Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 02, 2009 19:55
Posty: 170
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
Byłbym ostrożny z przypisywaniem miana "ojca NLP" komukolwiek z ludzi naszej epoki. Ten sam szajs, nowe opakowanie. Prawie jak z marksizmem.

Niech Jezus Chrystus będzie z Wami wszystkimi.


So maja 01, 2010 11:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz kwi 09, 2009 14:43
Posty: 184
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
Gundam Freedom napisał(a):
Byłbym ostrożny z przypisywaniem miana "ojca NLP" komukolwiek z ludzi naszej epoki. Ten sam szajs, nowe opakowanie. Prawie jak z marksizmem.

Niech Jezus Chrystus będzie z Wami wszystkimi.


Czyli sugerujesz, że sam książę ciemnosci to stworzył w celu obalenia Kościoła?


So maja 01, 2010 14:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
Może odrobinę o negocjacjach...

Zasada pierwsza brzmi: Pytaj o cele, nie o rozwiązania

Klasyczna anegdota, obrazująca jedną z zasad podawanych w ramach praktyk negocjacyjnych.
Dwie siostry kłóciły się o jedną pomarańczę. W końcu podzieliły ją na pół. Jedna zjadła środek, wyrzuciła skórkę. Druga wyrzuciła środek, skórkę dała do ciasta. Zwykłe pytanie: a co chcesz osiągnąć spowodowałoby, że każda dostałaby CAŁĄ pomarańczę...

Zasada druga brzmi: Oddziel ludzi (osoby) od problemu (zagadnienia do rozwiązania)

Innymi słowy: nie pozwól rozgrywać sprawy na płaszczyźnie relacji między ludźmi (klasyka: on NA PEWNO robi mi na złość, więc nie mogę się zgodzić; wszelkie próby manipulacji w oparciu o relacje, i wiele innych)

Proszę o wskazanie jakiegokolwiek wątpliwego punktu w tych zasadach. I nie przyjmę argumentu, że to znane, bo NLP nawet nie próbuje udawać, że samo coś wymyśliło...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So maja 01, 2010 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 07, 2010 3:53
Posty: 14
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
Mam problem z interpretacją, mianowicie Jezus mówił by umżeć jeszcze za życia. Gundam piszesz że do tego prowadzi też nlp i inne praktyki, sam spotkałem się przy tym w Krija jodze- manipulowac tak oddechem by go wkoncu zatrzymać co powoduje "śmierć". Wszystko zależy skąd się patrzy i nie wiem co myśleś, ale będąc po drugiej stronie mocy wszystko wydawało się być zgodne, a teraz jakaś niezgodność w analizie. Hmm może mi to ktoś jaśniej wyjaśnić. Sorki jesli przedstawiłem problem niewyraźnie.

Pozdrawiam w Panu


So maja 01, 2010 21:00
Zobacz profil
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
jo_tka napisał(a):
I nie przyjmę argumentu, że to znane, bo NLP nawet nie próbuje udawać, że samo coś wymyśliło...


Jak to nie- NLP ma dwóch ojców, którzy nawet poprztykali się w sądzie.

Znaku NLP mogą używać tylko osoby zatwierdzone przez macierzysty instytut.

Cytuj:
Zasada pierwsza brzmi: Pytaj o cele, nie o rozwiązania

Klasyczna anegdota, obrazująca jedną z zasad podawanych w ramach praktyk negocjacyjnych.
Dwie siostry kłóciły się o jedną pomarańczę. W końcu podzieliły ją na pół. Jedna zjadła środek, wyrzuciła skórkę. Druga wyrzuciła środek, skórkę dała do ciasta. Zwykłe pytanie: a co chcesz osiągnąć spowodowałoby, że każda dostałaby CAŁĄ pomarańczę...

Zasada druga brzmi: Oddziel ludzi (osoby) od problemu (zagadnienia do rozwiązania)

Innymi słowy: nie pozwól rozgrywać sprawy na płaszczyźnie relacji między ludźmi (klasyka: on NA PEWNO robi mi na złość, więc nie mogę się zgodzić; wszelkie próby manipulacji w oparciu o relacje, i wiele innych


To w ogóle nie jest NLP. TO jakieś banały które są w każdym podręczniku negocjacji a nawet w poradniku dot. relacji z ludźmi, pedagogiki.


So maja 01, 2010 21:27

Dołączył(a): N mar 07, 2010 3:53
Posty: 14
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
bandler i ten drugi kolo czerpali od buddystów, willson od którego też dużo brali jest okultystą zresztą co dalej idzie sprowadza się to do crowleya. i kółeczko zamknięte w transach bandlera można znaleźć wiele odnośników i nie domkniętych kólek byś sam się w to twłoczył. Dużo też od Huxleya i innych wielkich naukowców ; )

Pozdrawiam w Panu


So maja 01, 2010 21:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
No proszę - więc NLP podaje też banały dostępne w każdym podręczniku negocjacji.

Owszem, z tego co mi mówiono NLP ma dwóch "ojców", którzy po prostu analizowali różne metody terapii i abstrahując od przyrośniętych do nich filozofii próbowali z nich wyłapać to, co było skuteczne. Nic dziwnego, że metody są "banalne". Ale jeśli są banalne, to są takie także wtedy, gdy są podawane przez NLP. I nie warto ich odrzucać "bo NLP tak mówi".

Trzecia zasada o ile pamiętam to było: znajdź najlepsze rozwiązanie alternatywne. Jedno, nie dwadzieścia, bo dwadzieścia może wyglądać kusząco, ale na pewno nie da się zrealizować równolegle. Innymi słowy: zastanów się, co zrobisz, jeśli nie wyjdzie i kolejne propozycje porównuj z tym rozwiązaniem. Wtedy będziesz wiedział, co ci się opłaca...

Owszem, już czwarta rada/sugestia dla mnie była manipulacją, co zresztą na zajęciach powiedziałam. Ale cały problem polega na tym, żeby zamiast krzyczeć na wyrost o szatańskich korzeniach przyjrzeć się temu, co się dzieje, i wyłuskać to, co dobre...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N maja 02, 2010 20:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 09, 2009 14:43
Posty: 184
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
Tu macie podstawowe założenia NLP [KLIK] i sami oceńcie ich "szatańskość"


N maja 02, 2010 20:19
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
o redaktorze, mnie wystarczyło rzucić okiem w jedno miejsce, na stronie głównej zareklamowano kursy i szkolenia NLP w ten sposób: Nauczymy cię jak wpływać na Ludzi żeby robili to co TY chcesz !!!

To właśnie jest pogwałcenie kanonu kodeksu kościelnego, który wyraźnie zabrania dokonywać dziwnych praktyk po to by zapanować nad innym człowiekiem.
Nieraz zwracałem uwagę, by czytać i rozumieć to, co jest napisane w kodeksie o tzw. zakazie magii i okultyzmu, a nie dorabiać lub wymyślać na ten temat swoje teorie.

Jotka, a Ty przemyśl to co uważasz jak na razie o NLP. To zaiste, szatańskie cele programy. Szkoda by Ciebie tam wciągnęło. Jesteś bardzo spoko, dziewczyno.
Pozdrawiam :D

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


N maja 02, 2010 20:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 09, 2009 14:43
Posty: 184
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
Cytuj:
Nieraz zwracałem uwagę, by czytać i rozumieć to, co jest napisane w kodeksie o tzw. zakazie magii i okultyzmu


Tylko gdzie jest ten okultyzm i ta cała magia? Żeby zrobić, aby ludzie robili co chcesz nie trzeba stosować czarów tylko lingwistycznych tricków ;)


N maja 02, 2010 20:51
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
Okultyzm (dziwne praktyki) w NLP się sprytnie chowa, ukrywa, po to, by tym mocniej zadziałał efekt magii (lingwistyczny trick). To kwestia nazwy i umiejętnego - odpowiedniego ( zgodnego z intencją twórców kodeksu kanonicznego) przypisania treści do nazwy.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


N maja 02, 2010 21:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
No proszę - nawet nie wiedziałam, że to też jest NLP. Bardzo mądre zasady, jeśli je dobrze zrozumieć... no, może nie wszystkie ;-)

1. Mapa nie jest terenem. To bardzo fajne określenie, które pokazuje, że wszystko co widzimy, filtrujemy przez nasze doświadczenia czy pragnienia, uświadomione lub nie. Innymi słowy: zawsze mogę się mylić, postrzegając. Nawiasem mówiąc, dlatego nie mam prawa sądzić drugiego...

2. Dialog (przykładowy) z psychologiem, po długiej opowieści o dramatach:
- I co ja mam teraz zrobić?
- Nie wiem, co w tej sprawie pomoże... Za to wiem na pewno, co nie pomoże...
- Co???
- To, co Pan robił dotychczas.

Bardzo mądre, bo daje szansę wyjść z utartych kolein. Dodam jeszcze dwa zdania: Jeśli coś działa, rób tak dalej. Jeśli nie działa, nie rób tego więcej. Jeśli dodać korektę uwzględniającą dobro i sumienie, nie mam zastrzeżeń.

3. Owszem, zasadniczo lepiej mieć kilka możliwości niż jedną. Nie zawsze warto się w to pakować, bo stworzenie sobie każdej opcji wymaga wysiłku, ale to ja wybieram, czy stawiam wszystko na jedną kartę, czy nie. Są takie sytuacje, gdy wielość opcji przeszkadza. Ale rzadko...

4. Zgadzam się.

5. No - nie. Znaczenia komunikatu jest to, które chciałam przekazać. Komunikat, to to co zamierzam przekazać, nie to co wychodzi po przejściu przez głuchy telefon. Niemniej porozumienie wymaga takiego nadawania, żeby sygnał został jak najmniej zniekształcony. Przebicia się przez rozumienie drugiej strony i jej znaczenia nadawane słowom, gestom i sytuacjom. Mówienia w języku znaczeń drugiej strony.

W takim sformułowaniu, jak napisano, jest to pole dla manipulacji. Niedaleko od tego do stwierdzenia: mówię nie to, co uważam, tylko to co ktoś chce usłyszeć, bo to pozwala wywołać określone reakcje. Ale póki jest to szukanie takiego sposobu wyrazu mojego oryginalnego komunikatu tak, by został właściwie zrozumiany, nie mam zastrzeżeń.

Troszkę na tym polega chwilami ekumenizm ;-)

Może tylko jedno "ale". Komunikat przekazuję całą sobą. Jeśli słowa nie są zgodne z resztą, bardzo często skuteczniej przekazuje się "reszta". Doskonale odbierana przez otoczenie, choć nie zawsze niestety uświadamiana. Więc bywa tak, że treść komunikatu to to, co ktoś odebrał, albo jakaś wypadkowa, bo w końcu ten ktoś też filtruje przez siebie i może wykrzywić.

6. Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne - to jest samooszukiwanie się w celu poprawy samopoczucia ;-) Owszem, są porażki. Czasem nam się coś nie udaje. Zgoda, porażka jest informacją zwrotną i nowym otwarciem, niemniej ciągle pozostaje porażką :-)

W tym momencie nietrudno o samych zwycięzców, nie? Ale to metoda tego filozofa, co mówił że śmierć człowieka nie dotyczy, bo póki człowiek jest, nie ma śmierci, a jak jest śmierć, to nie ma człowieka. Nie przegrywam, bo przegraną nazywam innym słowem...

Jest w tym pewne dodatkowe niebezpieczeństwo. Chcę coś osiągnąć, walczę i nie przegrywam... Więc walczę dalej, bez końca, szukam różnych metod. Czy bez przegranej dojdę kiedyś do pytania, czy aby nie powinienem zmodyfikować celu? Czy nie będę jak Syzyf wpychający ten głaz różnymi technikami do końca świata, zamiast go spokojnie zostawić,przełykając przegraną, i pójść w inną stronę, choćby na piwo czy randkę?

Zupełnie na marginesie: jak w tym momencie postrzega się grzech, który w końcu jest jakąś porażką? Jak postrzega się winę?

7. Prawda. Ale w innym znaczeniu. W tym, że człowiek ZAWSZE dąży do dobra. Do tego, co postrzega jako dobre dla siebie. Gdyby tego nie postrzegał jako dobre, to by do tego nie dążył. To czysto chrześcijańska filozofia :-) Problem w tym, że postrzegane dobro nie ma nic wspólnego (a przynajmniej nie musi mieć) z normatywnym dobrem, z prawdziwym Dobrem.

"Nawet jeśli jest to coś wrednego, chamskiego i destrukcyjnego, to jest to w danym momencie najlepszy spośród dostępnych Ci wyborów." - poprawka. Nie najlepszy. Ten, który uważasz za najlepszy.

Albo inaczej. Zapytanie kogoś, kto tkwi po uszy w bagnie, jakie ma z tego korzyści, wcale nie jest takie głupie. Może się okazać, że ma troskę otoczenia, wygodę, tysiąc innych korzyści. Póki je będzie miał, albo przynajmniej sobie tego nie uświadomi, w życiu z bagna nie wyjdzie...

Jeśli ktoś pozna swoje potrzeby, może spróbować je zaspokoić inaczej. Póki ich nie zna, będzie zaspokajał tak, jak umie...

Takie patrzenie ukróca samobiczowanie za głupotę i faktycznie otwiera drogę do zmiany. Byle tylko nie ubić przy okazji żalu za popełnione faktycznie obiektywne zło. Nie wolno tego sprowadzić do podsumowania, że wszystko co robię jest dobre, bo wynika z pragnienia dobra, może być co najwyżej błędem...

8. NLP nie koncentruje się na docieraniu do przyczyn problemów, lecz na poszukiwaniu rozwiązań. Dobrze, ale nie wystarczy. Można przeskoczyć problem, ale warto zrozumieć przyczyny i je wyleczyć. Dopiero wtedy zmiana zachowań będzie trwała, nie tylko na zasadzie wyuczonego odruchu.

Inna rzecz, że zmiana zachowania w relacjach pozwala czasem na wyprostowanie relacji i zebranie zupełnie innych doświadczeń i reakcji zwrotnych. Innymi słowy: może wyleczyć przyczynę. Ale nie musi. A mechanizmy radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych bywają zawodne.

No, to tyle moich wątpliwości na pierwszy rzut oka :D

Kwiatku - dziękuję za troskę, ale wydaje mi się, że mam to dość dobrze przemyślane ;-) A, jeszcze jedno: tu nie ma żadnej magii. Zwykła psychologia...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N maja 02, 2010 21:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
Dodam jedno - podsumowując. Patrząc na to wszystko, nie poszłabym na trening NLP i odradziłabym to innym. Nie dlatego, że założenia są złe (wiele z nich można polecać), ale dlatego, że nie należy się nimi posługiwać odruchowo. Przynajmniej kilka wymaga kontroli rozumu i sumienia. świadomego wyboru dobra w danej sytuacji. A odruch to odruch...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N maja 02, 2010 22:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 02, 2009 19:55
Posty: 170
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
oredaktor napisał(a):
Gundam Freedom napisał(a):
Byłbym ostrożny z przypisywaniem miana "ojca NLP" komukolwiek z ludzi naszej epoki. Ten sam szajs, nowe opakowanie. Prawie jak z marksizmem.

Niech Jezus Chrystus będzie z Wami wszystkimi.


Czyli sugerujesz, że sam książę ciemnosci to stworzył w celu obalenia Kościoła?


Drogi oredaktorze, masz po części rację - w rzeczy samej uważam, że autorem tego, co aktualnie funkcjonuje w obrocie pod etykietą "Programowanie Neurolingwistyczne" jest sam Szatan lub conajmniej któryś z jego poruczników. To jest z resztą kwestia mocno drugorzędna, dajmy na ten przykład taką "Sztukę Wojenną" Sun Tzu - większość utrzymuje, że napisał ją właśnie niejaki Sun Tzu, ja natomiast twierdzę, że jest zbyt trafna, uniwersalna i skuteczna, by mógł napisać ją śmiertelny człowiek, dlatego przypisuję jej autorstwo Azazelowi . Ale może się mylę. Współcześni apostołowie NLP kapitalizują na starych patentach. Natomiast co do celu obalenia Kościoła - cóż - tutaj mamy do czynienia z nadinterpretacją, mój osobisty pogląd na to jest taki, iż Szatan raczej nie stawia sobie celów o charakterze instytucjonalnym. Jego celem zawsze było i jest sprawienie, by człowiek uwierzył w kłamstwo i przez to zginął. Chrystus postawił przed nami alternatywę. Albo wybieramy posłuszeństwo wobec Króla i żyjemy - albo służymy samym sobie i umieramy. Bytu bądź niebytu podmiotów o charakterze biurokratycznym bym w to nie mieszał.

kamdul napisał(a):
Mam problem z interpretacją, mianowicie Jezus mówił by umżeć jeszcze za życia. Gundam piszesz że do tego prowadzi też nlp i inne praktyki, sam spotkałem się przy tym w Krija jodze- manipulowac tak oddechem by go wkoncu zatrzymać co powoduje "śmierć". Wszystko zależy skąd się patrzy i nie wiem co myśleś, ale będąc po drugiej stronie mocy wszystko wydawało się być zgodne, a teraz jakaś niezgodność w analizie. Hmm może mi to ktoś jaśniej wyjaśnić. Sorki jesli przedstawiłem problem niewyraźnie.

Pozdrawiam w Panu


Drogi kolego kamdul,

Jezus Chrystus naucza [Ewangelia Św. Jana, rozdział 3, wers 5 - 7]:

[...]"Zaprawę, zaprawdę powiadam ci, jeśli się kto
nie narodzi z wody i z Ducha, nie może
wejść do Królestwa Bożego.
Co się narodziło z ciała, ciałem jest,
a co się narodziło z Ducha, duchem jest.
Nie dziw się, że ci powiedziałem:
Musicie się na nowo narodzić."


Jezus nakazał nam umrzeć dla świata - grzechu - ciała, co symbolizuje chrzest w wodzie, gdzie "stary człowiek" zostaje pogrzebany, a rodzi się nowy, z tym, że nie dla świata, ale dla Ducha.
Podobnie jak Jezus, który nie czynił nic z własnej inicjatywy, a jedynie podążał za wskazówką Ducha, którego otrzymał od Ojca, my sami musimy odseparować się od tego co jest ze świata, opróżnić siebie z cielesnych dążeń i zrobić miejsce dla Ducha Świętego.

Śmierć za życia o której mówiłem w kontekście NLP to proces całkowicie odwrotny, w którym jakikolwiek zaczątek Ducha zanika, rozkwita natomiast wszystko co cielesne - to gloryfikacja ciała, uczynienie z ciała doskonałego narzędzia do realizacji pragnień, które są z tego świata, czyli nic innego, jak śmierć dla Ducha.

Niech Jezus Chrystus będzie z Wami wszystkimi.


Pn maja 03, 2010 13:35
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz kwi 09, 2009 14:43
Posty: 184
Post Re: Współcześni szarlatani czyli kilka zdań o NLP
Cytuj:
dajmy na ten przykład taką "Sztukę Wojenną" Sun Tzu - większość utrzymuje, że napisał ją właśnie niejaki Sun Tzu, ja natomiast twierdzę, że jest zbyt trafna, uniwersalna i skuteczna, by mógł napisać ją śmiertelny człowiek, dlatego przypisuję jej autorstwo Azazelowi


Możesz udowodnić na swoim przykładzie jej skuteczność? Tzn. wygrałeś jakąś wojnę?

Polecam Ci trochę pokory wobec siebie samego i apeluję o zaprzestanie nazywania wszystkiego czego pojęcie dla Twojego rozumu jest aktualnie niemożliwe (czy to z braku wiedzy czy też bardziej chęci) tworami szatana.

Pozdrawiam ;)


Pn maja 03, 2010 14:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL