Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:36



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 15 ] 
 Nieczyste zachowania i inne. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 01, 2018 12:07
Posty: 63
Post Nieczyste zachowania i inne.
Czy dotykanie się w miejscach intymnych bez podtekstu seksualnego jest grzechem? Nie wiem czemu to robię. Od dawna się nie masturbuję, czasami dotykam się w celu zbadania jąder ponieważ ubzdurałem sobie kiedyś, że mam raka. Nie uważam tego za grzech, nie pamiętam, żeby podczas takiego dotykania dochodziło podniecenie, dopiero jak dłużej się dotykałem ale to też raczej bez powodu do niego dochodziło...

Jak to jest z nieczystym spojrzeniem? Wiem ze jest grzechem ciezkim, ale jakos jak popatrze np 2 sekundy na tylek dziewczyny to pozniej i tak nie uwazam tego za grzech ciezki. Staram się unikać patrzenia np. za długo na np. piersi czy tyłek, ale nawet jak to robię to wydaję mi się, że nie w celach podniecenia się. Nie wiem sam czemu to robie. Czasami zdaję mi się, że zauwazyłem coś niestosownego. Dla pewności patrze jeszcze raz czy przypadkiem psychika nie bawi sie ze mną i zazwyczaj bywa tak, że to zupełnie coś innego, normalna rzecz. Wiem, że jakbym patrzył na np. piersi kobiety, wyobrażal sobie niewiadomo co i szukał podniecenia to nie ma co gadać - g. cięzki. Ale w moim przypadku?

Teraz z innej beczki:
Czy jak myslalem ze przeklinanie to grzech ciezki i przeklinalem a pozniej poczytalem i uswiadomilem sobie: Hej! To nie jest jednak materia ważna. I nie spowiadałem się z tego to był to grzech ciężki? Dlaczego pytam? A no dlatego:

011. Spotkałem się z opinią, że jeżeli ktoś sądzi, że popełniany przez niego grzech jest ciężki podczas gdy tak naprawdę jest on lekki (chodzi tu zapewne o złą ocenę materii grzechu), to ten ktoś i tak popełnia grzech ciężki - na taki się przecież zdecydował (mam nadzieję, że jasno się wyraziłem). Czy to prawda?

Ciekawy problem. Pytanie, kto, co decyduje o tym, ze dany czyn jest grzechem ciezkim. Samoswiadomosc? Prawo? Bog? Kosciol? Mysle, ze trzeba uwzgledniac rozne punkty odniesienia. Sadze, ze zasadniczo sama zle uformowana swiadomosc nie oddziela czlowieka od Boga w sensie grzechu smiertelnego. Aczkolwiek jestem w stanie wyobrazic sobie sytuacje, w ktorej ktos formalnie odrzuca Boga, choc robi to poprzez czyny, ktore same w sobie nie sa grzechami ciezkimi. Pozdrawiam. Dariusz Kowalczyk SI.

Jak to w końcu jest? Jak dowiedziałem się przed spowiedzią dopiero, ze to co zrobilem godzine temu bylo na prawde grzechem lekkim to i tak to jest grzech ciezki? Jestem skrupulantem. Więc zakładam, że było wiele takich przypadków w moim życiu. Ale pytałem na forum często czy to co robiłem było g. ciezkim. A skoro pytałem to miałem wątpliwości tak? Ksiądz mi powiedział, że jak ma się wątpliwości to nie był to g.ciężki. Ale to dopiero powiedział mi po tych wszystkich wątpliwościach jakieś kilka tygodnii, miesięcy..


Pt lut 02, 2018 15:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Mozeaz umyc genitalia. Nie wyobraża sobie nie myc. Mozwsz zachwycac sie dziewczynami, to normalne, tak powinno byc.
Grzechu ciezkiego nigdy nieswiadomie nie popelnisz. Pieklo ci nie grozi, a Bóg na ciebie niw czycha.
Zmien spowiwdnika.
Wyloguj sie z forum.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt lut 02, 2018 15:55
Zobacz profil
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Moze Koziol ty tez? Na razie wrociles chyba po to, zeby wyganiac ludzi z forum....


Pt lut 02, 2018 16:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
O, jestes ciagle w formie. Co tu chlopaka spotka prócz rozwijania, karmienia skrupułów?
Jestes w stanie udzielic mu prostej, budujacej odpowiedzi? W jakis sposob mu pomóc ?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt lut 02, 2018 16:15
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Nie sprzeczajmy się na powitanie. Gorąco zachęcam do rzeczowej rozmowy.

Krystian, najlepiej mówić spowiednikowi, że masz problem ze skrupułami. I znaleźć takiego - stałego - spowiednika, który zna się na problemie skrupulanctwa (tak to się nazywa). Możesz też kupić książkę "Na ratunek skrupulantom". To są rzeczy najważniejsze.

Rozdrabniając pojedyncze wątpliwości na forum niczego nie rozwiążesz, ponieważ wtedy tylko kolejne będą pojawiały się bez końca. I to jeszcze bardziej im bardziej będziesz temat wałkował.

Poza tym koniecznie trzeba zająć się normalnym życiem. Poszukać sobie jakiegoś zwyczajnych zajęć oraz starać się znaleźć dobrych ludzi i nawiązywać z nimi znajomości.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lut 02, 2018 18:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 01, 2018 12:07
Posty: 63
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Soul33 napisał(a):
Nie sprzeczajmy się na powitanie. Gorąco zachęcam do rzeczowej rozmowy.

Krystian, najlepiej mówić spowiednikowi, że masz problem ze skrupułami. I znaleźć takiego - stałego - spowiednika, który zna się na problemie skrupulanctwa (tak to się nazywa). Możesz też kupić książkę "Na ratunek skrupulantom". To są rzeczy najważniejsze.

Rozdrabniając pojedyncze wątpliwości na forum niczego nie rozwiążesz, ponieważ wtedy tylko kolejne będą pojawiały się bez końca. I to jeszcze bardziej im bardziej będziesz temat wałkował.

Poza tym koniecznie trzeba zająć się normalnym życiem. Poszukać sobie jakiegoś zwyczajnych zajęć oraz starać się znaleźć dobrych ludzi i nawiązywać z nimi znajomości.


To jest i tak nic co ja poruszam tutaj. Jeśli miałbym napisać wszystkie pytania to było by ich około ponad dwustu.


Pt lut 02, 2018 19:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Tym bardziej widać, że nie da się takiego problemu rozwiązać problemu rozmowami na pojedyncze tematy.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lut 02, 2018 19:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 01, 2018 12:07
Posty: 63
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Soul33 napisał(a):
Tym bardziej widać, że nie da się takiego problemu rozwiązać problemu rozmowami na pojedyncze tematy.


A tam. Kiedyś jak pytałem o grzech to w końcu przestałem, a tak odpowiedzi dawały mi ukojenie i spokój. Czy wiesz jak to jest żyć w ciągłym lęku? Tak samo tutaj odpowiedzi dają mi jakiś spokój sumienia i dlatego je zadaje. Teraz głównie poruszam tematy zadoścuczynienia i nieświadomości zawinionej.


Pt lut 02, 2018 19:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Krystian13 napisał(a):
A tam. Kiedyś jak pytałem o grzech to w końcu przestałem, a tak odpowiedzi dawały mi ukojenie i spokój. Czy wiesz jak to jest żyć w ciągłym lęku? Tak samo tutaj odpowiedzi dają mi jakiś spokój sumienia i dlatego je zadaje. Teraz głównie poruszam tematy zadoścuczynienia i nieświadomości zawinionej.

Życie w ciągłym lęku to ciężkie życie. Czy warto iść tą drogą? Zdajesz sobie sprawę z trudności z jakimi się zmagasz, dobrą wiadomością jest, że można to zmienić. Nie terapią na forum, lecz pracą z psychologiem. Lęk to skutek, nie przyczyna Twoich problemów. Psycholog jest w stanie wyciągnąć Cię z Twoich problemów, natomiast na forum dajesz pożywkę lękom, to Ci nie pomaga, lecz pogłębia ciężki stan. Czy rozmawiałeś z rodzicami na ten temat?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt lut 02, 2018 19:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
To prawda, że psycholog pomógłby najlepiej.

Krystian13 napisał(a):
odpowiedzi dają mi jakiś spokój sumienia i dlatego je zadaje.

Odpowiedzi dają spokój na chwilę. Potem pojawiają się kolejne wątpliwości. Tak nie można przez całe życie.

Myślisz, że Bóg może potępić człowieka za byle co. A to nieprawda. Bóg jest miłością. Nie odrzuci nikogo, kto tego nie chce.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lut 02, 2018 19:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 01, 2018 12:07
Posty: 63
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Soul33 napisał(a):
To prawda, że psycholog pomógłby najlepiej.

Krystian13 napisał(a):
odpowiedzi dają mi jakiś spokój sumienia i dlatego je zadaje.

Odpowiedzi dają spokój na chwilę. Potem pojawiają się kolejne wątpliwości. Tak nie można przez całe życie.

Myślisz, że Bóg może potępić człowieka za byle co. A to nieprawda. Bóg jest miłością. Nie odrzuci nikogo, kto tego nie chce.



Tyle że moje pytania skupiają się w większosci na temat nieświadomości zawinionej oraz zadoścuczynienia. Gdyby ktoś powiedział mi, że z jakiejś przyczyny nie było nieświadomości zawinionej to ok. kilkadziesiąt pytań już załatwione. A gdyby ktoś załózmy powiedział, że po za oszczerstwami i kradzieżą wystarczy pokuta zadana przez księdza to już kilkadziesiąt/kilkaset pytan odpadnie. Pozostaną tylko sprawy np. ze zniszczeniem ławek szkolnych i inne, ale wtedy tych spraw będzie już o wiele mniej więc moje sumienie będzie spokojniejsze.


Pt lut 02, 2018 19:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Mogłeś nie wiedzieć. Już Ci to mówiłem.

Wałkowanie tematów nic nie daje. Najważniejszy porady dostałeś powyżej w tym wątku.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lut 02, 2018 19:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 01, 2018 12:07
Posty: 63
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Soul33 napisał(a):
Mogłeś nie wiedzieć. Już Ci to mówiłem.

Wałkowanie tematów nic nie daje. Najważniejszy porady dostałeś powyżej w tym wątku.


Mogłem nie wiedzieć. Ale czy ze względu, że rodzice mi nie mówili co jest grzechem i nie wychowali mnie odpowiednio w wierze a także dlatego, że na religii tematy grzechu nie były tak poruszane? Następnym razem prosiłbym jednak żebyś pisał w temacie, który niewiedzy dotyczy (tak wiem, że sam poruszyłem temat niewiedzy w tym wątku, mój błąd).


Pt lut 02, 2018 19:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
Psycholog.

Proszę moderatorów o zbanowanie konta @Krystian13. Dla jego własnego dobra.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt lut 02, 2018 20:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Nieczyste zachowania i inne.
To prawda, że nie ma sensu cały dzień debatować nad wątpliwości. W tym momencie jeszcze tylko wątek zamykam.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lut 02, 2018 20:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL