Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Sens dialogu w świetle słów św. Pawła 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Oozie napisał(a):
A od kiedy to rozmowa z gojim jest nieczysta?
Albo wejście do pomieszczenia


Od dość dawna. Wspomina również o tym Ewangelia:

Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożyć Paschę (Łk 18, 28)

Cytuj:
I co znaczy "było"? A teraz nie jest?


Było bo mówimy o czasach przeszłych. To, że coś było wcale nie implikuje tego, że coś nie jest. Używamy czasu przeszłego jak chcemy odnieść się do wydarzeń z przeszłości. Nie znaczy to, że tym samym stosujemy jakieś aluzje do czasów obecnych.

Cytuj:
Co to znaczy quasi-judaistycznymi?
Samarytanie to tak samo gojim jak Rzymianie.


Quasi-judaistycznymi czyli przyjmującymi elementy religii judaistycznej:

Wikipedia.pl napisał(a):
Samarytanie (Szomronim, Szamerim; hebr. שומרונים , arab. سامريون , sami często określają się mianem Bene Israel, Żydzi nadali im miano Kutim) - niewielka semicka grupa etniczno-religijna, której religia - samarytanizm zbliżona jest do judaizmu i przez niektórych religioznawców wraz z judaizmem i karaimami zaliczana do hipotetycznego mozaizmu (pierwotnej religii Mojżesza).

_________________
www.onephoto.net


Cz maja 31, 2007 18:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Paschalis napisał(a):
Od dość dawna. Wspomina również o tym Ewangelia

I to ma niby byc jakiś dowód?
Mista - konkretnie gdzie stoi zakaz rozmowy z gojim?
Paschalis napisał(a):
Było bo mówimy o czasach przeszłych. To, że coś było wcale nie implikuje tego, że coś nie jest./quote]
A co ilość micwot zmalała?
Od kiedy?
Paschalis napisał(a):
Quasi-judaistycznymi czyli przyjmującymi elementy religii judaistycznej:

Wikipedia.pl napisał(a):
Samarytanie (Szomronim, Szamerim; hebr. שומרונים , arab. سامريون , sami często określają się mianem Bene Israel, Żydzi nadali im miano Kutim)

Mista jak sie wkleja bezmyślnie to i babola się wklei nie rozumiejąc co napisane.
Bnej Jisroel to Żydzi - wkuj sobie to na blachę.
Cała reszta to Bnej Noach - i nie żadne quasi judaizmy tylko prawa Noacha obowiązujące całą resztę.
Bene to może być Gesserit ale w innej bajce.

_________________
We scare, because we care


Cz maja 31, 2007 18:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post 
Ewangelia Tomasza:
25 Rzekł Jezus: "Kochaj swego brata jak swą duszę, strzeż go, jak źrenicę swego oka".
30 Rzekł Jezus: "W miejscu, w którym jest trzech bogów, tam są bogowie. Miejsce, gdzie dwu lub jeden jest, ja jestem z nim".
48 Rzekł Jezus: "Jeśli dwaj zawrą pokój między sobą w tym samym domu, to powiedzą górze: <<Posuń się!>>, i ona się posunie".
72 Rzekł jakiś człowiek do Niego: "Powiedz mym braciom, by podzielili się ze mną dobrami mego ojca". Odrzekł mu: "O człowiecze, kto mnie uczynił tym, który dzieli?" Zwrócił się do swych uczniów mówiąc im: "Czy jestem tym, który dzieli?"


Cz maja 31, 2007 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Dominikdano sprawdź jeszcze czy aby katolicki katechizm nie przewiduje zbawienia jedynie dla członków kościoła rzymskiego.

To o czym ma być ten "dialog"?
O tym jak przez ostatnie 2000 lat chrześciajnie mieczem i stosem wprowadzali w życie przykazania o miłowaniu bliźniego?

_________________
We scare, because we care


Pt cze 01, 2007 8:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Oozie napisał(a):
Mista - konkretnie gdzie stoi zakaz rozmowy z gojim?

Cytuj:
Paschalis napisał(a):
Było bo mówimy o czasach przeszłych. To, że coś było wcale nie implikuje tego, że coś nie jest./quote]
A co ilość micwot zmalała?
Od kiedy?

Cytuj:
Mista jak sie wkleja bezmyślnie to i babola się wklei nie rozumiejąc co napisane.


Ja nie panimaju szto ty napisał. Ewangelia jest miało wiarygodna w kwestii obyczajów żydowskich? Ja pisałem, że "ilość micwot zmalała"? :co:

_________________
www.onephoto.net


Pt cze 01, 2007 10:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post 
Oozie napisał(a):
Dominikdano sprawdź jeszcze czy aby katolicki katechizm nie przewiduje zbawienia jedynie dla członków kościoła rzymskiego.

Po co?
Zacytowałem słowa Jezusa z gnostyckiej ewangelii, bo są piękne. Kościół uznał ewangelię Tomasza za fałszywą. Oto kwintesencja ignorancji!


Cytuj:
To o czym ma być ten "dialog"?
O tym jak przez ostatnie 2000 lat chrześcijanie mieczem i stosem wprowadzali w życie przykazania o miłowaniu bliźniego?


Nie tylko chrześcijanie krzewili tak swą wiarę i nie wszyscy tak to robili i robią. Może właśnie o tym warto porozmawiać?
Z buddyjskiego punktu widzenie (i nie tylko) my sami jesteśmy własną przyczyną (np. podejmując określone decyzje w poprzednim życiu).
Oskarżając naszych poprzedników sami siebie oskarżamy.
Powinniśmy wyciągać wnioski z tego i dziś już nie żywić i nie podsycać negatywnych emocji. Niech bolesna pamięć sprawi, że teraz zrobimy wszystko, by przyszłość była lepsza. Przyszłość to też my.


Pt cze 01, 2007 13:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Paschalis napisał(a):
Ewangelia jest miało wiarygodna w kwestii obyczajów żydowskich? Ja pisałem, że "ilość micwot zmalała"?

Ewangelia w kwestii obyczajów, zakazów i nakazów żydowskich nie jest w żadnym stopniu wiarygodna.
Może wstarczy dla potrzeb konkretnej religii, sugerując jakieś pokraczne ograniczenia - bo przecież na jakimś tle musi ta nowa religia lśnić, ale z prawdą mija się tak że hoho.

_________________
We scare, because we care


Pt cze 01, 2007 13:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Jasne, sami apostołowie to sobie wymyślili. Nie wiem czy nie zauważyłeś, ale ten wątek dotyczy właśnie tego jak się ma dialog międzyreligijny do słów z NT, więc chodzi właśnie o przesłanie Nowego Testamentu i co z niego wynika dla dialogu z innymi religiami. :?

_________________
www.onephoto.net


Pt cze 01, 2007 14:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL