Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Magia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 19:02
Posty: 6
Post 
a ja wierzę w Trójcę Świętą: Me, Myself, & I.
A tak wracając do tematu wątku... Ja osobiście nie jestem chrześcijanką, natomiast mam znajomych chrześcijan, którzy są w stanie połączyć swoją religię z magią. Sądzę, że wszystko zależy od indywidualnego podejścia do tych spraw... Nie każdy musi wierzyć w Boga i nie każdy musi wierzyć w Magię, natomiast nie rozumiem czemu nie można tego łączyć.


Pn paź 29, 2007 20:35
Zobacz profil
Post 
Polecam lekturę Biblii, moze wtedy zrozumiesz.... :)


Pn paź 29, 2007 20:42

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 19:02
Posty: 6
Post 
Przyznaje się bez bicia, rzeczywiście Biblii nie przeczytałam... Natomiast z mojego punktu widzenia, wszystkie cuda dokonane przez Jezusa są niczym innym jak właśnie Magią, którą (w wielkim skrócie) uznaję za: praktyki wpływania na ludzi, przedmioty, zdarzenia lub zjawiska fizyczne w sposób nie podlegający naukowym wyjaśnieniom. To oznaczało by, iż Magia nie jest ZŁA, skoro sam Jezus się nią zajmował, a ludzie mają czynić na jego podobieństwo. Jeśli Magia użyta jest do dobrych celów (jak na przykład uzdrawianie) to czemu ma być uznana za złą??


Pn paź 29, 2007 21:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
Teresse napisał(a):
Polecam lekturę Biblii, moze wtedy zrozumiesz.... :)

Ja czytałam i nie rozumiem.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Pn paź 29, 2007 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 17:53
Posty: 218
Post 
Też czytałam i nie rozumiem. Znaczy rozumiem. Po mojemu. Magii w Biblii jest sporo, magii rytualnej, ceremonialnej, odwołującej się do istoty niematerialnej, każącej nazywać siebie jedynym Bogiem (a jaką poza jego słowami ktokolwiek ma gwarancję na to, że faktycznie nim jest)?

Chrześcijaństwo również jest pełne magii. Rytuałem magii ceremonialnej, w której liczy się każde słowo i gest jest rytuał eucharystyczny, rytuały innych sakramentów również, a ich moc zresztą znacznie osłabła po wprowadzonych przez Vaticanum II zmianach, nawet tych polegających na wprowadzeniu języków narodowych do liturgii, osłabiających znacznie moc inkantacji liturgicznych.

Chrześcijanie tego nigdy ie przyznają, ale ich religia z punktu widzenia zewnętrznego obserwatora, ma wszelkie znamiona używającej magii religii misteryjnej, jakich zresztą w historii religii wiele, a i wciąż powstają kolejne (choćby utworzona w połowie XX wieku przez pewnego kulturoznawcę wicca). Jej warstwa egzoteryczna dostępna jest każdemu wyznawcy po pierwszym stopniu inicjacji (chrzest), pełniejsze w niej uczestnictwo następuje po inicjacji sakramentalnej w misterium śmierci i odrodzenia bóstwa (pierwsza komunia), a wzmocnienie tego następuje po inicjacji kolejnej - bierzmowaniu. Warstwa ezoteryczna teoretycznie jest dostępna (biernie) po kolejnym etapie - ślubach zakonnych, czynna natomiast (a więc prawo do prowadzenia rytuałów, inicjowania nowych wyznawców, udzielania misteriów wiernym) po święceniach kapłańskich, będących inicjacją na kolejny poziom wtajemniczenia. Najwyższym stopniem inicjacji, dającym między innymi prawo do inicjowania kolejnych kapłanów, jest sakra biskupia. Schemat znany od tysiącleci, zwłaszcza na terenach Mezopotamii, do których dziedzictwa i chrześcijaństwo i judaizm odnoszą się zarówno w swojej warstwie ideologicznej, jak i religijno-mistyczno-magicznej...

_________________
...powaga jest obrządkiem ciała
wymyślonym by ukryć niedostatki ducha...

J. de la Rochefoucauld


Śr paź 31, 2007 12:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL