością wobec innych. Czy to jednak oddaje istote tych zjawisk?


To Twoje rozumowanie prowadzi prosto do Piekła.

medieval_man napisał(a):
Bóg działa jak chce. A nie jak chcą reikowcy, którzy wierzą w istnienie jakiejś energii boskiej nad ktorą to oni panują i ktora przekazują.
Dary charyzmatyczne uzdrawiania nie sa automatyczne.
A reiki działa automatycznie.


Nie rozumiem skąd wziąłeś takie informacje o Reiki. Wszystko, co wiem o Reiki, jest sprzeczne z tym co napisałeś. Przede wszystkim Reiki nie działa automatycznie, tylko zgodnie z Wolą Bożą. Reikowiec nie ma władzy nad energią Reiki, tylko ją kieruje tam, gdzie o nią proszą, np. chorzy w miejsca chore i bolesne.
Jeśli chcesz się coś dowiedzieć o Reiki, to przeczytaj dobrą książkę na jej temat, na przykład książkę Jacka Skarbka "Reiki. Klucz do serca."

medieval_man napisał(a):
Nie widzisz różnicy między reiki a chrześcijanstwem?

Nie widzę kontekstu. Reiki nie jest religią.

medieval_man napisał(a):
Skąd w ogóle przekonanie, że reiki to dar Boga?
A kto nas upowaznia do stwierdzenia, że Duch Święty daje nam władzę manipulowania jakimiś boskimi energiami?
W chrześcijaństwie to Bóg posługuje się nami do uzdrawiania. W reiki to my posługujemy się boskimi energiami


Gdyby Bóg nie chciał dać ludziom Reiki, jako swego specyficznego daru, to by nie dał. Nieskończona miłość Boga sprawia, że daje On nam narzędzie do uzdrawiania ludzi i problemów. Zawsze zgodnie z Wolą Bożą, bo nie da się za pomocą Reiki, krzyżować planów Bożych. Wiedzą o tym wszyscy Reikowcy. Reikowiec jest człowiekiem, który poświęca swój czas i osobę dla uzdrawiania spraw i zdrowia ludzi. Jest więc człowiekiem miłości.

Chrześcijaństwo jest religią, która miłość Boga zaprowadziła na najwyższe możliwe miejsce - na krzyż.
Warto o tym nie zapominać, gdy się usiłuje krzyżować ludzi, naśladujących Chrystusa w miłości.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Cz mar 24, 2011 19:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Reiki - Fakty i mity
medieval_man napisał(a):
To czemu służyly te wszystkie wypowiedzi o przekazywaniu życzliwości?
Czy ta boska energia to prostu życzliwość, która może byc obecna w każdym człowieku?


Dokładnie tak. W błędzie są zarówno ci którzy ją demonizują, jak i ci którzy robią z tego jakiś somplikowany, mistyczny system.

medieval_man napisał(a):
Dokładnie. Bóg działa jak chce. A nie jak chcą reikowcy, którzy wierzą w istnienie jakiejś energii boskiej nad ktorą to oni panują i ktora przekazują.
Dary charyzmatyczne uzdrawiania nie sa automatyczne.
A reiki działa automatycznie.


Tu znowu się mylisz. Wcale nie jest tak, że działa automatycznie. Czasami działa, czasami nie zależy od tego czy ktoś w to wierzy, czy nie. Róznież rodzaj problemu zdrowotnego ma znaczenie itd. Różnice są często niepotrzebnie podkreślane. Zamiast tego wole szukać tego co łączy, co jest wspólne, nie zaś co dzieli.

medieval_man napisał(a):
Zgadzam się, że jej praktykowanie może być połączone z przekonaniem o okazywaniu życzliwości, ale chyba nie można tak redukować reiki, bo to zwykły unik


Problem polega na tym, że ty zgóry przyjąłeś jakąś tezę no i cóż, cokolwiek by nie powiedzieć, to będzie albo unik, albo coś nie tak. Naprawqdę nie ma to sensu. Masz prawo uważać co innego niż ja. Starałem się wyjaśnić jak to jest z innego punktu widzenia. Ale rozumiem, że kierujesz się autorytetem KK, który mówi "to jest złe", no i to ci wystarczy.


Cz mar 24, 2011 19:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Reiki - Fakty i mity
maly_kwiatek napisał(a):
.

Chrześcijaństwo jest religią, która miłość Boga zaprowadziła na najwyższe możliwe miejsce - na krzyż.
Warto o tym nie zapominać, gdy się usiłuje krzyżować ludzi, naśladujących Chrystusa w miłości.


A no właśnie! To jest to. Przecież ofiara Chrystusa jest można powiedzieć ideałem reiki. Mam tu dość podobną kwestię. Miłość dana wszystkim, którzy ją chcą przyjąć, ofiarowanie siebie itd.


Cz mar 24, 2011 19:20
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Reiki - Fakty i mity
szyszkownik napisał(a):
rozumiem, że kierujesz się autorytetem KK, który mówi "to jest złe", no i to ci wystarczy.


Otóż po raz kolejny przypominam, że Kościół Katolicki, z pozycji swojej Nauczycielskiej funkcji, nigdy nie wydał żadnego dokumentu, z którego wynikałoby, że Reiki jest "złe".
Reiki wywołuje kontrowersyjne opinie, jednak nie ma żadnych dowodów, że jego źródłem jest Szatan, lub skutki Reiki są jednoznacznie zawsze złe.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Cz mar 24, 2011 19:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki - Fakty i mity
maly_kwiatek napisał(a):
szyszkownik napisał(a):
rozumiem, że kierujesz się autorytetem KK, który mówi "to jest złe", no i to ci wystarczy.


Otóż po raz kolejny przypominam, że Kościół Katolicki, z pozycji swojej Nauczycielskiej funkcji, nigdy nie wydał żadnego dokumentu, z którego wynikałoby, że Reiki jest "złe".
Reiki wywołuje kontrowersyjne opinie, jednak nie ma żadnych dowodów, że jego źródłem jest Szatan, lub skutki Reiki są jednoznacznie zawsze złe.

powtórzę ze swojego postu powyżej:

Taaa... jaaaaaasne

http://badzwolny.eu/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=538
czytałeś?

Innym sprawami zajmę sie jutro, bo widze tu pomieszanie z poplataniem

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz mar 24, 2011 21:17
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Reiki - Fakty i mity
Ok, z niecierpliwością czekamy aż nam wszystko powyjaśniasz... Takie z nas niemoty... :-D

maly_kwiatek napisał(a):
Reiki wywołuje kontrowersyjne opinie, jednak nie ma żadnych dowodów, że jego źródłem jest Szatan, lub skutki Reiki są jednoznacznie zawsze złe.


Nie przejmuj się. KK też wywołuje kontrowersyjne opinie, a niektórzy nawet twierdzą że jego źródłem jest szatan...


Pt mar 25, 2011 0:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki - Fakty i mity
Widzicie moi drodzy, cały czas nie moge z wami dojśc do porzadku na temat tego, czym dla was jest was energia reiki...
raz piszecie, że chodzi o uniwersalną, boską energię... ktora jest jakas taka bezososobowa
Shamanka napisał(a):
Istnienie tej energii jest udowodnione i obliczone, z tego co ostatnio słyszałam nawet juz mozna to badać czy zmierzyć. nie znam sie az tak, nie jestem fizykiem.(...)
Powiem Ci, ze kiedy robię zabiegi reiki czuję w dłoniach przepływ tej energii, siłę strumienia jaki pzrechodiz pzreze mnie i kieruje się przez dłonie dalej. Czuję ciepło, czuję ile ktos tej energii pobiera.(...)

innym razem utożsamiacie ja z Bogiem
mały_kwiatek napisał(a):
Dziś bardziej od systemów Reiki istotne jest krzewienie świadomości o tym co piszesz Cyryl, o powszechnej dostępności do uniwersalnej energii życia i miłości. Każdy ma prawo dostępu do Boga i do Jego manifestacji.

Energia reiki = manifestacja Boga?
Tomek92pl napisał(a):
Energia jest wszędzie. Wychodzi na to że jest ona Bogiem lub jego częścią

Z kolei Szyszkownik raz pisze tak, a raz inaczej
szyszkownik napisał(a):
Chciałbym powiedzieć, że czynione są już próby aby to o czym mówił Wschód, przedstawić na bardziej zachodnią modłę. To znaczy aby policzyć i wymierzyć np. coś takiego jak Reiki. Tą wielce obiecującą dziedziną jest behavioral kinesiology.

szyszkownik napisał(a):
Być może nie wiecie o tym ale sami często nieświadomie stosowailście reiki. Za każdym razem gdy łapiecie się za bolące miejsce na ciele, robicie reiki. To leczenie ciepłem, dotykiem, życzliwością. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, ani jakiś kosmicznych energii

a zaraz potem
szyszkownik napisał(a):
Podczas reiki przekazuję boską energię (nie jest to bioenergoterpia)


Proszę o jasne napisanie czym jest dla was reiki, czyli uniwersalna energia?

Czy jest tylko waszą życzliwością i miłością do ludzi (zwykłe uczucia)
Czy może jest obecną w całym świecie fizyczną energią, którą można policzyć, zważyć, zmierzyć?
Czy jest może Bogiem, albo częścią Boga?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 25, 2011 18:37
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki - Fakty i mity
Poniewaz nikt nie odnosi się do zalinkowanego przeze mnie dokumentu, przytocze jego najwazniejsze stwierdzenia:

Cytuj:
10. Terapia Reiki nie znajduje potwierdzenia ani w wynikach badań nauk przyrodniczych ani w wierze chrześcijańskiej. Katolik, który chciałby wierzy w skuteczność techniki Reiki spotka się z nierozwiązanymi problemami. Jest ogólnie nierozsądną rzeczą dostosować technikę, której brak uzasadnienia naukowego a nawet wiarygodności do pielęgnowania zdrowia fizycznego swojego lub innych.

11. Jeżeli chodzi o pielęgnowanie zdrowia duchowego są nawet poważniejsze zagrożenia. Żeby korzystać z techniki Reiki człowiek musiałby akceptować przynajmniej milcząco istotne elementy światopoglądu, które uzasadniają praktykę Reiki; elementy te zaś nie należą ani do wiary chrześcijańskiej ani do nauki przyrodniczej.

Człowiek praktykujący technikę Reiki bez uzasadnienia zarówno ze strony wiary, jaki i ze strony nauk przyrodniczych, wkracza w mroczny obszar zabobonu, czyli w strefę, która nie należy ani do przestrzeni wiary ani do
nauki. Zabobon wpływa negatywnie na nasz stosunek do Boga, ponieważ zwraca ludzkie uczucia oraz praktyki religijne w złym kierunku. Czasami ludzie wpadają w zabobon poprzez własną ignorancję, jednak wszyscy
nauczający w imieniu Kościoła ponoszą odpowiedzialność eliminowania tejże ignorancji, na ile to tylko możliwe.


Oczywiście przytaczam ten dokument dlatego, że tytuł działu, w którym rozmawiamy to:
Chrześcijańskie spojrzenie na Erę Wodnika

Rozumiem więc, że nie-chrześcijanie zajmują sie Reiki, nawet jeśli praktyka ta nie ma naukowych uzasadnień.

Natomiast twierdzenia, które usiłują zasypać przepaść pomiędzy tezami chrześcijaństwa o osobowym, transcendentnym Bogu a nieosobową (bądź panteistyczną) immanentną energią traktowaną jako Bóg czy jego manifestacja to po prostu zwykłe oszustwo.
Chrześcijaństwo nie ma nic wspólnego z Reiki, a Reiki nic wspólnego z chrześcijaństwem.
Obydwa wychodzą z krańcowo różnych założeń ontologicznych. Udawanie, ze nie ma pomiędzy nimi sprzeczności jest tylko oszukanczą próbą pozyskania sobei przez Reiki adeptów z grona chrześcijan pod pozorem, że Duch święty=energia boska, że Jezus tez leczył przy pomocy reiki, że Reiki rzekomo zostało nam dane przez Boga, itd...

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 25, 2011 18:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Reiki - Fakty i mity
Co prawda to prawda. Muszę przyznać, że rzeczywiście moje wypowiedzi na ten temat są nieco chaotyczne. Dzieje się tak, ponieważ zasadniczo nigdy nie zastanawiałem się jak uzasadnic reiki w kontekście chrześcijaństwa. Nie ma z tym problemu ponieważ mój śwaiatopogląd oscyluje wokół panteizmu/agnostycyzmu. Wszystko to jednak sprowokowało mnie do głębszych przemyśleń.
Druga sprawa to to, że medieval_man, tak naprawde dopiero w ostatnich postach zaczął zadawać jakieś pytania, wcześniej zaś produkował szablonowe wypowiedzi w stylu "Reiki to okultystyczny światopogląd itd.itp.". Do końca więc nie wiem czy jest on zainteresowany reiki jako takim, czy raczej ma na celu tylko i wyłącznie dyskredytację reiki (wygląda na to że to drugie).

Tak czy inaczej jeśli mam ciągnąć tą dyskusję, to postanowiłem podejść do niej w nieco bardziej uporządkowany sposób. Od razu zaznaczm że będą to tylko i wyłącznie moje osobiste przemyślenia.

Jeśli chodzi o ten dokument to nie jest to oficjalne stanowisko KK, lecz stanowisko episkopatu USA. Dwa najważniejsze zagadnienie które zostały tam poruszone i na których autorzy dokumentu opierają swoje stanowisko to:
1. Reiki wywodzi się z buddyzmu, lub szerzej panteistycznego światopoglądu;
2. Reiki nie ma żadnego umocnowania naukowego;

Jeśli chodzi o to pierwsze, to trudno z tym polemizować. Można co najwyżej szukać sposobów na przekrocznie różnic w światopoglądzie, bądź te różnice podkreślać. Dokument ten właśnie to robi, tzn. punktuje różnice w sposobie widzenie świata i człowieka przez światopogląd teistyczny i panteistyczny...
Co do drugiego to reiki nie aspiruje do miana jakiejś naukowej dziedziny. Tym nie mniej, istnieją obecnie wśród niektórych badaczy tendencje do naukowego weryfikowania reiki, bądź innych tego typu zagadnień. Postanowiłem rozpocząć tłumaczenie angielskich tekstów na ten temat. Być może niedługo będę mógł już coś opublikować na tym forum. Ale zdaje się, że mały_kwiatek już przytaczał jakieś dane statystyczne...


Pt mar 25, 2011 19:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Reiki - Fakty i mity
medieval_man napisał(a):

Czy jest tylko waszą życzliwością i miłością do ludzi (zwykłe uczucia)
Czy może jest obecną w całym świecie fizyczną energią, którą można policzyć, zważyć, zmierzyć?
Czy jest może Bogiem, albo częścią Boga?


Reiki jest motywowane i zasilane przez życzliwość i miłość. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie zwykłe życzenie komuś szczęścia i zdrowia, jak na imieninach. Technicznie wygląda to tak, że nakładając na kogoś dłonie, kierujemy na tą osobę mentalny strumień życzliwości i miłości. Chrześcijanie będą wizualizować (wyobrażać sobie) Jezusa Chrystusa z obrazu np. bł. Faustyny, buddyści Buddę itd. Można powtarzać w myślach "Obyś był szczęśliwy, obyś doznał ulgi w cierpieniu...", wizualizować np. kolor czerwony, bądź żółty, który z naszych dłoni spływa i uzdrawia chore miejsca itd...

Energii tej nie można policzyć, zważyć itd. Wielokrotnie pisałem już że nie ma ona charakteru fizykalnego. Można natomiast doświadczyć tej energii w bardzo konkretny, niemal fizyczny sposób (np. wibracje, błogostan itd.). Można doświadczyć przypływu reiki podczas samego zabiegu jak i jego rezultatu (bądź nie - nie ma charakteru automatycznego).

Odpowiedź na trzecie pytanie będzie zależeć od płaszczyzny światopoglądowo-religijenej. Chrześcijanie praktykujący reiki mówią, że reiki nie jest Bogiem, lecz boską energią, ponieważ Bóg wypełnia cały świat i jest obecny we wszystkim (nie twierdzę że to Duch Święty).
Może popmocne będą słowa Ewangelii Łukasza (9: 49-50)
Mistrzu widzieliśmy człowieka wyrzucającego demony i uzdrawiającego w imię twoje i próbowaliśmy go powstrzymać, ponieważ nie był on jednym z nas. Nie powstrzymujcie go - odpowedział Jezus - kto nie jest przeciwko wam, jest z wami.


Pt mar 25, 2011 20:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki - Fakty i mity
szyszkownik napisał(a):
Druga sprawa to to, że medieval_man, tak naprawde dopiero w ostatnich postach zaczął zadawać jakieś pytania, wcześniej zaś produkował szablonowe wypowiedzi w stylu "Reiki to okultystyczny światopogląd itd.itp.". Do końca więc nie wiem czy jest on zainteresowany reiki jako takim, czy raczej ma na celu tylko i wyłącznie dyskredytację reiki (wygląda na to że to drugie).

Oczywiście, że mam na celu zdyskredytowanie reiki.
Dla mnie (z chrześcijańskiego punktu widzenia - a mam do takiego spojrzenia prawo, zwłaszcza w kontekście miejsca, w którym te pytania zadaję) reiki (prawdziwe reiki ze swoimi ontologicznymi konotacjami) to po prostu ideologia stojąca w opozycji do chrześcijanskiego oglądu rzeczywistości. Przy czym mówię o stronie filozoficznej, a nie o tym czy osoby praktykujące reiki chcą przekazywać innym swoją życzliwośc, miłość, itd. To jest po prostu drugorzędne.
szyszkownik napisał(a):

Jeśli chodzi o ten dokument to nie jest to oficjalne stanowisko KK, lecz stanowisko episkopatu USA.

Jako stanowisko episkopatu USA jest to oficjalne stanowisko Koscioła, którym mogą posługiwać się wierni także z Kościoła katolickiego w innych krajach.
Nie liczę na to, że w najbliższym czasie papież, czy Kongregacja Nauki Wiary wyda jakis specjalny dokument poświęcony tylko reiki.
Jak by to powiedzieć: Kościół ma wiele spraw, którymi się zajmuje a wydawanie specjalnych dokumentów dotyczących kolejnej (z punktu widzenia Krk) herezji czy błędnej (antropologicznie) nauki byłoby nadmierna nobilitacją tego zjawiska.
Zas w bardziej ogólny sposób Krk krytykuje reiki w kontekście całego New Age'u w dokumencie: "Jezus Chrystus dawcą wody żywej - refleksja chrześcijańska na temat New Age".

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 25, 2011 20:22
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki - Fakty i mity
szyszkownik napisał(a):
medieval_man napisał(a):

Czy jest tylko waszą życzliwością i miłością do ludzi (zwykłe uczucia)
Czy może jest obecną w całym świecie fizyczną energią, którą można policzyć, zważyć, zmierzyć?
Czy jest może Bogiem, albo częścią Boga?


Reiki jest motywowane i zasilane przez życzliwość i miłość. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie zwykłe życzenie komuś szczęścia i zdrowia, jak na imieninach. Technicznie wygląda to tak, że nakładając na kogoś dłonie, kierujemy na tą osobę mentalny strumień życzliwości i miłości.


Obawiam się, że nie rozumiem.
Dlaczego wobec tego piszesz:
Cytuj:
Podczas reiki przekazuję boską energię

Jaka jest natura tej boskiej energii?
Dlaczego inni reikowcy mówią i piszą nie o "mentalnym strumieniu życzliwości i miłości", ale o obiektywnej energii będącej jakims bytem. No:
Cytuj:
Energia jest wszędzie. Wychodzi na to że jest ona Bogiem lub jego częścią

Może najpierw ustalcie między sobą czym jest to, czym sie posługujecie?

Ja sam czytając o reiki natykam się na stwierdzenia zuepłenie inen niż te, które Ty prezentujesz:
Cytuj:
Jest to Energia, która jest w świecie. A właściwie to świat jest tą Energią, jest jej manifestacją. Używając jakiegokolwiek określenia bierzemy je ze świata materialnego. I chociaż ten świat jest częścią Reiki, to jednak jest tylko jedną z niezliczonych jej manifestacji. Najtrafniej Reiki mozna okreslic mianem Uniwersalnej Energii Życia. Albowiem słowo Reiki składa się z dwóch członów. Rei znaczy uniwersalna, dawanie życia, Ki - życiodajna energia

lub
Cytuj:
Słowo REIKI pochodzi z języka japońskiego i oznacza uniwersalną energię życiową, nieskończoną i niewyczerpalną, którą wypełniona jest przestrzeń, siłę działającą zawsze i wszędzie we wszystkich istotach i rzeczach wszechświata

a więc nie ma nic wspólnego z proponowanym przez Ciebie mentalnym strumieniem życzliwości i miłości

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 25, 2011 20:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Reiki - Fakty i mity
medieval_man napisał(a):
Jako stanowisko episkopatu USA jest to oficjalne stanowisko Koscioła, którym mogą posługiwać się wierni także z Kościoła katolickiego w innych krajach.
Nie liczę na to, że w najbliższym czasie papież, czy Kongregacja Nauki Wiary wyda jakis specjalny dokument poświęcony tylko reiki.
Jak by to powiedzieć: Kościół ma wiele spraw, którymi się zajmuje a wydawanie specjalnych dokumentów dotyczących kolejnej (z punktu widzenia Krk) herezji czy błędnej (antropologicznie) nauki byłoby nadmierna nobilitacją tego zjawiska.
Zas w bardziej ogólny sposób Krk krytykuje reiki w kontekście całego New Age'u w dokumencie: "Jezus Chrystus dawcą wody żywej - refleksja chrześcijańska na temat New Age".


Oficjalne stanowisko KK, to są papieskie bulle, dokumenty soborowe, encykliki itd.
Stanowisko episkopaytu USA nie jest oficjanym dokumentem całego Kościoła. Wierni mogą się na niem opierać, ale nie muszą.
Oczywiście że Kościół ma wiele spraw, albo inaczej Kościół walczy z wieloma sprawami. A szkoda, czy nie lepiej byłoby szukać tego co łączy zamiast tego co dzieli. Można dzięki temu doznać wzajemnego ubogacenia. Jeśli KK będzie cały czas walczył z czymś czego nie rozumie, zamiast spróbować to poznać, to odnisie więcej szkód niż pożytku. Strategia oblężonej twierdzy jest mało przyszłościowa.
Ja zaś mam nadzieję, że KK otworzy się na inne światpoglądy przynajmniej w tym sensie że przestanie coś demonizmować. Taką nadziję przynióśł ze sobą Jan Paweł II, z którego inicjatwy było zorganizowane spotkanie przedstawicieli wszystkie religii świata. Mam nadziję, że kolejni papieże nie zaprzepaszczą tego (niestety Benedykt XVI ma ku temu tendecje).


Pt mar 25, 2011 20:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Reiki - Fakty i mity
W świecie reiki panuje pluralizm światopoglądowy. Inaczej reiki będzie postrzegał chrześcijanin, trochę inaczej buddysta, jeszcze inaczej ateista. Nie oczekuj więc oficjalnego stanowiska od reikiowców, bo takowe nie istnieje.
Jeśli masz jakieś pytania to postaram się na nie odpowiedzieć, jak to zrobiłem ostatnio. Jak sam przyznałem wprowadziłem merytoryczny chaos. Kierując się dobrą wiarą chciałem go uporządkować. Czego wieć jeszcze oczekujesz ode mnie? Nie ma sprzeczności między określeniem uniwersalna, życiowa energia a strumień życzliwości i miłości jeśli znaczenia te się pokrywają. Sprzeczności widzisz, bo chcesz je widzieć. Są one emanacją twojego umysłu pogrążonego w awersji.
Żeby uporządkować ten miszmasz zadawaj proszę konkretne pytania. Inaczej będziesz powiększał chaos.


Pt mar 25, 2011 20:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL