Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Terminologia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 08, 2007 17:19
Posty: 22
Post Terminologia
"W pierwszej fazie protestantami nazywano wyłącznie zwolenników luterskiego nurtu Reformacji, później objęto tą nazwą również tych wszystkich chrześcijan, którzy związali się z ewangelicyzmem reformowanym (wyznawców zwinglianizmu, kalwinizmu i pokrewnych nurtów). Z biegiem czasu mianem „protestanci" zaczęto określać zarówno członków wspólnot przedreformacyjnych (włoscy waldensi, bracia czescy), jak i poreformacyjnych (baptyści, metodyści, kwakrzy, adwentyści, zielonoświątkowcy i inni). Funkcję pomostu między protestantyzmem a katolicyzmem zachował anglikanizm (wyznawany w Anglii od 1534 roku)."

Co oznaczają terminy :

- wspólnoty przedreformacyjne

- wspólnoty poreformacyjne

Z góry dziękuję za odp.


Wt cze 19, 2007 14:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2007 17:19
Posty: 22
Post 
I jeszcze jedno pytanie:

Dlaczego nurt, który wyodrębnił się z luteranizmu, przez niezgodność w sprawie pojmowania Wieczerzy Pańskiej, nazywa się ewangelicyzmem reformowanym? Czy wynika to z faktu, że pełna nazwa kościoła luterańskiego to Kościół Ewangelicko-Augsburski? I czy na podstawie tych przypuszczeń mogę również przypuszczać, że zaraz po reformacji protestanci podzielili się na ewangelicyzm i ewangelikalizm, a Kościół Ewangelicko-Augsburski był na początku jedynym przedstawicielem ewangelicyzmu, a wyodrębnione z niego nowe wyznanie zostało nazwane Kościołem Ewangelicko-Reformowanym? Z tego wynikałoby, że w chwili powstania ewangelicyzmu reformowanego musiał już istnieć podział na ewangelicyzm i ewangelikalizm. A może ta terminologia wyznań jest używana dopiero w czasach obecnych i wszystkie postawione przeze mnie hipotezy są błędne? Z góry dzieki za odp.


Wt cze 19, 2007 14:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL