Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 6:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Judaizm wywyodzi się (pośrednio) z Hinduizmu? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sty 05, 2008 8:32
Posty: 7
Post 
w kulturze wedyjskiej nie było nigdy zaleceń i zgody na składanie ofiar z ludzi...było to i jest surowo zakazane..kolega powyżej przytoczył fragmenty Śrimad Bhagavatam gdzie jasno jest to napisane.A to właśnie Śrimad Bhagavatam m in. stanowi(tak jak Biblia w chrześcijaństwie)co się powinno a czego nie można robić w kulturze wedyjskiej.a to że w nie jednym społeczeństwie znajdą się jakieś osoby wymyślające swoje własne nie autoryzowane i nie rzadko okrutne metody kultu to już jest całkiem inna sprawa.

co do wchodzenia żony w ogień stosu pogrzebowego swojego męża,było to całkowicie i apsolutnie dobrowolne,nie musiała tego robić.w czasach póżniejszych mogło dochodzić do nadużyć i mogło sie zdarzać że jakieś kobiety były do tego zmuszane,ale taki preceder jest wbrew pismom wedyjskim i nic nie miał wspulnego z kulturą Wedyjską


Pt lis 07, 2008 18:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Nie doczytałem nigdzie wyżej żadnych argumentów za pytaniem postawionym w temacie. Same podobieństwa to za mało, w końcu istnieją podobieństwa między chrześcijaństwem a religią pierwotnych aborygenów. Ciekawy jestem, czy ktoś zna takie argumenty.
Moim zdaniem judaizm wywodzi się wprost z religii egipskich, możliwe, że sa to jakieś popłuczyny po próbie Ehnatona (chronologicznie by to nie było wykluczone. Pamiętam, że dominikanin o. Bocheński mówił, że judaizm, chrześcijaństwo przejęły egipskie rozumienie sacrum. Sądzę, że to dużo bardziej prawdopodobna hipoteza.
Oczywiście mówimy o samym rozumieniu bóstwa, podstawą był kult plemiennego boga.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


N mar 29, 2009 22:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt mar 10, 2009 21:43
Posty: 246
Post 
Cytuj:
Moim zdaniem judaizm wywodzi się wprost z religii egipskich, możliwe, że sa to jakieś popłuczyny po próbie Ehnatona (chronologicznie by to nie było wykluczone.


Nie wiadomo do końca jak z Echnatonem było - czy to on przejął kult od Izraelitów czy to oni zainspirowali jego.

Mam wrażenie, że naukowcom co jakiś czas koncepcja się zmienia - obecnie chyba raczej przeważa kierunek judaizm=>Echnaton. Za jakiś czas pewnie się to zmieni.

_________________
Miernota w chwilach zagrożenia staje się bezwzględna.


N mar 29, 2009 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Czy możesz podać jakieś linki na temat tego stanowiska?
Kierunek ten wydaje mi sie nieprawdopodobny, bo religia żydowska wówczas miała mało wspólnego z monoteizmem (czego śladów jest jeszcze sporo, jak wiadomo w ST).
Bardzo ciekawa hipoteza opisana jest tutaj. W skrócie= Jahwe to był pierwotnie wódz jednego z plemion izraelskich. To w sumie nic zaskakującego, w większości religii tak właśnie powstawali Bogowie, na gruncie wspomnień o wybitnych ludziach. Pytanie, skąd się wzięło to zamknięcie i uparte ograniczanie się do jednego Boga? (z pewnością nie z hinduizmu, he he).

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


N mar 29, 2009 23:12
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt mar 10, 2009 21:43
Posty: 246
Post 
Rutilius hipotezę o pochodzeniu judaizmu od Echnatona o ile pamiętam lansował Freud na spółkę z Mannem (u Freuda był Adonaj i Jahwe, potem mamy mix).

Hipoteza odwrotna opiera się między innymi na analizie hymnu do Atona i jednego z psalmów (bodajże 104).
Wszystko jest kwestia ustalenia co jest starsze - Hymn Echnatona czy psalm.

Jest jeszcze Ahmed Osman - on zdaje sie twierdzi, że Echnaton=Mojżesz.

_________________
Miernota w chwilach zagrożenia staje się bezwzględna.


Pn mar 30, 2009 1:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
Morph napisał(a):
Rutilius hipotezę o pochodzeniu judaizmu od Echnatona o ile pamiętam lansował Freud na spółkę z Mannem (u Freuda był Adonaj i Jahwe, potem mamy mix).

Hipoteza odwrotna opiera się między innymi na analizie hymnu do Atona i jednego z psalmów (bodajże 104).
Wszystko jest kwestia ustalenia co jest starsze - Hymn Echnatona czy psalm.

Jest jeszcze Ahmed Osman - on zdaje sie twierdzi, że Echnaton=Mojżesz.

Chyba jednak odwrotnie.Judaizm jako patriarchę uważa Abrahama,a Abraham był w Egipcie przed panowaniem Echnatona.Już wtedy musiał istnieć jakiś kult monoteistyczny,Abraham spotkał Melchizedeka,który określony jest jako kapłan Boga Najwyższego.


Śr kwi 01, 2009 11:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Z tego, co pamietam z wykładów prof. Polaka, to współcześnie uważa się, że Abraham był współczesnym Mojżesza, autorytetem dla tych plemion izraelskich, które nie były w Egipcie, ale przybyły z północy. W wyniku zlania się tych dwóch nurtów zrodziała się Tora. Niestety nie mogę znaleźć tego fragmentu w tekście wykładów, pewnie mówił o tym w dyskusji.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr kwi 01, 2009 12:15
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Nurtów być może było więcej, bo doszły do tego koczownicze ludy kananejskie. Ukonstytuowanie się narodu pod wodzą Jozuego, który zawarł przymierze z Jahwe, i radykalizm etyczny, który pozwolił na skuteczny bunt plemion izraelskich przeciwko ludności miejskiej, to socjologiczne źródła monoteizmu Izraela.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr kwi 01, 2009 14:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
To socjologiczne źródła religii jahwistycznej. Do ukształtowania się monoteizmu - przynajmniej w takim znaczeniu, jakie to słowo uzyskało - jeszcze daleko. To dopiero prorocy i niewola babilońska.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


So kwi 04, 2009 0:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post 
Czyli - upewię się - tytułowy związek z hinduizmem, według wszelkiego prawdopodobieństwa, to czyjaś fikcja literacka? Czy ktoś wie coś innego?

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


So kwi 04, 2009 8:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 23, 2009 21:57
Posty: 1591
Post 
Myślę, że jednak judaizm nie ma wiele wspólnego z hinduizmem. w wiekach II-I p. n. e. oraz w początkowych wiekach naszej ery kulty wschodnie rzeczywiście miały dość wyraźny wpływ na kulturę europejską, ale nie jest to powód, aby łaczyć judaizm z hinduizmem. Judaizm jest o wiele starszy i mógłbym co najwyżej pokusić się o pewien związek z zaratusztrianizmem i wspólne elementy z religią babilońską. Manicheizm rzeczywiście czerpał z indii, lecz przede wszystkim z buddyzmu, a i czasy jego występowania są na tyle późne, że nie ma co spekulować.

_________________
MÓJ BLOG


So kwi 04, 2009 9:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
To socjologiczne źródła religii jahwistycznej. Do ukształtowania się monoteizmu - przynajmniej w takim znaczeniu, jakie to słowo uzyskało - jeszcze daleko. To dopiero prorocy i niewola babilońska.


Ale u proroków ogólna treść pozostaje taka sama - należy trwać przy Jahwe, a nie oddawać hołdów innym bogom. To samo mniej więcej mówił Jozue. Prorocy, oczywiście, interpretują tę postawę w duchu monoteizmu, ale jej nie wymyślili.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So kwi 04, 2009 11:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 17:42
Posty: 238
Lokalizacja: Toruń, Kujawsko-pomorskie
Post Re: Judaizm wywyodzi się (pośrednio) z Hinduizmu?
WIST napisał(a):
Przeczytałem na Wikipedii w artykule o Hinduiźmie ciekawe zdanie jest dla mnie mocno zastanawiające:

"Z hinduizmu wywodzi się wiele innych religii, m.in. buddyzm[3][4], dżinizm, sikhizm, adźiwikowie (pośrednio), zaratusztrianizm, judaizm (pośrednio), chrześcijaństwo (pośrednio), islam (pośrednio), bahaizm (m.in.).[5][4]"

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hinduizm

Odnosze wrażenie że coś tutaj nie pasuje...


Ano, to kompletna bzdura. Hinduizm, o jakim traktuje artykuł z wikipedii jest młodszy niż buddyzm, dżinizm, zaratusztrianizm i judaizm, bo jest to twór z okolic VIII wieku n.e. (czy jakoś tak, w każdym razie kilka dobrych setek lat po Chrystusie).

Pzdr
Piotr


So kwi 04, 2009 18:51
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
To socjologiczne źródła religii jahwistycznej. Do ukształtowania się monoteizmu - przynajmniej w takim znaczeniu, jakie to słowo uzyskało - jeszcze daleko. To dopiero prorocy i niewola babilońska.


Ale u proroków ogólna treść pozostaje taka sama - należy trwać przy Jahwe, a nie oddawać hołdów innym bogom. To samo mniej więcej mówił Jozue. Prorocy, oczywiście, interpretują tę postawę w duchu monoteizmu, ale jej nie wymyślili.


Monoteizm pojawia się po raz pierwszy u Deutero-Izajasza i jest to wraz z ideą stworzenia, która u niego się pojawia, całkiem nowa myśl w biblijnej tradycji. Rzecz jasna ta myśl w nowy sposób interpretuje całą dotychczasową tradycje. Zerwania nie można rozpatrywać bez ciągłości.

Jahwe (niezależnie od tego skąd wzięła się jego koncepcja) był Bogiem Izraela, Bogiem potężniejszym od wszelkich bogów wszelkich innych ludów. Do monoteizmu droga jeszcze daleka.
Ci do wpływów to Deutero-Izajasz nie żył w jakiejś kulturowej pustce, stąd zapewne wiele różnych idei, wpłynęło na ukształtowanie się jego sposobu przeinterpretowania jahwizmu. Sam monoteizm zapewne też nie pojawił się w Izraelu nagle, ale w tym, co do nas dotrwało został sformułowany po raz pierwszy przez Deutero-Izajasza.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


So kwi 04, 2009 19:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 18, 2009 16:46
Posty: 4
Post 
ciekawy link na temat hinduizmu.
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... ogan&hl=pl


Pn maja 18, 2009 18:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL