Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 0:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Boga raczej nie ma 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 03, 2006 17:17
Posty: 1479
Post 
Johnny99 napisał(a):
A o jakie konkretnie względy prawne miałoby chodzić ?


"Dlaczego jednak Boga nie ma tylko „prawdopodobnie”? Na to nieustannie powracające pytanie – ateistów to słowo oburza, innych raczej ciekawi – Ariane Sherine odpowiada, że zadecydowały względy prozaiczne: przepisy dotyczące reklamy, zakazujące zamieszczania stwierdzeń, które mogą kogoś urazić. Zresztą, dodaje Sherine, tak sformułowane hasło jest bardziej precyzyjne, bo choć nie ma naukowego dowodu na istnienie Boga, równie trudno dowieść, że Boga nie ma. "

A żebyś nie psioczył przychylne Ci źródło :>

http://prasa.wiara.pl/wydruk.php?grupa= ... 1157566606

_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett


Pn sty 19, 2009 23:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
No ale jeżeli tu miałoby chodzić o coś w rodzaju obrazy uczuć religijnych, to ja nie widzę większej różnicy między stwierdzeniami: " Boga nie ma " i " Boga prawdopodobnie nie ma ", a nawet dopatrywać by się można było większego ładunku obrazoburczego w drugim, bo nadaje całej sprawie ton ironiczny, jakby kwestia Boga w ogóle nie była niczym poważnym.

Co do precyzyjności - wolne żarty, przecież w tej kampanii nie chodziło o to, żebyśmy się wspólnie zastanowili czy Bóg jest, tylko o to, by przekonać ludzi, że Boga nie ma, więc nie ma co zawracać sobie Nim głowy.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 20, 2009 13:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Crosis - krótko, bo nie na temat ;-)

1. "Gorszy" w porównaniu ze swoim stanem poprzednim, nie w porównaniu z jakimkolwiek innym człowiekiem

2. Faktycznie nie uważam niewierzących za gorszych niż katolików czy chrześcijan. Takie porównywanie nie ma sensu. Tak w ogóle.

3. Podałam w skrócie definicję zgorszenia, bo to słowo bywa rozumiane jako święte oburzenie otoczenia, a znaczy kompletnie co innego. Z punktu widzenia wiary z człowiekiem, który ją traci, stało się coś złego. Utracił dobro, które uważam za najistotniejsze, a jego stosunek do Boga stał się gorszy.

Nie miałam cienia zamiaru, by stawiać go na szali wagi z kimkolwiek innym.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt sty 20, 2009 14:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Cytuj:
Ariane Sherine odpowiada, że zadecydowały względy prozaiczne: przepisy dotyczące reklamy, zakazujące zamieszczania stwierdzeń, które mogą kogoś urazić. Zresztą, dodaje Sherine, tak sformułowane hasło jest bardziej precyzyjne, bo choć nie ma naukowego dowodu na istnienie Boga, równie trudno dowieść, że Boga nie ma.


o żesz... czy to znaczy, że jako chcrzescijanie niedługo bedziemy pisac " Bóg prawdopodobnie jest" żeby nie urazić uczuć ateistów ? :o

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Wt sty 20, 2009 14:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 03, 2006 17:17
Posty: 1479
Post 
Samo pojęcie wiary ma w sobie ten element, więc nic takiego nie powinno mieć miejsca.

Johnny, ta kampania miała na celu pobudzić ludzi do refleksji, a nie od razu przekonywać, że Boga nie ma.

_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett


Wt sty 20, 2009 14:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Własnie, dobry_dziekan, a owocem tej refleksji paradoksalnie może być nawet uwierzenie w Boga, a nie nagła utrata wiary.

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Wt sty 20, 2009 14:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 03, 2006 17:17
Posty: 1479
Post 
Według mnie oba wyjścia są dobre, bo ważne jest by skłonić osoby "letnie" do przemyślenia swojego światopoglądu.
Osoba ma być szczera co do siebie, czy w tę czy w inną stronę :>

_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett


Wt sty 20, 2009 19:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Cytuj:
Osoba ma być szczera co do siebie, czy w tę czy w inną stronę :>


I tu jeszcze raz, dziekanie, się z Tobą zgodzę, bo nawet jesli ktoś już jest chrześcijaninem, to nieraz daleko mu do prawdy, czasem trudno być szczerym nawet wobec siebie, a już na pewno przed Bogiem wypadałoby stanąć w całej prawdzie na swój temat, bo jak wierzymy Jego nie da się oszukac, a często przedstawiamy się Mu w nieco lepszym świetle, koloryzujemy co nieco, żeby że tak powiem lepiej przed Nim wypaść. Nie miejmy w takim razie Pana Boga za głupca. Jeśli jakoś tam wierzymy, ale wiemy, że nasza wiara jest słaba, a miłość niemal żadna, to lepiej powiedzieć Boże chciałbym Cię kochac, ale czuję, że jeszcze tego nie potrafię, chciałbym wierzyć w Ciebie, ale czesciej wątpię niż wierzę... Pomoz mi. Taka modlitwa jest prawdą, może nie taką, jakiej byśmy pragnęli, ale zawsze jednak prawdą i to wg mnie wskazuje na szacunek dla Boga, jesli już w Niego (jakoś tam) wierzymy.

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Wt sty 20, 2009 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Johnny, ta kampania miała na celu pobudzić ludzi do refleksji, a nie od razu przekonywać, że Boga nie ma.


Naprawdę, szczerze wątpię w tak szlachetne intencje. Raczej chodziło o to samo, o co Dawkinsowi ( gorącemu zwolennikowi akcji, który wspomógł ją nawet finansowo ) w Bogu Urojonym: " chciałbym, by każdy wierzący po przeczytaniu tej książki stał się ateistą ".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sty 21, 2009 9:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 03, 2006 17:17
Posty: 1479
Post 
Johnny.
Obejrzałem jeszcze raz reportaż o tym, co prawda po angielsku.

http://www.wykop.pl/ramka/129450/boga-p ... autobusach

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to ta kobieta rozpoczęła tą akcję po zobaczeniu podobnej reklamy. Slogan głosił, że bezbożnicy całą wieczność spędzą w piekle.
Cóż...

_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett


Śr sty 21, 2009 11:42
Zobacz profil WWW
Post 
Ateiści, ateiści...
Hm... Są realistami! Aby być prawdziwym realistą, trzeba być ateistą! Nutka romantyzmu to już co innego ;)

"boga prawdopodobnie nie ma..." buehehehehe... to nie jest niemożność udowodnienia tezy: "boga nie ma", to tylko jej zironizowanie. Sarkazm wycelowany w chrześcijan :)
To taka kwestia mówiona jakby matka do dziecka- z przymrużeniem oka ;)

I słuszna. Romantycy, żadnego boga prawdopodobnie nie ma ;)
Cieszcie się życiem i trzymajcie się zasad moralnych. Kształćcie się, by szukać sensu tego życia. Poznawajcie- nauką, praktyką. A nie marzcie, dumajcie... :-D


N lut 15, 2009 21:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL