Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 0:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Maryja w Koranie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Maryja w Koranie
Moim zdaniem ciekawy artykuł księdza Ryszarda Kempiaka o tym, jak w Islamie (Koranie) spojrzenie na Maryję jest bliskie katolickiemu (mimo ogromnej przepaści dzielącej Islam od Chrześcijaństwa)
http://www.zanim.franciszkanie.pl/archiwum/03(05)2003/pdf/maryja.pdf
(trzeba przekopiować cały link)

_________________
Piotr Milewski


Śr gru 10, 2008 21:33
Zobacz profil WWW
Post 
Jeśli dla kogoś Matka Boga i Matka Proroka to bliskie sobie tytuły...

żal...

Bo według mnie dzieli je wszechświat... :?


Śr gru 10, 2008 22:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 7:41
Posty: 378
Post 
I w Koranie jest walnięta gafa jeśli chodzi o Maryję, chyba jest tam siostrą Aarona (ale mogę się mylić)


Śr gru 10, 2008 23:00
Zobacz profil
Post 
Tak, jest tam coś takiego...

W praktyce w islamie szyickim czci się Fatimę, córkę Mahometa- są np. amulety nazywane "rączką Fatimy" popularne w krajach arabskich...
Natomiast w sunnizmie prym wiedzie Aisha bint Abu Bakr-"matka wierzących"- żona Mahometa i przekazicielka sporej części Sunny...

Zabawnym też jest jak często Maryję przedstawia sie w niqabie... :? postaram sie poszukać...


Śr gru 10, 2008 23:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Teresse napisał(a):
Jeśli dla kogoś Matka Boga i Matka Proroka to bliskie sobie tytuły...

żal...

Bo według mnie dzieli je wszechświat... :?


Chodziło mi o aspekt bycia nieskalaną i bezgrzeszną podobny do tego w katolicyzmie. Nie doprecyzowałem o co mi chodzi z tą bliskością - moja wina.

Bo naturalnie Matka Boga a Matka Proroka to niebo a ziemia...

_________________
Piotr Milewski


Cz gru 11, 2008 1:10
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Tak jak myślałem, od razu muszą odzywać się ci, którzy będą podkreślać wszelkie możliwe różnice - byle tylko się nie porozumieć, byle tylko jątrzyć i dzielić. Nie rozumiem tego, zwyczajnie, po ludzku nie rozumiem. Dzięki Jumik za artykuł.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz gru 11, 2008 12:25
Zobacz profil
Post 
Bo niektórzy nie są w stanie czytać ze zrozumieniem. Jumik wyraźnie napisał: "spojrzenie na Maryję" a nie np "postać Maryi".

Poza tym zadzwiające u Teresse jako tak Wielkiej I Gorliwej Katoliczki jest to, z jaką łatwością krytykuje poglądy osób duchownych, wobec których apeluje o szacunek i uszanowanie ich mądrości:
Cytuj:
Jeśli dla kogoś Matka Boga i Matka Proroka to bliskie sobie tytuły...

żal...


Czyżby w swoim owczym pędzie do krytyki i przeświadczeniu o własnej nieomylności odnośnie oceny innych religii i kultur zatraciła się, niemal jak Ci biskupi i księża, którzy w czasie wojen husyckich kazali żywcem palić czeskie matki z dziećmi?


Crosis


Cz gru 11, 2008 15:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
Mikolaj9 napisał(a):
I w Koranie jest walnięta gafa jeśli chodzi o Maryję, chyba jest tam siostrą Aarona (ale mogę się mylić)

Tak się składa, że siostra Aarona miała na imię Maria i sama była prorokinią :-) Jej reinkarnacją miała być matka Jezusa.
W islamie mówi się o czterech niezrównanych kobietach: Fatimie Az-Zahra, ukochanej córce Mahometa; Chadidży bint Chuwajlid, jego pierwszej żonie; Aiszy, jego najmłodszej żonie i działaczce politycznej; oraz Marii. ich postaci pokazują jaka winna być kobieta muzłumańska. Podobnie jest przecież z Marią u katolików...

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Cz gru 11, 2008 17:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 7:41
Posty: 378
Post 
Cytuj:
Jej reinkarnacją miała być matka Jezusa.


To co, w tych religiach jest reinkarnacja? :o


Cz gru 11, 2008 19:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
Mikolaj9 napisał(a):
Cytuj:
Jej reinkarnacją miała być matka Jezusa.


To co, w tych religiach jest reinkarnacja? :o

Tak, nurty mistyczne islamu wyznają wiarę w reinkarnację.

Umarłem jako minerał i stałem się rośliną,
Umarłem jako roślina i stałem się zwierzęciem,
Umarłem jako zwierzę i byłem człowiekiem,
Czegóż mam się obawiać?
Cóż straciłem umierając?
(Jalalu 'D-Din Rumi)

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Cz gru 11, 2008 19:18
Zobacz profil
Post 
Maria o której mowa Rojzo- to Maria Koptyjka niewolnica żony Mahometa Hafsy, która urodziła Mahometowi syna Ibrahima (jednakże są wątpliwości czy był on naprawdę synem proroka, w każdym razie umarł jako dziecko)...

Lepsza PRAWDA, niż rzekoma "jedność "zbudowana na kłamstwach lub ignorancji :-(


Cz gru 11, 2008 19:38
Post 
Rojza Genendel napisał(a):
W islamie mówi się o czterech niezrównanych kobietach:

Ale w Koranie pada imię tylko jedynej kobiety - Maryi Matki Jezusa
http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/new ... a&id=24752


Pt gru 12, 2008 10:06
Post 
sura An-Nadżm

19 Czy widzieliście AI-Lat i Al-Uzza,

20 i Manat - tę trzecią?

21 Czyż wy możecie mieć mężczyzn, a On jedynie kobiety?

22 byłoby to podziałem niegodziwym.


...........................................

ta triada to córki Allaha, które Mahomet przejściowo uznał- po ten jednak wyrecytował ten ayat:

21 Czyż wy możecie mieć mężczyzn, a On jedynie kobiety?

22 byłoby to podziałem niegodziwym.


to znaczy, że Allahowi nie wypada mieć córek, podczas gdy ludzie maja synów ( i to z nich są dumni)

.......................................................................................................

Tak wiec albo nie uznamy tych imion za imiona kobiet- tylko nazwy bogiń...albo - o co podejrzewam chodziło autorowi- możemy powiedzieć, że Maryja jest jedyną kobietą, od której imienia jest nazwana sura...


N gru 14, 2008 16:41
Post 
Teresse - nie jestem znawczynią Islamu, Koranu - ale z tego co gdzie niegdzie wyczytałam te 3 imiona to imiona bogiń pogańskich, kult których Islam odrzuca.
Do nich odnosi się 23, 24, 25 sura, której nie zacytowałaś
http://www.e-islam.pl/portal/index.php? ... &Itemid=86
Maryji tyczy sura 19 - Mirjam.


N gru 14, 2008 18:30
Post 
Owszem...nie mówię, że islam je czci...zacytowałam tylko, aby pokazać, że inne imiona żeńskie występują w Koranie...

Zaś z Lat, Uzzą i Manat jest związana historia z tzw. szatańskich wersetów- tzn. Mahomet je uznał (rzekomo zmylony przez Szatana) potem zaś sie z tego wycofał...


N gru 14, 2008 19:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL