Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Polska terminologia Kabały 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So gru 30, 2006 3:37
Posty: 2
Post Polska terminologia Kabały
Może któś się orientuje w najpowszechniejszej terminologii kabały, bo w necie ciężko znaleźć jakiś dobry encyklopedyczny tekst

Najbardziej interesuje mnie terminologia w poważnych wydaniach ksiązkowych (do których nie mam dostępu ;/)



a chodziło by mi konkretnie o nazwy 4 światów...

Cytuj:
ja osobiście znalazłem 3 wersje

- acilut
- berijah
- jecira
- asijah

- acilut
- berija
- jecira
- asija

czy wg. mnie najlepsza (identyczna z ang.):
- Atziluth
- Yetzirah
- Briah
- Asiyah


So gru 30, 2006 4:53
Zobacz profil
Post 
Nie znam się na kabale, ale dlaczego uważasz wersję angielską, która najbardziej zniekształca semicki system alfabetyczny za najlepszą? Przykład - głoska hebrajska jod przeszła w grecką jotę, a potem w nasze i oraz j. Dlaczego wolisz ją oddawać przez literę y, która wykształciła się przez grecki ypsilon z hebrajskiego waw?


So gru 30, 2006 7:35

Dołączył(a): So gru 30, 2006 3:37
Posty: 2
Post 
rzecz trywialna ... wydajemi się że ta wersja jest najlepiej rozpowszechniona... choć może rzeczywiście lepiej było by się skupić na oddaniu orginalnego brzmienia :)


So gru 30, 2006 12:54
Zobacz profil
Post 
A ja przypomnę tylko, że kabała jest wg nauki Kościoła czymś szkodliwym - a poważne jej traktowanie - grzechem ciężkim.


So gru 30, 2006 20:42

Dołączył(a): Pn wrz 03, 2007 10:38
Posty: 23
Post 
baranek napisał(a):
A ja przypomnę tylko, że kabała jest wg nauki Kościoła czymś szkodliwym - a poważne jej traktowanie - grzechem ciężkim.


Co chyba nie znaczy, że nie można o niej teoretycznie porozmawiać. Po za tym dlaczego miałaby być czymś szkodliwym? Dla kogo?


Wt wrz 04, 2007 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Shalka napisał(a):
Po za tym dlaczego miałaby być czymś szkodliwym? Dla kogo?

Dla studiującego.
Nie na darmo zaleca się - bo to wciąż obowiązuje - zaczynanie studiów nad Kabałą po ukończeniu 40 lat, ożenku i odpowiedniej edukacji.

_________________
We scare, because we care


Śr wrz 05, 2007 8:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Przepraszam za offtop, ale czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie jak judaizm podchodzi do kabały? Dla mnie to jest niejasne. Czy kabała jest całkowicie akceptowaną przez żydów formą judaistycznego mistycyzmu, czy raczej czymś takim czym była w średniowiecznej chrześcijańskiej Europie alchemia, czyli coś tam wspólnego z judaizmem ma, ale ze względu na ezoteryczność tego systemu jest potępiana przez żydów jako praktyki okultystyczne?


Śr wrz 05, 2007 10:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Kabała jest całkowicie akceptowana - niektórzy krytycznie odnoszą się do lansowanej przez rabina Berga /bo ponoć ma smichę/ grupy Kaballah Center, która jednak oprócz powszechnego czytania Sefer haZohar nie ma wiele wspólnego z systemem żydowskiego zastanawiania się nad nieprzerwanym strumieniem objawienia.
Największe autorytety rabiniczne były jednocześnie wielkimi kabalistami.
Ale obecnie mało kto zna się na Kabale.

_________________
We scare, because we care


Śr wrz 05, 2007 11:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Określenie "kabała" odnosi się do wielu aspektów żydowskiego mistycyzmu. Najprościej i w ogromnym skrócie mówiąc: podczas gdy główny nurt judaizmu zastanawia się i analizuje, czego Bóg wymaga od człowieka, kabała próbuje zastanawiać się i analizować samą istotę Boga. Kabała towarzyszy głównemu nurtowi judaizmu od tysięcy lat, jakkolwiek dopiero najsłynniejsze dzieło kabalistyczne - Zohar (XIII wiek) zapoczątkowało szersze zainteresowanie tematyką. W latach 1500 - 1800 kabała przeżywała okres rozkwitu. Później przyszły czasy racjonalizmu i rola kabały w judaizmie uległa pomniejszeniu. Dziś serio traktowana kabała studiowana jest przede wszystkim w kręgach chasydzkich

Niedawnoukazała się w Polsce niezwykle cenna książka na temat kabały. Jest to KABAŁA. PIEŚŃ DUSZY. Autorem jej jest rabin Jechiel Barlew (tłum. Joanna Białek i rabin Sacha Pecaric). Książka wydana została przez Pardes Lauder.

Na stronie internetowej wydawnictwa czytamy: jest to pierwsza po polsku książka kabalistyczna wyczerpująco przedstawiająca myśl żydowskiego mistycyzmu, a nie jedynie historię kabały. Odwołuje się do fundamentalnych dzieł (Sefer jeciry, Zoharu, Arizala, Ramchala) i napisana jest przez współczesnego izraelskiego autora specyficznym filozoficznym językiem kabalistycznych pojęć. Książka jest precyzyjna a jednocześnie przystępna. Stanowi znakomite dopełnienie Klasycznej Biblioteki Judaizmu, którą Stowarzyszenie Pardes tworzy swoimi publikacjami. Na tle pojawiających się w Polsce archaicznych i nierzetelnych dzieł na temat żydostwa i kabały, przedstawia prawdziwe oblicze żydowskiego mistycyzmu.

Kabała to nurt filozoficzno-teologiczny (i związana z nim wiedza) wyrosły z judaizmu, który jest najczęściej rozumiany fałszywie i niestety utożsamiany od stuleci z czarną magią, wróżbiarstwem, amuletami itd.

http://the614thcs.com/index.php?id=40,487,0,0,1,0

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Śr wrz 05, 2007 17:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:12
Posty: 20
Post 
Kyllyan napisał(a):
podczas gdy główny nurt judaizmu zastanawia się i analizuje, czego Bóg wymaga od człowieka, kabała próbuje zastanawiać się i analizować samą istotę Boga.


Kabała nic nie mówi i nie wie i zabrania zastanawiania się nad istotą Boga. To jest jeden z głównych fundamentów kabały, chyba tak naprawdę najważniejszy, także niezłą bzdurę ktoś napisał.

Oozie napisał(a):
Dla studiującego.
Nie na darmo zaleca się - bo to wciąż obowiązuje - zaczynanie studiów nad Kabałą po ukończeniu 40 lat, ożenku i odpowiedniej edukacji.


Kabała oczywiście jest integralną częścią judaizmu i jest tym samym uczona we wszyskich jesziwach co jasne osobom, które nie mają ukończonych 40 lat nikoniecznie jako oddzielne wykłady poświęcone wyłącznie kabale, ale wiedza ta jest obecna.
Natomiast w chasydzkich jesziwach kabała jest obecna znacznie szerzej, bo bez podstaw kabalistycznych chasydyzm nie może istnieć.
A nawet i w chederach są nauczane kabalistyczne komentarze do Tory.
A zatem obecnie jest bardzo trudno ustalić co kto może studiować i w jakim wieku.

Jeśli chodzi o tzw neokabalistów to większość rabinów odnosi się do nich sceptycznie, bądź wręcz zabrania wszelkich kontaktów z nimi uważając je za szkodliwe. Oni również działają w Polsce i nauczają kabały również nie-Żydów, powołując się na wypowiedź r. J. Ashlaga zezwalającą na to.

Czytelników forum zaciekawi pewnie jakie jest stanowisko judauizmu co do studiowania kabały przez nie-Żydów.
Otóż obecnie zdania w tej kwestii są podzielone jedni uważają że można studiować prawie wszystko a inni że tylko część, ale zakazu żadnego nie ma.

Ciekawe jest też stanowisko K.R.K. wobec kabały bo jednocześnie jeden z moderatorów napisał:

Baranek napisał(a):
A ja przypomnę tylko, że kabała jest wg nauki Kościoła czymś szkodliwym - a poważne jej traktowanie - grzechem ciężkim.


a z drugiej strony K.R.K. zaleca studiowanie judaizmu, a przecież jeśli ktoś będzie studiował judaizm to nieuchronnie natknie się na kabalistyczne treści, nawet nie będąc tego świadomym(lub będąc w zależności od wiedzy), jako że kabała jest integralną częścią judaizmu.


Cz wrz 06, 2007 9:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Refael napisał(a):
Kabała nic nie mówi i nie wie i zabrania zastanawiania się nad istotą Boga. To jest jeden z głównych fundamentów kabały, chyba tak naprawdę najważniejszy, także niezłą bzdurę ktoś napisał.

Być może. Na stronie, która zacytowałem zazwyczaj pisza ludzie znający Judaizm. Czym zatem - według Ciebie - zajmuje sie kabała?

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Cz wrz 06, 2007 9:45
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Refael napisał(a):
Kabała oczywiście jest integralną częścią judaizmu i jest tym samym uczona we wszyskich jesziwach co jasne osobom, które nie mają ukończonych 40 lat nikoniecznie jako oddzielne wykłady poświęcone wyłącznie kabale, ale wiedza ta jest obecna.

...
Refael napisał(a):
Natomiast w chasydzkich jesziwach kabała jest obecna znacznie szerzej, bo bez podstaw kabalistycznych chasydyzm nie może istnieć.

...
Refael napisał(a):
A nawet i w chederach są nauczane kabalistyczne komentarze do Tory.

Ech jeszybot...
Idź w Warszawie i posłuchaj jak siedmiolatki uczą się Kabały :D
Refael napisał(a):
Jeśli chodzi o tzw neokabalistów

Tzn o kogo?
Refael napisał(a):
Otóż obecnie zdania w tej kwestii są podzielone jedni uważają że można studiować prawie wszystko a inni że tylko część, ale zakazu żadnego nie ma.

Bardzo ciekawe - jak góralska prognoza pogody - albo będzie lało albo będzie pogoda...
Czyli nie wiesz...

_________________
We scare, because we care


Cz wrz 06, 2007 10:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:12
Posty: 20
Post 
Kyllyan napisał(a):
Być może. Na stronie, która zacytowałem zazwyczaj pisza ludzie znający Judaizm. Czym zatem - według Ciebie - zajmuje sie kabała?

Prawdziwa kabała to znaczy ta, która jest integralną częścią judaizmu zajmuje się wszystkim tym co znajduje się od świata acilut w dół. Dla przykładu można podać takie obszary zainteresowań jak powstanie światów, prawa i zależności między światami, budowa światów, ale także takie sprawy jak małżeństwo, duchowa interpretacja micwot, świąt, szabatu i miliardy innych spraw, a tak naprawdę za pomocą wiedzy kabalistycznej można wyjaśnić wszystko za wyjątkiem istoty Boga, która jest całkowicie niedostępna.
A jakie to forum?

Oozie napisał(a):
Ech jeszybot...
Idź w Warszawie i posłuchaj jak siedmiolatki uczą się Kabały

Nie chodziło mi o naukę kabały, ale o komentarze do Tory, które tu i tam mogą się pojawić zazwyczaj bez podkreślania tego że mają swoje źródła w kabale.
Poza tym jak się dzieci i nie tylko dzieci uczy alebejsu to prawie zawsze robi się odniesienia do kabalistycznej symboliki liter, choćby nawet tylko ze wzgędów pedagogicznych dla lepszego zapamiętania, i takich przykładów można podać znacznie więcej.
Ja zresztą uważam że kabały od judaizmu oddzielić nie można, a zakaz studiowania kabały przed 40 dotyczy bardziej wnikliwych studiów kabalistycznych, skoncentrowanych wyłącznie na kabale.
To zależy od konkretnego rabina ile będzie kabały w nauczaniu judaizmu, ale całkiem to się od niej nie ucieknie.
A jakie miejsce w Warszawie masz na myśli?


Oozie napisał(a):
Tzn o kogo?

Między innymi Kabbalah World Center, czy jak tam oni się dokładnie nazywają.
Genaralnie to określenie stosuje się do grup o charakterze misyjnym, które głoszą kabałę na całym świecie wszystkim tym, którzy chcą słuchać w przeciwieńswie do tradycyjnych kabalistów, którzy swoją wiedzę ukrywali.

Oozie napisał(a):
Bardzo ciekawe - jak góralska prognoza pogody - albo będzie lało albo będzie pogoda...
Czyli nie wiesz...

Jednoznacznego stanowiska w tej sprawie nie ma .
Ale mogę powiedzieć , że Chabad zezwala na studiowanie drugiej częsci Tanji, natomiast w amerykańkiej sieci Bnei Noach i wśrod chrześcijan syjonistycznych nauczana jest kabała wg Ramchala i Ashlaga. Oczywiście pewne wybrane elementy, ale całkiem sensowny poziom.


Cz wrz 06, 2007 11:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Refael napisał(a):
A jakie miejsce w Warszawie masz na myśli?

Cheder w GWZ w Warszawie.
Na Twardej.

_________________
We scare, because we care


Cz wrz 06, 2007 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:12
Posty: 20
Post 
Oozie napisał(a):
Refael napisał(a):
A jakie miejsce w Warszawie masz na myśli?

Cheder w GWZ w Warszawie.
Na Twardej.


Rabin M. Shudrich nie jest rzeczywiście entuzjastą kabały wobec tego i w gminie jest jej niewiele również dla dorosłych a co dopiero dla młodzieży i dzieci co nie znaczy że jej nie ma wcale i że kabała została zakazana.
Nie przypominam sobie żeby tam był jakiś cykl poważniejszych wykładów o kabale, ale może nie zauważyłem, jak był to mnie popraw.


Cz wrz 06, 2007 12:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL