Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Kazania 
Autor Wiadomość
Post Re: Kazania
Cytuj:
Zgadzam sie z tym w zupelnosci choc w Niemczech nie ma takiego zjawiska jak np.mowienie kazania przez ksiedza,ktory nie odprawia w tym czasie Mszy sw.
Nie spotkalem sie nigdzie z takim fenomenem ani w Europie ani za oceanami a bylem juz tu i owdzie. Wszedzie jest zasada, ksiadz, ktory odprawia Msze, mowi tez kazanie.
Sa oczywiscie wyjatki od tej reguly z racji pewnych okolicznosci, szczegolnych swiat itd., ze kazanie glosi jakis ekstra zaproszony kaznodzieja.

KEP wydała 5-6 lat temu zalecenie, aby homilię głosili księża aktualnie sprawujący Eucharystię.
Ale jak to w życiu bywa - zalecenie swoje a księża swoje.
Przynajmniej tak jest mojej parafii.
Po odczytaniu Ewangelii wyskakuje z zakrystii ksiądz (jak kukułka z zegara) i głosi homilię, a ksiądz sprawujący Mszę siedzi za ołtarzem.
Mnie osobiście najbardziej nie pasują homilie proboszcza - rozpoczyna umiłowani w Chrystusie bracia i siostry, a następnie kolejno wymienia wady i winy braci i sióstr.


Pt gru 27, 2013 13:05

Dołączył(a): So kwi 21, 2012 18:32
Posty: 54
Post Re: Kazania
Helenka napisał(a):
wk00 napisał(a):
Nie wiem jakiego słuchałaś pastora

Link do jednego, bardzo kontrowersyjnego kazania podałam.
To drugie to z Kościoła "Woda Życia" (baptystyczny, aczkolwiek nie Baptystów).
wk00 napisał(a):
A podziały na "my-wy"raczej jest domeną katolików.

Nie udawaj, że jesteśmy jednością, bo nie jesteśmy. Wiele nas łączy, ale jeszcze więcej dzieli.


Nie zauważyłam,że podałaś link. Ja Paula Washera też nie słucham i rzadko kto lubi jego nauczanie. Akurat posłużyłaś się kontrowersyjnym kaznodzieją. Takich odlotowych jest wielu,ale nie na polskim podwórku.
A co do jedności to nie zrozumiałyśmy się. Ja nie udaję ,że jesteśmy jednością,bo nie jesteśmy.Jestem wielką przeciwniczką tzw. ekumenii. Mnie nie łączy nic z wielce zwodniczym nauczaniem KrK i dopiero gdyby ten twór porzucił swoje niebiblijne /delikatnie mówiąc/ nauki, można by podjąć jakieś rozmowy. Dla rzymskich hierarchów ekumenia i jedność ma tylko wymiar taki: wszyscy pod skrzydła papiestwa rzymskiego. Nie,dziękuję.Byłam katoliczką ale po zbadaniu "jak się sprawy mają" /zgodnie z poleceniem apostoła/ nie ma dla mnie tam miejsca. O jedności nie ma mowy.
Ona nastanie po powtórnym przyjściu Pana Jezusa,kiedy On zgromadzi swój lud.


Pt gru 27, 2013 17:06
Zobacz profil
Post Re: Kazania
Alus napisał(a):
Przynajmniej tak jest mojej parafii.

Nie tylko w Twojej :), a jest tak dlatego, że Ewangelia na daną niedzielę ma pewien temat i na ten temat jest kazanie na każdą Mszę św. Jeśli w parafii jest więcej niż jeden ksiądz, to nie musi się obciążać cotygodniowymi kazaniami, skoro już jeden z nich przygotował :). Wygodnictwo?
-----------------------------------------------------------------------------------------
wk00 napisał(a):
ale po zbadaniu "jak się sprawy mają"

Tak się składa, że ja "po zbadaniu jak się sprawy mają" coraz mocniej siedzę w KrK :P
wk00 napisał(a):
nie ma dla mnie tam miejsca

A dlaczego? Ano dlatego, że nie ma tu miejsca na własną interpretacje Pisma wg własnego ducha, a nauczanie jest niezmienne (wg niektórych skostniałe) od początku.


Pt gru 27, 2013 17:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Kazania
Przypominam, że nie jest to wątek apologetyczny dotyczący dyskusji katolicy kontra protestanci, tylko jest to temat o kazaniach. Proszę o trzymanie się tematu.
moderator jumik

_________________
Piotr Milewski


So gru 28, 2013 13:50
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Kazania
Alus napisał(a):
Cytuj:
Zgadzam sie z tym w zupelnosci choc w Niemczech nie ma takiego zjawiska jak np.mowienie kazania przez ksiedza,ktory nie odprawia w tym czasie Mszy sw.
Po odczytaniu Ewangelii wyskakuje z zakrystii ksiądz (jak kukułka z zegara) i głosi homilię, a ksiądz sprawujący Mszę siedzi za ołtarzem.
Mnie osobiście najbardziej nie pasują homilie proboszcza - rozpoczyna umiłowani w Chrystusie bracia i siostry, a następnie kolejno wymienia wady i winy braci i sióstr.

Nie wyskakuje z zachrystii, ale chwilę modli się , po czym podchodzi, czyta Ewangelię i głosi homilię. Nie wszystko co jest w Niemczech musi być zaraz dobre.


So gru 28, 2013 17:57
Zobacz profil
Post Re: Kazania
Cytuj:
Nie wyskakuje z zachrystii, ale chwilę modli się , po czym podchodzi, czyta Ewangelię i głosi homilię. Nie wszystko co jest w Niemczech musi być zaraz dobre.

Co nie zmienia faktu i Missale Romanum z 2002r, precyzuje iż homilię zawsze winien głosić kapłan sprawujący daną Mszę św.
A księża dla wygody przydzielają sobie jedną niedzielę i "mają z głowy" pozostałe sprawowane przez siebie Msze.


So gru 28, 2013 18:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL