Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Motyl 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 07, 2010 21:54
Posty: 19
Post Motyl
Dowiedziałam się, że motyl jest symbolem New Age (do poszukiwań zainspirowała mnie strona demotywatory.pl ;)). Wyczytałam też, że "Symbolika jest jednym ze sposobów, by zaistnieć w świadomości człowieka. Dlatego zwracajmy uwagę, jakimi symbolami i przedmiotami otaczamy się", że owe symbole które mogą znajdować np. na rzeczach codziennego użytku czy ubraniach i są niebiezpieczne, nawet jeżeli nie traktuje się ich całkiem poważnie. A tak się składa, że ja mam kilka rzeczy z motylkami, do których zalicza się moja ulubiona spinka. Szkoda by mi było ją wyrzucać... W sklepach można też znaleźć wiele bluzek lub sukienek w motylki. Co o tym sądzicie?


Cz lip 22, 2010 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post Re: Motyl
Symbole nie są niebezpieczne same w sobie bo nie mają obiektywnego znaczenia.
wiki napisał(a):
Symbole są pewnymi znakami umownymi, które w różnych kulturach mogą mieć różne znaczenia

Np. odwrócony pentagram był wcześniej symbolem chrześcijańskim, a dziś kojarzy się z pogaństwem i satanizmem.
Swastyka kojarzy się ze złem nazi-faszo ludzi z czasów IIWS, ale na wschodzie jest też świętym symbolem oznaczającym mądrość i miłość (w zależności od "spinu").

Nie wyznaję newage, więc dla mnie motyl nie jest symbolem newage - lubię motylki (fotografowałem je kiedyś :)) i to, że ktoś inny uważa je za jakiś symbol nie sprawi, że to będzie też dla mnie znaczyło.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Cz lip 22, 2010 17:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Motyl
A jak jakaś sekta weźmie sobie za znak krzyż, to chrześcijanin ma z niego zrezygnować?

Poważnie: uważam, że niektórych symboli używać nie należy - zasadniczo jeśli wiążą się mocno z konkretną ideą (ideologią), nawet jeśli jej nie wyznaję. Po pierwsze, ze względu na innych ludzi, którzy na mnie patrzą. Po drugie, ze względu na zjawisko inicjacji.

Niemniej od motylków bym się odczepiła. Nie wygłupiajmy się...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz lip 22, 2010 19:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Motyl
Niektórzy podają odwrócony krzyż jako znak satanistów... A dla mnie, katolika, to krzyż św. Piotra. Tak też widziałem w Rzymie.

Swastyka... mocno negatywnie się nam kojarzy... a przecież swastyką posługiwały się POLSKIE oddziały w dwudziestoleciu... i harcerze ją mieli jako najwyższą odznakę wdzięczności. I kilka firm miało ją jako swe logo (w tym np. wytwórca turbin do elektrowni wodnych ze Szwecji, swastyki do obejrzenia do dziś w Borach Tucholskich).

Na plakacie widocznym na demotywatorach jest i krzyż celtycki - którym masowo posługiwali się katolicy na tamtych ziemiach...

_________________
Dominik Jan Domin


Cz lip 22, 2010 21:46
Zobacz profil
Post Re: Motyl
Symbole - większość, choc nie wszystkie, maja specyficzną energetykę. Dlatego działaja tak a nie inaczej. Np Pentagram - nie odwrócony a normalny, to silny znak ochronny, wywodzi sie jeszcze z tradycji judaistycznej i kabalistycznej. Jeszcze silniej działa heksagram, znany dzis jako Gwiazda Dawida. Obecnie w kulturze chrześcijańskiej pentagram nie wiedzieć czemu kojarzy się z szatanem, gdy tymczasem król Salomon właśnie nim zwalczał demony. I działą dosć silnie energia tego symbolu.
Co do swastyki jest ona symbolem solarnym zarówno w kulturach germańskich, słowiańskich, jak i np indyjskich.
Krzyż był świętym symbolem Majów i Azteków na długo przed podbojem Ameryki przez konkwistadorów, czczono go na Cozumel i w Palenque, w Tabasco symbolizował boga słońca. ( na marginesie w tradycji chrześcijańskiej wiele jest elementów pogańskich wierzeń solarnych).

W starożytności krzyż był też narzędziem kary śmierci, które przyszło od Scytów i Asyryjczyków przez Persów i Kartagińczyków do Rzymian. Ci używali go wyłącznie do krzyżowania obcych nacji i niewolników. Krzyż jako narzędzie męki Chrystusa stał się godłem chrześcijaństwa i obiektem kultu religijnego.

Swastyka to z kolei rodzaj krzyza łamanego.

Pentagramy też działaja inaczej jeśli są w negacji i faktycznie odwrócony przypomina łeb kozła czczonego pzrez satanistów.
ale sam pentagram to silny symbol ochronny

Obrazek

prawidłowy pentagram

Obrazek

odwrcony pentagram - symbol satanistów.

Motyl czy jest symbole new age? Pierwsze słysze ale new age to po prostu bełkot paru osób które chcą zarobić kasę na gadaniu o pokoju i miłosci na świecie, kóre to mozna osiagnąć poprzez rozwój własny, ten zaś jedynie w oparciu o drogie ksiazki.

W szamanizmie motyl to archetyp i symbol lekkości, ale też kruchości zycia, a jednoczesnie siły pzremiany wewnętrznej (gąsienica zmienia się w motyla).

Jotka, nie wiem, co masz na mysli pisząc o inicjacjach ale sam chrzest tez jest formą inicjacji. System wierzeń - wszelkich - oraz ukłądów społecznych oparty jest na inicjacjach. pasowanie na ucznia, kiedyś na rycerza, przyjęcoie w poczet wojowników, rytuał przejscia w kobiecość przy pierwszej menstruacji, chrzest, jako pzryjęcie w poczet chrześcijan, noc poślubna, to wszystko są inicjacje.
Z tego chrzest jest narzuconą bo niemowle nie ma prawa wyboru.


Pn sie 09, 2010 19:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Motyl
Bez wątpienia. Niemniej w tym wypadku może chodzić o inicjację mało świadomą, o coś co może ułatwiać wejście głębiej.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn sie 09, 2010 20:44
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Re: Motyl
filippiarz napisał(a):
Np. odwrócony pentagram był wcześniej symbolem chrześcijańskim, a dziś kojarzy się z pogaństwem i satanizmem.

No cóż jest obecnie używany jako symbol białej magii a ten z rogami do góry - czarnej magii. Żeby było dziwniej to obie formy pentagramów okalają medaliki Maryjne. Ciekawe po co tam dodane bo nie znam innej interpretacji pentagramu niż związanego z magią.
http://www.youtube.com/watch?v=HBH0D-vywaE 4 minuta 33 sekunda


Pn sie 09, 2010 21:31
Zobacz profil
Post Re: Motyl
jo_tka napisał(a):
Bez wątpienia. Niemniej w tym wypadku może chodzić o inicjację mało świadomą, o coś co może ułatwiać wejście głębiej.


A tu to różnie. Ja widzę, ze raczej zamyka na rozwój. poza tym jest czymś narzuconym. Nieświadoma inicjacja nie jest dobra i nie ułatwi wejścia w cokolwiek. Jeśli jednak swiadomie dokonujemy wyboru wejścia na jakąś drogę mamy szansę na większy rozwój wewnętrzny w danej dziedzinie.


Cytuj:
No cóż jest obecnie używany jako symbol białej magii a ten z rogami do góry - czarnej magii. Żeby było dziwniej to obie formy pentagramów okalają medaliki Maryjne. Ciekawe po co tam dodane bo nie znam innej interpretacji pentagramu niż związanego z magią.
http://www.youtube.com/watch?v=HBH0D-vywaE 4 minuta 33 sekunda


Napisałm to wyzej. pentagram dziś uznawany jest za symbol magii ale wywodzi się z tradycji Judaistycznych czyli dotyczących Boga Jahwe. Pentagramem w imię Boga Jahwe właśnie, Król Salomon zamykał dostęp demonom do naszego swiata i do nas. Stąd znane były jako pieczęci Salomona.
To silny znak ochronny zwiazany też z kabałą i aniołami. W wiekach średnich i w oswieceniu kabaliści i alchemicy zaczęli uzywać go w swej pracy a ponieważ nie wszystko czym sie zajmowali było uznane pzrez Kosciół za dobre, pentagram stał się nagle symbolem zła.
Resztę dopełniły bractwa okultystyczne, które z tego symbolu i z heksagramu (gwiazdy Dawida) uczyniły swoje znaki ochronne, bo i wibracje energetyczne tych znaków są silne. I chronią.

Więc nie jest aż tak dziwnym, ze coś co chroni i wywodzi sie z tradycji biblijnych umieszcza się na medalikach


Wt sie 10, 2010 5:31
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Re: Motyl
Shamanka napisał(a):
pentagram dziś uznawany jest za symbol magii ale wywodzi się z tradycji Judaistycznych czyli dotyczących Boga Jahwe. Pentagramem w imię Boga Jahwe właśnie, Król Salomon zamykał dostęp demonom do naszego swiata i do nas. Stąd znane były jako pieczęci Salomona.
To silny znak ochronny zwiazany też z kabałą i aniołami. W wiekach średnich i w oswieceniu kabaliści i alchemicy zaczęli uzywać go w swej pracy a ponieważ nie wszystko czym sie zajmowali było uznane pzrez Kosciół za dobre, pentagram stał się nagle symbolem zła.
Resztę dopełniły bractwa okultystyczne, które z tego symbolu i z heksagramu (gwiazdy Dawida) uczyniły swoje znaki ochronne, bo i wibracje energetyczne tych znaków są silne. I chronią.

@Shamanko spodziewałem się lepszej wiedzy u ciebie na temat symboli a tu taka wtopa. Gwiazda Dawida nie jest gwiazdą Dawida a znakiem pogańskiego bóstwa http://www.zbawienie.com/bestia_znak.htm
Cytuj:
1 Królewska 11:4 Kiedy Salomon zestarzał się, żony zwróciły jego serce ku bogom obcym i wskutek tego serce jego nie pozostało tak szczere wobec Pana, Boga jego, jak serce jego ojca, Dawida. 5 Zaczął bowiem czcić Asztartę, boginię Sydończyków, oraz Milkoma, ohydę Ammonitów. 6 Salomon dopuścił się więc tego, co jest złe w oczach Pana, i nie okazał pełnego posłuszeństwa Panu, jak Dawid, jego ojciec. 7 Salomon zbudował również posąg Kemoszowi, bożkowi moabskiemu, na górze na wschód od Jerozolimy, oraz Milkomowi, ohydzie Ammonitów. 8 Tak samo uczynił wszystkim swoim żonom obcej narodowości, palącym kadzidła i składającym ofiary swoim bogom.


@Shamanko przeczytaj wpierw ST o Dawidzie i Salomonie zanim postawisz tezę na ich temat. Podaj choć jeden przykład pentagramu użytego jako dobry symbol nie będący pogańskim kultem czyli chwalący JHWH jako Boga a Jezusa jako Króla królów i Pana panów i Zbawiciela ?


Wt sie 10, 2010 8:06
Zobacz profil
Post Re: Motyl
Gwiazda Dawida, którą mają na fladze Żydzi to po prostu heksagram.
A Pentagram to inny rodzaj symbolu.
I wybacz ale staram sie korzystać z obiektywnych źródeł wiedzy.


Wt sie 10, 2010 8:13
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Re: Motyl
W takim razie wiesz, że heksagram nie jest gwiazdą Dawida a pogańskiego kultu
Cytuj:
Dz 7:43 Obnosiliście raczej namiot Molocha i gwiazdę bożka Remfana, wyobrażenia, które zrobiliście, aby im cześć oddawać. Przesiedlę was za to poza Babilon.

[url]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_Dawida[/url]
Cytuj:
Gwiazda Dawida nie jest symbolem religii żydowskiej, tylko znakiem, który ma wymiar narodowościowy. Jest charakterystyczny dla państwa Izrael - od 1948 roku stanowi jego godło. (Warto pamiętać, że najważniejszym symbolem religijnym judaizmu jest menora.)

Niektórzy przypuszczają, iż znak ten nie ma nic wspólnego z biblijnym królem Dawidem, chociaż jest znacznie starszy. Część badaczy uważa, że chodzi tu o gwiazdę Kijuna (Amosa 5:26), zwaną także gwiazdą Remfana (Dzieje Apostolskie 7:43). Obie nazwy są starożytnymi określeniami planety Saturn, której symbolem była prawdopodobnie sześcioramienna gwiazda. Werset z księgi Amosa sugeruje, iż Izraelici przejęli jej kult od Kananejczyków wraz z kultem Molocha. Dzisiejsza nazwa gwiazdy może wynikać z faktu, iż syn i następca króla Dawida, Salomon, pod koniec życia zwrócił się ku politeizmowi (1 Królewska 11:4-8) i być może wówczas kult gwiazdy Kijuna nabrał szczególnego znaczenia w starożytnym Izraelu.


Oprócz zarzucenia mi że korzystam z kiepskich źródeł (tu głównym jest Biblia) nie podpoewiadasz gdzie jest informacja na temat prawdziwego pochodzenia pentagramu.
[url]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pentagram[/url]
Cytuj:
Pentagram był symbolem znanym już w czasach neolitu. Pentagram był znany jako Gwiazda Isztar, a później jako Gwiazda Izydy.


Czyli znowu pogaństwo. Dla uznających Biblię jako przekaz od Boga prawdziwego wszystko co jest kultem obcych bogów jest pogaństwem i pochodzi od diabła. Oczywiście ten diabeł ma wiele twarzy i jest czasem miły dla swoich wyznawców ale nie wkręcisz mnie z tezami, które działają na tych co nie wiedzą o czym mówisz. Dobrze wiem o czym mówisz - i dobrze wiem kim są demony i widziałem je takie jakie są a ich symbolika mnie tak łatwo nie zwiedzie.


Wt sie 10, 2010 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Motyl
jerzyjerzy2 napisał(a):
Podaj choć jeden przykład pentagramu użytego jako dobry symbol nie będący pogańskim kultem czyli chwalący JHWH jako Boga a Jezusa jako Króla królów i Pana panów i Zbawiciela ?


Zrobiłeś analizę psychologiczną pentagramu, żeby stwierdzić czy jest dobry czy zły? Czy był to tylko jeden pentagram czy może przebadałeś kilka? Podaj wyniki swoich badań, bo zastanawia mnie czy symbole wykonane z metalu, brązu, srebra czy czego tam jeszcze mają jakąś zbiorową świadomość czy też każdy ma inny charakter.


Wt sie 10, 2010 10:42
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Re: Motyl
Widzę @a.R.E.k. , że proste przesłanie Biblii ci nie wystarczy. Co chesz więcej niż jest w Biblii aby uznać, że ta symbolika jest niebezpieczna ? W tym wszystkim chodzi przede wszystkim o naruszenie pierwszego przykazania. Jeśli ktoś pisze o własnościach magicznych symbolu to używanie takiego symbolu jest podobne do jedzenia mięsa z kultu bożków. Z chwilą gdy nie wierzysz, że te bożki istnieją to jedzenie tego mięsa nie jest grzechem ale nie jesz aby nie gorszyć tego co nie wie, że nie ma tych bożków. W każdym miejscu gdzie mowa o magii, bogach itp. i związanej z tym symbolice nie może być traktowane tak samo jak wzorki na dywanie w który wycierasz nogi.


Wt sie 10, 2010 11:05
Zobacz profil
Post Re: Motyl
jerzyk heksagram jest tez znany jako Gwiazda Dawida bo widnieje na fladze Żydowskiej. Pogańśtwo było pzred chrześcijaństwem duzo wczesniej i nie znaczy, ze jest złe. Ma swoje symbole. Ale czy zatem krzyz też uznasz za pogański symbol skoro był używany pzrez pogańskie kultury, zanim wogóle te kultury dowiedziały sie o istneniu chrześcijan?


Wt sie 10, 2010 11:59
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Re: Motyl
Shamanka napisał(a):
jerzyk heksagram jest tez znany jako Gwiazda Dawida bo widnieje na fladze Żydowskiej.

Owszem i winny jest grzech Salomona ale co ma Dawid do tego ?
Shamanka napisał(a):
Pogańśtwo było pzred chrześcijaństwem duzo wczesniej i nie znaczy, ze jest złe. Ma swoje symbole. Ale czy zatem krzyz też uznasz za pogański symbol skoro był używany pzrez pogańskie kultury, zanim wogóle te kultury dowiedziały sie o istneniu chrześcijan?

Tak np. wszystkie z tej strony:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC
które są zapożyczone z kutów bożków. Oczywiście pamiętajmy o tzw. grzechu nie zawinionym.
Np. krzyż Celtycki jest znakiem okultystycznym i nie ma nic wspólnego z Chrześcijaństwem.
Owszem znak Tau, który źle skojażył św Franciszek bo Ez 9,4-6 pisze o TAW a nie Tau co inaczej się pisze.
Krzyż broni się od symboliki tym, że był literą TAW i służył jako podpis a dla Boga jako pieczęć więc mamy krzyż użyty przez JHWH.


Wt sie 10, 2010 12:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL