Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 16:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna strona
 Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
jaTylkoPytam napisał(a):
KotSyberyjski napisał(a):
chodzi o to aby siąść sobie chwilę na d..ie i poobserwować samego siebie. To pomaga w odkryciu, iż to co uznajesz za samego siebie i z czym się identyfikujesz czyli "twoje" myśli czy twoja historia życia jest tylko pewną konwencją a sama identyfikacja powoduje cierpienie. To oczywiście duże uproszczenie więc proszę nie łapać mnie za słowa.
A czy to nie prowadzi do depersonalizacji?
I czy to jest kompatybilne z chrześcijaństwem?


A co to według Ciebie depersonalizacja ????
Po co mieszasz do tego chrześcijaństwo ??? Równie dobrze piłka nożna może być niechrześcijańska. Albo jazda samochodem.


Cz wrz 14, 2017 20:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
KotSyberyjski napisał(a):
A co to według Ciebie depersonalizacja ????
https://pl.wikipedia.org/wiki/Depersonalizacja
Cytuj:
Po co mieszasz do tego chrześcijaństwo ???
Bo jesteśmy na katolickim forum?
Cytuj:
Równie dobrze piłka nożna może być niechrześcijańska. Albo jazda samochodem.
Nie widzę osobiście większych konfliktów między chrześcijaństwem a piłką nożną czy jazdą samochodem (choć oczywiście na upartego można by się doszukiwać).


Cz wrz 14, 2017 20:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
No dobrze. Skoro osoba jest tylko konstrukcją myślową to kto ma podlegać depersonalizacji ???


Cz wrz 14, 2017 20:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
KotSyberyjski napisał(a):
No dobrze. Skoro osoba jest tylko konstrukcją myślową to kto ma podlegać depersonalizacji ???
O to to to...i tutaj właśnie dochodzimy chyba do rozbieżności między ekardotolizmem a chrześcijaństwem...oraz do kwestii czym tak właściwie jest "osoba"...

Osobiście mam poczucie, że jestem "osobą" - kimś osobnym. Moje pole świadomości nie zawiera tego, co zawiera Twoje pole świadomości, więc jesteśmy osobnymi istotami ludzkimi. Jestem osobą, czyli hipotetycznym podmiotem, który ma zdolność do kierowania swoją uwagą i dokonywania wyborów. Mówisz, że osoba to tylko konstrukcja myślowa, ale mogę wybrać, czy kieruję swoją uwagę na myśli czy na przykład na uczucia w ciele.


Cz wrz 14, 2017 21:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Twierdzisz, że wybierasz ? Czyli podejmujesz decyzję. Czym jest decyzja ? To myśl w twojej głowie, która pojawia się w twojej głowie spontanicznie. Czyli nie ma nikogo kto myśli.


Cz wrz 14, 2017 21:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
KotSyberyjski napisał(a):
Czym jest decyzja ? To myśl w twojej głowie, która pojawia się w twojej głowie spontanicznie.
Czy wybór "wyjścia ze strumienia myśli" to też myśl? Decyzja jest dla mnie czymś bardziej "energetycznym".


Cz wrz 14, 2017 21:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
A kto miałby wybierać ?


Cz wrz 14, 2017 21:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
KotSyberyjski napisał(a):
A kto miałby wybierać ?
Ja.


Cz wrz 14, 2017 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
A skąd wiesz, że wybierasz. Gdzie jest alternatywa ? Tylko w twojej głowie. Wszystko po prostu się dzieje a alternatywa i tym samym wybór będący wynikiem powstania alternatywy jest tylko twoją interpretacją wydarzeń.


Śr wrz 20, 2017 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
RycerzBoży napisał(a):
A skąd wiesz, że wybierasz. Gdzie jest alternatywa ? Tylko w twojej głowie. Wszystko po prostu się dzieje a alternatywa i tym samym wybór będący wynikiem powstania alternatywy jest tylko twoją interpretacją wydarzeń.
A skąd wiesz, że nie wybieram? Skąd wiesz, że nie ma alternatywy? Skąd wiesz, że tylko w mojej głowie? Skąd wiesz, że alternatywa jest tylko moją interpretacją wydarzeń?


Cz wrz 21, 2017 18:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
A to jest chyba jeden z najbardziej "kontrowersyjnych" fragmentów tej książki:

Eckhart Tolle napisał(a):
Chrystus: czym naprawdę jest twoja boska obecność

Nie przywiązuj się do poszczególnych słów. Zamiast „obecność" możesz powiedzieć „Chrystus", jeśli to ci więcej mówi. Chrystus jest twoją boską esencją lub też - wedle używanego czasem na Wschodzie określenia - Jaźnią. Jedyna różnica między Chrystusem a obecnością polega na tym, że słowo „Chrystus" oznacza boskość, która tkwi w tobie, niezależnie od tego, czy jesteś jej świadom, czy nie, natomiast termin „obecność" odnosi się do twojej przebudzonej boskości, boskiej esencji.
Wiele nieporozumień i fałszywych wierzeń na temat Chrystusa wyjaśni się i rozwieje, gdy pojmiesz, że w Chrystusie nie istnieje przeszłość ani przyszłość. Stwierdzenia „Chrystus był" lub „Chrystus będzie" są wewnętrznie sprzeczne. Owszem, był Jezus. Był człowiekiem, żył przed dwoma tysiącami lat i ziścił w sobie boską obecność, swoją prawdziwą naturę. Powiedział zatem: „Jestem, zanim jeszcze był Abraham". Nie powiedział „Istniałem już przed narodzinami Abrahama". Znaczyłoby to bowiem, że nadal tkwi w wymiarze czasu i upostaciowionej tożsamości. Słowo ,j e s t e m" użyte na początku zdania, którego ciąg dalszy ma formę przeszłą, wprowadza raptowny przeskok, nieciągłość w wymiarze czasowym. Powstaje w ten sposób ogromnie głębokie stwierdzenie w stylu buddyzmu zen. Jezus usiłował bezpośrednio, nie uciekając się do rozumowania dyskursywnego, oddać sens obecności, samo-urzeczywistnienia. Z wymiaru świadomości, którym włada czas, wzniósł się w sferę niepoddaną czasowi. Wymiar wieczny wniknął zatem w ten oto świat. Oczywiście słowo „wieczność" nie oznacza nieskończenie długiego czasu, lecz jego zupełną nieobecność. Czyli człowiek imieniem Jezus został Chrystusem, naczyniem czystej świadomości. A jak Bóg określa w Biblii samego siebie? Czy mówi „Zawsze byłem i zawsze będę"? Oczywiście, że nie. Przyznawałby tym samym, że przeszłość i przyszłość są rzeczywiste. Bóg powiedział: „Jestem, który jestem". Jest więc samą obecnością, całkowicie poza czasem.
„Powtórne nadejście" Chrystusa to w istocie przemiana ludzkiej świadomości, przeskok z czasu w obecność, z myślenia w czystą świadomość, nie zaś pojawienie się konkretnej osoby. Gdyby „Chrystus" miał jutro powrócić w jakimkolwiek zewnętrznym upostaciowieniu, cóż innego mógłby ci powiedzieć, niż to: „Jestem Prawdą. Jestem boską obecnością. Jestem życiem wiecznym. Jestem w tobie. Jestem tu. Jestem Teraz".


Pt wrz 22, 2017 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
jaTylkoPytam napisał(a):
RycerzBoży napisał(a):
A skąd wiesz, że wybierasz. Gdzie jest alternatywa ? Tylko w twojej głowie. Wszystko po prostu się dzieje a alternatywa i tym samym wybór będący wynikiem powstania alternatywy jest tylko twoją interpretacją wydarzeń.
A skąd wiesz, że nie wybieram? Skąd wiesz, że nie ma alternatywy? Skąd wiesz, że tylko w mojej głowie? Skąd wiesz, że alternatywa jest tylko moją interpretacją wydarzeń?


No dobrze. Przypuśćmy, że wybierasz. W takim razie czy wybierasz w każdej sekundzie swojego życia czyli w ten sposób wszystkie twoje poczynania są wynikiem wyboru. Czy też wybór kojarzysz z pojawieniem się decyzji, która jest myślą powstałą w wyniku rozpatrzenia jakiejś alternatywy. Jeżeli to ty wybierasz podejmując decyzję, to kto podejmuje decyzję o podjęciu decyzji i kto podejmuje decyzję o podjęciu decyzji itd. Bo jeżeli decyzja pojawia się w tobie spontanicznie to gdzie tu mamy wybór ?? Skąd wiem to wszystko ? Z obserwacji.
Oczywiście moja obserwacja polega na umieszczeniu obserwatora jak gdyby poza sobą. Czyli widzę te moje poczynania z perspektywy osoby trzeciej. Oczywiście wszystko jest względne i w "realu" ja też powiem, że wybieram itd. Mało tego, cały nasz język, sposób rozumowania jest stworzony z tej perspektywy.


Pn wrz 25, 2017 22:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Kiedy jadę na rowerze z punktu A do punktu B i po drodze mam 5 dróg odchodzących w prawo i 3 w lewo a ja pojechałem prosto do B. Na podstawie tych wydarzeń tworzymy w swoich głowach wizję alternatywy, że mógł skręcić w lewo ale pojechał prosto itd. Albo w każdym punkcie mogłem zawrócić ale dokonałem innego wyboru...ha. I kota po drodze nie przejechałem a mogłem. To są tylko projekcje naszego umysłu. Nie ma żadnych alternatyw...To znaczy jest jak jest a alternatywa jest naszą interpretacją rzeczywistości. Możemy nawet sobie tak nasze życie opisać ...he he.. Miałem iść na medycynę ale... poznałem Ankę... a mogłem Mariolę.


Pn wrz 25, 2017 23:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Czyli sugerujesz, że to Bóg wszystkim steruje?

Zauważ, że najpierw podjąłeś decyzję by wejść w tryb obserwatora, by Ci się wydawało, że wszystko dzieje się samo...skoro wchodzisz w tryb obserwatora, to tylko obserwujesz, ale jak się przyjrzysz uważniej to może zauważysz ten subtelny wysiłek, który wkładasz w podtrzymywanie tego trybu...czy możesz wyjść z trybu obserwatora? Czy nie przywiązałeś się do tego trybu? Czy nie kieruje Tobą lęk, co mogłoby się stać, gdybyś wyszedł z trybu obserwatora? Co takiego mogłoby się stać? Z jakimi emocjami i myślami musiałbyś się wówczas spotkać? Od czego uciekasz poprzez duchowość?


Pn paź 02, 2017 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
E ... zupełnie nie tak. Niestety albo stety ten tryb obserwatora jest...taką próbą ja aby ogarnąć samego siebie. Taki mentalny wybieg... bardzo dobry zresztą. Tak naprawdę oczy nie mogą ujrzeć samych siebie a miecz się sam przeciąć jak powiadają buddyści. Tak więc ten mój wybieg z obserwatorem to takie umysłowe zbudowanie lustra w którym mógłbym się przejrzeć co w rzeczywistości jest niemożliwe. To tak jakbym płynął łódką i wyobrażał sobie, że stoję na brzegu i opisuję siebie w łódce z tej perspektywy....
A co do naszych wyborów. Tak jak powiedziałem wcześniej. Ten "wybór" jest interpretacją rzeczywistości dokonywaną przez umysł. Gdybym w umyśle nie miał żadnych pojęć to nie "dokonywałbym wyborów". A tak ..."dokonuję wyborów" ha ha, które to nie są rzeczywiste a tylko bytami w mojej głowie. Podobnie interpretujemy np historię. Z pośród oceanu rzeczywistości wybieramy kilka wydarzeń na podstawie jakiś kryteriów ważności. I tak historia składa się głównie z bitew, dziejów królów i narodów. Podobnie opowiadamy swoją historię życia. Urodziłem się wtedy i wtedy poszedłem do takiej szkoły, zdałem taki egzamin. Wybieramy jakieś wydarzenia kierując jakimiś kryteriami ważności. Podobnie jest z wyborem. Zauważmy, że jeżeli mówimy, że coś wybraliśmy to mamy na myśli określone wydarzenia, które wybraliśmy posługując się jakimiś kryteriami. Raczej nie mówimy, że wybieramy którą nogą wstajemy z łóżka czy jak daleko trzymać się od krawędzi chodnika czy też podrapać się lewą ręką czy prawą. A więc mówiąc o wyborze wskazujemy na coś "ważnego". Co jest oczywiście interpretacją rzeczywistości dokonywaną przez nasz umysł. Taką samą interpretacją jest też alternatywa. Mogłem pojechać w lewo a pojechałem w prawo. Cała ta "alternatywa" rozgrywa się w naszych głowach.


Śr paź 04, 2017 20:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL