Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 18:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Konfrontacja LD i chrześcijaństwa 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 19:13
Posty: 232
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
Zasób wiedzy na temat tzw. LD ("świadomych snów"), ale niekoniecznie pod tą samą nazwą, jest naprawdę duży i imponujący. Jedynie dyskusja na ten temat jest dosyć nowa, sam zaś temat jest "stary jak świat", wzmianki pojawiają się chyba niemal we wszystkich religiach zarówno tradycyjnych, starożytnych jak i uniwersalnych, wierzeniach ludowych, gdzie w wielu przypadkach sny traktowano jako ważną dziedzinę życia, dopiero zachodnia cywilizacja, psychologia zdewaluowała pojęcie snu do postaci nic nie znaczącej. Słusznie, więc sny są nazywane "zapomnianym językiem Boga". Temat i praktyka "świadomego snu" zajmował ważne miejsce min. w mistyce starożytnego Egiptu jak i Grecji pod postacią "snu świątynnego" (wyśmienicie wyjaśnia i rozwija tą kwestie dr Karl du Prel w swej znakomitej książce nt. mistyki Greków); chory pragnący wyleczenia po odpowiednich przygotowaniach i modlitwach do bóstw zapadał w sen, podczas którego spotykał często duchy opiekuńcze, anioły, bóstwa, które udzielały rad i instrukcji dotyczących wyleczenia danego delikwenta zazwyczaj niezwykle skutecznych. "Sen światynny" miał tak ogromną popularność, że nawet cesarz Justynian Wielki, znany ze swego antypogaństwa, kazał wybudować świątynię chrześcijańską specjalnie wyznaczoną do tego celu, w której pozbawieni wszelkiej nadzieji i pomocy lekarskiej chorzy zapadali w specjalny sen, podczas którego spotykali św. Kosme i Damiana, dających im rady dotyczące wyzdrowienia. Można też było śnić za kogoś taki sen, co jest bliskie praktykom szamańskim (...)
Współczesne ujęcie i wykorzystanie tego rodzaju snów jako rozrywki, zabawy jest trywializacją tego zjawiska.

_________________
"Ja wędruję tylko po ścieżkach obdarzonych sercem, po ścieżkach, które mogą mieć serce. Po nich wędruję, by przemierzyć je do końca; to jedyne wyzwanie warte podjęcia. Oto którędy wędruję i patrzę, patrzę z zapartym tchem." Juan Matus


Cz sty 12, 2012 20:53
Zobacz profil
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
nie mogę znaleźć ale w Biblii jest frag. mówiący o tym, żeby nie interesowac się snami, bo to tylko nocne mary, które nic wspólnego nie mają z rzeczywistoscia?


Cz sty 12, 2012 21:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 19:13
Posty: 232
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
To może poszukaj fragmentu jak Józef wyjaśnia prorocze sny faraona, jak Jakub widzi we śnie anioły albo jak św. Józefowi ukazuje się anioł we śnie.

_________________
"Ja wędruję tylko po ścieżkach obdarzonych sercem, po ścieżkach, które mogą mieć serce. Po nich wędruję, by przemierzyć je do końca; to jedyne wyzwanie warte podjęcia. Oto którędy wędruję i patrzę, patrzę z zapartym tchem." Juan Matus


Cz sty 12, 2012 22:09
Zobacz profil
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
Margaret_ka napisał(a):
nie mogę znaleźć ale w Biblii jest frag. mówiący o tym, żeby nie interesowac się snami, bo to tylko nocne mary, które nic wspólnego nie mają z rzeczywistoscia?

Np Księga Zachariasza (10,2)


Cz sty 12, 2012 22:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 19:13
Posty: 232
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
Polecam książkę o. Anzelma GRUNA pt. "Duchowy wymiar snów".

_________________
"Ja wędruję tylko po ścieżkach obdarzonych sercem, po ścieżkach, które mogą mieć serce. Po nich wędruję, by przemierzyć je do końca; to jedyne wyzwanie warte podjęcia. Oto którędy wędruję i patrzę, patrzę z zapartym tchem." Juan Matus


Cz sty 12, 2012 22:25
Zobacz profil
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
MAM!!!
Syr 34, 1-8

Patataj jest tam odpowiedź na Twój zarzut


Cz sty 12, 2012 22:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 19:13
Posty: 232
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
To oczywiście prawda, zdecydowana większość marzeń sennych jest odbiciem wrażeń z życia codziennego, ale nie o to tu chodzi. Stan snu, prorocze sny, uzdrawiające sny i zwykłe marzenia senne to różne rzeczy.

_________________
"Ja wędruję tylko po ścieżkach obdarzonych sercem, po ścieżkach, które mogą mieć serce. Po nich wędruję, by przemierzyć je do końca; to jedyne wyzwanie warte podjęcia. Oto którędy wędruję i patrzę, patrzę z zapartym tchem." Juan Matus


Cz sty 12, 2012 23:11
Zobacz profil
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
uzdrawiające sny?


Pt sty 13, 2012 14:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 19:13
Posty: 232
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
Margaret_ka napisał(a):
uzdrawiające sny?


W rzeczy samej:) Jest wiele poważnych publikacji na ten temat.
Gorąco polecam w tym miejscu lekturę książki Karola du Prela "Mistyka starożytnych Greków".

_________________
"Ja wędruję tylko po ścieżkach obdarzonych sercem, po ścieżkach, które mogą mieć serce. Po nich wędruję, by przemierzyć je do końca; to jedyne wyzwanie warte podjęcia. Oto którędy wędruję i patrzę, patrzę z zapartym tchem." Juan Matus


So sty 14, 2012 0:18
Zobacz profil
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
nie interesują mnie pogańskie praktyki


So sty 14, 2012 0:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 19:13
Posty: 232
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
Margaret_ka napisał(a):
nie interesują mnie pogańskie praktyki


Jednak naprawdę warto się zainteresować, chociażby dlatego, by pozbyć się ignorancji w tematach związanych z religioznawstwem.
Lektura książka Erica R. Doddsa, którą zakupiłem w pewnej seminaryjnej księgarni katolickiej, pt. "Pogaństwo i chrześcijaństwo w epoce niepokoju" (wyd. Homini) pokazuje jak ważna jest rzetelna i obiektywna (bez jakichkolwiek uprzedzeń) znajomość tej tematyki z wielu powodów.

Nie podaję tytułów nie związanych w żaden sposób z chrześcijaństwem i jego historią, ani jemu wrogich. Wszystko o czym tu piszę dotyczy w jakiś sposób chrześcijańskiego i obiektywnego spojrzenia na dane tematy.

_________________
"Ja wędruję tylko po ścieżkach obdarzonych sercem, po ścieżkach, które mogą mieć serce. Po nich wędruję, by przemierzyć je do końca; to jedyne wyzwanie warte podjęcia. Oto którędy wędruję i patrzę, patrzę z zapartym tchem." Juan Matus


So sty 14, 2012 14:59
Zobacz profil
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
vulkan napisał(a):
Niedawno postanowiłem świadomie śnić ale niekoniecznie w celu grzeszenia. :D
Myślę że to nie wcale takie niebezpieczne,niebezpieczniejsze jest chyba OOBE.
Czy zna ktoś jakieś dobre techniki osiągnięcia LD?



ja również od dłuższego czasu próbuję osiągnąć świadomy sen.

Nie jest to niebezpieczne w 99.999999%.

<SLADOWA ILOŚC TROLLINGU - UWAŻAJ>
W sumie nigdy nie wiadomo, czy podczas LD w twój dom/blok/mieszkanie/ nie uderzy jakiś samolot pasażerski, czy jacyś żołnierze nie ostrzelają domu twoich sąsiadów, "nieszczęśliwie" waląc w twój.
W każdym razie, nie będzie to sprowokowane LD.

<opuszczasz niebezpieczną strefę>

Na poważnie, jeżeli wiesz, czego chcesz i nie będzie to ustawianie ludzi w rzędzie i strzelanie im w łeb/wymyślanie owych technik tortur/gwałty to "śpij" spokojnie.
Jedynie co, jak masz słabą samoocenę o sobie samym, to możesz 'za bardzo' pokochać świat snu, że będziesz tylko chciał spac i stracisz motywację do życia.

Co do technik :
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadomy_sen#Techniki

DOBRA RADA:
Nie każda technika działa tak samo! Efektywność zależy OD CIEBIE i od tego, jak bardzo chcesz mieć LD!

pozdrawiam!


Śr lip 18, 2012 20:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 04, 2012 18:10
Posty: 65
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
ostatnio znajomy opowiadal mi o tym i namawial zebym sprobowal. ale czy to nie jest przypadkiem grzech?
znalazlem tylko jeden cytat z bilbii o tym
Księga Powtórzonego (18,10-12) : "Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza"


So sie 04, 2012 19:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 19, 2012 13:21
Posty: 15
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
To nie jest zbyt bezpieczne. Teoretycznie wszyscy mówią, że to tylko for fun, że nie mają zamiaru robić nic złego itd. Przez pewien czas na pewno łatwo dotrzymać słowa, ale - bądźmy szczerzy - pokusa będzie coraz bardziej rosła i łatwo będzie ulec, żeby zrobić coś nieodpowiedniego "bo to tylko sen"
Poza tym co tak naprawdę wiemy o LD? Skąd to pochodzi? Od czego? Wersja naukowa - mózg i takie tam. Ok, zgadzam się, ale czy to przypadkiem nie pochodzi też od szatana? On działa powoli, niepostrzeżenie. Najpierw człowiek wejdzie w coś takiego z ciekawości, a później zanim się obejrzy- ma problemy z modlitwą, wiarą, oddala się od Boga. Mówię o tym na własnym przykładzie.
@urodzonywpanu uwierz mi, nie warto ryzykować. Mam za sobą różne takie praktyki, medytacje itp. i wiem, że jest to bardzo niebezpieczne. Nie wiem dokładnie, jak podchodzi do takich rzeczy nauka, jak to wyjaśnia, ale nikt mnie nie przekona, że to jest bezpieczne.
tak, tak, zaraz mnie zaatakujecie jakimiś "dowodami" z książek, badań i innych publikacji. Proszę bardzo, ja swoje zdanie opieram na własnym doświadczeniu.

_________________
"Nawet jeśli cały twój świat jest wywrócony do góry nogami, nie trać pokoju serca. NIC, oprócz grzechu, nie może oddzielić cię od Boga. Dąż do utrzymania pokoju serca, ponieważ wróg łowi we wzburzonych wodach" (św. Paweł od Krzyża)


So sie 04, 2012 20:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Konfrontacja LD i chrześcijaństwa
A nie przyszło wam do głowy, że tak naprawdę to cały czas świadomie śnimy na jawie?


N wrz 16, 2012 19:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL