Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 22:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Chrześcijaństwo a inne religie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
jesli nie fakty to co przyjmujemy? Buddyzm dla mnie nie istnieje, jest z gruntu fałszywy bo istnieje jedna prawdziwa droga poznania i droga do Boga...Jezus Chrystus. Nie mam czasu na polemikę ale jeśli znajde czas to to rozwinę.


Cz gru 29, 2005 14:46
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
istnieje jedna prawdziwa droga poznania i droga do Boga...Jezus Chrystus.


O ile ktoś taki w ogóle istniał...


Cz gru 29, 2005 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 24, 2005 12:23
Posty: 39
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
jesli nie fakty to co przyjmujemy?

:? Nie wiem dokladnie o co ci chodzi...

Przyjac mozna wszystko. Moge przyjac, ze Ziema ma ksztalt nalesnika z serem, a o ile wiem faktem to nie jest (dokladnie nie wiem poszukam informacji o tym :-D )

marcin_jarzębski napisał(a):
istnieje jedna prawdziwa droga poznania i droga do Boga...Jezus Chrystus.


Dla chrzescijanina tak. Dla muzulmanina rowniez. I dla krisznowca, i dla Zyda... Kazdy ma po jednej.

A buddysta nie dazy do Boga, celem buddysty jest cos innego. Tu buddyzm nie jest konkurencja dla chrzescijanstwa jesli chodzi o poznanie i dazenie do Boga.

_________________
Apofenista (Munafikunem tez czasem zwany)


Cz gru 29, 2005 15:19
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr lut 25, 2004 22:09
Posty: 339
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
buddyzm nie jest religią, jest filozofią!

Było coś o szyitach, to dośc ciekowy prąd w islamie, sam mnie kiedyś fascynował, to islam najbliższy mentalności katolika czyli
.


:
- akceptuje niższy status spoleczny kobiety,
- akceptuje zabijanie za przekroczenie norm spolecznych (zdrada małżeńska)
- akceptuje zabijanie za apostazje
- akceptuje zabijanie za akty homoseksulane
- i wiele innych.

Cechy szia' ktore podales wiaza katlicyzm z islamem tak samo jak z hinduizmem. Nie jest prawda, iz istnieje kult swietych w postaci katolickiej.

M.


Pt gru 30, 2005 10:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
w niektórych sektach sh'ia modlą sie do 12 imamów! Kładąc się spać odmawiają modlitwe do imamów. To nie moje widzi mi się tylko fakt.
W sunizmie zakazane jaest jakie kolwiek przedsawiania osób czy to malarstw, rzeźba etc w szyityzmie nie. Sa portrety imamów, podczas świat np ashura są procesje gdzie idzie się z portretem kalifa Husajna i się biczuje.
Ma mojej uczelni był kiedys Irańczyk, pracujący jako profesor w Anglii i opowiadał o szyityzmie. Porównując go do katolicyzmu. Jest bardzo podobny jeśli chodzi o zasady, oczywiście to inne światy, ale chodzi o podobne przeżycia, moralnośc etc.

Homoseksualizm w Koranie jest jasno i bardzo wyraznie potepiony tak kobiet jak i mężczyzn. Jest to grzech. Kara śmierci? Cóż taki mają system wartości. W prawie Mojżeszowym tez za to była kara śmierci. Wiec to po prostu cofnięcie sie do prawa Mojżeszowego. Nie uznajac boskości Jezusa nie mogli zaakceptowac nwego Przymierza i nowego prawa.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pt gru 30, 2005 13:30
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
nie spotkałem się w szyityzmie z zabijaniem za apostazje, w sunnizmie oczywiście tak ale w szyityzmie nie. Szyityzm jest o wiele bardziej tolerancyjny. Mistyczny sufi to prawie że chrześcijanstwo, no lekka rpzesada oprócz atrybutu boskości Jezus jest w centrum. czytałem przepiękne wiersze sufi o Jezusie, naprawde brzmią jakby były pisane przez chrześcijan. Niektózy twierdza że sufi to odłam chrześcijanstwa który zaakceptował Mahometa.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pt gru 30, 2005 13:34
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
Nie uznajac boskości Jezusa nie mogli zaakceptowac nwego Przymierza i nowego prawa.

A to Przymierze się zakończyło?
I od kiedy Mesjasz ma być Bogiem?
Bo w proroctwach jest coś innego...


Pt gru 30, 2005 13:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
w Starym Testamencie jest o dwóch "Bogach" , w Nowym Jezus nadaje sobie atrybuty Boskie, Bar Nasz - Syn Człowieczy a odpuszcza grzechy, ustrawia, w końcu zmarchwystaje i mówi o sobie "Syn Boga", "Ja i Ojciec jedno jesteśmy". To był szkod ale chrześcijan, ale od poczatku był jasne że Jezus jest Bogiem i człowiekiem, moge podać fragmenty z Biblii, pism patrologicznych, akurat na histori mam przedmiot "Historia Literatury Wczesnochrześcijańskij" i dośc dobrze było to omawiane :-)

Prosze przeczytać ksiege Rodzaju, tam jest mowa o conajmniej dwóch "Bogach" pisze w cudzysłowie bo to skrót językowy. W pewnym momencie pojawia się pierwszy znak tajemnicy Trójcy, a mianowicie zesławnie trzech aniołów (hebr. Malak znaczy tez POSŁANIEC), do nich zwracają sie mianem KYRIOS ( panie - odnosi sie do BOGA!!!), potem Mojżesz słyszy głos Boga a widzi ANIOŁA, podkreslam hebr MALAK znaczy tez POSŁANIEC!

Nawet dziś teolodzy żydowscy wkłaniają się do teori że Mesjach bedzie miał atrybuty boskie! To wprost wynika ze Starego Testamentu! Nawet dziewicztwo Maryji jest przedstawione w proroctwach Izajasza!

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pt gru 30, 2005 14:09
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr lut 25, 2004 22:09
Posty: 339
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
Jest bardzo podobny jeśli chodzi o zasady, oczywiście to inne światy, ale chodzi o podobne przeżycia, moralnośc etc.

Homoseksualizm w Koranie jest jasno i bardzo wyraznie potepiony tak kobiet jak i mężczyzn. Jest to grzech. Kara śmierci? Cóż taki mają system wartości.


Jelsi dal ciebie zabijanie za homoseksulaizm czy zdrade malzenska to taki drobny element ktory nie narusza wspolnoty etycznej miedzy islamem a chrzescijanstwem no to trudno. Ja widze zasadnicze sprzecznosci.
'Zasady' takze sa rozne. Poczytaj hadisy, prawo itd.
A sufi... bylbym ostrozny. Rumi (swoja droga polecam niektore wiersze naprawde piekne) pasuje wszystkim. I katolikom i buddystom a najmniej muzulmanom.

W warstwie 'doktrynalnej' islam rozni sie ZASADNICZO od chrzescijanstwa. W warstwie etycznej jeszcze bardziej.

M.


Pt gru 30, 2005 14:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
w Starym Testamencie jest o dwóch "Bogach"

Szema Jisrael, Adonaj Elohajnu, Adonaj Ehad.
TO jest w Torze, nie ma NIC o dwóch Bogach.
marcin_jarzębski napisał(a):
, w Nowym Jezus nadaje sobie atrybuty Boskie
Taki Sabbatj Cwi tez je sobie nadał. I co?
marcin_jarzębski napisał(a):
ale od poczatku był jasne że Jezus jest Bogiem i człowiekiem, moge podać fragmenty z Biblii

A podawaj, podawaj.
Ale chyba studiując te swoje pisma patrologiczne zapomniałeś o Torze...
marcin_jarzębski napisał(a):
W pewnym momencie pojawia się pierwszy znak tajemnicy Trójcy, a mianowicie zesławnie trzech aniołów (hebr. Malak znaczy tez POSŁANIEC), do nich zwracają sie mianem KYRIOS ( panie - odnosi sie do BOGA!!!), potem Mojżesz słyszy głos Boga a widzi ANIOŁA, podkreslam hebr MALAK znaczy tez POSŁANIEC!

Do dokonania tak doniosłego odkrycia wystarczyło otworzyć słownik, wtedy może doczytałbyś że to znaczy nie też a właśnie goniec królewski, posłaniec.
A tak po drodze co się Mosze Rabejnu porobiło że nagle po GRECKU zaczął gadać? :o I kiedy się nauczył?
Bo chyba nie uważasz że kyrios to po hebrajsku bądź aramejsku... :lol:
marcin_jarzębski napisał(a):
Nawet dziś teolodzy żydowscy wkłaniają się do teori że Mesjach bedzie miał atrybuty boskie! To wprost wynika ze Starego Testamentu!

Aleś odkrył Amerykę - wystarczyło Rambama poczytać, choć trudno przyznać że to nawet dzisiaj bo to w końcu XII w...
A niby w jaki sposób ma Maszijach te detale wykonać - jak np. pokój powszechny?
marcin_jarzębski napisał(a):
Nawet dziewicztwo Maryji jest przedstawione w proroctwach Izajasza!

Bez jaj -- Żydzi są czasem pojechani w mistycyzm ale nie są na tyle zakręceni żeby uwierzyć w taką bzdurę!
Nawet odjechani chasydzi by się pod tym nie podpisali.


Pt gru 30, 2005 14:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Errata -- do zdania "niby jak INACZEJ Maszijach ma tego dokonać" miało być.
To raz.
A dwa -- tak to wygląda jak ktoś przychodzi i uważa że ma patent na nieomylność i że może inne wyznania uznać za fałszywe -- jego podstawy można bardzo łatwo obalić wprowadzając pewnien zamęt w ustalony acz jak widać młody jeszcze światopogląd.
Zwłaszcza kiedy się powołuje na judaistyczne korzenie swej wiary podstawy judaizu nie znając.

I dlatego porównywanie religii na zasadzie "która ma rację" jest bez sensu.


Pt gru 30, 2005 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
nie lubię pink-ponga cytatami w Biblii, bo to domena Świadków Jehowy ale jesli pan chce

1 księga Mojżeszowa 1:26
"A wreszczie rzekł Bóg <<Uczyńmy człowieka na Nasz obraz..."
1 skięga Mojżeszowa 3:22
"Po czym Bóg rzekł <<Oto człowiek stał się taki jak My..."

Żydzi podczas dyskusji z pierwszymi chrześcijanami tłumaczyli to jakby Bóg przemawiał do ...aniołów! Tylko że nie ma nigdzie o stworzeniu aniołów.
Sam termin elohim ma forme liczby mnogiej, znaczenie mozna porównac do poslkiego słowa "zespół"
czemu urzyłem greckiego "Kyrios" bo pierwsi chrześcijanie posługiwali się septuaginta a nie hebrajskim Starym Testamentem. W diasporze w urzyciu była septuaginta, wiec napisałem Kyrios. Co wazne tłumaczenie było samych Żydów.

A czemu napisałem o tych aniołach.
Cały rozdział 18 i 18 Genesis mówi o 3 aniołach którzy przyszli do Abrahama, Abraham zwraca się do nich tytułem PAN, greckie KYRIOS, nie mam hebrajskiej Biblii wiec nie wiem czy jest tu termin Adonaj czy inny.
Czemu anioł ma tu takie konotacje. Prosze przeczytac cały rozdział 32 księgi Rodzaju. Mowa o walce Jakuba z aniołem. Bardzo wązne jest podkreslenie że Jakub walczył z aniołem, co się dzieje po tej walce...
"<<jakie masz imie?>> On zaś rzekł Jakub, . Powiedział: <<Odąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz IZRAEL , bo wlaczyłeś z Bogiem"

Połaczenie tego wszystkiego z filozofią grecką, pojęcia jak Logos , zastąpienie pojęcia teofania pojęciem chrystofania.

Mówiąc p proroctwie Izajasza miałem na mysli Iz 7:14
"Oto Panna pocznie i porodzi syna i nazwie Go imieniem Emmanuel"
Dwa symbole, pierwszy <panna> w greckim przekłądzie było pathenos czyli dziewicza, w hebrajskim almah , termin który odnosiłsię do młodej panny, albo kobiety zamężnej ale będącej jeszcze dziewicą.
Drugi symbol, to imie emmanuel czyli Bóg z nami.
To symbolizuje że Syn Człowieczy bedzie ..Bogiem. Bóg bedzie wśród nas.
a oto przedstawienie koncepcji sw Justyna Męczennika odnośnie Logosu
Cytuj:
Logos - zrodzony przez Boga przed stworzeniem świata, podporządkowany Ojcu (subordynacjonizm)
jest nauczycielem i przewodnikiem prowadzącym do Niego; Boski Logos w całej swej pełni objawił
się w Jezusie Chrystusie; nasiona Logosu (spermata tu Logu) zostały rozsiane na całą ludzkość; z tej
racji każdy człowiek posiada w swym umyśle nasienie Logosu; prorocy Starego Testamentu oraz niektórzy
filozofowie pogańscy posiadali nasienia Logosu zdolne do szczególnego wzrostu, dzięki czemu byli
obdarzeni nadzwyczajną zdolnością poznania prawdy i żyli według zasad Słowa Bożego, będąc poniekąd
chrześcijanami przed narodzeniem Chrystusa, jak na przykład: Heraklit, Sokrates, czy Muzoniusz; stąd
zbieżność niektórych tez filozofii greckiej z nauką chrześcijańską, w której zawarta jest cała prawda.
[/b]

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pt gru 30, 2005 19:21
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Języka polskiego jak widać kolega też nie lubi.
A powołując się na cytaty wypadałoby cytować z oryginału, a nie z przekładu z przekładu -- bo ilość byków i przekręceń rośnie geometrycznie z każdym kopistą.
O niezrozumieniu podstaw świadczy choćby to:
Cytuj:
1 księga Mojżeszowa 1:26
"A wreszczie rzekł Bóg <<Uczyńmy człowieka na Nasz obraz..."
1 skięga Mojżeszowa 3:22
"Po czym Bóg rzekł <<Oto człowiek stał się taki jak My..."

W aramejskim występuje tu wyraz "Elohim" w liczbie mnogiej bo w taki sposób podkreślano godność, zaznaczano pełnię władzy, wielkość i pozycję - zatem rozumie się to jako boskość /אלהים/ - zresztą do dziś nawet w arabskim słowo Allah jest w liczbie mnogiej, co nie znaczy że Allah to jakiś zespół.
Istnieje też rozumienie że Elohim to emanacja el Szaddaj tworząca świat, ale patrzac na hebrajską gramatyke np słowa takie jak chaiim czy betulim pierwsze podejście jest słuszne.
Tym bardziej że słowo Elohim występuje w Torze też w odniesieniu do sędziów / Bereszit/, możnowładców czy całego Izraela /w Psalmach/.
Natomiast słowo Eloah /אלוה/ choć wygląda jak liczba pojedyncza Elohim pojawia się rzadko i to prawdopodobnie wpływ arabskiego.

A jak się ktoś podejmuje krytyki innych religii to naraża się na bardzo trudne do odpowiedzi pytania.
Na przykład: co z prorokowaną erą pokoju po nadejściu Mesjasza?

Bo coś jej nie widać...


Pn sty 02, 2006 12:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
nic nie zrozumiałem z pana postu, jedyny język semicki o którym mam nieco pojecia to arabski, tylko w nim potrafie sie jako tako poruszac.

mniejsza o to, proszę wytłumaczyć to:
Psalm 110:1 napisał(a):
Wyrocznia Boga dla Pana mego:

niestety chciałem podac tłumaczenie septuaginty ale najwyrazniej forum nie obsługuje alfabetu greckiego
Mesjasz bedzie PANEM, w septuagincie jest KYRIOS,
co katolicy mówią podczas Przeistoczenia? "PAN MÓJ I BÓG MÓJ"
w Starym Testamencie występuje okreslenie "Syn Boży"

księga Daniela 3:91-92 napisał(a):
Król Nabuchodonozor popadł w zdumienie i powstał spiesznie. Zwró cił się do swych doradców, mówiąc: «Czy nie wrzuciliśmy trzech związanych mężów do ognia?» Oni zaś odpowiedzieli królowi: «Rzeczywiście, królu». On zaś w odpowiedzi rzekł: «Lecz widzę czterech mężów rozwiązanych, przechadzających się pośród ognia i nie dzieje się im nic złego; wygląd czwartego przypomina anioła (w oryginale Syna Bożego)»*.


bardzo ciekawy jest ten fragment:
Ewangelia wg sw Jana 17:5 napisał(a):
A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał.


a co do roli innych religi, Pan Jezus mówił bardzo wyraznie, kim jest prawda i co trzeba robic aby zostac zbawiionym oto fragmenty rozdziału 6-ego ewangeli wg sw Jana:
Cytuj:
22 Nazajutrz lud, stojąc po drugiej stronie jeziora, spostrzegł, że poza jedną łodzią nie było tam żadnej innej oraz że Jezus nie wsiadł do łodzi razem ze swymi uczniami, lecz że Jego uczniowie odpłynęli sami. 23 Tymczasem w pobliże tego miejsca, gdzie spożyto chleb po modlitwie dziękczynnej Pana, przypłynęły do Tyberiady inne łodzie. 24 A kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. 25 Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: «Rabbi, kiedy tu przybyłeś?»
26 W odpowiedzi rzekł im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości. 27 Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec». 28 Oni zaś rzekli do Niego: «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?» 29 Jezus odpowiadając rzekł do nich: «Na tym polega dzieło [zamierzone przez] Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał». 30 Rzekli do Niego: «Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? 31 Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba»*. 32 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba*. 33 Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu». 34 Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze tego chleba!» 35 Odpowiedział im Jezus: «Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie*. 36 Powiedziałem wam jednak: Widzieliście Mnie, a przecież nie wierzycie. 37 Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę, 38 ponieważ z nieba zstąpiłem nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał. 39 Jest wolą Tego, który Mię posłał, abym ze wszystkiego, co Mi dał, niczego nie stracił, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatecznym. 40 To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym».
41 Ale Żydzi szemrali przeciwko Niemu, dlatego że powiedział: «Jam jest chleb, który z nieba zstąpił». 42 I mówili: «Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: "Z nieba zstąpiłem"». 43 Jezus rzekł im w odpowiedzi: «Nie szemrajcie między sobą! 44 Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. 45 Napisane jest u Proroków: Oni wszyscy będą uczniami Boga*. Każdy, kto od Ojca usłyszał i nauczył się, przyjdzie do Mnie. 46 Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca*. 47 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto <we Mnie> wierzy, ma życie wieczne.
48 Jam jest chleb życia. 49 * Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. 50 To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». 52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez* Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». 59 To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.
60 A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?» 61 Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? 62 A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? 63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda*. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. 64 Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą». Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać. 65 Rzekł więc: «Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca». 66 Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło. 67 Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?» 68 Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. 69 A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga*». 70 Na to rzekł do nich Jezus: «Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest diabłem». 71 Mówił zaś o Judaszu, synu Szymona Iskarioty. Ten bowiem - jeden z Dwunastu - miał Go wydać.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn sty 02, 2006 13:17
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
a co do roli innych religi, Pan Jezus mówił bardzo wyraznie, kim jest prawda i co trzeba robic aby zostac zbawiionym

O ile pamiętam encyklika Nostra Aetate mówi coś deko innego, czego wyrazem było też zaproszenie do Asyżu przez Jana Pawła II 1986 przedstawicieli innych religii. A witając ich powiedział tak:
Cytuj:
Nasze religie, tak liczne i różnorodne, są odbiciem towarzyszącego mężczyznom i kobietom wszystkich czasów pragnienia kontaktu z Najwyższym Bytem. Modlitwa prowadzi do nawrócenia serca. Dzięki niej postrzegamy ostateczną Rzeczywistość.

A wydaje mi sie że wiedział co mówi.
Powiedział też
Cytuj:
Modlitwa bez względu na zróżnicowanie religii wyraża związek z Potęgą Najwyższą, która znacznie przekracza granice naszych ludzkich możliwości.

a z tego wynika że próba wykazania wielepstwa i prymatu jakiejś religii zwłaszcza w miejsku przeznaczonym na dialog międzyreligijny jest a priori bez sensu.


Pn sty 02, 2006 15:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL