Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 2:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 W tym szaleństwie jest metoda. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post W tym szaleństwie jest metoda.
Cytuj:
Konie trojańskie Platformy
Norbert Maliszewski 16-04-2008, ostatnia aktualizacja 16-04-2008 00:48

Platforma skutecznie stosuje w polityce pięć znanych trików używanych w marketingu. Buduje silną, opartą na emocjach więź z Polakami. Dlatego jej pozycji zagrozić może tylko poważny kryzys – pisze psycholog społeczny

Ponad trzy czwarte Polaków twierdzi, że nie lubi oglądać reklam. Połowa, widząc reklamę, zmienia kanał telewizyjny. Największe zużycie wody w łazienkach odnotowuje się w trakcie przerw reklamowych. Analogicznie jest w przypadku wystąpień polityków, tylko dane są jeszcze bardziej druzgocące. A skoro przeciętni Kowalscy nie chcą oglądać polityków, to trzeba ich zmanipulować, aby im się wydawało, że nie trafia do nich komunikat polityczny. Trafnie ten problem rozwiązała Platforma Obywatelska, stosując marketing trojański.

Ów trik polega na mamieniu ludzi formą, opakowaniem, stylem, tak, aby nie zauważyli, kiedy ktoś wpływa na ich postawy. Jest to strategia skuteczna, zgodna z obecnym duchem czasów. W dobie bombardowania ludzi milionami komunikatów, człowiek coraz bardziej działa w sposób automatyczny, bez refleksji. Kieruje się sloganami, ogólnym wrażeniem, emocjami. Platforma unika więc dyskusji o meritum, obiecuje zaś apolityczny cud drugiej Irlandii, spokój i normalność.


+zobacz więcej

źródło: Rzeczpospolita


Autor zwięźle charakteryzuje strategie marketingowe Platformy Obywatelskiej:
- Segmentacji (każdemu coś miłego),
- Wglądu konsumenckiego (potrzeby Polaków),
- Polaryzacji (walki z potworem),
- Personalizacji (kumpel z podwórka),
- Pozorów (machania wydmuszką)
po to by stwierdzić, że jedyną szansą opozycji jest Kryzys.

Z jednym tylko nie mogę się zgodzić z autorem, że strategia "pozorowania aktywności i prowokowania społecznych debat" jest tylko zamiast faktycznych działań. Nie, ona służy również "przykryciu" tych faktycznych działań, które mają nie być widziane. Nie będę ich tu wymieniał, bo raczej pasują do tematu Aktualności, a tu tylko chcę zwrócić uwagę na metody manipulacji.

Metody, których każdy winien być świadomy, jeśli nie chce być tylko bezwolnym przedmiotem.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt kwi 18, 2008 0:53
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: W tym szaleństwie jest metoda.
Stanisław Adam napisał(a):
- Polaryzacji (walki z potworem),


Akurat pod tym względem to PiSowi, wzmocnionemu przez SO, LPR i Toruń, PO nawet do pięt nie dorasta.


Pt kwi 18, 2008 9:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post Re: W tym szaleństwie jest metoda.
SweetChild napisał(a):
Stanisław Adam napisał(a):
- Polaryzacji (walki z potworem),
Akurat pod tym względem to PiSowi, wzmocnionemu przez SO, LPR i Toruń, PO nawet do pięt nie dorasta.

Zastanawiałem się kto pierwszy nie zdzierży. I się nie pomyliłem. Na Sweeta zawsze można liczyć.:)
Ale do rzeczy.

Odnoszę wrażenie, że chyba nie do końca zrozumiałeś, że w artykule mowa jest o manipulacji umysłami i jej skuteczności, a nie faktach będących przedmiotem manipulacji. Czym innym bowiem jest porównanie "potworności" koalicji PiS-SO-LPR, obiektywne porównanie (o ile takie w ogóle jest możliwe) z "potwornością" koalicji PO-PSL(-SLD-PD-borówki), a czym innym porównanie medialnie wykreowanych obrazów "potworności" tych koalicji. Jako człowiek inteligentny, wierzę, rozróżniasz ten metodologiczny niuans i to co napisałeś musi być jakąś niezamierzoną niezręcznością.

Inaczej, musiłbym ze smutkiem przyjąć, że nawet tak rozsądnemu człowiekowi jak Sweet, nie udało się medialnemu praniu mózgu obronić.

Ale też, z drugiej strony, świadczyłoby to o trafności spostrzeżeń autora artykułu, Norberta Maliszewskiego, który "jest kierownikiem studiów podyplomowych „Psychologia reklamy” organizowanych przez Uniwersytet Warszawski i agencję reklamową Publicis; autorem książek o komunikacji społecznej, m.in. „Koń trojański w reklamie społecznej”"

:)

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt kwi 18, 2008 15:24
Zobacz profil WWW
Post 
Stanisławie...Ty zupełnie nie jesteś zmanipulowany, ani ciut ciut. :D :lol: ...jaki zatem widzisz sens dyskusji ze zmanipulowanymi tumanami?...czy nie szkoda Ci Twego bezcennego czasu i marnowanie geniuszu?


Pt kwi 18, 2008 21:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Alus napisał(a):
Stanisławie...Ty zupełnie nie jesteś zmanipulowany, ani ciut ciut. :D :lol: ...jaki zatem widzisz sens dyskusji ze zmanipulowanymi tumanami?...czy nie szkoda Ci Twego bezcennego czasu i marnowanie geniuszu?

Robisz za Sweeta? Ok.
Nie, nie szkoda ani czasu ani geniuszu. To działalność charytatywna. Całkiem bezinteresownie daję okazję do pośmiania się, np. Tobie.
Ale z czego tak naprawdę się cieszysz, to już sama powinnaś wiedzieć. :D

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt kwi 18, 2008 21:40
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: W tym szaleństwie jest metoda.
Stanisław Adam napisał(a):
Inaczej, musiłbym ze smutkiem przyjąć, że nawet tak rozsądnemu człowiekowi jak Sweet, nie udało się medialnemu praniu mózgu obronić.


Dzięki :)
Nie wiem, może pogubiłem się w tych niuansach, albo niedokładnie czytałem. Chodziło mi o to, że zarówno PiS jak i PO stosował/stosuje strategię polaryzacji, ale PiS robił to o wiele ostrzej (włącznie z "posiłkowaniem się" ZOMO). Natomiast czy skuteczniej to faktycznie trudno mi powiedzieć.

Zgadzam się też, że praktycznie nie jestem w stanie zmierzyć obiektywnego poziomu potworności, dlatego odnoszę się do tego, co podają media. Po prostu przyjmuję, że wypadkowa z kilku źródeł dąży asymptotycznie do poziomu obiektywnego. O ile oczywiście źródła te nie działają w porozumieniu i nie mają za cel samodzielnej manipulacji, a są jedynie narzędziem manipulacji (kampanii) wykorzystywanym przez polityków.


Pt kwi 18, 2008 22:30
Zobacz profil
Post 
Ja wiem z czego się śmieję...i wiem z czego Ty napewno nie będziesz się śmiał :D - "to co działo się w spółkach Skarbu Państwa za rządów PiS było:
- "jeśli nie gorsze, to takie samo jak za SLD"
http://wiadomosci.onet.pl/1733249,11,item.html
A to mój wkład w akcję charytatywną - bezinteresowny.


So kwi 19, 2008 8:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Alus: Temat brzmi: metody ogłupiania stosowane przez PR-owców PO.
Bądź uprzejma nie śmiecić.

Alus, załóż temat "Moja walka z potworem o imieniu PiS" i tam może, jak będę miał chęć, podyskutujemy o twoich fobiach.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


So kwi 19, 2008 10:47
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 13:57
Posty: 49
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
Alus: Temat brzmi: metody ogłupiania stosowane przez PR-owców PO.


Male sprostowanie, Stanislawie. Temat brzmi:"W tym szlaenstwie jest metoda" :biggrin:

_________________
Nie mozna nie robic niczego tylko dlatego, ze nie mozna zrobic wszystkiego.


So kwi 19, 2008 11:35
Zobacz profil
Post 
Dzięki nadzieja88 :)

Moje fobie Stanisławie nie sięgają tak daleko, aby wyrażać podobnie odniesienia w stosunku do kogokolwiek:
- "ateiści ducha nie mają"
- "skoro nie ma ducha w ateiście (czyt. bez-bożniku)"
Cytaty pochodzą z tematu "Rozwój duchowy ateisty"....autor? - jak wyraźnie widać pozbawiony fobii do kogokolwiek, a zwłaszcza do PO i D. Tuska.

Metody ogłupiana stosowane przez PiS jak to ukazuje p. Marcinkiewicz, były "jeśli nie gorsze, to takie same jak za SLD...i PO" :D


So kwi 19, 2008 11:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Yes, yes, yes.
Ważne by być blisko koryta. Pardon, mieć możliwość poświęcania się dla dobra ojczyzny.
Tyle warte są opinie Marcinkiewicza.
Tyle, ile jego stałe POglądy.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


So kwi 19, 2008 14:03
Zobacz profil WWW
Post 
Odpadł biedaczysko od PiSu i jest już g...o wart (czyt. bez-bożnik) :D :lol:


So kwi 19, 2008 14:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
nadzieja88 napisał(a):
Stanisław Adam napisał(a):
Alus: Temat brzmi: metody ogłupiania stosowane przez PR-owców PO.
Male sprostowanie, Stanislawie. Temat brzmi:"W tym szlaenstwie jest metoda" :biggrin:

Beznadziejnie czytasz Nadziejo. To jest przecież tytuł tematu. Natomiast sam temat dotyczy ogłupiania. Tytuł syntetycznie wskazuje że w medialnym szaleństwie jest tylko pozorny chaos. Że jest to precyzyjne, metodyczne urabianie zawartości puszek mózgowych, przerabianie komórek na (cyt. za Alus) "g...o".

Alus napisał(a):
Moje fobie Stanisławie nie sięgają tak daleko, aby wyrażać podobnie odniesienia w stosunku do kogokolwiek:
- "ateiści ducha nie mają"
- "skoro nie ma ducha w ateiście (czyt. bez-bożniku)"
Cytaty pochodzą z tematu "Rozwój duchowy ateisty"....autor? - jak wyraźnie widać pozbawiony fobii do kogokolwiek, a zwłaszcza do PO i D. Tuska.

Jeśli masz problemy z rozumieniem pisanego słowa, to ja już nic na to nie poradzę.
Możesz ewentualnie, w temacie z którego wycięłaś te cytaty - grzecznie, kulturalnie zapytać, a ja w miarę wolnego czasu objaśnię je ci - w kontekście wypowiedzi do której się moja wypowiedź odnosiła.

Alus napisał(a):
Odpadł biedaczysko od PiSu i jest już g...o wart (czyt. bez-bożnik) :D :lol:

Oprócz tematu "Mein Kampf gegen PiS", załóż jeszcze Alus temat: "Meine Schadenfreude".

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


So kwi 19, 2008 17:41
Zobacz profil WWW
Post 
Stanisławie - sięgnąłeś jak przystało w Twoim stylu, do argumenacji o stanie mojego rozumu i zdolności pojmowania :D
I nie musisz mi tłumaczyć, skąd wynika Twój wniosek, że ateista pozbawiny jest ducha...
- "tchnął w jego nozdrza tchnienie życia (Rdz 2,7).
- "duch jej powrócił i zaraz wstała" (Łk 8,55),
- "duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe" (Mt 28,41).
Duch - oznacza życie.
Chyba, że miałeś na myśli martwych ateistów lub Ducha Świętego....a to juz inne zagadniene.


So kwi 19, 2008 20:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Alus napisał(a):
Stanisławie - sięgnąłeś jak przystało w Twoim stylu, do argumenacji o stanie mojego rozumu i zdolności pojmowania :D

Ale nie bez powodu:
- cytujesz wyrwane z kontekstu fragmenty,
- cytujesz nie w temacie,
- uparcie zaśmiecasz temat kolejnym wpisem nie na temat.

Zauważ jednak, że do stanu twojego rozumu sięgnąłem bardzo delikatnie. Bardzo delikatnie. Choć wypadałoby mniej.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


So kwi 19, 2008 23:59
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL