Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 O demonologii Starego Testamentu 
Autor Wiadomość
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Iago napisał(a):
Ech, mimo wszystko wolałbym usłyszeć odpowiedź na moje pytanie, która, dla odmiany, nie jest obskurantyzmem intelektualnym...

Nie musze wchodzić do reaktora atomowego by poznawać zagadnienia promieniowania. Gdybyś uważał w szkole podstawowej to może byś to wiedział.


No wlasnie, moze o demonologi powinenes tez wiedziec z podstawowki? :-) :-)


Cz lis 02, 2017 19:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Gdybyś trochę rzadziej wagarował/spał na zajęciach to może wiedziałbyś, że demonologia nie jest zagadnieniem wchodzącym w skład przedmiotów wykładanych w szkole podstawowej tudzież liceum. ;)


Cz lis 02, 2017 19:35
Zobacz profil
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Iago napisał(a):
Gdybyś trochę rzadziej wagarował/spał na zajęciach to może wiedziałbyś, że demonologia nie jest zagadnieniem wchodzącym w skład przedmiotów wykładanych w szkole podstawowej tudzież liceum. ;)


Wiec jak chcialbys to zagadnienie poznawac nie znajac ani skutkow bezposrednich ani ubocznych, ani sposobu ochrony samego siebie i otoczenia?
To bedzie to samo co studiowanie promieniowania bez skafandra ochronnego w reaktorze atomowym.
To ze nauka poznala promieniowanie i wielu przyplacilo to zyciem, to sie mozesz jedynie cieszyc, ale ci co poznali demonologie, albo nie przezyli w zdrowiu psychicznym, albo w ogole, a ci co mieli za wczasu ochrone osobista przezyli, ale nie chca sie tym dzielic.


Cz lis 02, 2017 19:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
sameone1 napisał(a):
Wiec jak chcialbys to zagadnienie poznawac nie znajac ani skutkow bezposrednich ani ubocznych, ani sposobu ochrony samego siebie i otoczenia?
To bedzie to samo co studiowanie promieniowania bez skafandra ochronnego w reaktorze atomowym.


Bzdura. Najpierw musiałbyś udowodnić, że samo studiowanie zagadnienia, np. po przez lekturę podręczników akademickich na ten temat (na przykład: http://www.oxfordhandbooks.com/view/10.1093/oxfordhb/9780199578160.001.0001/oxfordhb-9780199578160) jest analogicznie niebezpieczne co "studiowanie promieniowania bez skafandra ochronnego w reaktorze atomowym".
Na chwilę obecną chcesz budować "argumentację" na karbie obskurnego przykładziku, którego przełożenia na dyskutowany temat nijak nie wykazałeś...


Cz lis 02, 2017 19:58
Zobacz profil
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Iago napisał(a):
sameone1 napisał(a):
Wiec jak chcialbys to zagadnienie poznawac nie znajac ani skutkow bezposrednich ani ubocznych, ani sposobu ochrony samego siebie i otoczenia?
To bedzie to samo co studiowanie promieniowania bez skafandra ochronnego w reaktorze atomowym.


Bzdura. Najpierw musiałbyś udowodnić, że samo studiowanie zagadnienia, np. po przez lekturę podręczników akademickich na ten temat (na przykład: http://www.oxfordhandbooks.com/view/10.1093/oxfordhb/9780199578160.001.0001/oxfordhb-9780199578160) jest analogicznie niebezpieczne co "studiowanie promieniowania bez skafandra ochronnego w reaktorze atomowym".
Na chwilę obecną chcesz budować "argumentację" na karbie obskurnego przykładziku, którego przełożenia na dyskutowany temat nijak nie wykazałeś...


Ok. niech ci bedzie ze nic nie wykazalem i poznawaj sobie ile chcesz, przeciez nikt ci nie zabrania i nie zabroni, zwlaszcza jak masz podreczniki akademickie. :-)


Pt lis 03, 2017 0:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Zrób forum przysługę – jeżeli przedstawianie merytorycznej argumentacji własnych twierdzeń przerasta Twoje możliwości, to przynajmniej nie marnuj czasu innych pustymi wynurzeniami i nie zaśmiecaj wątków tematycznych swoją radosną twórczością. ;)


Pt lis 03, 2017 0:53
Zobacz profil
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Masz to jak w banku. :-)


Pt lis 03, 2017 1:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Cytuj:
Czy można być jednocześnie katolikiem wiernym nauce KRK i "poznawać zagadnienie demonologii"?

Można. Chrześcijaństwo czy katolicyzm nie zabraniają nikomu zdobywać wiedzy na żaden temat. Pod warunkiem, że mówimy o poznawaniu intelektualnym, nie doświadczalnym, oczywiście. Przy tym drugim byłoby nieco trudno zachować wierność Bogu.

Dlaczego nie warto? Bo to niczego nie wnosi. Ani do mojego życia, ani do czyjegokolwiek innego. W niczym nie pomaga, niczego nie buduje. Gdybym miała wyjechać na misje, zapewne warto byłoby coś wiedzieć o wierzeniach w kraju, do którego jadę. Także w kwestii demonów, jeśli taki element tam występuje. Ale tu nie mówimy o judaizmie, tylko jakimś jego wycinku. Nie o Bogu, tylko o demonach. Szczegół bez znaczenia.

Inną kwestią jest pytanie, po co mi to właściwie? Co mnie fascynuje w demonach? Tu może być pewien problem w kontekście własnej wiary. Ale to nie mnie oceniać...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lis 08, 2017 11:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
jo_tka napisał(a):
Dlaczego nie warto? Bo to niczego nie wnosi. Ani do mojego życia, ani do czyjegokolwiek innego.


Ech, znów to autorytarne wyznaczanie utylitarnych kryteriów dobierania sobie hobby i zainteresowań...
Rozumiem że analogicznie nie warto studiować, chociażby, architektury asyryjskiej? Wszak co więcej "wnosi ona do mojego albo czyjegokolwiek innego życia" niż wiedza o asyryjskiej demonologii?

jo_tka napisał(a):
W niczym nie pomaga, niczego nie buduje.


Buduje chociażby zasób wiedzy pozwalający lepiej poznać inną kulturę. Ale wszak już orzeczono powyżej że nikomu to do życia nie potrzebne "bo tak" - no chyba że jedzie na misję. :D

jo_tka napisał(a):
Szczegół bez znaczenia
.

Natomiast moim zdaniem wiedza o "panteonie zła" danej cywilizacji, w kontekście jej antropologicznego poznania, jest równie wartościowa co wiedza o "panteonie dobra".


Śr lis 08, 2017 11:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
TylkoJa napisał(a):

medieval_man napisał(a):
Autor trochę bezzasadnie próbuje budować demonologię na podstawie nazw nadawanych w Biblii Starego Testamentu złym duchom (upadłym aniołom).


No nie jestem pewien, czy tak do końca bezzasadnie. Wszak większość upadłych aniołów finalnie została zdemonizowana, toteż demonami pozostała, nieprawda?


Czy na pewno chodziło o upadek niebiańskich istot? Jak dla mnie zastanawiające, duch którego stworzenie miało konkretnie przypisany cel(czyli posługiwanie)może zawieść,istota do której kiedyś mamy być podobni "Lecz ci, którzy zostają uznani za godnych dostąpienia tamtego świata i zmartwychwstania, "ani się nie żenią, ani za mąż nie wychodzą. Gdyż już nie mogą umrzeć, są bowiem równi aniołom"Łuk. 20,36
Czyżby po nadejściu nowego i ziemi nadal można było popełniać zło?a przecież śmierci ma już nie być.
Jaka pewność że anioł będzie już wiecznie przy Bogu trwał?

PS."TylkJja"może tak nie za bardzo na interesujący Ciebie temat,ale to wylanie myśli było silniejsze ode mnie :-)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz lis 09, 2017 21:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Iago: jak napisałam, można poznawać wszystko, co człowiek uważa za poznawania godne. Pod warunkiem, że mówimy o poznawaniu intelektualnym.

Ja nie uważam tej dziedziny za wartą poznawania. I powtórzę to każdemu, kto będzie moją odpowiedzią zainteresowany :-) Mówimy o samej demonologii, nie o kulturze asyryjskiej, której demonologia jest elementem. Nie o kulturę chodzi, tylko o ten szczególny jej wycinek. Nie, nie widzę sensu. Ta wiedza niczego nie daje. Szkoda czasu.

Każdy ma prawo wybierać. I każdy ma prawo odradzać dokonanie jakiegoś wyboru :-) Czyżbyś chciał mi tego autorytarnie zabronić? ;-)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lis 14, 2017 10:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 15, 2017 13:19
Posty: 42
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Dla mnie stary testament to są bajki w innym wypadku musiał bym uważać że Bóg jest taki jak w tym filmie - https://www.youtube.com/watch?v=6MjYtBakc30


Cz lis 23, 2017 15:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Ile ty masz lat?
;-)

Nie musisz odpowiadać. Każda odpowiedź będzie zła.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz lis 23, 2017 16:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt wrz 15, 2017 13:19
Posty: 42
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
medieval_man napisał(a):
Każda odpowiedź będzie zła.
Dlaczego ?


Pt lis 24, 2017 13:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 11, 2018 11:51
Posty: 4
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
hansell napisał(a):
Dla mnie stary testament to są bajki


Może nie bajki, ale jest napisany na poziomie w jakim byli w stanie rozumować ludzie w tamtejszym czasie, bo sami go w końcu napisali.


Cz sty 11, 2018 12:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL