Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Czy modlić się o konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Czy modlić się o konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo
z modlitwy powszechnej z celebracji Męki Jezusa (Wieki Piątek)

Módlmy się za Żydów, do których przodków Pan Bóg przemawiał, aby pomógł im wzrastać w miłości ku Niemu i w wierności Jego przymierzu.

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swoje obietnice Abrahamowi i jego potomkom; † wysłuchaj łaskawie prośby swojego Kościoła, * aby lud, który jest ludem pierwszego wybrania, mógł osiągnąć pełnię odkupienia.


z deklaracji Soborowe nostra aetate

Zagłębiając tajemnicę Kościoła, święty Sobór obecny pamięta o więzi którą lud Nowego Testamentu zespolony jest duchowo z plemieniem Abrahama. Kościół bowiem Chrystusowy uznaje, iż początki jego wiary i wybrania znajdują się według Bożej tajemnicy zbawienia już u Patriarchów, Mojżesza i Proroków. Wyznaje, że w powołaniu Abrahama zawarte jest również powołanie wszystkich wyznawców Chrystusa, synów owego Patriarchy według wiary, i że wyjście ludu wybranego z ziemi niewoli jest mistyczną zapowiedzią i znakiem zbawienia Kościoła. Przeto nie może Kościół zapomnieć o tym, że za pośrednictwem owego ludu, z którym Bóg w niewypowiedzianym miłosierdziu swoim postanowił zawrzeć Stare Przymierze, otrzymał objawienie Starego Testamentu i karmi się korzeniem dobrej oliwki, w którą wszczepione zostały gałązki dziczki oliwnej narodów. Wierzy bowiem Kościół, że Chrystus, Pokój nasz, przez krzyż pojednał Żydów i narody i w sobie uczynił je jednością.

Zawsze też ma Kościół przed oczyma słowa Apostoła Pawła odnoszące się do jego ziomków, "do których należy, przybrane synostwo i chwała, przymierze i zakon, służba Boża i obietnice; ich przodkami są ci, z których pochodzi Chrystus wedle ciała" (Rz 9,4-5), Syn Dziewicy Maryi. Pamięta także, iż z narodu żydowskiego pochodzili Apostołowie, będący fundamentami i kolumnami Kościoła, oraz bardzo wielu spośród owych pierwszych uczniów, którzy ogłosili światu Ewangelię Chrystusową.

Według świadectwa Pisma świętego Jerozolima nie poznała czasu nawiedzenia swego i większość Żydów nie przyjęła Ewangelii, a nawet niemało spośród nich przeciwstawiło się jej rozpowszechnieniu. Niemniej, jak powiada Apostoł, Żydzi nadal ze względu na swych przodków są bardzo drodzy Bogu, który nigdy nie żałuje darów i powołania. Razem z Prorokami i z tymże Apostołem Kościół oczekuje znanego tylko Bogu dnia, w którym wszystkie ludy będą wzywały Pana jednym głosem i "służyły Mu ramieniem jednym"


i odemnie (tak zrozumiałam to co przytoczyłam)

- Bóg jest wierny swoim obietnicom i nie cofa ani "darów ani powołania" "narodowi pierwszego wybrania" (Żydom), absolutnie nie można twierdzić, że utracili oni swoje wybraństwo poprzez to, że nie rozpoznali w Jezusie Mesjasza (zresztą nie wszyscy - przcież pierwsi chrześcijanie byli Żydami - dopiero potem chrzścijaństwo dotarło do greków i rzymian)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


N kwi 08, 2012 6:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Czy modlić się o konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo
Przepraszam - a co za problem? Niech się za mnie do Boga modlą. Na pewno mi nie zaszkodzi. Mają prawo mieć inne zdanie. Nie rozumiem, dlaczego stwierdzenie: "trzeba modlitwy za Ciebie, będę się modlił" ma urażać? Trzeba. I módl się!

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt kwi 10, 2012 6:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Czy modlić się o konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo
jo_tka napisał(a):
Przepraszam - a co za problem? Niech się za mnie do Boga modlą. Na pewno mi nie zaszkodzi. Mają prawo mieć inne zdanie. Nie rozumiem, dlaczego stwierdzenie: "trzeba modlitwy za Ciebie, będę się modlił" ma urażać? Trzeba. I módl się!



Nie wiem co za problem ale w wypadku Żydów problem jest.
Żydzi czują się tym faktem (że chrześcijanie się za nich modlą) głęboko dotknięci.
Występują o kolejne zmiany w liturgii wielkopiątkowych.
czytałam ostatnie doniesienia - wystąpili o to, żeby w ogóle się za nich nie modlono
w tej liturgii

piszę "Żydzi" ale nie bardzo wiem o jakich Żydów tu chodzi
to niejednolita grupa, najpewniej chodzi o tę grupę,
która jest reperentowana w komisji wspólnej do spraw dialogu katolicko-żydowskiego
(z samą nazwą pewnie coś pokręciłam, ale nie zmieniłam jej sensu), ale pewności nie mam


pamiętasz problem z modleniem się przez chrześcijan na terenie oświęcimia i brzezinki
z klauzurowym klasztorem karmelitanek, któte miały się modlić za zabitych w oświęcimiu i brzezince
w tym za Żydów (ich zginęło tam najwięcej)?

pamiętasz jaka awantura z tego była
(z ze strony Żydów i ze strony niektórych środowisk katolickich, którzy nie chcieli Żydom ustąpić),

właśnie o tą modlitwę chrześcijan (chodziło o modlitwę za zmarłych żydów)
(może nie pamiętasz, na zdjęciu wyglądasz na młodą osobę, możesz nie pamiętać, poszukaj w internecie)

Nikt nie rozumiał o co w tym wszystkim chodzi
czym Żydzi poczuli się tak dotknięci do żywego

Potem (dużo później) sprawa się niby wyjaśniła
o co im chodziło
ale w moi, odczuciu tak nie do końca

Nigdy nie wiadomo co kogo dotknie i dlaczego,
szczególnie jeżeli chodzi o ludzi innej kultury czy innego wyznania

jak widać dla modlenie się za nich może ich obrażać
i to bardzo

a powiedzenie "będę się za Ciebie modlił"
może być traktowane jako obelga

a teraz na inny temat

Wiem, że jest dyskutowany problem
czy Źydzi zachowując wierność Przymierzu (stary testament)
dostąpią zbawienia

stąd sformuławanie w modlitwie powszechnej w Wielki Piątek

Módlmy się za Żydów, do których przodków Pan Bóg przemawiał,
aby pomógł im wzrastać w miłości ku Niemu i w wierności Jego przymierzu.

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swoje obietnice Abrahamowi i jego potomkom;
† wysłuchaj łaskawie prośby swojego Kościoła, * aby lud, który jest ludem pierwszego wybrania,
mógł osiągnąć pełnię odkupienia.


nie ma ani słowa o nawróceniu na chrześcijaństwo, o uznaniu Jezusa za Mesjasza
wg. mnie sformułowania
"pomógł im wzrastać w miłości ku Niemu i w wierności Jego przymierzu."
raczej dotyczy Starego Przymierza, tak mi się wydaje

z kolei słowa "aby lud, który jest ludem pierwszego wybrania, mógł osiągnąć pełnię odkupienia"
też nie dają się interpretować w sposób taki, że to odkupienie ma się dokonać poprzez przyjęcie chrześcijaństwa,
w każdym razie to sformułowanie nie wskazuje na to w sposób jasny i oczywisty

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt kwi 10, 2012 9:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy modlić się o konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo
jesienna napisał(a):
Żydzi czują się tym faktem (że chrześcijanie się za nich modlą) głęboko dotknięci.


No to mają problem. Ale to nie znaczy, że powinniśmy przestać się za nich modlić. Raczej przeciwnie - powinniśmy jeszcze te modlitwy zintensyfikować.

Cytuj:
jak widać dla modlenie się za nich może ich obrażać i to bardzo


Cóż, są ludzie, którym przeszkadza nawet to, że obsługująca ich stewardessa czy pielęgniarka noszą krzyż :shock: Za tych trzeba się modlić szczególnie..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt kwi 10, 2012 10:08
Zobacz profil
Post Re: Czy modlić się o konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo
Znam takich którzy tak ochoczo modlą się za innych a gdy tylko skończą, owi inni ponownie staja sie chu**mi ( za których trzeba sie modlić i współczuc im) :D


Wt kwi 10, 2012 11:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Czy modlić się o konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo
Jesienna - dziękuję :D Ale pamiętam.

Zdaję sobie sprawę, że modlitwa może być traktowana jako przejaw poczucia wyższości i obelga. Może zwyczajnie trzeba czegoś, co zrobiono na Zjeździe Gnieźnieńskim: modlitwy WZAJEMNEJ?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt kwi 17, 2012 18:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2015 17:51
Posty: 16
Post Re: Czy modlić się o konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo
Cytuj:
Wezwanie do modlitwy za Żydów, które zostało przyjęte decyzją Benedykta XVI, brzmi: “Aby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, by uznali w Jezusie Chrystusie Zbawiciela wszystkich ludzi”. Te słowa są zakorzenione w Nowym Testamencie, przede wszystkim w Liście św. Pawła do Rzymian i w Drugim Liście do Koryntian. Nowy Testament ma dla nas charakter kanoniczny i normatywny, a więc nikt nie może nam mieć za złe, że zachowujemy wierność zawartemu w nim Słowu Bożemu. Nie ulega wątpliwości, że dla chrześcijanina pragnienie, by wszyscy ludzie poznali, uznali i przylgnęli do Jezusa Chrystusa, jest czymś naturalnym. Gdybyśmy mówili, że są ludzie, którzy Chrystusa potrzebują, oraz że są tacy, którzy Go nie potrzebują, a byliby to Żydzi, podawalibyśmy wtedy okaleczoną czy wręcz wypaczoną i chorą wersję chrześcijaństwa, która mija się z prawdą. Niestety, to się zdarza, również w Polsce. Gdy podczas sympozjum zorganizowanego kilkanaście miesięcy temu na Wydziale Teologicznym “Bobolanum” w Warszawie postawiono pytanie, czy chrześcijanin ma prawo modlić się, by Żyd rozpoznał w Jezusie Mesjasza i Zbawiciela, katoliccy rzecznicy “dialogu” uciekali od jednoznacznej odpowiedzi, by nie naruszyć zasad politycznej poprawności forsowanej coraz mocniej na obszarze wiary i teologii katolickiej. Ale przecież nie może być tak, że w tym, co dotyczy wyznania wiary w Jezusa Chrystusa, rację mają zarówno chrześcijanie, jak i wyznawcy judaizmu. Tu nie może być żadnych niedomówień ani niejasności, bo gdy one się pojawiają, podmywają wiarę chrześcijańską i w nią godzą. Jezus Chrystus zbawił wszystkich ludzi bez wyjątku albo nie zbawił nikogo! To przekonanie, oparte na pewności płynącej z wiary w Chrystusa, wcale nie oznacza prozelityzmu pojmowanego jako przymuszanie innych do przyjmowania naszej wiary. Nie oznacza jednak także, że rzekomo jest nam obojętne, czy ktoś jest chrześcijaninem, czy nie. Dialog i otwarcie na innych nie polega na tym, że będziemy nauczali, iż wszystkie religie są jednakowo prawdziwe, bo to oznaczałoby, że wszystkie są jednakowo nieprawdziwe. Przyjęcie przez nas postawy relatywizmu i subiektywizmu religijnego oznaczałoby zatracenie misyjnego i ewangelizacyjnego charakteru wiary w Jezusa Chrystusa, czyli sprzeniewierzenie się samej istocie i naturze chrześcijaństwa oraz posłannictwu Kościoła. - See more at: http://www.bibula.com/?p=3870#sthash.v0WCHMCK.dpuf


jasny i jednoznaczny przekaz tłumaczący niezmienną postawę Kościoła katolickiego :)


Wt gru 15, 2015 23:43
Zobacz profil
Post Re: Czy modlić się o konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo
jo_tka napisał(a):
Jesienna - dziękuję :D Ale pamiętam.

Zdaję sobie sprawę, że modlitwa może być traktowana jako przejaw poczucia wyższości i obelga. Może zwyczajnie trzeba czegoś, co zrobiono na Zjeździe Gnieźnieńskim: modlitwy WZAJEMNEJ?


Bylo by to czyms co w terminnologii prawniczej nazywane jest konfliktem interesow.

Byla by to podobna sytuacja np. gdy modlisz sie za kogos kto wedlug Ciebie grzeszy np. wyzyskujac innych, a Twoja modlitwa miala by go zmienic, aby nie mogl zarabiac jak zarabia.
Z drugiej strony zwrotna modlitwa takiej przykladowej osoby modlacej sie abys stala sie taka jak ona (wiara) spowoduje konkurencje bo zamiast na Tobie zarabiac, Ty zarobisz na innych (tej osoby np. klientach) i istnieje prawdopodobienstwo ze jesli bedziesz bardziej obrotna zarobisz takze na tej przykladowej osobie, co przelozy sie jedynie na straty w dochodach tej osoby.


Śr gru 16, 2015 0:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL