Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona
 Transplantacje narządów od zwierząt 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
To zależy od danej kultury czy cywilizacji.


Pytałem głównie o Twoją osobistą opinię. Miałbyś problem z zabijaniem osób głęboko upośledzonych, czy nie?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 21, 2018 11:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
miałbym


Śr lut 21, 2018 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
R27 napisał(a):
czy zatem zwierzęta są osobami?


Obecnie nie, ale moim zdaniem, mogą się nimi stać w wyniku ewolucji. Podobnie jak odpowiednio zaawansowany byt nieorganiczny.
Przy czym nie oznacza to, że nie powinny się cieszyć ochroną prawną a ich życie nie stanowi żadnej wartości.


Śr lut 21, 2018 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
Obecnie nie, ale moim zdaniem, mogą się nimi stać w wyniku ewolucji. Podobnie jak odpowiednio zaawansowany byt nieorganiczny.
Przy czym nie oznacza to, że nie powinny się cieszyć ochroną prawną a ich życie nie stanowi żadnej wartości.

no więc zarodek stanie się osobą po jakiś 2 latach po urodzeniu. My chcemy chronić płód czy zarodek właśnie ze względu na to że mamy pewność iż w niedługim czasie ten konkretny zlepek komórek będzie osobą.
Konkretna zaś świnia, krowa czy kot nie będzie nigdy osobą. Może ich potomkowie za X lat i wtedy się będziemy zastanawiać nad traktowaniem ich w sposób podmiotowy


tak samo jak drzewa... .za tryliony lat mogą okazać się osobami... póki co wartość życia zwierzęcia to jest jakieś 3-5 zł za kg żywca w skupie


Śr lut 21, 2018 11:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
R27 napisał(a):
miałbym


Czyli istnieje taka grupa istot żywych nie-samoświadomych, których zabijanie uważasz za niewłaściwe. Pomimo, że podobnie jak
R27 napisał(a):
świnia, krowa czy kot

taka istota
R27 napisał(a):
nie będzie nigdy osobą
uważasz, że przysługuje jej prawo ochrony życia.

Czy są ku temu jakieś konkretne powody, oprócz religijnych?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 21, 2018 11:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
istnieją, dodałbym do tego jeszcze przyczyny kulturowe i psychologiczno-biologiczne. Jesteśmy tak skonstruowani psychicznie że ciężko jest nam zabić przedstawiciela swojego gatunku.


Ostatnio edytowano Śr lut 21, 2018 11:30 przez R27, łącznie edytowano 1 raz



Śr lut 21, 2018 11:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
OK, przyjąłem do wiadomości.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Ostatnio edytowano Śr lut 21, 2018 11:36 przez JedenPost, łącznie edytowano 2 razy



Śr lut 21, 2018 11:29
Zobacz profil
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Soul33 napisał(a):
Zabijanie czujących istot, gdy nie ma takiej konieczności, jest moralnym złem.

Czy zabicie komara też jest moralnym złem?

Cytuj:
Aczkolwiek mogę też zaznaczyć, że sam doskonały nie jestem i całkowicie z mięsa nie zrezygnowałem.

Nie martw się, Jezus choć był doskonały też nie zrezygnował.


Śr lut 21, 2018 11:30

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
JedenPost napisał(a):
OK, to uczciwe postawienie sprawy.


edytowałem post


Śr lut 21, 2018 11:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
R27 napisał(a):
JedenPost napisał(a):
OK, to uczciwe postawienie sprawy.


edytowałem post


W porządku, w pierwszej chwili reagując usunąłem zawartość swojego, ale w sumie - dalej jest uczciwie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 21, 2018 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
R27 napisał(a):
no więc zarodek stanie się osobą po jakiś 2 latach po urodzeniu.


To już zależy od konkretnych kryteriów definicji osoby obranych przez danego dyskutanta.

R27 napisał(a):
My chcemy chronić płód czy zarodek właśnie ze względu na to że mamy pewność iż w niedługim czasie ten konkretny zlepek komórek będzie osobą.


Nie, nie macie pewności.

R27 napisał(a):
Konkretna zaś świnia, krowa czy kot nie będzie nigdy osobą. Może ich potomkowie za X lat i wtedy się będziemy zastanawiać nad traktowaniem ich w sposób podmiotowy


A to z kolei różni mnie od Ciebie.
Nie muszę mieć do czynienia z osobą, by nie zachowywać się względem danego bytu niczym, nomen-omen, zezwierzęcony troglodyta. Lebensunwertes Leben bynajmniej nie jest moją maksymą moralną względem traktowania nie-osób.


Śr lut 21, 2018 11:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
felek_ napisał(a):
Czy zabicie komara też jest moralnym złem?


Moim zdaniem może być takowym.

felek_ napisał(a):
Nie martw się, Jezus choć był doskonały też nie zrezygnował.


Jak być może zauważyłeś, Jezus żył 2 milenia temu. Mogło natomiast umknąć Twojej uwadze, że od tego czasu cywilizacja "troszkę" się rozwinęła, a co za tym idzie, możliwość utrzymania zbilansowanej diety wegetariańskiej, jest diametralnie inna niż wtedy.


Śr lut 21, 2018 11:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
Lebensunwertes Leben bynajmniej nie jest moją maksymą moralną względem traktowania nie-osób.


termin ten dotyczył ludzi a nie jakiś innych biologicznych bytów, równie dobrze ja mogę pójść w drugą stronę i się pytać czemu krowa ma dla ciebie wartość a motyl już nie.

ps. "zezwierzęcony" :D :D :D :D :D

ps.2 a propo nazistów to warto pamiętać kto wprowadził w Niemczech Tierschutzgesetz i kto powiedział :„Im neuen Reich darf es keine Tierquälerei mehr geben”


Śr lut 21, 2018 11:54
Zobacz profil
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Iago napisał(a):
Jak być może zauważyłeś, Jezus żył 2 milenia temu. Mogło natomiast umknąć Twojej uwadze, że od tego czasu cywilizacja "troszkę" się rozwinęła, a co za tym idzie, możliwość utrzymania zbilansowanej diety wegetariańskiej, jest diametralnie inna niż wtedy.

Mojej uwadze mogło to umknąć, ale nie Jezusa, który przecież musiał mieć świadomość tego, że cywilizacja się rozwinie. Jakoś sobie nie przypominał, żeby Jezus nauczał o zakazie jedzenia mięsa.


Śr lut 21, 2018 11:59
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
R27 napisał(a):
Zwierzęta nie są świadome swojego istnienia więc nie ma problemu z tym, że pozbawiam je ich świata.

A co mnie to obchodzi, że nie są świadome swojego istnienia? Powtarzasz jak mantrę coś, co niczego nie zmienia.

Z takiego poglądu wynika jednoznacznie, że zarówno ludzi głęboko upośledzonych, jak i noworodków można by zabijać bez problemu (gdyż ludzie głęboko upośledzeni też nie są świadomi, a noworodek będzie w przyszłości, czyli obecnie nie jest).

Wystarczy moment prostego myślenia, aby to zauważyć. Dlatego przyjmujesz jakieś emocjonalne trudności w zabijaniu przedstawicieli własnego gatunku ale racjonalnie niczego nie da się tak uzasadnić. Jest też wielu, którzy takich trudności nie mają, a dawniej nawet publiczne egzekucje to była rozrywka.


tempestas napisał(a):
Zwróćcie proszę uwagę, że różnice zdań nie wynikają w naszym przypadku z jakiegoś innego toku rozumowania, a z przyjmowania odmiennych "danych wejściowych"

Oczywiście. I o tych podstawach możemy dyskutować.


felek_ napisał(a):
Czy zabicie komara też jest moralnym złem?

Nie wystarczy przewodzenie nerwowe, aby coś czuć. Potrzeba choć minimum świadomości.

Owady i rośliny funkcjonują na podobnej zasadzie, jak maszyna. Oczywiście nie znaczy to, że można je (w ogólności naturę) niszczyć do woli i bez sensu.

felek_ napisał(a):
Nie martw się, Jezus choć był doskonały też nie zrezygnował.

A co, Jezus miał z głodu umrzeć i nauczać ludzi, aby też poumierali?

Pisałem przecież, i nie tylko ja, że niemoralne jest zabijanie zwierząt bez konieczności. Jeśli szukasz, o co by się przyczepić, cieszyłbym się, gdybyś chociaż dokładniej czytał moje wypowiedzi ;)

felek_ napisał(a):
Mojej uwadze mogło to umknąć, ale nie Jezusa, który przecież musiał mieć świadomość tego, że cywilizacja się rozwinie. Jakoś sobie nie przypominał, żeby Jezus nauczał o zakazie jedzenia mięsa.

Jezus nie nauczał też o in vitro, klonowaniu, cyborgizacji i jeszcze milionie innych rzeczy.

Z pewnością jednak uczył szacunku do Boga i jego dzieł.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr lut 21, 2018 12:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL