Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 "Polski kult Jana Pawła II to pogaństwo" 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 21:55
Posty: 409
Post "Polski kult Jana Pawła II to pogaństwo"
http://www.pardon.pl/artykul/6656/polsk ... _poganstwo

Jak się do tego odnosicie? Przesada? A może prof. Romanowski ma rację i przesada jest właśnie w natężeniu tego kultu?

_________________
I recognise...
Myself in every stranger's eyes


Śr paź 29, 2008 13:40
Zobacz profil
Post 
"Za to z cała pewnością słuszna jest uwaga Romanowskiego dotycząca kompletnego wśród Polaków braku refleksji na temat nauk Jana Pawła II. Zamiast studiowania intelektualnego dziedzictwa zmarłego papieża wolimy wydawać pieniądze na jego kolejne rzeźbione podobizny"

zgadzam sie.


niedawno w TV widziałem program o gościu który zajmował sie tylko robieniem i sprzedażą pomników, nic z złego w tym nie widział .


Śr paź 29, 2008 14:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Jak dla mnie, to te pomniki są niepotrzebne. I też bym wolała, żeby skupić się na nauczaniu. Ale też mi specjalnie nie przeszkadzają, no chyba że faktycznie rozbijają założenie architektoniczne...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr paź 29, 2008 14:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
1. Jak już pisałem, oddziaływanie osobiste Jana Pawła II nie jest mniej ważne, a może nawet ważniejsze od jego nauczania, które dla szerokich mas może być ciężkie do zrozumienia;
2. O tym, czy to jest " pogaństwo " czy nie można byłoby z taką stanowczością mówić tylko wtedy, gdyby przeanalizowano stosunek osobisty każdego człowieka do tego rodzaju działań. Jak rozumiem, prof. Romanowski takie badania przeprowadził - chylę czoła.
3. To, że nam się coś ( pomniki Jana Pawła II ) nie podoba ( i może ma prawo, sam widziałem kilka okropnych ) nie znaczy, że powinnismy rzucać takie oskarżenia.


Cz paź 30, 2008 10:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post Re: "Polski kult Jana Pawła II to pogaństwo"
zszywacz napisał(a):
Jak się do tego odnosicie?

Ano tak, że nie podoba mi się to jak niektórzy katolicy wycierają sobie usta słowem "pogaństwo" w stosunku do głupich wymysłów w swoich braci w wierze. Zarówno stawianie okazałych budowli, wielkich ołtarzy jak i pomników ludzi wiodących święte życie jest domeną katolików, więc niech sobie katolicy piszą o błędnym pojmowaniu ich własnej wiary a nie o pogaństwie.
Używanie tego słowa w ten sposób to żenujące deprecjonowanie innych religii za pomocą głupich pomysłów swoich współwyznawców.


Cz paź 30, 2008 11:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Jakakolwiek forma KULTU papieża czy kogokolwiek to pomyłka.

Można uznawać czyjąś świętość, zasługi dla Kościoła, doceniać i propagować nauczanie - ale czcić należy tylko Boga.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So lis 01, 2008 9:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
ToMu napisał(a):
Można uznawać czyjąś świętość, zasługi dla Kościoła, doceniać i propagować nauczanie - ale czcić należy tylko Boga.

A "czcij ojca swego i matkę swoją"? Są różne rodzaje czci, nie ma sensu wszystkich mieszać i pisać tak jak Ty napisałeś.


So lis 01, 2008 10:25
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz paź 02, 2008 11:06
Posty: 561
Post 
Cytuj:
Ano tak, że nie podoba mi się to jak niektórzy katolicy wycierają sobie usta słowem "pogaństwo" w stosunku do głupich wymysłów w swoich braci w wierze. Zarówno stawianie okazałych budowli, wielkich ołtarzy jak i pomników ludzi wiodących święte życie jest domeną katolików, więc niech sobie katolicy piszą o błędnym pojmowaniu ich własnej wiary a nie o pogaństwie.
Używanie tego słowa w ten sposób to żenujące deprecjonowanie innych religii za pomocą głupich pomysłów swoich współwyznawców.


Przepraszam, że tak powiem, ale głupia to jest Twoja wypowiedź . Mam nadzieję, że wywodzi sie ona z braku wiedzy, a nie uwarunkowań życiowych :).
Wielkie budowle i pomniki to zaszłośc typowo pogańska, niestety przejęta przez chrześcijan. To starożytni stawiali ogromne budowle i ogromne pomniki swoim bogom i bohaterom. Wystarczy spojrzeć na starożytnych Egipcjan, Greków czy Rzymian. Stąd ten kult odziedziczony przez chrześcijan i karykaturalnie wykrzywiony przez Polaków w stosunku do JPII.
To praktyki o podłożu pogańskim, a twoje ostatnie zdanie jest zupełnie niezrozumiałe w tej kwestii.
Strzelasz ostatnim zdaniem w płot, bo sensu ono nie ma żadnego.


So lis 01, 2008 20:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Ma, bo używanie określenie "pogańskie" jako synonimu "złe" jest dość częste.
Wielkie budowle i pomniki to nie jest zaszłość typowo pogańska. Tacy przykładowo słowianie albo celtowie nie tworzyli tego typu monumentów. Jak Grekowie, Rzymianie i Egipcjanie byli na etapie prymitywnych plemion to też takich obiektów nie stawiali.
Chrześcijanie na początku nie stawiali tego typu budowli, bo byli małą grupką wyznaniową, która dodatkowo z początku musiała działać potajemnie. Tak samo buddyści w Polsce nie budują wielkich świątyń ani pomników na miarę tych z Tajlandii lub Japonii, ponieważ jest ich bardzo niewielu w naszym kraju.
Gdy społeczność się rozwija, zaczyna produkować coraz bardziej okazałe i wysublimowane dzieła, w tym architektoniczne oraz rzeźbiarskie.


So lis 01, 2008 20:55
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz paź 02, 2008 11:06
Posty: 561
Post 
Cytuj:
bo używanie określenie "pogańskie" jako synonimu "złe" jest dość częste.


Masz rację! Ten synonim jest prawdziwy, gdyś wszystko co odsuwa człowieka od Jedynego Boga jest złem i tutaj dyskusji żadnej nie ma. Co więcej! Dotyczy to każdej monoteistycznej religii.
Ja jako chrześcijanin, kieruję się Biblią i przede wszystkim Ewangelią, ale nie uważam Żydów lub Muzułmanów za pogan ( buddyzmu nie znam). Jednak drażnią mnie te (przepraszam za kreślenie) karykatury JPII w postaci pomników w każdym prawie mieście. To śmieszny katolicyzm skierowany na populizm poprzez pogańskie gesty.


So lis 01, 2008 21:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Zencognito napisał(a):
ToMu napisał(a):
Można uznawać czyjąś świętość, zasługi dla Kościoła, doceniać i propagować nauczanie - ale czcić należy tylko Boga.

A "czcij ojca swego i matkę swoją"? Są różne rodzaje czci, nie ma sensu wszystkich mieszać i pisać tak jak Ty napisałeś.

Cześć wobec rodziców a kult Boga to zupełnie różne rzeczy.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N lis 02, 2008 10:13
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Owszem, mogę się zgodzić, iż w Polsce jak już tu kiedyś pisałem "tak głóśno Papieżowi JP II ludzie klaskają, że nie słyszą zupełnie tego co On mówi". I dokładnie z takich samych przesłanek, może pochodzić owa nadmierna ekspozycja owych pomników.

Proszę wszak zauważyć, że jeszcze za życia JP II często mówił i ganił za stawianie mu jeszcze za życia pomników. Raczej "wydajcie te pieniądze na stawianie innych, bardziej potrzebnych ludziom budowli" Chodziło mu, o żywe pomniki, jak hospicja, czy domy samotnej matki ect.

Tak czy inaczej i kto chce słuchać nauczania JP II to wie o czym mowa, i nie stawia się na cokołach, dokładnie tak samo zachowywał się Papież. Jeśli ktokolwiek z Was go w życiu osobiście spotkał, to ma wyjątkowe szczęście i wie o czym mowię.

Dokładnie takie same wrażenie na mnie wywarł o. Roger z Taize - to są wielkie postacie, które nie potrzebują żadnych pomników.[/list]

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Wt lis 04, 2008 17:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL